img bottom

Kuba – ulice Hawany

Nie ma na świecie drugiego takiego miejsca jak Hawana. To miasto kontrastów i kolorów, tętniące życiem, wibrujące pozytywną energią i roztańczone rytmem salsy. Słynie z wielu rzeczy, nie tylko z tego, że jest stolicą Kuby. Hawana ma niepowtarzalny charakter. Kupisz tam najlepsze na świecie cygara, zakosztujesz przepysznej kuchni, zatańczysz w rytm latynoskiej muzyki i zobaczysz przepiękne zabytki. Miasto jest tak zabudowane, że turyści mieszkają w pobliżu lokalnych mieszkańców, dzięki czemu kultura, zwyczaje i codzienne życie mieszają się tam w naturalny sposób. Czym wyróżniają się ulice Hawany? Co zobaczyć i jak spędzić czas na Kubie?

Hawana (Kuba) kilka słów o historii miasta

Hawana ma już ponad 500 lat. Została założona w 1515 roku przez Diego Velaqueza de Cuellara hiszpańskiego konkwistadora, pierwotnie jednak znajdowała się na południowym wybrzeżu wyspy. W 1519 roku została przeniesiona w obecne miejsce nad Zatokę Meksykańską. Początkowo miasto pełniło funkcję portu handlowego, ale już w 1607 roku Hawana została stolicą Kuby. Obecnie jest to ośrodek słynący zwłaszcza z przemysłu tytoniowego, petrochemicznego, włókienniczego i elektromaszynowego, a także duży węzeł komunikacji wodnej, lotniczej i lądowej.

 

Hawana ma za sobą długą i burzliwą historię. Prawdopodobnie najsłynniejszym człowiekiem kojarzonym z Hawaną i ogólnie Kubą jest kubański rewolucjonista Fidel Castro, o którym słyszał cały świat. Jego polityka nie była korzystna dla Hawany, która za jego czasów podupadła. Na szczęście obecnie miasto znów świeci triumfy i jest obowiązkowym punktem dla podróżników pragnących zakosztować prawdziwej kubańskiej gościnności. Zobacz wolne terminy na wyprawę na Kubę.

Co warto zobaczyć w Hawanie?

Wybierając się na Kubę z Solistami czeka Cię wspaniała przygoda. Jednym z miejsc, w których zatrzymamy się na dłużej jest właśnie Hawana – kolorowe i roztańczone miasto, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najważniejsze miejsca, których nie można ominąć to:

  • Plaza de la Catedral – główny plac starego miasta,

  • Nadmorska promenada Malecón,

  • Muzeum Rewolucji Kubańskiej,

  • Zamek i fort Morro (XVI w.),

  • Zamek de la Real Fuerza (2. połowa XVI w.),

  • Katedra Niepokalanego Poczęcia (2. połowa XVII w.),

  • Klasztor Santa Clara (1644 r.),

  • Kościół San Francisco (1656 r.),

  • Ratusz miejski (1792 r.).

Nasze plany obejmują spacery po historycznych miejscach, poznanie rewelacyjnej i rewolucyjnej historii miasta, spotkania z miejscowymi ludźmi i przewodnikami, którzy zaznajomią nas z lokalną kulturą i zwyczajami. Czy wiesz na przykład, że knajpki La Bodequita i La Floridita były ulubionymi miejscówkami Hemingwaya, a w hotelu Nacional mieszkał przed laty Al Capone?

Ulice Hawany i jej zakamarki

Jeżeli ktoś by nas zapytał co warto zobaczyć w Hawanie, co nie jest związane z typową wycieczką turystyczną, bez zastanowienia odpowiedzielibyśmy: ulice Hawany. Ale nie te główne i zatłoczone, a przynajmniej nie tylko te. Przede wszystkim te mniejsze, skrywające w sobie wiele tajemnic: małe kawiarenki, bary w których można posłuchać jazzu, spotkać się z lokalsami i poszaleć w rytmie salsy. Zwiedzanie zakamarków niebędących na głównym szlaku turystycznym pozwala o wiele lepiej poznać kulturę kraju niż obejście głównych ulic i miejsc nastawionych na komercyjną turystykę. Co nie oznacza też, że należy kierować się do miejsc podejrzanych, gdzie mogą czekać niebezpieczeństwa. Ulice Hawany, tak samo jak każdego innego większego miasta (również w Polsce) mają swoje ciemne zakamarki, do których lepiej się nie zapuszczać.

Święta lub sylwester w Hawanie? Czemu nie!

Jeżeli nie masz jeszcze planów na święta lub sylwestra, a szukasz ciekawego kierunku zagranicznego, to polecamy właśnie Kubę z Hawaną. Mamy grudniowe i styczniowe terminy. Klimat w tym okresie na Kubie należy do bardzo przyjemnych. 25-27°C, słońce i bezchmurne niebo to warunki doskonałe na podróże. Kto powiedział, że sylwestra trzeba spędzać po kolana w śniegu i w puchowej kurtce? Miłośnicy witania Nowego Roku w szortach i z Mohito w ręku będą wniebowzięci.

 

Sylwester na Hawanie to gwarancja przedniej zabawy i niezapomnianych przeżyć. Pożegnasz Stary Rok w rytmie salsy, przywitasz Nowy Rok w świetle sztucznych ogni, a później zregenerujesz siły na jednej z karaibskich plaż. Brzmi jak plan idealny? Nie zwlekaj dłużej i nie zastanawiaj się jak spędzić sylwestra i święta. Hawana czeka.