img bottom

Ekstremalne wycieczki Off-roadowe, czyli wyprawy dokądkolwiek opony poniosą

Znasz to uczucie, gdy wsiadając w samochód masz ochotę jechać przed siebie i jechać, i jechać gdzieś w nieznane? Każdy czasami chce się wyrwać i ruszyć na przygodę życia. Jeżeli jeszcze zastanawiasz się nad tym, czy warto wybrać się z Solistami na road trip, pozwól, że przedstawimy Ci kilka powodów za tym, że nadszedł już czas na ekstremalne wyprawy w nieznane.

 

 

Dlaczego właściwie road tripy?

Turystyczne eskapady można podzielić na kilka kategorii, na takie, gdzie dużo się chodzi po szlakach, na takie gdzie jest dużo zwiedzania muzeów i zabytków oraz na takie, gdzie dużo się jeździ i poznaje się kawał świata, przejeżdża przez rozległe tereny i zatrzymuje się przy okazji dotarcia do miejsc wartych odwiedzenia. Te mniej ekstremalne wyjazdy obejmują noclegi w hotelach, przydrożnych bazach noclegowych czy motelach, jednak kwintesencją tego typu wyjazdów jest nocowanie w kamperach, na polach namiotowych, a niekiedy zupełnie na dziko.

Wyprawa objazdowa samochodem to metoda, by zwiedzić maksymalnie dużo terenu w ograniczonym czasie (bo w końcu nic nie trwa wiecznie), zwłaszcza tam, gdzie do przebycia są naprawdę rozległe tereny. Podróżując w klasyczny sposób autokarem, od hotelu do hotelu, można skupić się na atrakcjach oferowanych przez jeden region, ale jeżeli Twoim celem jest przejechanie dużej części kraju, to musisz wybrać się na road trip.

A jeżeli chcesz zwiedzić te miejsca, które normalnie są niedostępne dla zwykłych turystów, spędzić czas aktywnie, nocować na dziko i wydać jak najmniej, przy jak największej ilości zabawy, wtedy warto rozważyć wyprawy off roadowe poza utartymi ścieżkami.

Myślisz, że ekstremalne wycieczki zarezerwowane są wyłącznie dla twardzieli, którzy posilają się tym, co znajdą w gęstwinie, popijają własny pot i przegryzają to korą brzozy? Zróżnicowany poziom trudności i plany wypraw sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Jeżeli jesteś osobą początkującą, a to jest Twoja pierwsza przygoda, proponujemy łatwe wyjazdy road tripowe do Australii, podczas których jeździmy wynajętymi pojazdami oraz lokalnymi środkami transportu, uprawiamy lekkie trekkingi, śpimy na polach namiotowych lub w wygodnych kamperach. Nie są to bardzo ekstremalne wycieczki, dlatego może w nich uczestniczyć praktycznie każdy.

Jeżeli jesteś turystycznym wyjadaczem, z niejednego pieca jadłeś chleb, a podróże to dla Ciebie za każdym razem nowe wyzwanie, wtedy możemy zaproponować wyjazdy na Islandię. Nasze ekstremalne wyprawy w tamtejsze rejony przeznaczone są dla osób aktywnych. Przemieszczamy się z plecakami, jeździmy solistowymi samochodami dostosowanymi do islandzkich terenów, chodzimy na piesze wędrówki i nocujemy pod namiotami.

Wyprawy off road, czyli jeszcze bardziej ekstremalnie

A może czas zjechać z asfaltowej drogi i skierować się na mniej uczęszczane szlaki, na które wjedzie tylko specjalnie przystosowany do tego jeep z napędem 4×4, gdzie dominują drogi szutrowe, piaskowe, błotne i leśne, gdzie cywilizacja zostanie daleko w tyle, a to, co masz ze sobą w plecaku, musi wystarczyć na najbliższy czas? Taka wyprawa off road to zupełnie inny poziom podróżowania. Elementy off roadowe znajdują się w naszych wyprawach:

  • do Nambii – wyjazd dedykowany osobom pragnącym poczuć klimat dzikiej Afryki, nocować pod namiotami i gotować na świeżym powietrzu.
  • do Islandii (Interior), w trakcie której przez cały czas poruszamy się jeepami przystosowanymi do jazdy w interiorze.

Cała zabawa polega na tym, by się trochę zmęczyć, trochę ubrudzić, trochę przemoknąć i żeby przeżyć coś, co całkowicie odbiega od codzienności. Ekstra „smaczku” podczas wyprawy off road dodaje możliwość prowadzenia jeepów, konieczność samodzielnego gotowania oraz noclegi pod namiotami lub na kempingach; to, co mamy w plecakach, musi wystarczyć przynajmniej do czasu, gdy pojawimy się bliżej cywilizacji. Czy to już wszystko? Ależ oczywiście, że nie, jednak o reszcie musisz przekonać się osobiście!

Przygoda życia Road Trip – gdzie i dlaczego warto?

Zew adrenaliny, emocje, doskonała zabawa i dobre towarzystwo, a do tego przygoda rodem z filmów o Indiana Jonesie z niesamowitymi widokami w tle, których nie zapomnisz do końca życia. Wyprawy off roadowe przynoszą mnóstwo ekstremalnej zabawy i to zarówno miłośnikom mocnych wrażeń, jak i podróżnikom, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tego typu przeżyciami. Off road jest dla każdego, kto nie boi się troszkę ubrudzić, pomoczyć i toleruje spanie w warunkach odmiennych niż 5-gwiazdkowy hotel.

Wśród wielu solistowych wypraw na szczególną uwagę zasługują objazdowe road tripy polegające na ciągłym przemieszczaniu się z miejsca na miejsce. Czasami asfaltową szosą, czasami szutrową drogą, a bardzo często zupełnie poza uczęszczanymi trasami; tam, gdzie zwykły turysta nie ma wstępu – poza szlaki i trasy turystyczne przetarte milionami stóp.

Poznaj najpopularniejsze solistowe kierunki road tripowe

Namibia – czyli dzika Afryka, którą poznacie naprawdę od środka. Nie w ogrodach zoologicznych i muzeach, i nie po wyznaczonych trasach, po których ludzie poruszają się jak po sznurku. Wyprawa do Namibii to piesze trekkingi po afrykańskich terenach, to też długie road tripy, czyli przemieszczanie się samochodami terenowymi 4×4 z miejsca na miejsce, a przy okazji podziwianie niemal dziewiczych terenów. To w końcu nocowanie na campingach i gotowanie na świeżym powietrzu, a pomiędzy tym wszystkim ekstremalne off-roady. Wybierz się na road trip po Namibii i odwiedź: Deadvlei, Swakopmund, Etosha Park, Skeleton Coast, Spitzkoppe. Cape Cross i wiele innych miejsc.

 

Kanada z Alaską – miłośnikom mniej gorących klimatów polecamy road trip do Kanady i Alaski, będący intensywną, ale wartą wysiłku wycieczką nad zachodnie wybrzeże Kanady z opcją objazdówki po Alasce. Jeżeli Twoim marzeniem jest obejrzeć z bliska widoki, które znasz z filmów przyrodniczych, na własne oczy przekonać się jak majestatyczne są tamtejsze góry i jeziora, obejrzeć las deszczowy i postawić stopę na lodowcu, to ten kierunek został stworzony właśnie dla Ciebie. Jest to połączenie wyprawy off roadowej z trekkingami, zwiedzaniem bardziej i mniej znanych terenów i obiektów oraz noclegiem w wygodnych camperach. Gotujemy samodzielnie, sami też ustalamy co i kiedy chcemy zobaczyć. Road trip po Kanadzie i Alasce to m.in.: Vancouver, Whistler, Victoria, Góry Skaliste, Fairbanks, Park Narodowy Denali.

 

Australia – to coś więcej niż tylko road trip, to przygoda życia, której nigdy nie zapomnisz. Australia jest tak odmiennym kawałkiem świata, że już samo postawienie stopy na tym kontynencie jest niezwykłym przeżyciem. Road trip po Australii to aż 5000 kilometrów trasy od Darwin do Melbourne. To jazda po drogach i poza drogami w trakcie wyprawy off road, to piękne widoki, czasami trochę adrenaliny i dużo dobrej zabawy. Jest to wyprawa, podczas której poruszamy się i pieszo, i camperami, nocujemy w camperach, gotujemy na świeżym powietrzu i udajemy się na długie, niezbyt trudne trekkingi. Plan przejazdu road trip po Australii obejmuje trasę: Darwin, Uluru, Adelaide, The Great Ocean Road, Melbourne i wszystko, co pomiędzy.

 

Islandia Extreme – czyli podróż, którą można podsumować jednym zdaniem: 2000 kilometrów ekstremalnej przygody! Choć byłoby to podsumowanie niepełne. O Islandii pisaliśmy już w różnym kontekście (przeczytaj: co warto zobaczyć na Islandii) i przygotowaliśmy cztery różne warianty tej wyprawy tak, by każdy znalazł coś dla siebie. Miłośnikom ekstremalnych wrażeń, wypraw off road, pieszych trekkingów i noclegów na łonie natury, polecamy Islandię Extreme, czyli połączenie road tripu po Islandii ze zwiedzaniem miejsc niedostępnych dla zwykłego turysty. Gdzie zawitamy? Głównymi punktami road tripu są: Dettifoss, Myvatn, Husavik, Hverfjall, Skogafoss, Seljalandsfoss i oczywiście wszystko, na co natrafimy w drodze z jednego punktu do drugiego. Soliści wnoszą ekstremalne wycieczki na zupełnie nowy poziom!

Kierunek – świat!

Dokąd tym razem? Może piaszczyste pustynie Afryki, a może skute lodem islandzkie wyspy i zakamarki? Przygoda na Alasce, a może road trip przez Australię? Wyprawy off road lub mniej ekstremalne, ale równie emocjonujące wycieczki po utartych drogach i szlakach, to świetna okazja, by zobaczyć świat od nieco innej strony – nie tej zurbanizowanej, nie tej ze sklepami, galeriami handlowymi i ruchem ulicznym, ale tej dzikiej, często prawie nietkniętej ludzką ręką. Chcesz to zobaczyć? Zapraszamy na wyprawy off road z Solistami. Uwaga – to wciąga, więc ponosisz ryzyko, że zechcesz wybrać się kolejny raz, i kolejny, i jeszcze raz.