img bottom

Starożytne miasta, pustynne zamki i kultura Beduinów – Jordania

Jordania jest starożytną krainą, której historia sięga co najmniej XIII wieku p.n.e. Pierwotnie zamieszkiwały ją plemiona Ammonitów, Edomitów i Moabitów. W X wieku p.n.e. ziemie zostały przejęte przez królestwo izraelskie; później wchodziły w skład imperium asyryjskiego, Babilonii, Persji, imperium Seleucydów… a to dopiero początek burzliwej historii Jordanii. Historii, która pozostawiła odcisk na kulturze, architekturze i zwyczajach tego kraju. Choć wielu osobom Jordania kojarzy się z pustynią, w rzeczywistości jest tam znacznie, znacznie więcej do zobaczenia. To jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie można podziwiać starożytne miasta i pustynne zamki zachowane w bardzo dobrym stanie.

Jordania pustynia Wadi Rum i bezkres niezwykłych krajobrazów

Pustynia w Jordanii jest niezwykle malownicza. To nie piaskowa „nicość” jak na Saharze, gdzie setkami kilometrów ciągną się piaskowe wydmy. To przede wszystkim krajobraz wypełniony czerwonawym piaskiem, poprzecinany granitowymi i piaskowymi skałami o charakterystycznej, warstwowej strukturze. Najbardziej znanym i turystycznie atrakcyjnym miejscem pustyni Jordanii jest Wadi Rum, dolina leżąca pomiędzy granitowymi i piaskowcowymi skałami.

Region Wadi Rum jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc turystycznych Jordanii. Trasa obejmuje off road samochodem terenowym po pustyni, zwiedzanie głównych atrakcji, a także zwiedzanie pustynnych okolic, biwakowanie pod gołym niebem, jazdę na wielbłądach i koniach arabskich, a dla miłośników sportów ekstremalnych wspinaczkę skałkową. Jest gdzie uprawiać pieszą turystykę, gdyż w pobliżu pustyni Wadi Rum, znajduje się najwyższe wzniesienie Jordanii Dżabal Umm ad Dami (1840 m n.p.m). Drugim najwyższym szczytem Jordanii jest Jabal Ram lub Jebel Rum (1734 m n.p.m.) to również najwyższy szczyt w centralnej Wadi Rum.

Bardzo interesującym miejscem w Wadi Rum jest Khaz’ali Canyon. Wewnątrz jaskiń znajdują się starożytne petroglify wyryte na ścianach. Rysunki sięgające czasów tamudyckich przedstawiają ludzi i zwierzęta.

Pustynia Wadi Rum w Jordanii nie jest opuszczonym i odludnym miejscem. Oprócz kręcących się turystów region ten zamieszkiwany jest przez rdzennych mieszkańców – Beduinów. Wioska Wadi Rum liczy kilkuset mieszkańców. Można w niej podejrzeć codzienne życie tubylców żyjących pod namiotami z koziej skóry oraz w betonowych domach. W wiosce znajduje się szkoła, kilka sklepów i siedziba Pustynnego Patrolu.

Kim są Beduini?

Pisząc o Jordanii, pustyni i Wadi Rum, nie można nie wspomnieć o Beduinach, nomadycznych mieszkańcach tamtych rejonów. Są koczowniczymi plemionami krajów arabskich, a ich nazwa wzięła się od arabskiego słowa badawī, „podróżnik/nomada”. Chociaż niewielu Beduinów już wędruje po pustyni, to wciąż można takich spotkać. Większa część z nich osiedliła się na stałe w jakichś miejscach, stworzyła mniejsze bądź większe wioski, ale ich tradycje, kultura i zwyczaje nadal są kultywowane. Częściowo jako atrakcja turystyczna, częściowo jako tradycja. Wielu Beduinów świadczy usługi turystyczne, organizuje trekkingi po pustyni i górach, przejażdżki na wielbłądach i oprowadza zwiedzających po pustynnych zamkach Jordanii. W końcu kto lepiej zna miejscowe ukryte perełki jak nie rdzenni mieszkańcy pustyni?

Starożytne miasta Jordanii i zabytki, które trzeba zobaczyć

Sama pustynia i żyjące na niej plemiona to jednak nie wszystko. Wycieczka do Jordanii byłaby niepełna, gdyby zapomnieć o takich miejscach, jak:

  • Amman – stolica współczesnej Jordanii, gdzie znajduje się ogrom zabytkowych obiektów i można w pełnej okazałości podziwiać starożytną historię miasta. Jednocześnie jest to nowoczesne miasto przystosowane dla turystów z całego świata.

  • Petra – jeden z cudów świata, zabytek znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Budowla wykuta w skale, zachowana w bardzo dobrym stanie, która zachwyca dosłownie wszystkich.

  • Jerash – podczas gdy Petra jest obiektem wykutym w skale, Jerash jest budowlą wzniesioną od podstaw przez legiony Aleksandra Wielkiego. Miejsce nazywane jest Pompejami Azji ze względu na monumentalne filary znajdujące się w ruinach.

  • Gandara – starożytne miasto Jordanii, a właściwie jego ruiny słynące z zabytków oraz imponującego widoku na Jordanię, Syrię i Izrael. Gandara znajduje się nieopodal osady Umm Qais.

  • Rezerwat Przyrody Mujib – bo przecież Jordania to nie tylko pustynia. W kanionie o tej samej nazwie znajduje się widowiskowy rezerwat zamieszkany przez wiele gatunków roślin i zwierząt. Wilki, hieny, lisy, karakale, szakale, pantery, a także aż 186 gatunków ptaków. Przez rezerwat płynie rzeka Wadi Mujib, której źródło znajduje się w Pustyni Syryjskiej a ujście w Morzu Martwym.

  • Rezerwat przyrody Dana – rozciąga się od Doliny Jordanu do okolic miejscowości Al-Kadisijja i przechodzi przez cztery strefy biogeograficzne. Charakteryzuje się ogromną różnorodnością biologiczną.

Wszystko to zaledwie mały ułamek bogactwa Jordanii, jej ciekawych miejsc, starożytnych obiektów, kultury i różnorodności przyrodniczej. Wybierając się z Solistami na pustynną przygodę, na własne oczy (i nogi) przekonasz się, jak wygląda życie nomada.