img bottom

Jordania – kultura i historia pustynnego kraju

Jordania jest krajem otwartym i przyjaznym turystom, o zupełnie innej kulturze niż nasza, obcej, ale i fascynującej. Jest to państwo, w którym dominuje kultura muzułmańska, trzeba o tym pamiętać, ale jednocześnie to prawdopodobnie najbardziej „europejskie” państwo arabskie. Co warto wiedzieć o kulturze Jordanii i jakie miejsca warte są zwiedzenia?

Jordania – historia w pigułce

Rejon obecnie będący Jordanią ma za sobą długą historię, sięgającą XIII wieku p.n.e. Na początku zamieszkiwały go semickie plemiona, które później zostały podbite przez królestwo izraelskie; w ciągu kolejnych wieków tereny te przechodziły przez imperium asyryjskie, Babilonię, Persję, imperium Seleucydów, jeszcze później stał się częścią Bizancjum, a gdy teren Jordanii podbili muzułmanie, został włączony do arabskiego kalifatu.

W 1099 roku Jordania została częścią Królestwa Jerozolimy, następnie historia Jordanii potoczyła się tak, że kraj został przejęty przez egipskich mameluków, a w kolejnych latach od 1517 do 1918 roku terenami rządziła Turcja. W 1923 roku terytorium należało do Wielkiej Brytanii, a po II wojnie światowej, 25 maja 1946 roku kraj ogłosił pełną niezależność jako Królestwo Transjordanii. W 1950 roku utworzono Jordańskie Królestwo Haszymidzkie.

Dalsza historia Jordanii była burzliwa pełna wojen, zamachów i zmian władzy, ale jej nie będziemy tu przytaczać, bo to nie najnowsza historia Jordanii nas interesuje, lecz właśnie to, co było kiedyś; czasy, po których zostały piękne i majestatyczne zabytki, takie jak słynna Petra. Zainteresowanych dokładniejszymi losami kraju odsyłamy do książek historycznych (naprawdę warto!).

Jordania – religia

Jeżeli chodzi o wyznanie, to największą grupą są sunnici (92%), a pozostałymi grupami wyznaniowymi są: chrześcijanie (4-6%), szyici i druzowie (2%). Pluralizm etniczny i kulturowy jest tu mocno zauważalny, w kraju żyją wyznawcy wielu religii i przeważnie nie wchodzą sobie w drogę. Jordańczycy są przyjaźni i otwarci dla turystów.

Islam zdominował praktycznie wszystkie elementy życia Jordańczyków. Religia jest to najważniejszym elementem życia, a zaraz potem rodzina. Religia wyznacza rytm pracy i odpoczynku, wpływa na każdy aspekt życia. Warto też wiedzieć, że wciąż żywe są tam różne przesądy i wierzenia w działanie sił nadprzyrodzonych oraz przeznaczenia. Z drugiej strony jest to kraj niezwykle postępowy i nowoczesny, o czym świadczy na przykład najwyższy spośród krajów arabskich odsetek osób z wyższym wykształceniem.

Jordania – kultura zamrożona w czasie

Wyjechawszy poza miejskie ośrodki i zagłębiwszy się w bezkresne tereny pustyni Wadi Rum, podróżnicy trafią do zupełnie innego świata. To tam poznają Beduinów, czyli koczowniczy lud żyjący na skraju, a także częściowo w głąb pustyni. Prawdziwi Beduini pielęgnują tradycje i żyją w zgodzie z wierzeniami, choć nie stronią też od nowoczesnych udogodnień. Niemniej jednak jeżeli chcesz poczuć smak koczowniczego życia, musisz przenocować na pustyni Wadi Rum pod namiotami w beduińskiej wiosce. Przeczytaj o pustyni Wadi Rum oraz kulturze i zwyczajach Beduinów.

Podróż do Jordanii, poznaj historię, kulturę i zwyczaje

Nie da się w pełni opisać całej różnorodności Jordanii, jej niesamowicie burzliwej historii, barwnej kultury i licznych wierzeń. To po prostu trzeba zobaczyć i poczuć. Na własne oczy obejrzeć starożytne, majestatyczne budowle, posłuchać historii opowiedzianych przez lokalnych przewodników, odwiedzić muzea i świątynie, ale i poznać to, co kraj ma naturalnego do zaoferowania – rezerwaty przyrody, magię Morza Martwego, czy piękno kanionu Wadi Mujib słynnego z niezwykłych wodospadów. A to zaledwie garstka rzeczy, które warto zobaczyć w Jordanii. Wybierz się z Solistami na wyprawę, a doświadczysz ich wszystkich. Sprawdź szczegóły wyprawy do Jordanii.