img bottom

Jordania i magia Wadi Rum

Piach, piach, piach i skały. I cóż w tym ciekawego? Wszystko i jeszcze więcej! Wadi Rum jest niezwykle malowniczą pustynią i nie tak jednorodną jak na przykład Sahara. Mimo całej swojej surowości, Wadi Rum jest regionem, w którym jest wiele do zobaczenia, a krajobraz przywodzi na myśl marsjańskie pejzaże. Pustynia Wadi Rum ma jednak tę przewagę, że zdecydowanie łatwiej jest się tam dostać. Wycieczka do Wadi Rum w Jordanii jest przeżyciem, na które warto się zdecydować, zwłaszcza dla tych z Was lubiących wyprawy o charakterze ekstremalnym i przygodowym! Co zobaczyć, kiedy jechać i jak zaplanować podróż? Wyjaśniamy!

Gdzie jest i co to jest Wadi Rum?

Jednym z najpopularniejszych regionów turystycznych w Jordanii jest Wadi Rum, którego większą część stanowi pustynia. Obszar koncentruje się wokół głównej doliny Wadi Rum w południowej Jordanii. Wadi to suche, dolinne formy terenu występujące na obszarach pustynnych, ukształtowane przez deszcze spływające nimi podczas pory deszczowej. Doliny wadi zostały wyżłobione dawno temu, najprawdopodobniej w plejstocenie. Gdzie jest Wadi Rum? To największa wadi w Jordanii; leży wśród granitowych i piaskowcowych skał i rozciąga się na 720 km2. Turystyczna część sięga mniej więcej do 30 km w głąb pustyni, a obozy rozsiane są na około 20 km w głąb.

 

O tym, co zobaczyć w Wadi Rum i podczas wyprawy do Jordanii pisaliśmy co nieco w tekście o jej starożytnych miastach, zabytkach i atrakcjach. W naszym prywatnym rankingu Wadi Rum vs Sahara to Wadi Rum i jej atrakcje zasługuje na większą uwagę, choć obie pustynie są na swój sposób urokliwe.

 

Mimo iż pustynia jest piękna, to jej prawdziwym skarbem są koczownicze ludy zamieszkujące tamte rejony. To za sprawą Beduinów Wadi Rum nabiera swojego niepowtarzalnego charakteru. Poruszanie się po pustyni bez lokalnego przewodnika byłoby nierozsądne, a przewodnikami są oczywiście Beduini. Podróżnicy będą mieli okazję nie tylko zwiedzić atrakcje Wadi Rum i zobaczyć pustynne krajobrazy, ale też poznać kulturę Beduinów. Zwłaszcza ci, którzy zdecydują się na beduińskie noclegi w namiotach. Taki nocleg jest przeżyciem nie do opisania – noc pod gwiaździstym niebem, na którym rysuje się Droga Mleczna wyraźna jak nigdzie indziej.

Wadi Rum – kiedy jechać? W sylwestra!

Wadi Rum oferuje jedno z najciemniejszych nocą miejsc na świecie, a to sprawia, że Jordania jest idealną lokalizacją na niezapomnianego sylwestra pod gołym niebem z obserwacją gwiazd w roli głównej. To właśnie dlatego polecamy nasz zimowy wyjazd do Jordanii, podczas którego nie tylko wspólnie zwiedzimy pustynię, ale również przywitamy Nowy Rok. W solistowym kalendarzu nie brakuje wyjazdów również w innych miesiącach. Przeżyj z nami pustynną przygodę w Jordanii.

Poznaj kulturę i społeczność Beduinów. Dowiedz się, czy warto?

W naszej podróży trafimy do wioski Wadi Rum, która jest malutka, ale przytulna. Znajdują się w niej murowane domy, dojazd jest asfaltową drogą, znajduje się tam parking, sklepy spożywcze i z pamiątkami, hotele i kampy. Jest to ostatnie miejsce cywilizacji przed wyruszeniem na pustynię (gdzie należy zebrać drużynę) i mimo iż do miana nowoczesnej wioski sporo jej brakuje, to czuć, że jakaś część cywilizacji dotarła już w te strony.

 

Wszystko się zmienia, gdy wyrusza się w głąb pustyni Wadi Rum. Rodowitymi mieszkańcami regionu są plemiona beduińskie. Zalabia mieszka w samym rezerwacie, a 5 pozostałych plemion Zaweideh, Sweilhieen, Omran, Gedman i Dbour prowadzi koczowniczy tryb życia na terenach pustynnych. Beduini to świetni przewodnicy i utrzymują się właśnie z turystyki.

 

Typowy obóz turystyczny na pustyni to 10-20 namiotów ustawionych symetrycznie przy skale lub naturalnym zagłębieniu. Namioty wykonane są z grubego materiału rozpiętego na solidnym, metalowym stelażu. Co ciekawe, w namiotach (przynajmniej niektórych) jest prąd: instalacja z jednym kontaktem oraz lampką – luksus! Namioty są wytrzymałe i bardzo dobrze izolują, więc w nocy nie jest zbyt zimno, a w dzień zbyt gorąco, co zapewnia przyjemny komfort termiczny i chwilę wytchnienia.

 

Poszczególne wioski mogą się od siebie różnić, ale wszystkie są przemyślanymi konstruktami, które warto zobaczyć podczas wyprawy do Wadi Rum. Warto też zatrzymać się tam na nocleg i skorzystać z możliwości rozmowy (w języku angielskim) z prawdziwymi Beduinami. To niepowtarzalna okazja do wysłuchania ich opowieści, historii i poznania zwyczajów i tradycji. Beduini są jedną z grup etnicznych, które bardzo poważnie podchodzą do tradycji.

Czy Beduini mają smartfony?

Mogłoby się wydawać, że wycieczka do Wadi Rum w Jordanii to całkowite oderwanie od jakiejkolwiek cywilizacji. Okazuje się jednak, że wcale nie! W końcu noclegi oraz niektóre atrakcje na Wadi Rum można rezerwować przez internet, w wioskach jest dostęp do Sieci, a Beduini znają YouTube, posiadają smartfony, potrafią puścić muzykę z odtwarzacza (i to nie tylko ludową), mają świetne samochody terenowe i są całkiem postępowi.

 

Taki kontrast tradycji z nowoczesnością sprawia, że mogłoby się wydawać, że to kultywowanie tradycji jest wymuszone i na pokaz, lecz wcale nie! Piękne jest to, że wszystko łączy się tam naturalnie, a to sprawia, że kultura ta jest jeszcze bardziej fascynująca.