kajaki spływ w Polsce

Weekend w Polsce: spływy kajakowe

Niezapomniana przygoda nie zawsze musi wiązać się z wyjazdem na drugi koniec świata. Polska też ma do zaoferowania wiele ciekawych widoków i niesamowitych miejsc. Wyprawy po Polsce to nie tylko wyjścia w góry lub wyjazdy nad morze. Tym razem zabierzemy Was na spływy kajakowe. Gdzie najlepiej pojechać na ekscytujący weekend?

Spływy kajakowe w Polsce są już prawie sportem narodowym

Gdy tylko robi się cieplej, po śniegu i zimowej pogodzie pozostaje chłodne wspomnienie, a słońce coraz mocniej świeci, chętnie wychodzimy nad wodę. Grillowanie nad rzeką, kąpanie się w jeziorze, uprawianie sportów wodnych, czy właśnie spływy kajakowe to jedne z ulubionych, wiosenno-letnich rozrywek osób lubiących spędzać aktywnie czas.

Spływy kajakowe w Polsce należą do wyjątkowych, ponieważ mamy długie rzeki ciągnące się od Tatr po morze z łatwymi odcinkami dla każdego, ale też ekstremalnie trudnymi tylko dla odważnych. Te rzeki, wijące się pomiędzy pagórkami, polanami, miastami i łąkami przepływają przez jeziora i zalewy oraz przez niebezpieczne urwiska, tworząc wodospady i uskoki idealne na rafting, by następnie przejść w spokojnie płynące strumienie, idealne na relaksacyjne spływy kajakowe.

Kajaki są o tyle łatwym sportem, że już po podstawowym przeszkoleniu można chwycić za wiosła i spróbować własnych sił na jeziorze lub rzece o lekkim nurcie. Mnogość wypożyczalni sprzętu wodnego, szkółek i miejsc do swobodnego kajakowania sprawia, że jest to aktywność, którą może wypróbować każdy. Jest to jeden z najbardziej przystępnych sportów wodnych, gdyż nie wymaga ani posiadania własnego sprzętu, ani specjalnych kursów i zezwoleń. Wystarczy kilka godzin nad wodą. I za to kochamy spływy kajakowe.

Gdzie na kajaki w Polsce?

Gdyby chcieć wymienić wszystkie najlepsze miejsca na kajaki, trzeba byłoby po kolei wyliczać większe i mniejsze rzeki. Do tych najpopularniejszych rejonów, gdzie na spływ kajakowy wybiera się najwięcej osób, należą: Mazury (Krutynia), Suwalszczyzna (Czarna Hańcza), Puszcza Drawska (Drawa, Korytnica), Bory Tucholskie (Brda, Wda) rzeki pobrzeża (Rega, Parsęta, Grabowa, Słupia). Są to rejony najlepiej przystosowane na amatorskie spływy. Popularne są też szklaki kajakowe: „44 wysp” w delcie Świny, „Międzyodrze” w Dolinie Dolnej Odry oraz spływ wzdłuż brzegów wyspy Wolin. Spływy kajakowe możliwe są też na dzikich i nieuregulowanych wodach, dlatego nie sposób wymienić wszystkich tras.

 

To, gdzie na spływ kajakowy pojechać, zależy w dużej mierze od umiejętności uczestników. Istnieją łatwe szlaki kajakowe o klasyfikacji:

  • ZWA dla początkujących, są to przede wszystkim małe zbiorniki ze stojącą wodą i słabym prądem, np. Czarna Hańcza, Krutynia, Szlak Konwaliowy.

  • ZWB o łatwym dostępie dla początkujących, ale zbiornikach o nieco silniejszym prądzie i podwyższonej trudności, np. Gwda, Rypienica, Cetynia.

  • ZWC dostępny dla początkujących pod opieką osób doświadczonych. Częściowo: Rospuda, Smortawa, Wieprz.

  • Pozostałe 6 stopni trudności od WWI do WWVI to trasy przeznaczone dla osób doświadczonych.

Naszą propozycją jest spływ kajakowy dla początkujących przez rzeki: Czarna Hańcza, Drawa, Korytnica, Krutynia, Piława. Razem z Solistami wybierz się na weekendowy spływ kajakowy i po prostu baw się dobrze! Co zabrać na spływ kajakowy? Z pewnością mnóstwo dobrego humoru i energii, ciepłe i lekkie ubranie, sprzęt biwakowy i krem z filtrem UV. O reszcie dowiesz się od lidera grupy.

Spływ kajakowy z Aleksandrem Dobą

Aleksandra Doby nie trzeba przedstawiać nikomu, kto interesuje się podróżami. To człowiek, który samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z Afryki do Ameryki Południowej, laureat wyróżnienia Podróżnik Roku National Geographic, zapalony wędrowiec i solista. A także człowiek, z którym bardzo miło spędza się czas… najlepiej na kajakach. I właśnie na solistową wyprawę kajakową z Aleksandrem Dobą zapraszamy. To spływ kajakowy dla aktywnych organizowany w okresie Wielkanocy. Do przepłynięcia trasy kajakowe Golce – Ostrowiec (rzeka Dobrzyca) oraz Nadarzyce – Szwecja – Czechyń (rzeka Piława).

 

Bierzemy do plecaka wszystko, czego potrzebujemy, wsiadamy na kajaki i płyniemy w dół rzeki, po drodze podziwiając piękne widoki. Nocujemy pod namiotami przy ognisku i przez 3 dni żyjemy jak wagabundy. Już wiesz, gdzie najlepiej na spływ kajakowy? Tak naprawdę nie liczy się to, „gdzie”, a „z kim”. Koniecznie z Solistami i Aleksandrem Dobą.