img bottom

Relaks w piaskach pustyni w Jordanii

Marzysz o tym, by spędzić niezapomniane wakacje w miejscu innym niż wszystkie? Jordania to kraj dla Ciebie! Choć jej krajobraz wydaje się nieco surowy, to samo państwo zachwyca bogatą kulturą, aromatyczną kuchnią i atrakcjami zachęcającymi do nietypowych aktywności. „Kąpiel” w Morzu Martwym? Nurkowanie w Zatoce Akaba? Zobacz, co jeszcze można robić w Jordanii!

Amman – Rainbow Street i zwiedzanie brzuchem

Nie można być w Jordanii i nie zwiedzić jej stolicy! Amman to niezwykłe miasto o baaaardzo długiej historii – mowa o nim jest już w Starym Testamencie, kiedy jako Rabbat Ammon było stolicą Ammonitów. W późniejszych czasach Amman znajdował się również w rękach Arabów i Turków, a dopiero w XX wieku stał się stolicą najpierw Emiratu Transjordanii, a później niepodległej Jordanii. Związek z tak wieloma kręgami kulturowymi silnie wpłynął na obecny kształt miasta, sprawiając, że widoczne są w nim różne wpływy, a duch tamtych czasów przenika się ze współczesnymi trendami. Jeśli ciekawi Cię historia i kultura samej Jordanii, a nie tylko miasta Amman, zajrzyj pod ten link, znajdziesz tam wiele ciekawych informacji na ten temat.

 

Będąc w Ammanie, koniecznie trzeba wybrać się na ulicę Rainbow Street, która przyciąga licznymi sklepami, restauracjami i pubami. Można tam jednak nie tylko dobrze zjeść i napić się miejscowych trunków, a także kupić ciekawe lokalne rękodzieło. To najlepsze miejsce, by poczuć bijące serce Jordanii i zobaczyć, jak wygląda współczesne życie w tym multikulturowym kraju.

Dana – rezerwat w Dolinie Jordanu

Jeśli chcesz na własne oczy przekonać się, że Jordania to nie tylko piach, skały i jeszcze więcej piachu, a piach, skały i roślinność, koniecznie odwiedź rezerwat biosfery Dana. Jest to nie tylko największy rezerwat przyrody w kraju, ale i obszar największej różnorodności biologicznej, a jego krajobraz różni się nieco od tego, jaki jest znany z Wadi Rum, czy Wadi Mujib. Tym, co go wyróżnia, jest także to, że biegnie aż przez 4 strefy biogeograficzne kraju i jest siedliskiem wielu gatunków – do tej pory doliczono się około 800 gatunków roślin i 450 gatunków zwierząt, z których część jest zagrożona wyginięciem.

 

Przez rezerwat biosfery Dana wiodą liczne szlaki trekkingowe. Są one położone niezwykle malowniczo, dzięki czemu zapewniają wspaniałe widoki na okoliczne wzniesienia i formacje skalne.

Morze Martwe – wypoczynek w naturalnej solance

Morze Martwe, które pod względem geologicznym jest tak naprawdę jeziorem, znajduje się między Jordanią, Izraelem i Palestyną i stanowi nie lada atrakcję turystyczną. Znane jest przede wszystkim z bardzo dużego zasolenia, które sprawia, że wszelkie obiekty do niego wrzucone, nie toną, a unoszą się na powierzchni. Tak duże stężenie soli sprawia jednocześnie, że Morze Martwe jest… martwe. Nie występują w nim żadne ryby, czy rośliny, a w okolicy nie żerują żadne ptaki. Lustro wody położone jest na wysokości 433 m p.p.m., co czyni go najniżej położonym punktem Ziemi.

Zatoka Akaba – zwiedzanie pod powierzchnią wody

Choć z uwagi na duże stężenie soli nie ma co liczyć na podwodne przygody w Morzu Martwym, to Zatoka Akaba i położony u jej wybrzeży port o tej samej nazwie, zrekompensują to z nawiązką.

 

Sama zatoka ulokowana jest w północnej części Morza Czerwonego. Tym, co czyni ją wartą odwiedzenia, jest nie tylko ciepła woda w lazurowym kolorze, ale także liczne atrakcje – rafy koralowe położone już kilkanaście metrów od brzegu, czy zatopione statki i czołgi, do których można nurkować. Również samo miasto Akaba jest bardzo interesujące. Będąc tam, warto nie tylko odwiedzić okoliczne zabytki architektoniczne i inne atrakcje, ale również skosztować lokalnej kuchni wykorzystującej również owoce morza.

Jordania w wydaniu Solistów

Nie straszne Ci piaski i krajobrazy takie jak ten z Wadi Rum? Wybierz się z nami do Jordanii! Możemy zagwarantować, że te 8 dni, które tam spędzimy, będą niezapomnianym przeżyciem. Plan naszej wyprawy obejmuje wiele wspaniałych miejsc i interesujących aktywności pozwalających jeszcze lepiej poznać kulturę i historię tego fascynującego regionu. Sprawdź szczegóły tej wyprawy do Jordanii i dołącz do nas!