img bottom

Weekendowe spływy kajakowe w Polsce

Niezapomniana przygoda nie zawsze musi wiązać się z wyjazdem na drugi koniec świata. Polska też ma do zaoferowania wiele ciekawych widoków i niesamowitych miejsc. Wyprawy po Polsce to nie tylko wyjścia w góry lub wyjazdy nad morze. Tym razem zabierzemy Was na spływy kajakowe. Gdzie najlepiej pojechać na ekscytujący weekend?

Spływy kajakowe w Polsce są już prawie sportem narodowym

Gdy tylko robi się cieplej, po śniegu i zimowej pogodzie pozostaje chłodne wspomnienie, a słońce coraz mocniej świeci, chętnie wychodzimy nad wodę. Grillowanie nad rzeką, kąpanie się w jeziorze, uprawianie sportów wodnych, czy właśnie spływy kajakowe to jedne z ulubionych, wiosenno-letnich rozrywek osób lubiących spędzać aktywnie czas.

 

Spływy kajakowe w Polsce należą do wyjątkowych, ponieważ mamy długie rzeki ciągnące się od Tatr po morze z łatwymi odcinkami dla każdego, ale też ekstremalnie trudnymi tylko dla odważnych. Te rzeki, wijące się pomiędzy pagórkami, polanami, miastami i łąkami przepływają przez jeziora i zalewy oraz przez niebezpieczne urwiska, tworząc wodospady i uskoki idealne na rafting, by następnie przejść w spokojnie płynące strumienie, idealne na relaksacyjne spływy kajakowe.

 

Kajaki są o tyle łatwym sportem, że już po podstawowym przeszkoleniu można chwycić za wiosła i spróbować własnych sił na jeziorze lub rzece o lekkim nurcie. Mnogość wypożyczalni sprzętu wodnego, szkółek i miejsc do swobodnego kajakowania sprawia, że jest to aktywność, którą może wypróbować każdy. Jest to jeden z najbardziej przystępnych sportów wodnych, gdyż nie wymaga ani posiadania własnego sprzętu, ani specjalnych kursów i zezwoleń. Wystarczy kilka godzin nad wodą. I za to kochamy spływy kajakowe.

Gdzie na kajaki w Polsce?

Gdyby chcieć wymienić wszystkie najlepsze miejsca na kajaki, trzeba byłoby po kolei wyliczać większe i mniejsze rzeki. Do tych najpopularniejszych rejonów, gdzie na spływ kajakowy wybiera się najwięcej osób, należą: Mazury (Krutynia), Suwalszczyzna (Czarna Hańcza), Puszcza Drawska (Drawa, Korytnica), Bory Tucholskie (Brda, Wda) rzeki pobrzeża (Rega, Parsęta, Grabowa, Słupia). Są to rejony najlepiej przystosowane na amatorskie spływy. Popularne są też szklaki kajakowe: „44 wysp” w delcie Świny, „Międzyodrze” w Dolinie Dolnej Odry oraz spływ wzdłuż brzegów wyspy Wolin. Spływy kajakowe możliwe są też na dzikich i nieuregulowanych wodach, dlatego nie sposób wymienić wszystkich tras.

 

To, gdzie na spływ kajakowy pojechać, zależy w dużej mierze od umiejętności uczestników. Istnieją łatwe szlaki kajakowe o klasyfikacji:

  • ZWA dla początkujących, są to przede wszystkim małe zbiorniki ze stojącą wodą i słabym prądem, np. Czarna Hańcza, Krutynia, Szlak Konwaliowy.
  • ZWB o łatwym dostępie dla początkujących, ale zbiornikach o nieco silniejszym prądzie i podwyższonej trudności, np. Gwda, Rypienica, Cetynia.
  • ZWC dostępny dla początkujących pod opieką osób doświadczonych. Częściowo: Rospuda, Smortawa, Wieprz.
  • Pozostałe 6 stopni trudności od WWI do WWVI to trasy przeznaczone dla osób doświadczonych.

 

Naszą propozycją jest spływ kajakowy dla początkujących przez rzeki: Czarna Hańcza, Drawa, Korytnica, Krutynia, Piława. Razem z Solistami wybierz się na weekendowy spływ kajakowy i po prostu baw się dobrze! Co zabrać na spływ kajakowy? Z pewnością mnóstwo dobrego humoru i energii, ciepłe i lekkie ubranie, sprzęt biwakowy i krem z filtrem UV. O reszcie dowiesz się od lidera grupy.

Najlepsze spływy kajakowe

Jeśli nie wiesz, gdzie w Polsce pojechać na kajaki albo nie czujesz się pewnie w sporcie tego rodzaju, dołącz do naszej solistowej ekipy i weź udział w weekendowym spływie. Organizujemy wyprawy kajakowe w różnych zakątkach kraju, dlatego możemy zagwarantować, że każdy znajdzie u nas coś dla siebie!

 

Dlaczego dołączyć do wyprawy kajakowej z Solistami?

  • Organizujemy spływy kajakowe od A do Z, Ty musisz się tylko stawić ze spakowanym plecakiem i pozytywną energią.
  • Wiemy, gdzie najlepiej pojechać na kajaki. Wybieramy malownicze i interesujące miejscówki, dzięki czemu z każdego wyjazdu można wycisnąć jeszcze więcej.
  • Nad każdą wyprawą kajakową czuwa doświadczony lider, który zawsze jest gotów służyć dobrym słowem i radą.
  • Duża ilość pozytywnej energii i plan pełen atrakcji sprawiają, że nasze wyprawy to najlepsze spływy kajakowe, do których można dołączyć.

Na jakich rzekach organizowane są spływy kajakowe?

Spływy kajakowe w Polsce odbywają się jak kraj długi i szeroki, a dość dobrze rozwinięta sieć rzeczna sprawia, że zdecydowanie jest z czego wybierać. Aktualnie możemy zaproponować aż 8 niepowtarzalnych kierunków, które chociaż w różnych lokalizacjach, potrafią zachwycić tak samo.

 

Spływ kajakowy Wieprzem, Roztoczański Park Narodowy

Rzeka Wieprz jest wręcz idealna do uprawiania turystyki kajakowej, a jej roztoczański odcinek już szczególnie potrafi zachwycić. Zresztą samodzielnie możesz się o tym przekonać, dołączając do solistowych wypraw kajakowych organizowanych właśnie w tym rejonie Polski. Co na Ciebie czeka? Ponad 40 kilometrów malowniczych tras z widokami na dziewicze lasy i zabytkowe zabudowania, dwa biwaki połączone z ogniskiem i spaniem pod namiotami, a przede wszystkim świetna zabawa w gronie pozytywnych osób. Zobacz, jak wygląda nasza propozycja na spływ Wieprzem i dołącz do wyprawy już teraz!

 

Spływ kajakowy Brdą, Bory Tucholskie

Bory Tucholskie są znane z tego, że odbywają się tam wyjątkowo udane spływy kajakowe w Polsce. My, chcąc wycisnąć z każdej wyprawy jeszcze więcej, proponujemy nie tylko niemal 40 kilometrów wiosłowania rzeką Brdą, ale również niedzielną wycieczkę rowerową, w trakcie której będzie można popodziwiać naturalne piękno tego dzikiego zakątka Polski i zanurzyć się w kaszubskiej kulturze. Poznaj szczegóły naszej solistycznej wyprawy do Borów Tucholskich i zobacz, jak wygląda spływ Brdą. Dołącz do nas już teraz!

 

Spływ kajakowy Czarną Hańczą, Suwalszczyzna

Jeśli zastanawiasz się, gdzie na kajaki, by zyskać jak najwięcej niezapomnianych wspomnień, koniecznie dołącz do solistowej ekipy ruszającej na Suwalszczyznę! Czarna Hańcza jest największą – i chyba najbardziej malowniczą – rzeką tego regionu Polski. Proponowana przez nas trasa ma około 46 km długości i wiedzie wyjątkowo wdzięcznym odcinkiem Puszczy Augustowskiej. Chociaż ten dystans brzmi jak wyzwanie, mamy pewność, że piękne i różnorodne widoki wynagrodzą każdy trud włożony w wiosłowanie. Zobacz, jaki jest nasz pomysł na spływ Czarną Hańczą i wybierz dogodny dla siebie termin, zanim wszystkie miejsca się rozejdą!

 

Spływy kajakowe Biebrzą, Biebrzański Park Narodowy

To, że turystyczne spływy kajakowe w Polsce są świetną alternatywą dla aktywnego spędzenia czasu, wiadomo nie od dziś, a wizyta w Biebrzańskim Parku Narodowym i wyprawa rzeką Biebrzą tylko to potwierdzają. Może nie jest to najdłuższa proponowana przez nas trasa, jednak z pewnością nie można narzekać na jej monotonność – wiedzie bowiem nie tylko wzdłuż niedostępnych lasów, ale również poprzez małe i większe wioski. Jeśli zastanawiasz się, czy spływ Biebrzą jest dla Ciebie, zapoznaj się bliżej z naszą propozycją!

 

Spływy kajakowe rzeką Tanew, Puszcza Solska

Kto organizuje najlepsze spływy kajakowe w Polsce? Oczywiście Soliści! Wybierz się razem z nami na wyprawę wzdłuż rzeki Tanew i odkryj, jak piękny może być nasz kraj. Na wszystkich uczestników tego weekendowego wypadu czeka mnóstwa dobra – piękne widoki chronionych obszarów Polski, wspólne biesiadowanie przy ognisku, a także wiele niezapomnianych momentów, które przekują się w cudne wspomnienia. Nie zwlekaj, zobacz, jaki mamy pomysł na spływ rzeką Tanew i dołącz do naszej solistowej ekipy już teraz!

 

Spływy kajakowe po Dobrzycy i Piławie, Wielkopolska

Z każdą kolejną propozycją podbijamy stawkę, i tak dochodzimy do naszej wielkopolskiej propozycji. Chociaż spływ po Dobrzycy i Piławie można zaliczyć do tych spokojniejszych, absolutnie daleko mu do bycia nudnym. Nasz trasa liczy około 50 km i oferuje bardzo dużą różnorodność – startujemy praktycznie spod niemal 100-letniego młyna, by mijać liczne malownicze mostki i stare dęby, a w kolejnych dniach płynąć wśród zielonych polan i nieprzeniknionych lasów. Po drodze czekają nas również dwa biwaki i noce pod gwiazdami. Ciekawi Cię, jak wygląda solistyczny spływ po Dobrzycy i Piławie? Poznaj szczegóły i dołącz do wyprawy już teraz!

 

Spływ kajakiem Krutynią, Mazury

Czy może być lepsze miejsce na spływy kajakowe w Polsce niż Mazury? Chyba nie! Ta przepiękna kraina znana jest ze swoich zbiorników i cieków wodnych, dzikiej przyrody i bogatej ofert kulturalnej. Wyprawa Krutynią, którą przygotował nasz solistowy team, obejmuje 70 km pięknych widoków. Prowadząc nurtem rzeki i jeziorami z pewnością zapisuje się na długo w pamięci jej uczestników. Chcesz do nich dołączyć? Nie czekaj, aż wszystkie miejscówki na spływ Krutynią zostaną zarezerwowane!

 

Spływ kajakiem Korytnicą i Drawą, Puszcza Drawska

Jeśli nie wiesz, gdzie na kajaki, warto rozważyć również Puszczę Drawską oraz spływ Korytnicą i Drawą. 50 kilometrów trasy, które pokonujemy w ciągu tych 3 weekendowych dni, pozwalają odkryć całe piękno tego regionu, na czele z Drawieńskim Parkiem Narodowym. To także oczywiście świetna okazja, aby wypocząć w aktywny, satysfakcjonujący sposób. Poznaj szczegóły naszej wyprawy i przekonaj się, że spływ Korytnicą i Drawą to pozycja dla Ciebie!