img bottom

Islandia na wiele sposobów, czyli dla każdego coś innego

Islandia nakręca wyobraźnię, kradnie serca podróżników i powoduje dreszcze – trochę z emocji, a trochę z zimna (na szczęście gruba, puchowa kurtka zapobiega tym drugim). Islandia jest lodową krainą, poprzecinaną górskimi pasmami, zielonymi polami i majestatycznymi wulkanami oraz gejzerami tworzącymi niesamowity krajobraz: mieszankę elfiego Rivendell z orkowym Mordorem. Tak zróżnicowanych widoków trudno doszukiwać się w innych częściach świata. To właśnie one – choć nie tylko – sprawiają, że lodowa wyspa jest niezwykle atrakcyjnym punktem na turystycznej mapie świata.

Odkryj magię Islandii

Islandia to miejsce, o którym krążą legendy – i większość z nich wcale nie jest mocno przesadzona. Wybierając się do tego kraju, możesz liczyć na niesamowitą bliskość natury w jej najdzikszym i najbardziej swobodnym wydaniu, a już szczególnie gdy weźmiemy poprawkę na to, że na stałe mieszka tam niewiele ponad 350 tysięcy osób. Cała wyspa pokryta jest gorącymi źródłami, aktywnymi gejzerami oraz jeziorami i rzekami wypełnionymi wyjątkowo czystą wodą. Do tego miejscami rośnie wyjątkowo mięciutki mech.

 

Sama Islandia jest również siedliskiem wielu gatunków zwierząt. W otaczającym ją oceanie żyje ponad 20 rodzajów wielorybów, a na stromych klifach swoje gniazda mają maskonury. Ich populacja jest tak duża, że te charakterystyczne ptaki z dużymi kolorowymi dziobami stały się symbolem wyspy. Zresztą niezanieczyszczone środowisko sprawia, że można tam spotkać również inne zwierzęta i rośliny, które nie występują praktycznie nigdzie indziej. Na Islandii można doświadczyć również spektakularnych zjawisk – przez okres od połowy maja do końca lipca obecne są tam białe noce, natomiast pomiędzy wrześniem a kwietniem niesamowite spektakle dają zorze polarne.

 

Jednak ta wyspa to nie tylko zapierające dech krajobrazy, ale również niesamowici ludzie. Styl życia Islandczyków może zaskoczyć. Nie dość, że nigdzie się nie spieszą, to jeszcze zawsze są gotowi do pomocy. Takie podejście zaprocentowało – znajdują się w czołówce najszczęśliwszych ludzi świata.

Wyprawa dla każdego... i nie dla każdego

Duże zróżnicowanie krajobrazu, klimatu i warunków turystycznych sprawia, że ciężko jest zorganizować jedną, uniwersalną podróż. Twierdzimy wręcz, że jest to niemożliwe, gdyż zupełnie czego innego będą oczekiwali po Islandii wprawni podróżnicy, poszukujący emocji, czego innego niedzielni wczasowicze łaknący urzekających widoków, a jeszcze czego innego rodziny z dziećmi.

 

W sercach Solistów ten kraj ma szczególne miejsce, dlatego przygotowaliśmy kilka wersji wypraw, by każdy znalazł coś dla siebie. O wyspie Lodu i Ognia, i o jej zapierających dech w piersiach atrakcjach pisaliśmy również tutaj.

 

Niezależnie od tego, którą podróż wybierzesz, nastaw się na niesamowite przeżycia. Islandia z pewnością Cię zaskoczy swoją nietuzinkowością i silnymi kontrastami, dzięki którym poczujesz się jak w bajce. To magiczne miejsce, pozwól mu się porwać, spędzając tam tych kilka wyjątkowych dni wypełnionych poznawaniem tego, co na Islandii najpiękniejsze i wyjątkowe.

Na którą wersję Islandii z Solistami się zdecydować?

Jeżeli zdążyłeś lub zdążyłaś przejrzeć już naszą ofertę, to prawdopodobnie nie uszło Twojej uwadze, że przygotowaliśmy kilka propozycji wycieczki na ten popularny kierunek. A to oznacza, że trzeba coś wybrać. Możesz rzucić monetą, choć nie będzie to najlepsze rozwiązanie, gdyż ryzykujesz program niedopasowany do twoich wymagań. Dlatego w skrócie opowiemy, czym są poszczególne wyprawy. Ich plany są na tyle różnorodne, że z pewnością znajdziesz opcję, która wpisze się w twój styl podróżowania i pozwoli poznać Islandię na swój własny sposób. Szczególnie że nasze propozycje skierowane są nie tylko do osób lubiących niespieszne odkrywanie nowych miejsc z przyjaciółmi, ale również rodzin z dziećmi, czy miłośników mocnych wrażeń. Mamy coś dla każdego.

Islandia Classic

Wyprawa o najszerszym przekroju tematycznym dla osób, które chcą spędzić czas aktywnie, ale komfortowo i bez ekstremalnych przygód. Podróż odbywa się solistowym busem, a noclegi organizowane są w solistowym domku w przepięknej okolicy i tam znajduje się baza wypadowa do zwiedzania okolicznych terenów. W domku śpimy, odpoczywamy i gotujemy, serfujemy po Sieci (tak, jest WiFi), ale sednem Islandii Classic są oczywiście podróże. To wycieczka typu „travel&chill” ukierunkowana przede wszystkim na aktywny wypoczynek z wieloma atrakcjami.

 

W trakcie tej wyprawy zobaczysz to, co w Islandii najpiękniejsze – lodowce, rzeki, jeziora, wodospady, a także gejzery i wulkany. Odwiedzimy również stolicę kraju, Reykjavik, gdzie przejdziemy się wąskimi uliczkami i zwiedzimy najbardziej charakterystyczne miejsca w mieście. Jednak nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie podróżowali poza utartym szlakiem – w tracie pobytu na wyspie udamy się również do malutkich, zagubionych wśród skał, rybackich osad oraz poszukamy gniazd maskonurów na klifach. To niektóre z atrakcji, które na Ciebie czekają:

 • Złoty wodospad Gullfoss
 • Pole geotermalne Geysir
 • Czynny gejzer Strokkur
 • Thingvellir
 • Park narodowy Skaftafell
 • Lodowcowa laguna Jokulsarlon
 • Seljalandsfoss i Skogafoss
 • Reykjavik
 • Arnarstapi

Islandia Classic obejmuje punkty turystyczne rozłożone tak, by wyprawa nie była zbyt męcząca; by po dniu pełnym atrakcji można było wrócić wprost do solistowego domku na wypoczynek.

 

Islandia Classic – dla kogo? Dla każdego, kto chce zapoznać się z Islandią po raz pierwszy, drugi i nawet dziesiąty. Zainteresowała Cię oferta? Sprawdź szczegóły wyprawy: Islandia Classic!

Islandia Interior

To wyprawa polecana miłośnikom trekkingów i ostrej jazdy off roadowej. Jest nastawiona przede wszystkim na zwiedzanie interioru Islandii, czyli miejsc położonych w głębi kraju, daleko od wybrzeża i miast, gdzie wjechać można tylko samochodem z napędem 4×4. To rodzaj wyprawy road trip, gdzie nie ma jednej stałej bazy, lecz przez cały czas przemieszczamy się pomiędzy punktami, śpimy na kempingach pod namiotami. To propozycja dla osób, które cenią sobie przygodę ponad wygodę i nie wymagają od noclegu co najmniej czterech gwiazdek.

 

Podczas wyprawy poznasz surową, dziewiczą stronę Islandii, gdzie prym wiedzie natura, a nie człowiek i jego technologia. Zobaczysz niedostępne miejsca, obejrzysz wodospady i gorące źródła oraz gejzery. Zwiedzisz m.in.:

 • Thorsmork
 • Myvatn
 • Landmannalaugar
 • Hnausapollur
 • Dettifoss
 • Klify latrabjarg
 • Isafjörður

Trasa, którą przebędziemy, wiedzie przez prawdziwie niesamowite tereny, jakby żywcem wyjęte z filmu science fiction. Nagie skaliste granie, zagubione osady o wielowiekowej historii, niepowtarzalna laguna lodowcowa, czy zachodnie fiordy na długo zostaną w pamięci, jednocześnie rozbudzając apetyt na kolejne podróże w takim stylu. Choć ta wyprawa nie należy do najłatwiejszych (dużo chodzenia i raczej spartańskie warunki), to z pewnością będzie jedną z bardziej satysfakcjonujących, w jakich weźmiesz udział.

 

Islandia Interior – dla kogo? Dla osób, które chcą zwiedzić niedostępne rejony Islandii i przeżyć ciekawą przygodę. To połączenie trekkingu i road tripu. Bez wielu wygód, za to z mnóstwem przygód. Po więcej szczegółów kliknij tutaj: Islandia Interior.

Islandia Extreme

Program dla tych, którzy chcą w trakcie wyprawy zobaczyć jak najwięcej popularnych atrakcji. To aż 2000 km przygody, podczas której objedziemy niemal całą wyspę dookoła, zwiedzimy wszystkie najpiękniejsze miejsca, o których słyszeliście, ale i takie, o których w przewodnikach trudno doszukać się informacji, a wiedzą o nich tylko osoby wtajemniczone. To właśnie takie ukryte perełki są sednem wyprawy. Jest to trekkingowo-road tripowy wyjazd, podczas którego będziemy poruszali się solistowymi busami, wychodzili na długie piesze wyprawy i nocowali w namiotach na kempingu. Oto tylko kilka z miejsc, jakie przyjdzie nam wspólnie odwiedzić:

 • Najpotężniejszy wodospad na Islandii Dettifoss
 • Jezioro Myvatn
 • Błotne baseny Hverarond
 • Wodospady Seljalandsfoss i Skogafoss
 • park Narodowy Skaftafell
 • Jezioro lodowcowe Jokulsarlon

Ta wyprawa ma wszystko, czego można oczekiwać od intensywnego wakacyjnego wyjazdu. Każdy dzień jest wypełniony aż po brzegi ciekawymi atrakcjami i podróżami najbardziej spektakularnymi trasami, jakie mogą istnieć. Zobaczysz największe perły tej niedużej wyspy, w tym majestatyczne parki narodowe, maluteńkie wioski rybackie oraz stolicę kraju, Reykjavik, który choć jest największym miastem, można obejść dookoła w kilka godzin. Zwiedzając kolejne miejsca, szybko odkryjesz, dlaczego Islandia zaczyna cieszyć się taką popularnością.

 

Islandia Extreme – dla kogo? Z pewnością dla podróżników spragnionych wrażeń, którzy nie boją się trochę zmęczyć, trochę zmarznąć i trochę ubrudzić. Tu dominują piesze wędrówki i długie przejazdy. Sprawdź szczegóły wyprawy: Islandia Extreme.

Islandia Family

Islandia to nie tylko ekstremalne wyprawy i długie wędrówki. To również mnóstwo atrakcji dla rodzin z dziećmi i miejsce, w którym można uwierzyć w bajki. To kraj wróżek, wodnych nimf i ukrytych ludzi chowających się przed wzrokiem innych w skalnych zakamarkach, a magia jest obecna na każdym kroku. Z tego względu warto wybrać się tam razem z dziećmi, dla których z pewnością będzie to niesamowita przygoda – podobnie zresztą jak dla ich opiekunów. Czekają Cię piękne widoki, relaks, niewyczerpujące wycieczki turystyczne ukazujące piękno wyspy słynącej z elfów i trolli. To typ wycieczki „travell&chill”, podczas której swobodnie przemieszczamy się wygodnym środkiem transportu po całej wyspie, a noce spamy w przytulnym solistowym domku.

Zwiedzisz m.in.:

 • Magiczny wodospad Gullfoss
 • Najsłynniejszy gejzer świata Geysir
 • Granicę dwóch kontynentów – Dolina Thingvellir
 • Lodowcową lagunę Jokulsarlon
 • Wodospady Seljalandsfoss i Skogafoss

Islandia Family – dla kogo? Dla rodzin z dziećmi, które po prostu chcą wypocząć, a przy okazji zwiedzić najciekawsze i łatwo dostępne atrakcje Islandii. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej: Islandia Family.

ISLANDIA WINTER

Urlop zimą? A dlaczego nie? Wyprawa Islandia Winter to propozycja dla osób, które chcą wyrwać na kilka dni się ze swojej rutyny i zobaczyć jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk przyrodniczych, jakie istnieje – zorzę polarną. Chociaż nie jesteśmy w stanie zagwarantować na 100%, że uda się ją obejrzeć, to już zadbamy o to, by czasu spędzonego w Islandii nie dało się potraktować jako zmarnowanego. Dołączając do solistycznej wyprawy Islandia Winter, doświadczysz tego zdumiewającego kraju w najpełniejszy sposób:

 • sprawdzisz, jak to jest wędrować po lodowcu,
 • zobaczysz z bliska naturalne gorące źródła,
 • wybierzesz się w podróż Golden Circle – trasą łączącą jedne z najpiękniejszych naturalnych atrakcji turystycznych Islandii,
 • zobaczysz wodospad Gullfoss i gejzer Geysir (tak, to od niego wzięła się nazwa gejzer jako określenie wszystkich gorących źródeł wyrzucających wodę),
 • dotrzesz do tego miejsca, gdzie Europa styka się z Ameryką,
 • wejdziesz do wodospadu,
 • zobaczysz, jak wygląda najmniejsza stolica Europy,
 • zaskoczysz się widokiem czarnej plaży.

Pomimo tak wielu atrakcji, wyprawa Islandia Winter nie należy do zbyt wymagających pod względem kondycyjnym, dlatego zapraszamy na nią wszystkich, którzy chcą zacząć swoją przygodę z tym przepięknym krajem i zobaczyć najpiękniejsze oraz najbardziej zachwycające zakątki wyspy. Jak każda solistowa wyprawa, również ta z pewnością pozwoli dostarczyć wielu wrażeń i spędzić czas ze wspaniałymi ludźmi, którzy mają podobny styl podróżowania jak Ty. Dowiedz się więcej o wyprawie po zorzę: Islandia Winter!

ISLANDIA BOUTIQUE

Jeśli ktoś się pyta, czy da się wycisnąć z wyprawy do Islandii jeszcze więcej, my odpowiadamy – oczywiście! Islandia Boutique to propozycja ze znajomym programem Islandii Classic lub Winter, jednak z zupełnie nowymi możliwościami kwaterunku. Podczas tych wypraw uczestnicy mają swoją bazę wypadową w miejscowości Hella. To położone niemal 100 km od Reykjavicku miasteczko liczy niespełna tysiąc mieszkańców, co nie przeszkadza mu jednak by stanowić jeden z najważniejszych ośrodków hodowli koni islandzkich. Te niewielkie pod względem rozmiarów zwierzęta często odpowiadają swoją wielkością kucom i niekiedy tak też są określane, chociaż rejestry ras określają je mianem koni. Co ciekawe, jest to jedyna rasa z tego gatunku, jaką można spotkać w Islandii.

 

Samo miasteczko Hella jest położone bardzo malowniczo, w otoczeniu łąk i gór, a tuż obok niego przepływa rzeka Ytri-Rangá z wodospadem Aegissidufoss. Bliskość natury i przepiękne panoramy to jednak niejedyny atut obiektu Riverfront Boutique Lodge, gdzie zaplanowane są noclegi. W tej opcji zakwaterowania do dyspozycji uczestników pozostają:

 • pokoje dwuosobowe, każdy z prywatną łazienką i telewizorem,
 • patio z widokiem na jezioro i ogród,
 • wspólna kuchnia wyposażona we wszystkie potrzebne sprzęty,
 • część wypoczynkowa,
 • część jadalna.

Islandia Boutique to propozycja dla osób, które cenią sobie komfort i lubią kameralne obiekty położone w otoczeniu natury. Panująca wokół cisza i spokój z pewnością okażą się pomocne w relaksie po dniu pełnym wrażeń, a także pozwolą odkryć zupełnie inne obliczy wyspy.

Na co się zdecydować?

Już wiesz, który sposób zwiedzania będzie dla Ciebie odpowiedni? Koniecznie zapoznaj się również z obszernym programem, gdzie każdy rodzaj wyprawy został dokładnie opisany. Nie rzucaj monetą – wybierz wyprawę skrojoną pod siebie.

 

Jednak niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, wyruszając z nami na Islandię, możesz liczyć na wiele wspaniałych przeżyć w gronie osób, które tak jak Ty lubią podróżować poza szlakiem. Przygotowaliśmy wiele ciekawych atrakcji, wybierając najpiękniejsze i najbardziej charakterystyczne dla tej wyspy miejsca. Mimo zaledwie kilku dni będzie można zobaczyć naprawdę wiele, poznać islandzki sposób bycia i spróbować miejscowej kuchni. Możemy zapewnić, że choć wspomnienia z tej wyprawy mogą się z czasem zatrzeć, tak miłość do Islandii zostanie w sercu już na zawsze.

Islandia podcast