img bottom

Skaftafell – miejsce, gdzie zrobisz bajeczne zdjęcia na Instagrama

Islandia to kraj wielu kontrastów. To właśnie tam można zobaczyć, jak skaliste góry przeplatają się z zielonymi równinami, na których pasą się kuce islandzkie, a wulkany i mniej lub bardziej porośnięte mchem pola zastygłej lawy koegzystują z lodowcami. Ten największy, lodowiec Vatnajökull, można podziwiać całkiem z bliska – na jego skraju utworzono niegdyś Park Narodowy Skaftafell. Zobacz, skąd bierze się fenomen tego miejsca i czy Skaftafell na zdjęciach faktycznie wygląda tak pięknie, jak w rzeczywistości.

Co to jest Skaftafell?

Skaftafell jest obszarem położonym w południowej części Islandii, który ze względu na swoje wyjątkowe walory przyrodnicze został objęty ochroną i od 1967 roku funkcjonował pod nazwą Park Narodowy Skaftafell. Obecnie ziemie te stanowią część Parku Narodowego Vatnajökull.

 

Krajobraz Skaftafell to kwintesencja Islandii, rzeźbiony żywiołami – ogniem pobliskiego wulkanu Öræfajökull oraz wodą z lodowców Skeiðarájökull i Skaftafellsjökull, prezentuje się szczególnie majestatycznie, stanowiąc jedną z największych atrakcji tego wyspiarskiego kraju. Do tego panuje tam wyjątkowo przyjemny klimat i łatwo o słoneczne dni latem, co nie jest zbyt częste w tej części Islandii.

Fenomen Skaftafell

Chociaż około 80% dawnego Parku Narodowyego Skaftafell zajmuje lodowiec Vatnajökull, lód to nie jedyne, co można tam zobaczyć. Tamtejszy krajobraz urozmaicają niezliczone cieki wodne, interesujące formy geologiczne, czy czarne pustynie piaszczyste. Wśród najbardziej zachwycających i fotogenicznych atrakcji Skaftafell można wymienić:

 

  • Wodospad Svartifoss – to takie miejsce w Skaftafell, z którego fotografie są wyjątkowo udane. Tym, co czyni ten 20-metrowy wodospad tak niepowtarzalnym, są ściany złożone z dziesiątek czarnych bazaltowych kolumn w kształcie sześciokąta, które kontrastują z białą pieniącą się wodą, co tylko dodaje magii i fantazji temu miejscu.
  • Lodowiec Svínafellsjökull – położony na terenie dawnego Parku Narodowego Skaftafell jest jednym z południowych wypustów Vatnajökull. Zachwyca nie tylko pięknymi widokami, ale również nietypowym układem kolorystycznym – czysty zimny błękit lodu miesza się tutaj z bielą śniegu i czernią popiołów stanowiących pozostałość po erupcjach wulkanów sprzed wieków.
  • Szczyt Hvannadalshnúkur – ten położony w rejonie Skaftafell szczyt, z wysokością 2109 m n.p.m uchodzi za najwyższy w kraju, do tego nie trzeba na niego wchodzić, by uchwycić jego piękno.
  • Laguna lodowcowa Jökulsárlón – laguna ta powstała w latach 30. XX wieku, kiedy Vatnajökull zaczął się cofać i od tego czasu stale się powiększa, sięgając obecnie około 7-8 km w głąb lądu. Jökulsárlón to ta część Skaftafell, która na Instagram dodawana jest dość często i zawsze spotyka się z dobrym odbiorem. Można tam zobaczyć nie tylko dryfujące kry dość sporej wielkości, ale również foki czy wiele gatunków ptaków. Co bardziej żądni wrażeń mogą wybrać się również w rejs amfibią po wodach laguny.
  • Diamentowa Plaża – tuż obok laguny Jökulsárlón położona jest plaża pokryta czarnym powulkanicznym piaskiem. Jednak uwagę przykuwa nie tylko ten nietypowy odcień brzegu, ale także wielkie bryły lodu wyrzucane co jakiś czas na brzeg.

 

Chociaż Park Narodowy Skaftafell jest piękny, to nie jedyne miejsce warte zobaczenia w Islandii. Dowiedz się, na ile sposobów można zwiedzać Islandię!

Skaftafell – zdjęcia na Instagram

Jeśli nie tylko lubisz podziwiać piękne widoki, ale również fotografować je i dzielić się nimi z innymi, Skaftafell z pewnością przypadnie Ci do gustu. To bajkowe miejsce idealnie sprawdza się do robienia zdjęć, a co więcej nie trudno trafić tam na niebanalne ujęcia, które są dziełem samej natury. Dlaczego jeszcze Skaftafell i fotografie tam zrobione są takie wyjątkowe? Specyficzny mikroklimat panujący w tym rejonie Islandii sprawia, że dość często świeci tam słońce, co zwiększa szanse na udane zdjęcia.

Islandia z Solistami

Z Solistami zwiedzisz Islandię tak, jak lubisz! Islandia Classic to opcja dla miłośników aktywnego wypoczynku, w którym jest jednak nieco miejsca dla relaksu. Natomiast wyprawa Islandia Extreme i Islandia Interior to coś dla osób, które nie boją się ubrudzić i wysilić – przez niemal dwa tygodnie zobaczysz z nami najpiękniejsze miejsca na wyspie, poznasz wiele cudownych ludzi i odpoczniesz, jak nigdy wcześniej. Już teraz sprawdź, który rodzaj wyprawy jest dla Ciebie, i dołącz do naszej grupy, zanim zostaną zarezerwowane wszystkie miejsca!