Zapierające dech w piersiach atrakcje Islandii – to MUSISZ zobaczyć!

Zapierające dech atrakcje turystyczne Islandii – co warto zobaczyć i zwiedzić?

Pod względem zróżnicowania krajobrazu Islandia jest fenomenem. To rozległe tereny, przez które można godzinami jechać i nie natknąć się na żywego ducha, ale też miasta tętniące życiem. Latem dni są tam bardzo długie, a zimą trwają tylko kilka godzin. Niskie temperatury dają w kość, ale aktywne wulkany i termalne źródła rozgrzewają niektóre miejsca do czerwoności, stąd Islandia nazywana jest „krainą lodu i ognia”. Mogłoby się wydawać, że nie jest to zbyt przyjazna lokalizacja. I byłby to ogromny błąd, gdyż rejon ten jest bogaty w atrakcje turystyczne, a ludzie… ludzie są tam po prostu niezwykle przyjaźni. Dowiedz się, co zobaczyć na Islandii.

Wyprawa na magiczną wyspę

Republika Islandii jest państwem położonym na wyspie Islandia i kilku okolicznych, mniejszych wysepkach. Drogą lądową tam się nie dojedzie, ale można zapakować się do samochodu, a z portu w Danii lub Norwegii przepłynąć promem. Można też polecieć samolotem, a pojazd wynająć na miejscu, bo samochód, najlepiej terenowy, będzie niezbędny. Chyba że zamierzasz pozostać w obrębie jednego rejonu, ale wtedy niewiele zobaczysz. Do wielu ciekawych obszarów dojazd jest utrudniony i tylko auto z napędem 4×4 podoła temu zadaniu (w niektóre rejony zabroniony jest wjazd zwykłymi osobówkami). Mimo tego turystyka tam kwitnie.

Wędrówka po Islandii, czyli jak trafić w najciekawsze miejsca?

Trzeba od razu jasno powiedzieć, że bez planu, przynajmniej ramowego co zobaczyć na Islandii, nie ma sensu wyruszać na wyprawę. Jasne, jadąc na chybił-trafił, zatrzymując się przy napotkanych po drodze atrakcjach turystycznych Islandii, coś tam zobaczysz, ale zdecydowaną większość zwyczajnie ominiesz. Do wielu miejsc trzeba zjechać z głównej trasy i zaplanować optymalną drogę dojazdu, by nie nadkładać kilometrów. Poznaj atrakcje turystyczne, jakie Islandia ma do zaoferowania:

  • Złoty wodospad Gullfoss, składający się z dwóch kaskad 11-metrowej i 21-metrowej. Znajduje się na terenie parku narodowego i trzeba go zobaczyć na własne oczy. To pierwsze miejsce, w które warto się skierować, zaczynając road trip po krainie lodu i ognia.
  • Geysir – pole geotermalne i gejzer Strokkur to jedno z najbardziej znanych na świecie źródeł geotermalnych. Geysir obecnie nie jest aktywny, ale za to pobliski gejzer Strokkur wciąż wyrzuca w powietrze hektolitry gorącej wody, zapewniając niesamowite, wizualne wrażenia.
  • Thingvellir to miejsce złączenia płyt tektonicznych eurazjatyckiej i północnoamerykańskiej, a więc umowna granica kontynentów. To rejon, gdzie można obserwować interesujące ukształtowanie terenu i zwiedzić park narodowy, znajdujący się na liście UNESCO od 2004 roku.
  • Park narodowy Skaftafell o powierzchni 4.807 km² jest niebezpiecznym, majestatycznym i przepięknym miejscem skutym lodem, oprószonym pyłem wulkanicznym i poszarpanym przez fale powodziowe.
  • Jeżeli zaś zechcesz poznać kraj od strony wiosek rybackich i przytulnych nadmorskich miejscowości, koniecznie zaplanuj zwiedzanie Arnarstapi, małego miasteczka otoczonego bazaltowymi skałami.

Powyższe atrakcje turystyczne Islandii są łatwe do osiągnięcia i nie wymagają specjalnie dalekich wyjazdów ani długich pieszych przejść. Są idealne, by zobaczyć najciekawsze miejsca, a jednocześnie wypocząć. Jeżeli jednak zechcesz wybrać się gdzieś dalej, porzucić asfaltowe drogi i wygodne hotele na rzecz ekstremalnych przeżyć, musisz sięgnąć nieco dalej niż typowa turystyka, w mniej dostępne rejony, których Islandia ma wiele. Co zobaczyć na Islandii, wybierając się na road trip po wyspie?

  • Thorsmork czyli dolina pomiędzy lodowcami to malownicze, surowy obszar, w którym dominują majestatyczne lodowce wulkaniczne, lodowcowe rzeki, ogromne wodospady i skaliste klify. To naprawdę ciekawe miejsca, które robią wrażenie.
  • Ófærufoss – wodospad w kanionie Edgjá znajduje się w kanionie, który ma 600 metrów szerokości i 200 metrów długości. Dojazd tam nie jest łatwy, ale wrażenia – bezcenne. Kolejnym wodospadem wartym wyprawy jest Dettofoss – najpotężniejszy wodospad na Islandii. Jego wysokość to 45 metrów, a latem przepływa przez niego aż 400m2 wody na sekundę.
  • Kolorowe góry Landmannalaugar to fenomen na skalę światową; takich widoków próżno szukać gdzie indziej. Landmannalaugar znajduje się nieopodal czarnego pola lawowego i składa się z różnokolorowych skał w odcieniach czerwieni, różu, zieleni i żółci, co razem komponuje się w olśniewający krajobraz.
  • Jezioro wulkaniczne Hnausapollur i góry wulkaniczne Kerlingarfjöll to kolejne ciekawe miejsca w Islandii. Zobaczyć soczyście turkusowy kolor jeziora, dotknąć minerałów powstałych wewnątrz gorących źródeł oraz obejrzeć niesamowite, majestatyczne krajobrazy, to przeżycia, które zapadają w pamięć na długo.
  • Hverarond to z kolei rejon bulgoczących basenów błotnych, kraterów i siarki wydostającej się spod powierzchni ziemi. Miejsce przepiękne, ale trujące; można tam poruszać się wyłącznie w wyznaczonych miejscach po drewnianych pomostach.

Islandia słynie nie tylko z widoków, ale też z przyrody. Na klifach Latrabjarg znajduje się jedno z największych siedlisk ptaków w Europie. Można tam na żywo obserwować życie wielu gatunków ptaków, zwłaszcza maskonurów, które są bardziej ciekawskie niż sami turyści

A co z miastami? Czy nie ma tam niczego ciekawego? Wręcz przeciwnie. Choć większe miasta to po prostu ludzkie osiedla takie, jak każde inne, to istnieje kilka prawdziwych perełek. Co zwiedzać planując miejskie wojaże? Koniecznie Husavik o typowej islandzkiej zabudowie – jest tam sporo zabytków, a miejsce to tętni historią. Liczące 2000 mieszkańców miasteczko nad brzegiem zatoki Skjálfandi jest nie tylko domniemaną lokalizacją, gdzie zaczęło się życie osadnicze na Islandii, ale też miejscem, z którego można wybrać się na rejs na spotkanie z wielorybami.

O tym, że Islandia to wysoko rozwinięte państwo może świadczyć Reykjavik, czyli stolica Islandii. Nie wypada nie postawić tam stopy, choćby na kilka godzin, by wybrać się na zwiedzanie tej mini metropolii. Inne miasta warte uwagi to: Seyðisfjörður, Arnarstapi, Hvalfjörðurn i Borgarnes.

Islandia to nie tylko główna wyspa i jej atrakcje. Nieco dalej znajdziemy inne, ciekawe miejsca, jak na przykład wyspa Hrisey o niecałych 8 km2 powierzchni. Ta licząca zalewie 200 mieszkańców wysepka ma swoją kawiarnię, pocztę, kościół, bank przetwórnię ryb, muzea, sklep i port. To spokojne miejsce, gdzie czas płynie inaczej, nikomu nigdzie się nie spieszy, a ludzie są dla siebie… mili. Jeżeli chcesz poczuć, co to znaczy żyć w zgodzie z naturą, zdecydowanie warto tam przyjechać na wypoczynek.

Przedstawione przykłady to ułamek tego, co warto zobaczyć na Islandii, a atrakcje turystyczne Islandii można byłoby jeszcze długo wyliczać, jednak na wymienienie wszystkiego nie wystarczyłoby opasłego poradnika turystycznego. Zwiedzając tę wyspę, na każdym kroku jest co zobaczyć, na czym zawiesić oko i czym się pozachwycać. To niezwykły kraj, który warto odwiedzić więcej niż raz, dlatego przygotowaliśmy aż 3 warianty wypraw do Islandii: Classic, Interior oraz Extreme.