img bottom

Zapierające dech atrakcje turystyczne Islandii – co warto zobaczyć i zwiedzić?

Pod względem zróżnicowania krajobrazu Islandia jest fenomenem. To rozległe tereny, przez które można godzinami jechać i nie natknąć się na żywego ducha, ale też miasta tętniące życiem. Latem dni są tam bardzo długie, a zimą trwają tylko kilka godzin. Niskie temperatury dają w kość, ale aktywne wulkany i termalne źródła rozgrzewają niektóre miejsca do czerwoności, stąd Islandia nazywana jest „krainą lodu i ognia”. Mogłoby się wydawać, że nie jest to zbyt przyjazna lokalizacja. I byłby to ogromny błąd, gdyż rejon ten jest bogaty w atrakcje turystyczne, a ludzie… ludzie są tam po prostu niezwykle przyjaźni. Dowiedz się, co zobaczyć na Islandii.

Wyprawa na magiczną wyspę

Republika Islandii jest państwem położonym na wyspie Islandia i kilku okolicznych, mniejszych wysepkach. Drogą lądową tam się nie dojedzie, ale można zapakować się do samochodu, a z portu w Danii lub Norwegii przepłynąć promem. Można też polecieć samolotem, a pojazd wynająć na miejscu, bo samochód, najlepiej terenowy, będzie niezbędny. Chyba że zamierzasz pozostać w obrębie jednego rejonu, ale wtedy niewiele zobaczysz. Do wielu ciekawych obszarów dojazd jest utrudniony i tylko auto z napędem 4×4 podoła temu zadaniu (w niektóre rejony zabroniony jest wjazd zwykłymi osobówkami). Mimo tego turystyka tam kwitnie.

Wędrówka po Islandii, czyli jak trafić w najciekawsze miejsca?

Trzeba od razu jasno powiedzieć, że bez planu, przynajmniej ramowego co zobaczyć na Islandii, nie ma sensu wyruszać na wyprawę. Jasne, jadąc na chybił-trafił, zatrzymując się przy napotkanych po drodze atrakcjach turystycznych Islandii, coś tam zobaczysz, ale zdecydowaną większość zwyczajnie ominiesz. Do wielu miejsc trzeba zjechać z głównej trasy i zaplanować optymalną drogę dojazdu, by nie nadkładać kilometrów. Poznaj atrakcje turystyczne, jakie Islandia ma do zaoferowania:

  • Złoty wodospad Gullfoss, składający się z dwóch kaskad 11-metrowej i 21-metrowej. Znajduje się na terenie parku narodowego i trzeba go zobaczyć na własne oczy. To pierwsze miejsce, w które warto się skierować, zaczynając road trip po krainie lodu i ognia.
  • Geysir – pole geotermalne i gejzer Strokkur to jedno z najbardziej znanych na świecie źródeł geotermalnych. Geysir obecnie nie jest aktywny, ale za to pobliski gejzer Strokkur wciąż wyrzuca w powietrze hektolitry gorącej wody, zapewniając niesamowite, wizualne wrażenia.
  • Thingvellir to miejsce złączenia płyt tektonicznych eurazjatyckiej i północnoamerykańskiej, a więc umowna granica kontynentów. To rejon, gdzie można obserwować interesujące ukształtowanie terenu i zwiedzić park narodowy, znajdujący się na liście UNESCO od 2004 roku.
  • Park narodowy Skaftafell o powierzchni 4.807 km² jest niebezpiecznym, majestatycznym i przepięknym miejscem skutym lodem, oprószonym pyłem wulkanicznym i poszarpanym przez fale powodziowe.
  • Jeżeli zaś zechcesz poznać kraj od strony wiosek rybackich i przytulnych nadmorskich miejscowości, koniecznie zaplanuj zwiedzanie Arnarstapi, małego miasteczka otoczonego bazaltowymi skałami.

Powyższe atrakcje turystyczne Islandii są łatwe do osiągnięcia i nie wymagają specjalnie dalekich wyjazdów ani długich pieszych przejść. Są idealne, by zobaczyć najciekawsze miejsca, a jednocześnie wypocząć. Jeżeli jednak zechcesz wybrać się gdzieś dalej, porzucić asfaltowe drogi i wygodne hotele na rzecz ekstremalnych przeżyć, musisz sięgnąć nieco dalej niż typowa turystyka, w mniej dostępne rejony, których Islandia ma wiele. Co zobaczyć na Islandii, wybierając się na road trip po wyspie?

  • Thorsmork czyli dolina pomiędzy lodowcami to malownicze, surowy obszar, w którym dominują majestatyczne lodowce wulkaniczne, lodowcowe rzeki, ogromne wodospady i skaliste klify. To naprawdę ciekawe miejsca, które robią wrażenie.
  • Ófærufoss – wodospad w kanionie Edgjá znajduje się w kanionie, który ma 600 metrów szerokości i 200 metrów długości. Dojazd tam nie jest łatwy, ale wrażenia – bezcenne. Kolejnym wodospadem wartym wyprawy jest Dettofoss – najpotężniejszy wodospad na Islandii. Jego wysokość to 45 metrów, a latem przepływa przez niego aż 400m2 wody na sekundę.
  • Kolorowe góry Landmannalaugar to fenomen na skalę światową; takich widoków próżno szukać gdzie indziej. Landmannalaugar znajduje się nieopodal czarnego pola lawowego i składa się z różnokolorowych skał w odcieniach czerwieni, różu, zieleni i żółci, co razem komponuje się w olśniewający krajobraz.
  • Jezioro wulkaniczne Hnausapollur i góry wulkaniczne Kerlingarfjöll to kolejne ciekawe miejsca w Islandii. Zobaczyć soczyście turkusowy kolor jeziora, dotknąć minerałów powstałych wewnątrz gorących źródeł oraz obejrzeć niesamowite, majestatyczne krajobrazy, to przeżycia, które zapadają w pamięć na długo.
  • Hverarond to z kolei rejon bulgoczących basenów błotnych, kraterów i siarki wydostającej się spod powierzchni ziemi. Miejsce przepiękne, ale trujące; można tam poruszać się wyłącznie w wyznaczonych miejscach po drewnianych pomostach.

Islandia słynie nie tylko z widoków, ale też z przyrody. Na klifach Latrabjarg znajduje się jedno z największych siedlisk ptaków w Europie. Można tam na żywo obserwować życie wielu gatunków ptaków, zwłaszcza maskonurów, które są bardziej ciekawskie niż sami turyści

Islandia to nie tylko główna wyspa i jej atrakcje. Nieco dalej znajdziemy inne, ciekawe miejsca, jak na przykład wyspa Hrisey o niecałych 8 km2 powierzchni. Ta licząca zalewie 200 mieszkańców wysepka ma swoją kawiarnię, pocztę, kościół, bank przetwórnię ryb, muzea, sklep i port. To spokojne miejsce, gdzie czas płynie inaczej, nikomu nigdzie się nie spieszy, a ludzie są dla siebie… mili. Jeżeli chcesz poczuć, co to znaczy żyć w zgodzie z naturą, zdecydowanie warto tam przyjechać na wypoczynek.

Przedstawione przykłady to ułamek tego, co warto zobaczyć na Islandii, a atrakcje turystyczne Islandii można byłoby jeszcze długo wyliczać, jednak na wymienienie wszystkiego nie wystarczyłoby opasłego poradnika turystycznego. Zwiedzając tę wyspę, na każdym kroku jest co zobaczyć, na czym zawiesić oko i czym się pozachwycać. To niezwykły kraj, który warto odwiedzić więcej niż raz, dlatego przygotowaliśmy aż 3 warianty wypraw do Islandii: Classic, Interior oraz Extreme.