img bottom

Zagadkowe Wadi: Wadi Mujib i Wadi Rum (Jordania)

Jordania, jak na prawdziwie starożytne państwo przystało, skrywa w sobie wiele tajemnic. Stopniowe ich odkrywanie może okazać się jedną z najwspanialszych przygód w życiu. Kraj ten wyróżnia się nie tylko długą i skomplikowaną historią oraz bogatą kulturą, ale również krajobrazami tak nietypowymi, że często uchodzą za pejzaże nie z tego świata. Podążając zagadkowymi wadi – Wadi Mujib lub Wadi Rum – można zobaczyć najpiękniejsze miejsca w Jordanii i przeżyć coś niezapomnianego. Zobacz, co do zaoferowania ma ten bliskowschodni kraj!

Co to jest wadi?

Pustynia Wadi Rum, rzeka Wadi al-Hajdan, rezerwat Wadi Mujib – to tylko niektóre z licznych atrakcji przyrodniczych mających w swojej nazwie człon wadi. Jednak co to jest to wadi? Definicja tego słowa jest dość prosta – to forma ukształtowania terenu występująca na obszarach pustynnych. Przyjmuje ona kształt suchej doliny, która pod wpływem intensywnych opadów w czasie pory deszczowej napełnia się wodą i niekiedy zmienia w długą, krętą rzekę. To też wiernie pokrywa się z tym, co oznacza wadi w języku arabskim – „dolina”, „łożysko rzeki”.

 

Wadi jest częstym elementem krajobrazu Jordanii, dlatego też będąc w tym kraju, koniecznie trzeba zobaczyć, jak wyglądają te oryginalne formy w rzeczywistości.

Pustynia Wadi Mujib – piękne widoki i kanioning

Wadi Mujib to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Jordanii. Sama nazwa odnosi się zarówno do terenu uznanego przez UNESCO w 2011 roku za rezerwat biosfery, jak i do strumienia, który ma swoje źródło na Pustyni Syryjskiej, a po około 48 km uchodzi do Morza Martwego. Niewątpliwie warte zaznaczenia jest to, że Wadi Mujib to najniżej położony rezerwat przyrody na Ziemi – część jego obszaru znajduje się nawet do 400 metrów POD poziomem morza.

 

Sam teren pustyni Wadi Mujib jest siedliskiem dla wielu setek gatunków zwierząt i roślin. Żyją tam między innymi: lis afgański, koziorożec nubijski, hiena pręgowana, ryś stepowy oraz orzeł cesarski. To też, do spółki z nieoczywistymi widokami i tym, gdzie jest Wadi Mijub, wpływa na jego dużą popularność wśród turystów.

 

Dużą atrakcją dla odwiedzających jest również kanioning, który można uprawiać w kanionie otaczającym strumień Wadi Mujib. Ta podpadająca pod sport ekstremalny aktywność polega na przeprawie wodą płynącą pośród skał. Z tego też względu udział w nim mogą brać tylko dorośli. Szlaki prowadzą nie tylko strumieniem, ale również otaczającymi je skałami.

Pustynia Wadi Rum

Wadi Rum to nie tylko wyjątkowo piękna pustynia w Jordanii, ale również największe wadi w tym kraju. Walory tego terenu były tak niepowtarzalne, że w 2011 roku jego obszar chroniony, jako 4. obiekt z Królestwa, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Doceniono ją nie tylko z uwagi na krajobraz pustynny, ale również liczne zabytki archeologiczne. Odnaleziono tam 25 tysięcy petroglifów i 20 tysięcy inskrypcji świadczących o tym, że na pustyni Wadi Rum człowiek mieszkał już od przeszło 12 tysięcy lat.

 

Ze względu na to, gdzie jest Wadi Rum, dość łatwo do niej dotrzeć – rezerwat położny jest w południowej części Jordanii, niedaleko granicy z Arabią Saudyjską. Jest na tyle blisko Morza Martwego, że widać go w pogodne dni z pobliskich skał.

 

Krajobraz tego regionu Jordanii jest jedyny w swoim rodzaju, o czym już pisaliśmy tu i tu. Zachwyca nie tylko rdzawo-czerwona barwa otoczenia, ale również liczne formacje skalne, które powstały bez udziału człowieka. Na pejzaż tej pustyni w Jordanii składają się między innymi wąwozy, arkady, klify, osuwiska, jaskinie i – oczywiście – wydmy. Podróżując przez Wadi Rum, koniecznie trzeba zatrzymać się przy czerwonej wydmie Al Ramal, która choć nie jest przesadnie wielka, przyciąga uwagę ze względu na swój nietypowy czerwono-pomarańczowy kolor.

 

Wiele z napotkanych formacji skalnych może być naturalnymi tarasami widokowymi – zwłaszcza że na dużą ich liczbę można się z łatwością wspiąć i nie zajmuje to zbyt wiele czasu. Są jednak również takie obiekty jak Łuk Burdah, na którego szczyt idzie się kilka godzin. Jednak widok, jaki się z niego roztacza, z pewnością wart jest wysiłku. Ci odważniejsi mogą zdecydować się również na obozowanie nocą pośród skał. Możemy zapewnić, że nocny krajobraz pustyni, bliskość gwiazd i wszechogarniająca cisza na długo zapisują się w pamięci.

 

Ze względu na nietypowe widoki, Wadi Rum niejednokrotnie była wybierana jako sceneria filmowa, „grając” często krajobrazy marsjańskie. Jej fragmenty można podziwiać między innymi w takich produkcjach jak Lawrence z Arabii (1962), Czerwona Planeta (2000), czy Marsjanin (2015).

Jak zwiedzać Jordanię?

Jordania jest krajem z bardzo bogatym dziedzictwem kulturowym, a poznawanie go z pewnością przyniesie wiele satysfakcji. Z tego też względu, planując naszą wyprawę, wybieraliśmy miejsca nie tylko tak charakterystyczne, jak pustynia Wadu Mujib czy Wadi Rum, ale również bardziej swojskie lokalizacje, w których można się poczuć jeszcze bliżej lokalnej kultury. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na temat naszej jordańskiej wyprawy, zajrzyj tutaj – Jordania z Solistami.