img bottom

Ile kosztuje wyprawa na Islandię, a ile wycieczka objazdowa?

Piękna, różnorodna, surowa, magiczna i… droga. Taka jest Islandia. Podróż, czy wycieczka na Islandię po krainie ognia i lodu nie należy do najtańszych. Ceny noclegów, paliwa czy produktów spożywczych są kilkukrotnie wyższe niż w Polsce. Publiczny transport nie jest zbyt rozbudowany. Lubiący samodzielnie organizowane tripy do Islandii na własną rękę nie będą mieli tutaj łatwo. Z kolei zorganizowane wycieczki potrafią kosztować 7-10 tys. złotych (za ok. 10 dni). Wyprawa na Islandię z Solistami może być nawet o połowę tańsza. Sprawdźcie, dlaczego podróże w solistowej grupie nie tylko fajniejsze, ale i wychodzą taniej!

NOCLEGI NA ISLANDII

Hostele, hotele, guesthouse’y – budżetowi podróżnicy o hotelach, nawet tych o umiarkowanym standardzie, powinni zapomnieć. To nie wycieczka all inclusive, gdzie przeciętna cena za noc to 350-400 zł! A i tak, żeby taką upolować, wyprawa na Islandię musi być zaplanowana kilka miesięcy wcześniej. Im dalej od Reykjaviku, tym drożej. Przy odrobinie szczęścia i wysiłku nieco tańsze miejsce do spania (ok. 300 zł/noc) można znaleźć w stosunkowo popularnych na Islandii guesthousach, o których warto wiedzieć wcześniej, planując podróż na Islandię.

Najbardziej ekonomiczną, ale często też najmniej komfortową opcją na wakacje, pozostają więc hostele, w których można znaleźć nocleg za jakieś 150 zł (np. w Bus Hostelu w Reykjaviku – za łóżko w 24-osobowym dormie), przy czym średnia cena za noc w większości islandzkich hosteli to ok. 250 zł. Można z nich skorzystać, gdy interesuje Cię Islandia na własną rękę, możesz też wybrać jeszcze inne rozwiązanie, które sprawia, że wycieczki na Islandię nabierają zupełnie innego charakteru.

Namiot – wariant zdecydowanie bardziej przyjazny dla portfela, który sprawi, że na wakacje nie wydasz wszystkich oszczędności. Za nocleg na polu namiotowym zapłacicie ok. 40 zł. Jeśli ktoś planuje dłuższy urlop i trip po Islandii (np. jako objazdówka) i zamierza korzystać z tej formy nocowania, powinien przemyśleć zakup Camping Card. To karta ważna przez 28 dni w ponad 40 kempingach dookoła wyspy (często posiadających choćby prowizoryczne kuchnie, prysznice i inne udogodnienia). Koszt takiej karty to ok. 400 zł. Decydując się na tanie wycieczki i podróżowanie z namiotem, trzeba pamiętać o zmiennej islandzkiej pogodzie, porywistym wietrze oraz częstych deszczach i odpowiednio do takiej wyprawy się przygotować. Ale jednocześnie to sprawia, że tego rodzaju podróże są tak ekscytujące.

Couchsufring – sprawdzi się w zasadzie jedynie w Reykjaviku. W pozostałych miejscowościach Islandii funkcjonuje słabo albo wcale, niemniej jednak planując podróż do Islandii na przykład na wakacje, warto rozejrzeć się za ofertami.

 

Islandia z Solistami! Zapraszamy do zapoznania się z ofertami naszych konkretnych opcji wyjazdowych:

KOSZTY PODRÓŻOWANIA PO ISLANDII

  • Autostop – na Islandii ma się całkiem nieźle, zwłaszcza latem, w szczycie sezonu (polecamy szczególnie na obszarze od Reykjaviku do Jokulsarlon). Szkopuł w tym, że lokalsi w niektóre miejsca atrakcyjne z punktu widzenia podróżnika (np. te położone w interiorze) nie jeżdżą zbyt często, więc dostanie się tam za pomocą wyciągniętego w górę kciuka może być i problematyczne, i czasochłonne. Tak więc wyjazd na Islandię trzeba sobie rozplanować pod kątem przemieszczania się.

 

  • Transport publiczny – czyli de facto autobus. Miejscowe PKS-y nazywają się Straeto, poruszanie się nimi to z jednej strony wygoda, ale z drugiej spora uciążliwość – na niektórych trasach jeżdżą tylko 2-3 razy dziennie, więc nie jest to najlepsza metoda podróżowania podczas wycieczki na Islandię, a już na pewno nie sprawdzą się jako objazdówka. Poza tym nie należą do najtańszych – przykładowo, cena biletu z Reykjaviku do Akureyri na północy to około 200 zł;
  • wynajęty samochód – to najlepszy sposób na wakacje na Islandii. Zapewne wiele osób jest przyzwyczajonych do tego, że wypożyczenie samochodu w celu podróżowania po danym kraju jest opcją raczej luksusową. Na Islandii nie dość, że jest to zdecydowanie bardziej opłacalne niż transport publiczny, to w dodatku bywa też jedyną metodą dotarcia do niektórych części wyspy; zwłaszcza tam, gdzie wyjazd turystyczny Cię nie zabierze. Za samochodem na Islandii przemawia więc wolność i komfort, jaki daje, a także rachunek ekonomiczny. Oczywiście pod warunkiem, że wynajmuje się go większą grupą. Wypożyczenie Hyundaia i10 na 8 dni, z dodatkowym, obowiązkowym ubezpieczeniem, to ok. 3350 zł. Do tego dochodzą koszty paliwa (na Islandii obecnie to ok. 6,85 za l). Przy trasie o długości 2,5 tys. km (mniej więcej tyle trzeba przejechać, chcąc odwiedzić największe atrakcje wyspy) daje to ok. 1140 zł. Takim sposobem podróż do Islandii jest najbardziej opłacalna.

POZOSTAŁE KOSZTY

Do cen noclegów i transportu podczas wycieczki dochodzą jeszcze koszty wyżywienia, które na wyspie mogą przyprawić podróżnika o ból głowy. Kanapka w piekarni potrafi kosztować 45 zł, a ceny obiadu zaczynają się od 100 zł w górę. Nie znając dobrze „terenu”, z łatwością można trafić do lokalu, który wysuszy nasz portfel. Tego swoistego podróżniczego frycowego, którym obarczony jest wyjazd na Islandię, unikniecie, stołując się w sprawdzonych przez naszych liderów knajpkach i kupując produkty w islandzkich dyskontach, np. sieci Bonus (taka islandzka Biedronka, z tym że tu w logo zamiast owada występuje świnka-skarbonka, a ceny są zbliżone do tych z polskich, co lepszych, delikatesów, czyli jest drogo, ale do przeżycia).

Kolejna kategoria kosztów to rozmaite płatne atrakcje turystyczne– bardzo mocna karta w wyspiarskim menu aktywności! Każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Jeżeli chcecie przez kilka chwil poczuć się jak agent 007, polecamy loty helikopterem nad islandzkimi wulkanami i lodowcami. Fanów nurkowania z pewnością skusi zanurzenie się w krystalicznej wodzie wypełniającej przestrzeń między dwiema płytami tektonicznymi, a speleologów – zjazd specjalną windą w głąb wulkanu. Oczywiście, takie atrakcje wiążą się ze sporymi kosztami – rzędu nawet 2000 zł za kilka godzin. Jeżeli tak jak dla nas podróż oznacza dla was przede wszystkim doświadczanie i przeżywanie lokalności, ale już niekoniecznie ma się wiązać z wizją ogłoszenia bankructwa, polecamy wstęp do słynnej Blue Lagoon (ceny zaczynają się od 45 euro), rejs amfibią po jeziorze lodowcowym Jökulsárlón (ok. 195 zł/os.) czy podziwianie wielorybów – najlepiej w północnej części wyspy, w Husaviku (ok. 350 zł/os.).

TO, CZEGO PRZELICZYĆ NA PIENIĄDZE NIE SPOSÓB

Kolejna kategoria kosztów to rozmaite płatne atrakcje turystyczne, bez których przecież wycieczka na Islandię nie może się obejść. Jest to bardzo mocna karta w wyspiarskim menu aktywności! Każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Jeżeli chcecie przez kilka chwil poczuć się jak agent 007, polecamy loty helikopterem nad islandzkimi wulkanami i lodowcami. Fanów nurkowania z pewnością skusi zanurzenie się w krystalicznej wodzie wypełniającej przestrzeń między dwiema płytami tektonicznymi, a speleologów – zjazd specjalną windą w głąb wulkanu. Oczywiście, takie atrakcje wiążą się ze sporymi kosztami – rzędu nawet 2000 zł za kilka godzin. Jeżeli tak jak dla nas podróż oznacza dla was przede wszystkim doświadczanie i przeżywanie lokalności, ale już niekoniecznie ma się wiązać z wizją ogłoszenia bankructwa, polecamy wstęp do słynnej Blue Lagoon (ceny zaczynają się od 45 euro), rejs amfibią po jeziorze lodowcowym Jökulsárlón (ok. 195 zł/os.) czy podziwianie wielorybów – najlepiej w północnej części wyspy, w Husaviku (ok. 350 zł/os.). Wyjazdy na Islandię można organizować w bardzo różny sposób, nakierowane na odmienne aktywności oraz budżet. Jest to więc miejsce, zarówno dla osób, których interesuje wycieczka do Islandii i wyjazdy turystyczne rozumiane w bardziej tradycyjnym znaczeniu, jak i dla wagabundów i podróżników, takich jak Soliści, gdzie wyjazdy na Islandię to przede wszystkim tramping i podróże poza utartymi szlakami.

Na własną rękę We dwójkę Z Solistami
Bilet lotniczy 800-2000 zł 1600-4000 zł (800-2000 zł/os.) 800-1200 zł**
Nocleg (7 nocy) 1750 zł 5600 zł (2800 zł/os.)*
Transport 
(wynajęcie samochodu)
3350 zł 3350 zł (1675 zł/os.)
Paliwo (2,5 tys. km) 1140 zł 1140 zł (570 zł/os.)
Rejs po jeziorze
lodowcowym
195 zł 390 zł (195 zł/os.)
Blue Lagoon 240 zł 480 zł (240 zł/os.)
SUMA 7 475-8 675 zł 12 560-14 960 zł 
(6 280-7 480 zł/os.)
ok. 4 510 zł za całość

* średnia cena dwuosobowego pokoju ze współdzieloną łazienką
**dzięki wypracowanemu systemowi oraz codziennym przeglądom lotów najdroższe bilety w sezonie 2017 kupiliśmy za 1200 zł, gdy cena rynkowa przez długi czas utrzymywały się powyżej 2000 zł!

DLACZEGO Z NAMI TANIEJ?

Wyprawy na Islandię organizujemy od 5 lat. W tym czasie wypracowaliśmy sieć kontaktów, która pozwala nam zaproponować najniższe ceny wyjazdu NA ŚWIECIE. Duży guesthouse ze świetnymi warunkami (jacuzzi!) wynajmujemy na cały rok, posiadamy też własne auta dające niezależność od szalonych islandzkich cen oraz zniżki na wiele atrakcji turystycznych. Dzięki temu wszystkiemu możemy zorganizować genialną wyprawę w cenie, z którą trudno konkurować. I jesteśmy z tego dumni. Zapraszamy nie tylko na wakacje na Islandii, gdyż nasze wyprawy organizowane są niemalże przez cały rok.

Islandia to miejsce, które – jak każde inne – można zwiedzać na setki sposobów. Nie brakuje osób, które decydują się na wypożyczenie/przywiezienie ze sobą roweru, spanie przez kilka dni pod namiotami (również „na dziko”, poza oficjalnymi campingami) i jedzenie konserw przywiezionych z Polski. Na pewno znajdą się też tacy, którzy komfort cenią ponad wszystko i wolą wydać kilka tysięcy więcej na wakacje, żeby podczas podróżowania nie martwić się o nic. Wyprawa na Islandię z Solistami to w jakimś sensie opcja pośrednia. Podróżując z nami, trafiasz pod skrzydła doświadczonych liderów, którzy ogarniają za ciebie całą logistykę, a jednocześnie doświadczasz radości i ekscytacji związanych z przygodą w miejscach, gdzie nie docierają inni turyści.

Islandia z Solistami! Zapraszamy do zapoznania się z ofertami naszych konkretnych opcji wyjazdowych:

Islandia z Solistami! Zapraszamy do zapoznania się z ofertami naszych konkretnych opcji wyjazdowych: