img bottom

Santiago de Cuba. Dawna stolica Kuby. Atrakcje i co warto zobaczyć?

Santiago de Cuba to miejsce pod wieloma względami wyjątkowe. Pełne historii, atrakcji i naturalnego uroku, dzisiaj stanowi prawdziwą perełkę wyspy Kuba. Co sprawia, że jest tak niepowtarzalne? Jakie miejsca i zabytki warto odwiedzić? Zobacz, czego jeszcze nie wiesz o Santiago de Cuba: atrakcje, zwiedzanie, pogoda.

Z czego słynie Santiago de Cuba?

Sława Santiago de Cuby sięga wiele stuleci wstecz, stanowiąc już w XVI wieku ważny ośrodek nie tylko administracyjny, ale również gospodarczy i kulturalny. To właśnie to miasto, przed Hawaną, było siedzibą najpierw kolonii hiszpańskiej, a później Republiki Kuby. Znane jest także z wielu ważnych wydarzeń historycznych, w tym choćby rozegranej w 1898 roku bitwy morskiej pod Santiago de Cuba, która ostatecznie rozprawiła się z obecnością Hiszpanów w Ameryce Środkowej.

Jednak w Santiago de Cuba atrakcje turystyczne nie odgraniczają się tylko do miejsc pamięci oraz zabytków architektury kolonialnej. Równie ważną częścią tożsamości miasta jest muzyka i taniec. Uważa się nawet, że to właśnie w tym mieście narodziły się niektóre z kubańskich rytmów i stylów tanecznych, które do dziś rozpalają zmysły. Odkryj je już teraz: Kuba – kraj ognistej salsy i rumu.

Sprawdź pomysł na wyprawę: Sylwester na Kubie!

Co warto zobaczyć w Santiago de Cuba?

Santiago de Cuba to wspaniałe, wielowymiarowe miasto z wieloma nachodzącymi na siebie płaszczyznami. Łączące w sobie gorącą krew i zimnego ducha historii sprawia, że można poczuć się w nim jak w innym świecie. Co ma do zaoferowania Santiago de Cuba? Co zobaczyć podczas kluczenia jego uliczkami?

  • Parque Céspedes – to główny plac w Santiago de Cuba i zarazem ważne miejsce pod względem tak historycznym, jak i kulturalnym. W jego otoczeniu znajduje się między innymi ratusz, Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czy Muzeum Historyczne Kuby. Co więcej, to właśnie tam, ze względu na bogate życie towarzyskie, najłatwiej uszczknąć lokalności miasta.
  • Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – to jedna z najbardziej wyróżniających się budowli w Santiago de Cuba. Atrakcje taka jak ta wywiera niesamowite wrażenie już samymi swoimi rozmiarami. Jeśli znów doda się do tego piękne, neogotyckie wnętrze, trudno nie dać się jej oczarować.
  • Dom Diego Velázqueza – pochodzi z 1515 roku i uchodzi za najstarszy dom na Kubie. Został wybudowany z polecenia założyciela kolonii Diego Velázqueza i przez lata był siedzibą rodu. Obecnie znajduje się w nim muzeum historyczne.
  • Cytadela San Pedro de la Roca del Morro – to kolejne miejsce, które koniecznie trzeba umieścić na liście „co warto zobaczyć w Santiago de Cuba”. Znajdująca się na obrzeżach miasta twierdza do dziś stanowi przykład wybitnego kunsztu i innowacyjności. Składa się na nią rozbudowany układ pomieszczeń, przejść, fos i mostów zwodzonych możliwych obecnie do zwiedzania. Dodatkowo z jej platform obserwacyjnych rozciągają się spektakularne widoki na Morze Karaibskie.

Zobacz, jak w porównaniu z tym, wypadają zabytki Hawany: Kuba – ulice Hawany.

Kiedy jechać do Santiago de Cuba?

Ze względu na warunki klimatyczne, jakie panują w Santiago de Cuba, pogoda najbardziej sprzyja w czasie pory suchej, czyli mniej więcej od listopada do kwietnia. Miesiące to odznaczają się niskimi sumami opadów oraz względnie stałymi temperaturami, które wahają się 19-22°C w ciągu nocy i 27-30°C w ciągu dnia. Natomiast od maja do października w Santiago de Cubie zdecydowanie więcej pada. Są to jednak na ogół krótkotrwałe, choć intensywne deszcze. Jednocześnie temperatury nie odbiegają od tych, jakie występują w porze suchej, a nawet mogą być trochę wyższe.

Czy warto jechać do Santiago de Cuba?

Myśląc o atmosferze, jaka panuje w Santiago de Cubie, atrakcjach, które tam czekają, czy corocznych imprezach, nie trudno nie docenić wyjątkowości tego miejsca. Pobyt w tym miasteczku stanowi okazję nie tylko, by zobaczyć i dotknąć wielowiekowych zabytków, ale także odkryć esencję kubańskiego stylu życia. Wszechobecna energia i slow life to właśnie to, co najbardziej zaskakuje w Santiago de Cuba. Czy warto więc tam pojechać? Zdecydowanie! Poznaj zresztą również inne atuty wyspy: Kuba – atrakcje. Co zobaczyć na Kubie?

Sylwestrowa Kuba z Solistami

Nie musisz wyobrażać sobie, jakby to było być w Santiago de Cubie, tylko po prostu wybierz się tam razem z nami! Tegoroczny Sylwester z Solistami to wyprawy, jakich jeszcze nie było. Przygotowaliśmy mnóstwo kierunków, dzięki którym spędzisz koniec roku tak, jak chcesz. Może to właśnie będzie Kuba? W tym przypadku czekają na Ciebie nie tylko Hawana i Santiago de Cuba, zwiedzanie, relaks na plaży, czy kubańska kuchnia, ale także wyjątkowa impreza sylwestrowa. Już teraz poznaj szczegóły i zobacz, jak wygląda wyprawa na Kubę z Soliści Adventure Club!