img bottom

Zapierające dech atrakcje turystyczne Islandii – co warto zobaczyć i zwiedzić?

Pod względem zróżnicowania krajobrazu Islandia jest fenomenem. To rozległe tereny, przez które można godzinami jechać i nie natknąć się na żywego ducha, ale też miasta tętniące życiem. Latem dni są tam bardzo długie, a zimą trwają tylko kilka godzin. Niskie temperatury dają w kość, ale aktywne wulkany i termalne źródła rozgrzewają niektóre miejsca do czerwoności, stąd Islandia nazywana jest „krainą lodu i ognia”. Mogłoby się wydawać, że nie jest to zbyt przyjazna lokalizacja. I byłby to ogromny błąd, gdyż rejon ten jest bogaty w atrakcje turystyczne, a ludzie… ludzie są tam po prostu niezwykle przyjaźni. Dowiedz się, co zobaczyć na Islandii.

Wyprawa na magiczną wyspę

Republika Islandii jest państwem położonym na wyspie Islandia i kilku okolicznych, mniejszych wysepkach. Drogą lądową tam się nie dojedzie, ale można zapakować się do samochodu, a z portu w Danii lub Norwegii przepłynąć promem. Można też polecieć samolotem, a pojazd wynająć na miejscu, bo samochód, najlepiej terenowy, będzie niezbędny. Chyba że zamierzasz pozostać w obrębie jednego rejonu, ale wtedy niewiele zobaczysz. Do wielu ciekawych obszarów dojazd jest utrudniony i tylko auto z napędem 4×4 podoła temu zadaniu (w niektóre rejony zabroniony jest wjazd zwykłymi osobówkami). Mimo tego turystyka tam kwitnie.

Wędrówka po Islandii, czyli jak trafić w najciekawsze miejsca?

Trzeba od razu jasno powiedzieć, że bez planu, przynajmniej ramowego, dotyczącego tego, co zobaczyć na Islandii, nie ma sensu wyruszać na wyprawę. Jasne, jadąc na chybił-trafił, zatrzymując się przy napotkanych po drodze atrakcjach turystycznych Islandii, coś tam zobaczysz, ale zdecydowaną większość zwyczajnie ominiesz. Do wielu miejsc trzeba zjechać z głównej trasy i zaplanować optymalną drogę dojazdu, by nie nadkładać kilometrów. Co więcej, Islandia obfituje w ciekawe miejsca również poza główną wyspą. Chcąc poznać tajemnice okolicznych wysepek, trzeba wybrać się w podróż łodzią.

Bardzo duże znaczenie przy planowaniu wyprawy ma również pora roku. Warunki, jakie panują na wyspie w lecie, są diametralnie różne od tych, które zastaniesz tam zimą. Dlatego ważne jest, żeby zaplanować, co najbardziej chcemy zobaczyć oraz przemyśleć, na jakie aktywności pozwali nasza kondycja. Dzięki temu w pełni skorzystamy z wyjazdu i łatwiej będzie podjąć decyzję, kiedy pojechać na Islandię.

Islandiaatrakcje, które zapewnia natura

Islandia to jedna z tych krain, w których praktycznie cały obszar zdominowała natura. Udowadnia to, chociażby liczba ludności i wielkość miast. Atrakcje turystyczne na Islandii to „dzieła”, które przez wieki formowały żywioły i sama Matka Ziemia. Ukształtowanie terenu to efekt przesuwania się płyt tektonicznych, liczne kratery i ciepłe źródła prezentują siłę ognia, natomiast wodospady i jeziora to dowód jak potężna, a jednocześnie łaskawa może być woda. Nie wspominając o zachwycie, jaki wywołuje zorza polarna. Nie da się ominąć naturalnych atrakcji, w jakie obfituje Islandia. Zwiedzanie wyspy zaczyna się, wypełnia i kończy właśnie na nich.

Islandia – miejsca warte zobaczenia

Ze względu na ukształtowanie terenu Islandia nie jest najłatwiejszym krajem do zwiedzania. Ale to właśnie niezwykłe ukształtowanie sprawia, że Islandia ma tak zróżnicowane najciekawsze miejsca. Z jednej strony potężne wzniesienia i lodowce, z drugiej wodospady spadające kilkadziesiąt metrów w dół lub piękne zielone doliny.

Z bogactw, jakie oferuje Islandia, miejsca warte zobaczenia to między innymi:

 • Złoty wodospad Gullfoss – składa się z dwóch kaskad 11-metrowej i 21-metrowej. Znajduje się na terenie parku narodowego i trzeba go zobaczyć na własne oczy. To pierwsze miejsce, w które warto się skierować, zaczynając road trip po krainie lodu i ognia.
 • Geysir – pole geotermalne i gejzer Strokkur to jedno z najbardziej znanych na świecie źródeł geotermalnych. Geysir obecnie nie jest aktywny, ale za to pobliski gejzer Strokkur wciąż wyrzuca w powietrze hektolitry gorącej wody, zapewniając niesamowite, wizualne wrażenia.
 • Thingvellir – miejsce złączenia płyt tektonicznych eurazjatyckiej i północnoamerykańskiej, a więc umowna granica kontynentów. To rejon, gdzie można obserwować interesujące ukształtowanie terenu i zwiedzić park narodowy, znajdujący się na liście UNESCO od 2004 roku.
 • Seljalandsfoss i Skogafoss – dwa wodospady znajdujące się na południu wyspy. Pierwszy z nich ma wysokość 60 m i wpada do malowniczego basenu. Te niezwykłe atrakcje Islandii są majestatyczne, a do wodospadu można podejść, a nawet za niego wejść. Drugi ma szerokość 25 m i w pięknym słońcu często pozwala zobaczyć dwie tęcze.
 • Blue Lagoon – geotermalne uzdrowisko, które chętnie odwiedzane jest przez turystów. Baseny termalne i gorące źródła to idealne zakończenie aktywnego dnia.
 • Blahnukur – to jeden z wielu wulkanów, które można zobaczyć na wyspie. To, co go wyróżnia to niezwykła, niebiesko-czarna kolorystyka szczytu. Tu można również podziwiać z góry atrakcje Islandii – rozciąga się stąd piękny widok na lodowce i tęczowe góry.
 • Diamond Beach – w tym miejscu widać dokładnie prawdziwość określenia „kraina lodu i ognia”. Krystaliczne bryły lodu, porozrzucane na czarnym piasku wulkanicznym to kwintesencja tego, jakie żywioły łączy Islandia i co warto zobaczyć chociaż raz w życiu.
 • Fiordy – być na Islandii i nie zobaczyć fiordów to jak odwiedzić Paryż i nie podejść pod wieżę Eiffla. Aby zobaczyć ten niezwykły krajobraz, najlepiej wybrać się na zachód do Westfjords.

Islandia – najpiękniejsze miejsca dla odważnych

Powyższe atrakcje turystyczne Islandii są łatwe do osiągnięcia i nie wymagają specjalnych warunków fizycznych. Są idealne, by zobaczyć najciekawsze miejsca, a jednocześnie wypocząć. Jeżeli jednak zechcesz wybrać się gdzieś dalej, porzucić asfaltowe drogi i wygodne hotele na rzecz ekstremalnych przeżyć, musisz sięgnąć nieco dalej niż typowa turystyka. Może trekking na lodowiec? Albo wyprawa do tajemniczej jaskini? Takich trudniej dostępnych rejonów jest wiele. Co zobaczyć na Islandii, wybierając się na ekstremalny podbój wyspy?

 • Thorsmork – dolina pomiędzy lodowcami to malowniczy, surowy obszar, w którym dominują majestatyczne lodowce wulkaniczne, lodowcowe rzeki, ogromne wodospady i skaliste klify. To naprawdę ciekawe miejsca, które robią wrażenie.
 • Park narodowy Skaftafell – zajmuje powierzchnię 4.807 km². Jest niebezpiecznym, majestatycznym i przepięknym miejscem skutym lodem, oprószonym pyłem wulkanicznym i poszarpanym przez fale powodziowe.
 • Jokulsarlon – „lodowcowa laguna”, czyli jezioro, które powstaje z topniejącego lodowca. To kolejny dowód na to, że Islandia łączy zwiedzanie ekstremalne i zachwycające zarazem. To część wyspy, w której wiecznie panuje zima.
 • Ófærufoss – wodospad znajduje się w kanionie, który ma 600 metrów szerokości i 200 metrów długości. Dojazd tam nie jest łatwy, ale wrażenia – bezcenne. Kolejnym wodospadem wartym wyprawy jest Dettofoss – najpotężniejszy wodospad na Islandii. Jego wysokość to 45 metrów, a latem przepływa przez niego aż 400 m2 wody na sekundę.
 • Landmannalaugar – kolorowe góry, które są fenomenem na skalę światową. Jeśli ciekawi Cię Islandia i tam co zobaczyć w czasie wyprawy – to jest obowiązkowy punkt. Landmannalaugar znajduje się nieopodal czarnego pola lawowego i składa się z różnokolorowych skał w odcieniach czerwieni, różu, zieleni i żółci, co razem komponuje się w olśniewający krajobraz.
 • Myvatn – jezioro, które powstało wskutek czynności wulkanicznej. Otoczone „zielonymi” skałami i ciemnymi jaskiniami, spośród których wyróżnia się Grjotagja – jaskinia lawowa z gorącą wodą. Tutaj da się poczuć, że atrakcje turystyczne na Islandii mogą być piękne, tajemnicze i niebezpieczne jednocześnie.

Islandia – ciekawe miejsca i ich mieszkańcy

Nawet na pustyni żyją zwierzęta, a co dopiero na takiej wyspie jak ta. Wielu gatunkom nie sprzyja klimat subpolarny, ale ptaki poradziły sobie z nim całkiem dobrze. Na klifach Latrabjarg znajduje się jedno z największych siedlisk ptaków w Europie. Można tam na żywo obserwować życie wielu gatunków ptaków morskich, zwłaszcza maskonurów, które są nie tylko urocze, ale też bardziej ciekawskie niż sami turyści. Sąsiadująca z nim plaża Rauðasandur, która sama idealnie wpisuje się w atrakcje Islandii, to idealny punkt widokowy, z jakiego można podziwiać również wieloryby, jeśli zechcą się zaprezentować. A przy zwierzętach wodnych będąc, warto wspomnieć o fokach w zatoce Hunafloi.

Może wyspa nie ma zbyt dużej liczby zwierząt, ale stada owiec i koni islandzkich to nieodłączny element krajobrazu Islandii. Ciekawe miejsca, dzięki ich obecności, nabierają sielskiego, przyjemnego charakteru. Bardziej dzikim gatunkiem, który można napotkać na wyspie jest lis polarny, a jak uda się dopłynąć na krze również niedźwiedź polarny. Na wschodzie wyspy można spotkać też renifery, które zostały sprowadzone przez ludzi w celach hodowlanych. Były jednak na tyle krnąbrne, że stada wypuszczono wolno i obecnie żyją całkowicie wolno.

Islandia – największe miasta i ciekawe osady

Islandia słynie z piękna i różnorodności krajobrazów oraz wszechobecnej natury. To przede wszystkim dlatego turyści nawiedzają wyspę. A co z miastami? Czy nie ma tam niczego ciekawego? Wręcz przeciwnie. Jest wiele miejscowości, bogatych w atrakcje, którymi może pochwalić się Islandia. Choć trzeba przyznać, że rozumienie pojęcia „miasto” w tym kraju jest nieco inne niż w większości państw europejskich. Wpływ na to ma niewątpliwie ukształtowanie terenu, do którego ludzie musieli dostosować zakładanie osad. Stąd na Islandii miano miasta zyskuje każda osada o zwartej zabudowie, w której mieszka ponad 200 osób. Największe miasta w Islandii mają ponad 10 tys. mieszkańców i jest ich 6. Poza tym jest wiele mniejszych miejscowości, które warto odwiedzić ze względu na ich charakter oraz to jakie ciekawostki Islandia w nich ukrywa.

Pierwszym punktem powinna być oczywiście stolica, a jednocześnie największe miasto Islandii, czyli Reykjavik. Nie wypada nie postawić tam stopy, choćby na kilka godzin, by wybrać się na spacer uliczkami tej mini metropolii. To właśnie stąd zaczęła być regularnie zasiedlana Islandia. Atrakcje mogą nie być aż tak spektakularne, jak w wielkich metropoliach, ale z pewnością są warte zobaczenia.

Z innych miast warto również odwiedzić Seyðisfjörður. Typowe skandynawskie miasteczko z małymi, kolorowymi domkami to idealne miejsce na przerwę, zanim ponownie porwie nas wschodnia Islandia. Turystyka kwitnie również na zachodzie, a miasteczkami, do których warto tam wstąpić są Ísafjörður i Borgarnes.

Jak na wyspę przystało, Islandia ukrywa ciekawe miejsca w wielu wioskach rybackich i nadmorskich. Jedną z nich jest Arnarstapi. Piękne krajobrazy, spokój i legendy, a wiosną stada ptaków to magia, którą ukrywają zachodnie fiordy. Trochę większą osadą rybacką jest Husavik o typowej islandzkiej zabudowie. Jest tam sporo zabytków, a miejsce to tętni historią. Liczące 2000 mieszkańców miasteczko nad brzegiem zatoki Skjálfandi jest nie tylko domniemaną lokalizacją, gdzie zaczęło się życie osadnicze na Islandii, ale też miejscem, z którego można wybrać się na rejs na spotkanie z wielorybami.

Nie tylko główna wyspa posiada ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne Islandii. Na przykład na wyspie Hrisey, o niecałych 8 km2 powierzchni. Ta licząca zalewie 200 mieszkańców wysepka ma swoją kawiarnię, pocztę, kościół, bank przetwórnię ryb, muzea, sklep i port. To spokojne miejsce, gdzie czas płynie inaczej, nikomu nigdzie się nie spieszy, a ludzie są dla siebie… mili. Jeżeli chcesz poczuć, co to znaczy żyć w zgodzie z naturą, zdecydowanie warto tam przyjechać na wypoczynek.

 

Atrakcje turystyczne Islandii z Solistami

Przedstawione przykłady to ułamek tego, co warto zobaczyć w „krainie lodu i ognia”, a atrakcje turystyczne Islandii można byłoby jeszcze długo wyliczać. Podróżujemy tam od lat i doskonale wiemy, że na wymienienie wszystkiego nie wystarczyłoby opasłego poradnika turystycznego. Zwiedzając tę wyspę, na każdym kroku jest co podziwiać, na czym zawiesić oko i czym się zaciekawić. To niezwykły kraj, który warto odwiedzić więcej niż raz. My się w nim zakochaliśmy od pierwszego wejrzenia i chcemy się tym dzielić z innymi. Dlatego przygotowaliśmy aż 5 wariantów wypraw do Islandii:

 • Islandia Classic – jest to opcja dla każdego. Nie trzeba być zaprawionym wędrowcem, aby podziwiać uroki Islandii. Wiemy, jak nikt inny, co zwiedzać i jak zorganizować wyprawę, aby była ciekawa i pełna przygód, a jednocześnie pozwoliła złapać oddech.
 • Islandia Interior – jeśli lubisz aktywnie spędzać czas, niestraszne Ci wspinaczki, a kamping to ulubiona forma noclegu – ta propozycja jest dla Ciebie. Zdając się na lokalny transport, łaskawość islandzkich nocy i własne siły poznamy najdziksze zakątki wyspy.
 • Islandia Extreme – na tej wyprawie będzie dużo chodzenia, spanie pod namiotem i mnóstwo ciekawych miejsc. Trasa wyprawy zaplanowana jest dookoła wyspy, dzięki czemu poznamy każde jej oblicze.
 • Islandia Family – to propozycja dla całej rodziny. Wyprawa dostosowana do najmłodszych nie jest wymagająca, ale pokazuje najcenniejsze atrakcje Islandii.
 • Islandia Winter – to coś dla wielbicieli zimy. Majestatyczne lodowce, gorące źródła i oczywiście zorza polarna. Idealna opcja na złapanie oddechu w środku zimy.

Podcast podróżniczy - Islandia