Jedna wyspa - 4 wyjątkowe wyprawy AKCJA ISLANDIA

Akcja Islandia 2021

Głośno mówimy, że Islandia to nasz drugi dom. Przeprowadziliśmy blisko 200 wypraw, w tym 14 w 2020 roku! Co wiąże się z tym, że towarzyszyło nam blisko 2000 najlepszych uczestników spragnionych przygód, których zaraziliśmy miłością do tej niesamowitej krainy! Możemy śmiało stwierdzić – jesteśmy ekspertami od Islandii z największą ilością wyjazdów w Polsce w tym kierunku. Zaopiekują się Wami doświadczeni  i wyszkoleni liderzy, w tym osoby mieszkające na wyspie. Nasi liderzy to pasjonaci podróży, posiadający certyfikat Inspired by Iceland Specialist – Islandię noszą głęboko w sercu!
Dlatego zapewniamy Was, że przygotowując a następnie realizując wyprawy na Islandię przygotowujemy się do tego w 100%!

 

Islandia to oryginalny “kraj lodu”, gdzie mieszkańcy mogą poszczycić się imponującą średnią długością życia (80,2 lata – mężczyźni, 83,3 lata – kobiety). Na wyspie od czerwca do sierpnia praktycznie przez całą dobę jest jasno. Ta najbardziej na zachód wysunięta część Europy szokuje również ogromną liczbą owiec (4x większą niż liczba mieszkańców!), pokaźną liczbą wybuchających gejzerów oraz mocnym lokalnym alkoholem – wódką Brennivin (dosłownie: płonące wino).

 

To właśnie na Islandię zabieramy Was aż na 4 różne rodzaje wypraw: Classic, Interior, Family oraz Extreme!


Będziemy podziwiać gorące źródła, buchające z zegarmistrzowską precyzją gejzery i przepiękne wodospady. Zobaczymy wszystko, co Islandia ma do zaoferowania: niezwykle lodowce i jeziora lodowcowe, spokojne rzeki i malownicze zatoki a także fiordy oraz majestatyczne wulkany.

Prezentujemy Wam Islandię aż w czterech wydaniach! Które z nich skradnie Twoje serce?

 

#SoliściTeam

Akcja Islandia 42

Informacje wjazdowe Covid-19

Islandzki rząd planuje przeprowadzić luzowanie obostrzeń kiedy większość populacji będzie zaszczepiona. Wprowadzone obostrzenia obowiązują do 15 sierpnia, więc spodziewamy się dalszego luzowania po tym terminie jak będzie postępowała akcja szczepień. Aktualnie turyści mogą przybywać na Islandię turyści bez obowiązkowej kwarantanny tylko w przypadku przejścia całego cyklu szczepień lub przechorowania wcześniej na koronawirusa.

 

Zasady dla zaszczepionych:

 

! WAŻNE: od dnia 27 lipca wszyscy zaszczepieni podróżni, jak również osoby z potwierdzonym wcześniejszym zakażeniem, muszą przedstawić ujemny test na COVID-19 przed wejściem na pokład samolotu lub statku do Islandii. Przyjmuje się zarówno test PCR, jak i szybki test antygenowy, wykonany 72h przed wylotem!

 1. 72h przed odlotem rejestracja i wypełnienie formularza visit.covid.is
 2. Nie jest wymagany test PCR przed wylotem, jeżeli jest się w pełni zaszczepionym (14dni od 2 dawki),
 3. Nie jest wymagany test PCR na lotnisku mając ważne zaświadczenie o pełnym szczepieniu tj. powyżej 14 dni od przyjęcia drugiej dawki (lub powyżej 14 dni od przyjęcia dawki Janssen/Johnson&Johnson),
 4. Wykonanie testu PCR na lotnisku w Keflaviku (bezpłatny) jest obowiązkowe dla osób, które przyjęły drugą dawkę (lub dawkę Janssen/Johnson&Johnson) poniżej 14 dni przed przylotem,
 5. Kwarantanna do czasu otrzymania wyniku testu (najczęściej jest to już tego samego dnia lub do 24h)

Za osoby zaszczepione uznaje się osoby, które przyjęły cały cykl szczepień. Teoretycznie można lecieć następnego dnia (informacja na islandzkiej infolini), ale zalecamy odczekanie co najmniej 14 dni po szczepieniu (wytyczne z innych krajów). Przy przekraczaniu granicy konieczne jest posiadanie certyfikatu potwierdzającego przyjęcie pełnego cyklu szczepień, który będzie sprawdzany na granicy.

Dzieci urodzone po 2005 roku również muszą również poddać się testowaniu na lotnisku w Keflaviku.

W przypadku szczepień zaświadczenie o szczepieniu można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta. Należy zalogować się na Indywidualne Konto Pacjenta. Następnie wybrać logowanie się poprzez profil zaufany lub e-dowód (jeśli ktoś nie posiada profilu zaufanego to można go założyć przez bank – należy wybrać opcję: zaloguj się przy pomocy banku lub innego dostawcy). Po zalogowaniu wybrać zakładkę profilaktyka-szczepienia. Będzie tam poświadczenie w formacie pdf na pierwszą i drugą szczepionkę (dwa pdf-y). Należy je ściągnąć i wydrukować. Jest to poświadczenie przyjęcia szczepionki covid-19. 

Po ściągnięciu zaświadczeń szczepienia należy wejść w zakładkę certyfikaty. Pobieramy certyfikat szczepienia i drukujemy certyfikat z kodem QR z pdf-a.

Zalecamy również ściągnięcie aplikacji mobywatel.

Do dnia 1 lipca Islandia zgodnie zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej powinna dołączyć do unijnego systemu certyfikacji szczepień.

 

Zasady dla ozdrowieńców:

 1. 72h przed odlotem rejestracja i wypełnienie formularza visit.covid.is
 2. Nie jest wymagany test PCR przed wylotem
 3. Wykonanie testu PCR na lotnisku w Keflaviku (bezpłatny)
 4. Kwarantanna do czasu otrzymania wyniku testu (najczęściej jest to już tego samego dnia lub do 24h)

Ozdrowieńcy są zobowiązani do przedstawienia certyfikatu potwierdzającego przejście koronawirusa tzn. laboratoryjnego potwierdzenia zachorowania na covid-19. Mogą to być wyniki testu PCR. Test PCR potwierdzający zakażenie powinien być wykonany wcześniej niż 14 dni przed wylotem. Uznawane są również wyniki badania przeciwciał tzw. późnej fazy infekcji IgG mierzone metodą ELISA (EIA, ECLIA, ELFA, CMIA, CLIA, CLMIA). Nie wystarczy samo badanie przeciwciał IgM. Są to testy stosowane m.in. do wykrywania bezobjawowego przejścia koronawirusta. Certyfikaty mogą być w wersji elektronicznej, ale zalecamy posiadać również kopię papierową. Nie są uznawane szybkie testy. Z uwagi na możliwość nieposiadania już przeciwciał w przypadku dawnego przechorowania zalecamy, żeby to certyfikaty były wydawane nie później niż 90 dni przed przylotem (zalecenia Solistów, a nie rządu islandzkiego). Jest to spowodowane przyjętym przez rząd islandzki modelem w którym ostateczną decyzję o zgodzie na wjazd podejmuje zawsze straż graniczna.

Certyfikaty powinny być wydane w języku angielskim, zawierać imię i nazwisko (jak w dokumencie podróżnym), datę urodzenia, termin wykonania testu przeciw covid-19, miejsce wykonania testu (państwo/miasto), nazwę laboratorium/wydawcę certyfikatu, datę wydania certyfikatu, dane kontaktowe (telefon) do laboratorium. Więcej informacji: Certificates regarding previous COVID-19 infection that are accepted at the border in Iceland for exemption of border measures (landlaeknir.is).  Certyfikat ozdrowieńca można drukować z Indywidualnego Konta Pacjenta po zalogowaniu się. Z uwagi na ciągłe zmiany formy wydruków i zaleceń państwowych zalecamy sprawdzenie czy unijny certyfikat zawiera informacje wymagane przez islandzkie ministerstwo. Do dnia 1 lipca Islandia zgodnie zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej powinna dołączyć do unijnego systemu certyfikacji. 

Zalecamy również ściągnięcie aplikacji mobywatel.

Dreams Into Memories - Islandia

GWARANCJA SZYBKIEGO ZWROTU

W obecnych czasach podróżowanie jest niepewne pod względem przemieszczania się czy możliwości wylotu do konkretnych państw, oczywiście jesteśmy tego świadomi. W związku z panującą nieustannie sytuacją pandemiczną – wychodzimy jej naprzeciw. Gwarantujemy szybki zwrot środków w ciągu 14 dni na wszystkie wyprawy realizowane do końca sezonu 2021, na wypadek gdyby wyjazd nie mógł się odbyć z powodu pandemii COVID-19.

UBEZPIECZENIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI

Wykorzystaj ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży z przyczyn losowych. W razie przypadkowego zachorowania, w tym na COVID-19 jak również nieszczęśliwych wypadków i wydarzeń, uniemożliwiających odbycie podróży, nastąpi zwrot wszystkich poniesionych kosztów. Ubezpieczenie można wykupić do 30 dni przed planowaną datą wyprawy, lub w dniu zapisu, jeżeli rezerwacja będzie dokonana na mnie niż miesiąc przed wyjazdem.  Koszt ubezpieczenia to 5% ceny wyprawy. 

 

Jak wykupić ubezpieczenie?

Po zapisie na wyjazd wyślij do nas maila ubezpieczenia@solisci.pl – udzielimy Ci szczegółowych informacji oraz prześlemy OWU. Jeżeli zapisujesz się na wyprawę na mniej niż miesiąc przed jej terminem i chcesz zakupić ubezpieczenie od rezygnacji, dokonaj zapisu w tygodniu w godzinach porannych, abyśmy mieli czas skontaktować się z Tobą tego samego dnia i stworzyć dla Ciebie polisę. Na przykładach ostatnich wyjazdów, wiemy,, że bardzo dużo uczestników korzysta z tej oferty.

PORADNIK - jaki typ wyprawy wybrać?

Wyprawa "WINTER" | Wyprawa "CLASSIC" | Wyprawa "INTERIOR"

w poszukiwaniu Zorzy Polarnej

Islandia Winter

Zobacz terminy
Zobacz terminy

Kraina Ognia i Lodu

Islandia Classic

Zobacz terminy
Zobacz terminy

Off Road po najdzikszych zakątkach wyspy

Islandia Interior

Zobacz terminy
Zobacz terminy

Wyprawa "WINTER" | Wyprawa "CLASSIC" | Wyprawa "INTERIOR"

w poszukiwaniu Zorzy Polarnej

Islandia Winter

Zobacz terminy
Zobacz terminy

Kraina Ognia i Lodu

Islandia Classic

Zobacz terminy
Zobacz terminy

Off Road po najdzikszych zakątkach wyspy

Islandia Interior

Zobacz terminy
Zobacz terminy

Wyprawa "FAMILY" | Wyprawa "EXTREME"

W krainie elfów i trolli

Islandia Family

Zobacz terminy
Zobacz terminy

Kraina skuta lodem

Islandia Extreme

Zobacz terminy
Zobacz terminy

Wyprawa "FAMILY" | Wyprawa "EXTREME"

W krainie elfów i trolli

Islandia Family

Zobacz terminy
Zobacz terminy

Kraina skuta lodem

Islandia Extreme

Zobacz terminy
Zobacz terminy

TARSA INTERIOR - odkryj Islandię z Solistami

WULKANY NA ISLANDII

Na Islandii znajduje się około 130 wulkanów (aktywnych i nieaktywnych). Około 30 aktywnych systemów wulkanicznych można znaleźć pod wyspą. Wulkany stanowią jeden z najistotniejszych elementów krajobrazu Islandii, określając naturę ziemi, tworząc nieskończone pola lawy pokrytej mchem, rozległe równiny czarnego piasku, poszarpane szczyty i ogromne kratery. Od przełomu XIX i XX wieku nie minęła dekada bez erupcji. Większość aktywnych wulkanów znajduje się daleko od miast.

TURYSTYCZNA ERUPCJA WULKANU FAGRADALSFJALL 19-20 MARCA 2021

Erupcje wulkaniczne na Islandii są nieprzewidywalne, ale stosunkowo regularne. Jedna z erupcji w islandzkim interiorze miała miejsce w Holuhraun w 2014 roku. Wulkan Grímsfjall miał krótką erupcję w 2011 r., a bardziej znany – Eyjafjallajökull spowodował wiele problemów w 2010 r. To właśnie jego erupcja zatrzymała ruch lotniczy nad Europą.

 

Ostatnia z erupcji nastąpiła w marcu 2021 roku. Wulkan Fagradalsfjal jest częścią systemu wulkanicznego Krysuvik. Znajduje się na półwyspie Reykjanes, w południowo zachodniej części Islandii, w odległości ok. 40 km od Reykjaviku.
Erupcja rozpoczęła się 19 marca i jest ona pierwszą na Półwyspie Reykjanes od 800 lat. Z kolei sam wulkan Fagradalsfjall nie wybuchał od co najmniej 6 tysięcy lat. Pomimo faktu, że wyrzuty lawy są potężne, to nie zagrażają bezpośrednio okolicy i mieszkańcom.

Podczas takiego spektaklu możesz zobaczyć nieokiełznane przez człowieka siły natury. Widok rozżarzonej lawy płynącej w wolnym tempie po skale, bijący gorąc krzepiącej magmy (jej temperatura sięga 1000 stopni Celsjusza) – to tylko część wyjątkowego widowiska, którego możesz doświadczyć.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że erupcja wulkanu Fagradalsfjall (Geldingadalsgos), poza tym, że jest obecnie największą atrakcją turystyczną na Islandii, potrwa co najmniej kilka lat. Nie tylko nie słabnie, lecz wciąż nasila się.
Najświeższe z jej apogeum wydarzyło się w nocy z soboty na niedzielę (2/3.05).

Nie zwlekaj, wybierz się z nami na Islandię i zobacz to niesamowite zjawisko na własne oczy!

TOP - atrakcje dodatkowe

SPACER PO LODOWCU
Mamy dla Ciebie jedną z najciekawszych atrakcji nie tylko na Islandii, ale w ogóle! Treking po jednym z lodowców, które kurczą się w tempie kilkunastu procent rocznie, co jeszcze za naszego życia może oznaczać kompletne ich wytopienie. Warto zobaczyć je na własne oczy i dowiedzieć się jakie działania pozwolą nam ocalić ten cud natury. Dołącz do pełnej wrażeń przygody po jednym z najciekawszych lodowców południowej Islandii – Sólheimajökull. Idealna okazja dla osób, które chcą połączyć niesamowite widoki, odrobinę adrenaliny i wiedzy geologicznej. Każdy, bez względu na poziom kondycji fizycznej, da sobie radę z tym trekkingiem!
REJS W POSZUKIWANIU WIELORYBÓW
Odbędziemy 3- godzinny rejs w zatoce Faxa, podczas którego, jeśli dopisze nam szczęście będziemy mieli okazję zaobserwować niezwykłe stworzenia! Podczaj tego rejsu będzie towarzyszył nam anglojęzyczny przewodnik.
Blue Lagoon
isl. Bláa Lónið – Na­tio­nal Geo­gra­phic umie­ścił Błękitną Lagunę na li­ście 25 cudów świa­ta, ar­gu­men­tu­jąc że “dy­mią­ce ba­se­ny o tur­ku­so­wej bar­wie za­mknię­te w wul­ka­nicz­nej pu­łap­ce przy­po­mi­na­ją kra­jo­braz z innej pla­ne­ty”. Główny basen zawiera w sobie, AŻ 9 mln litrów wody pochodzącej z głębi ziemi, gdzie w ekstremalnych temperaturach łączy się woda słodka z wodą morską. Posiada ona wyjątkowy skład, ponieważ znajduje się w niej mnóstwo rozpuszczonych minerałów. Najmocniej aktywnymi składnikami są algi i krzemionka, którą w postaci gęstego i kleistego błota można nakładać na twarz i resztę ciała podczas pobytu w uzdrowisku.
xx
xx
xx
Akcja Islandia 49

CERTYFIKOWANI LIDERZY - INSPIRED BY ICELAND

Każdy z naszych liderów, który prowadzi wyprawę na Islandii jest profesjonalnie przeszkolony oraz posiadana certyfikat Inspired By Iceland Specialist. 

 

Dzięki certyfikatowi nasi liderzy zaliczani są do grona specjalistów w promowaniu Islandii jako turystycznego kierunku. Solistowi liderzy byli na Islandii nawet po kilkanaście razy oraz współtworzą z nami trasy, które są nieustannie udoskonalane. Ponadto, pogłębiają swoją wiedzę nie tylko o wyspie i geologii, ale także o ludziach tam mieszkających. Kilku z nich mieszka na Islandii na stałe. W związku z tym, uzyskanie przez każdego z naszych liderów certyfikatu Inspired By Iceland Specialist jest tylko formalnością a my chcemy pokazać Ci tą wyspę, tak jak nie zrobił jeszcze tego nikt inny.

Akcja Islandia NEW 12

Przyroda na Islandii

Na Islandii występuje stosunkowo mało gatunków roślin i zwierząt. Znaczącym powodem jest fakt, że do końca epoki lodowcowej (ok. 20 tys. lat temu) Islandia była przykryta lodem i śniegiem. Wraz z poprawą klimatu rozpoczęła się stopniowa kolonizacja wyspy przez faunę i florę, która przybywała z różnych części świata. Głównym ograniczeniem dla ich życia na wyspie jest nieprzyjazny klimat, krótki okres wegetacji oraz w dużym przypadku izolacja wyspy na północnym Atlantyku.

LISY POLARNE

Lisy występują na terenie całej Islandii, ale najwięcej zamieszkuje tereny Fiordów Zachodnich, szczególnie nieprzystępny rezerwat przyrody Hornstrandir na północy wyspy, gdzie są pod ochroną.

WIELORYBY

Islandczycy zaczęli szerzej zajmować się wielorybnictwem pod koniec XIX wieku. Zdecydowanie później niż inne kraje, w związku z tym przez dekady borykało się z różnego rodzaju presjami przeciwko tego rodzaju połowów. Ze względu na problemy związane z ławicami ryb, presję ze strony różnych krajów, a także opinie mieszkańców, wielorybnictwo kilkukrotnie było zakazywane, ale później znów przywracane.
Finalnie wielorybnictwo praktykuje się po dziś dzień, jednak jego przyszłość jest tematem kontrowersyjnym.

FOKI

W Islandii nadal okazyjnie łowi się foki – ze względu na szkody, które wyrządzają, niszcząc ekwipunek służący do połowu ryb, przenoszenie grzybicy na ławice ryb, ale niektóre są też łowione na futro na terenach prywatnych. Ten temat wzbudza coraz więcej pytań i dyskusji z powodu coraz częstszych obserwacji fok, szczególnie od czasu, kiedy w Hvammstangi otwarto Islandzkie Centrum Fok, które zajmuje się badaniem tych zwierząt i zwiększaniem świadomości o zagrożeniach z nimi związanymi.
Żyją na całym terenie kraju, ale najlepsze miejsca do ich obserwacji to Fiordy Zachodnie, Półwyspy Vatnsnes, Snæfellsnes, a także laguna lodowcowa Jökulsárlón.

MASKONURY

Czy ktoś z Was nie kojarzy typowych dla islandzkiego krajobrazu charakterystycznych krępych ptaków z czerwonymi dziobami?
Około 60% populacji północnoamerykańskich maskonurów rozmnaża się na klifach Islandii – gdzie gnieżdżą się ich miliony. Maskonury nie lubią przesiadywać w miejscach, gdzie nie ma innych przedstawicieli ich gatunku, więc jeśli napotkasz chociaż jednego, prawdopodobnie znajdziesz też resztę gangu.
Jak powszechnie wiadomo, Islandczycy mają skłonności do jedzenia nietypowych rodzajów mięs – dlatego jest to jedyny kraj na świecie, w którym możesz podziwiać te ptaki cały dzień, a następnie… zjeść je na kolację.

ISLANDZKA FLORA

Islandia to w znacznej mierze wulkany i lodowce. Nie jest to teren specjalnie drzewiasty. W związku z tym jeden z dowcipów brzmi: „Co zrobić, jeśli zgubisz się w lesie na Islandii? Po prostu wstań z kolan”. 

 

Roślinność drzewiasta to w znacznej mierze brzoza omszona, jałowiec, jarzębina, wierzba. Największe lasy brzozowe można spotkać w okolicach miasta  Akureyri. Najczęstsze na Islandii są łąki i tundry.

Akcja Islandia NEW 18

Nasi partnerzy

COLEMAN® POLSKA

W ramach współpracy z firmą Coleman® Polska, otrzymaliśmy zestaw namiotów, idealnych na islandzkie warunki noclegowe, a także maty samopompujące. Korzystamy z lekkich i wytrzymałych namiotów idealnych na backpacking:

 • Tatra – to 3-osobowe, stabilne namioty wyprawowe. Konstrukcja jest odporna na silny wiatr. Namiot jest lekki, wykonany z oddychającego poliestru, a rozmiary części sypialnej i przedsionka (5,7m2) pozwalają na swobodne biwakowanie.
 • Monviso – to 3-osobowe namioty wyprawowe z samonośną konstrukcją. Mają klasyczny wygląd, ale wykonane są w ultranowoczesnym stylu. Powierzchnia części sypialnej i przedsionka to 5,5 m2. Namiot jest lekki i odporny na warunki atmosferyczne.
 • Kobuk Valley – mają wyższą wodoodporność i technologię przyciemnianych sypialni BlackOutBedrooms. Namioty z tej serii są w wersjach 2-4-osobowych i idealnie sprawdzają się w różnorodnych warunkach.

 

Posiadamy również maty samopompujące Coleman Touring Mat, czyli maty do spania zwiększające komfort snu, nawet na nierównej powierzchni. Izoluje od podłoża, jest miękka i nie zajmuje wiele miejsca, można ją więc zabrać na każdą wyprawę.

PARTNER SPRZĘTOWY Coleman® Polska

Coleman® to jeden z największych na świecie producentów namiotów i akcesoriów kempingowych. Marka istnieje na rynku od ponad 120 lat i nieustannie wspiera podróżników żądnych przygód, gustujących w wypoczynku na świeżym powietrzu. W ofercie znajdują się namioty, śpiwory, plecaki, materace, kuchenki turystyczne i inne przydatne akcesoria outdoorowe. Coleman® sprzedaje produkty zarówno na ciepłe letnie warunki, jak i surowe, mroźne warunki islandzkie czy nawet arktyczne. Wciąż wprowadzane są także nowe, ulepszone produkty i innowacyjne rozwiązania.


https://www.coleman.eu/PL/

WYPOŻYCZALNIA AUT ICEPOL

Po wyspie można podróżować na wiele sposobów. Chcąc dotrzeć jak najdalej w głąb interioru i zobaczyć jak najwięcej, nie ma wyboru, trzeba dostać się tam samochodem – i to terenowym. Inny nie są sobie rady.

Firma ICE POL wynajmuje samochody od 2014 roku. 

Mając to na uwadze, zapewniamy uczestnikom wypraw przeznaczone pod tego typu wyprawę auta terenowe, którymi dostaniemy się wszędzie, jeśli tylko można tam dojechać.

“Jesteśmy profesjonalistami z Polski, którzy z powodzeniem prowadzą swój biznes na Islandii. Siedziba firmy znajduje się w Reykjanesbaer (Keflavik), tylko kilka kilometrów od lotniska.”

 

https://icepole.eu/

ZAKOCHAJ SIĘ W ISLANDII TAK SAMO JAK MY!

Po więcej islandzkich inspiracji - odwiedź nasz solistowy blog!

DOŁĄCZ DO NASZEJ PODRÓŻNICZEJ SPOŁECZNOŚCI NA FACEBOOKU Artboard 3