img bottom

Zorza polarna na Islandii. Gdzie i kiedy ją zobaczyć?

Chcesz zobaczyć magię? Wybierz się razem z nami tuż pod koło podbiegunowe i zobacz, jak piękna jest Islandia zimą. Te kilka najzimniejszych miesięcy w roku jest najlepszym czasem, by wyprawić się na poszukiwanie zorzy, którą przy odrobinie szczęścia można wtedy zobaczyć w całej okazałości.

Spektakularne zjawisko – to jedna z tych rzeczy, które TRZEBA zobaczyć!

Prawdopodobnie każdy widział zorzę na zdjęciach i na filmach. I choć fotografie całkiem nieźle przedstawiają istotę zjawiska (a nawet je przekoloryzowują, bo wspaniałe, barwne zdjęcia są efektem długotrwałego naświetlania), to obserwacja na żywo jest nieporównywalnie bardziej ekscytująca. Zorze polarne to jedno z tych naturalnych zjawisk, które przynajmniej raz w życiu trzeba zobaczyć na własne oczy, aby móc śmiało stwierdzić, że widziało się coś niezwykłego. Dlatego taka wycieczka powinna znaleźć się na liście „rzeczy do zrobienia w życiu”.

Na czym polega zorza polarna?

Zorza polarna jest zjawiskiem świetlnym zachodzącym na niebie na wysokości 70-300 km w wyniku świecenia się gazów. Powstaje głównie w okolicach biegunów polarnych, gdzie wędrują uwalniane przez słońce protony i elektrony wychwycone przez pole magnetyczne Ziemi. W wyniku kontaktu tych cząsteczek z gazami znajdującymi się w atmosferze dochodzi do wielobarwnych efektów świetlnych, które określa się właśnie jako zorzę polarną. Na Islandii zjawisko to jest tak dobrze obserwowalne przede wszystkim ze względu na położenie wyspy w okolicy bieguna magnetycznego Ziemi.

Jeśli chcesz zobaczyć, jak piękna jest Islandia, zorze polarne, czy inne atrakcje kraju, odwiedź razem z nami solistowy domek! To nasze miejsce kontemplacji i odpoczynku. Położony jest ok. 1,5 godziny jazdy od Reykjaviku, a więc wystarczająco daleko, by miejskie światła nie zaburzały widoczności. To nasza sprawdzona baza wypadowa, skąd organizujemy wyjścia w różne rejony wyspy np. na trekkingi po lodowcu, wyjścia w obszary geotermalne czy wypady do Reykjaviku, wieczorami relaks w bani przy domku, a nocą podziwianie zorzy. Na pytanie, gdzie obserwować zorzę na Islandii, naszą odpowiedzią będzie: z solistowego domku podczas wyprawy w poszukiwaniu zorzy – koniecznie sprawdź szczegóły oferty i wolne terminy.

Od czego natomiast zależą kolory zorzy polarnej? Mają one związek głównie z tym, na jakiej wysokości dochodzi do reakcji z protonami i elektronami oraz rodzaju gazu, który bierze w tym udział. Jeśli cząsteczki zderzą się z dużą ilością tlenu, to zorza barwi się na zielono, jeśli z azotem – na fioletowo i bordowo, a jeśli z wodorem i helem – na niebiesko. Niekiedy kolory zorzy polarnej wpadają też w żółcie – taki odcień pojawia się w wyniku pomieszania się azotu i tlenu. Z kolei, gdy do reakcji dochodzi do 100 km od Ziemi, można zaobserwować zorzę w odcieniach pomarańczy, fioletu i różu, jeśli do 250 km zieleni i czerwieni.

Zorza polarna na Islandii może różnić się nie tylko kolorem, ale również kształtem. Przyjmuje różne formy, w tym łuków, promieni, pasm, wstęg, czy kurtyn, a każda z nich prezentuje się tak samo zjawiskowo. Dlatego też jedna podróż w poszukiwaniu zorzy, to często za mało, by poznać całe spektrum jej możliwości.

Kiedy najlepiej oglądać zorzę polarną na Islandii?

Wyspa leży na granicy północnego kręgu polarnego, niedaleko Grenlandii, ale tylko niewielka jej część znajduje się za granicą tego kręgu. To oznacza, że choć noce polarne na Islandii występują, to nie są one całkowite, mimo to dają się odczuć. Jeśli więc chodzi o Islandię, zorze polarne najłatwiej zaobserwować zimą, gdy wieczory i noce są długie, a dzień trwa jedynie kilka godzin. Największa szansa, by móc popodziwiać ten oryginalny spektakl, pojawia się pomiędzy październikiem i kwietniem, dlatego też dla wielu osób to jest najlepszy okres, by odwiedzić ten niewielki kraj na północy.

Jak zobaczyć zorzę na Islandii?

Chociaż zorza polarna na Islandii może występować przez cały rok, to jednak jej zaobserwowanie nie zawsze jest możliwe. Tak, jak w przypadku zjawisk astronomicznych, tutaj również muszą wystąpić odpowiednie warunki.

Po pierwsze niebo musi być bezchmurne, a ogólna widoczność powinna być dobra, więc mgliste, deszczowe noce odpadają.

Po drugie, aby zorza polarna na Islandii dała się zaobserwować, musi być ciemno. I to naprawdę ciemno, nie jak w mieście, nawet nie jak na wsi, lecz jak w miejscu, gdzie diabeł mówi dobranoc, a elektryczność idzie spać. Niestety każde, nawet najmniejsze światło znacząco ogranicza spektakl, dlatego też zorzę na Islandii trzeba obserwować z miejsca oddalonego od miast i ulicznych lamp. Co więcej, warto zaopatrzyć się w latarkę z czerwonym światłem, by nie świecić białym, które zaburza akomodację źrenicy – oko lepiej przystosowane do ciemności uchwyci więcej szczegółów, pozwalając podziwiać nie tylko zorzę polarną zimą, ale też rozgwieżdżone niebo. Czy wiesz, że w sprzyjających warunkach można stamtąd gołym okiem zobaczyć Galaktykę Andromedy?

Po trzecie, żeby móc w pełni cieszyć się nocnym obliczem Islandii i zorzą polarną trzeba znaleźć miejsce o dużym widnokręgu i odsłoniętym horyzoncie, by otaczające elementy krajobrazu go nie zasłaniały. Im więcej przestrzeni, tym pełniejsze zjawisko.

Gdzie obserwować zorzę polarną w Islandii?

Nawet przy idealnych warunkach zobaczenie na Islandii zorzy polarnej nie zawsze jest możliwe. Wszystko zależy bowiem od aktywności geomagnetycznej Ziemi, którą określa się w dziesięciopunktowej skali planetarnej KP.

Zorza w KP1 i KP2 jest trudno dostrzegalna nawet w bardzo dobrych warunkach i wymaga wprawnego oka. Z kolei przy KP5 lub powyżej nie ma już żadnego problemu z widocznością. Stosujące pewne triki można jednak zwiększyć swoje szanse obserwacyjne. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, konieczna jest ciemna noc z dala od źródeł światła oraz odsłonięty widnokrąg. Zobaczeniu zorzy polarnej na Islandii pomaga na przykład wejście na fiordy. Jest ona jednak dobrze widoczna z całej wyspy, również z jej południowej części, byle tylko nie bezpośrednio z miasta. Jednocześnie, ze względu na słaby poziom urbanizacji, z odszukaniem dobrego miejsca na zorzę nie powinno być żadnego problemu. W Soliści Adventure Club znaleźliśmy idealne i zapraszamy właśnie tam. Organizujemy coś odmiennego niż inne wycieczki na Islandię w poszukiwaniu zorzy. Nasze wyprawy to przygoda w gronie ludzi, będących zapalonymi podróżnikami. Zapisz się na wyprawę na Islandię w poszukiwaniu zorzy!