img bottom

Magia basenów termalnych na Islandii

Jak na tak niewielkie państwo, liczba źródeł i basenów termalnych w Islandii naprawdę robi wrażenie. Kraj ten położony jest w „gorącym punkcie Ziemi”, co powoduje dużą aktywność geotermalną, sprawiając, że gejzery, fumarole, czy bulgoczące doły są nieodzowną częścią tamtejszego krajobrazu. Niektóre z tych gorących źródeł zostały wykorzystane w celach nieco bardziej komercyjnych i przeobrażone w baseny geotermalne. Islandia jest więc idealnym miejscem, by skorzystać z dobrodziejstw kąpieli w naturalnie ciepłej wodzie.

Zalety wód termalnych Islandii

Kąpiel w basenach termalnych Islandii nie tylko sprzyja odpoczynkowi, ale pozwala również skorzystać z prozdrowotnych właściwości wód, które się w nich znajdują. Zawierają one w sobie wiele pierwiastków oraz mikro- i makroelementów, które pozytywnie wpływają na organizm, usprawniając jego działanie. Z tego względu kąpiele w gorących źródłach są często zalecane przez lekarzy i wykorzystywane jako forma terapii.

Wody termalne Islandii mają wiele zalet, a każde z kąpielisk, z uwagi na zróżnicowaną zawartość aktywnych substancji biochemicznych, ma nieco inne właściwości. Korzystanie z nich może wpłynąć między innymi na:

  • poprawę pracy serca i układu krwionośnego,
  • poprawę kondycji skóry i zmniejszenie stanów chorobowych tego organu,
  • zmniejszenie bólu mięśni i stawów,
  • regulację pracy tarczycy,
  • obniżenie ciśnienia,
  • złagodzenie objawów schorzeń układu nerwowego.

Co więcej, dzięki właściwościom antyoksydacyjnym, wody termalne Islandii zapobiegają rozwojowi wolnych rodników, tym samym chroniąc przed pojawieniem się zmian nowotworowych.

Basen termalny czy dzikie gorące źródło?

Kąpiel w wodach termalnych to na Islandii popularna rozrywka, z której korzystają nie tylko turyści, ale i ludność miejscowa. Wszyscy chętni mają do wyboru dwa rozwiązania – mogą zdecydować się na baseny przypominające nieco nasze termy lub wybrać dzikie źródła termalne, które w Islandii są powszechne i ogólnodostępne. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, a decyzja zależy przede wszystkim od preferencji poszczególnych osób. Pomimo różnic, łączy je jednak jedno – każde gorące źródło położone jest w pięknych okolicznościach przyrody.

Duża dostępność do naturalnie ciepłej wody sprawia, że mniejszych lub większych kompleksów basenów na Islandii jest całkiem sporo. Wokół niektórych gorących źródeł została stworzona dość rozbudowana infrastruktura, która obejmuje między innymi salony SPA, gabinety masażu, restauracje, bary, a nawet całe hotele. Dotyczy się to przede wszystkim największych i najbardziej popularnych basenów geotermalnych jak Blue Lagoon, czy Mývatn Nature Baths.

Jednak nie wszystkie źródła termalne Islandii zostały zagospodarowane w taki sposób. Wciąż można spotkać wiele dzikich „jeziorek”, w których prozdrowotna kąpiel również jest możliwa. Tutaj nie ma jednak co liczyć na toalety, czy przebieralnie. Nikt również nie kontroluje jakości, czy temperatury gorącej wody, która w ułamku sekundy z „odpowiedniej” może przejść do „o wiele za gorąca”. Naturalne źródła termalne położone są często nieco dalej od drogi, przez co dojście do nich może wiązać się z kilkominutowym spacerem.

Najpiękniejsze baseny termalne w Islandii

Jeśli wybierasz się na Islandię, kąpiel w gorącym źródle koniecznie musi znaleźć się na liście rzeczy do zrobienia, a o tym, co jeszcze warto zobaczysz, przeczytasz tutaj. Choć wybór basenów termalnych w Islandii jest spory, najlepiej oceniane przez turystów są:

  • Blue Lagoon – to właśnie ten kompleks basenów termalnych w wielu rankingach zajmuje pierwsze miejsce. Położony na półwyspie Reykianes, zaledwie 50 km od Reykjaviku jest jedną z największych atrakcji w Islandii. Turystów przyciąga do niego nie tylko mleczno-błękitna woda, ale również piękne widoki i dobrze rozwinięta infrastruktura obejmująca sauny, łaźnie parowe, czy salony masażu. Można tam również odpocząć i dobrze zjeść.
  • Mývatn Nature Baths – dla wielu osób obiekt ten stanowi alternatywę dla popularnej Blue Lagoon, położonej jednak w zupełnie innej części kraju. Tutaj również występuje mleczno-błękitna woda, a sam kompleks choć mniejszy, również robi zniewalające wrażenie.
  • Krauma Baths & Spa – to kompleks basenów termalnych w Islandii, który został oddany do użytku dość niedawno. Na uznanie zasługuje przede wszystkim kameralne otoczenie, brak tłumów i dobrze zaplanowana przestrzeń obejmująca między innymi łaźnie parowe i pokój relaksu.

Podcast Islandia

Islandia z Solistami

Islandia to piękny kraj, który na każdym kroku pozwala odkryć coś nowego, a możliwość zobaczenia zorzy to nie jedyny jego atut. Sama wyspa ma bowiem do zaoferowania o wiele więcej, o czym już pisaliśmy tutaj. Koniecznie weź to pod uwagę, planując zimowy wyjazd na Islandię – chyba że zdecydujesz odwiedzić ten kraj razem z naszą solistyczną ekipą – wtedy to już my będziemy się martwić o to, jak z kilku dni wycisnąć 200%.