img bottom

Top polecanych wulkanów Kostaryki wg Solistów

Kostaryka to kraj nie tylko piękny i dziewiczy, ale wciąż aktywny wulkanicznie i sejsmicznie. Na jej terenie znajduje się aż ponad 100 wulkanów, z czego 7 pozostaje czynnych. Na ich aktywność wskazują nie tylko trzęsienia ziemi wywoływane przez ruch magmy pod powierzchnią, ale również spektakularne wybuchy, które uwalniają duże ilości pyłu wulkanicznego i popiołu. Jednak które z nich warto zobaczyć, jeśli nie ma się czasu na odwiedzenie wszystkich? Oto nasze solistyczne top of the top wulkanów na Kostaryce.

Wulkany na Kostaryce

To, ile Kostaryka ma wulkanów, ściśle powiązane jest z jej położeniem. Region ten zalicza się bowiem do Pacyficznego Pierścienia Ognia, czyli obszaru szczególnie aktywnego sejsmicznie i wulkanicznie. Szacuje się, że aż 90% wszystkich trzęsień ziemi ma miejsce właśnie na jego linii. Z tego samego powodu wulkany na Kostaryce nie należą do rzadkości. Jednak pomimo ich znacznej liczby, tylko niektóre uznano aktywne – są to Arenal, Irazú, Miravalles, Poás, Rincón de la Vieja, Tenorio i Turrialba.

Duża część wulkanów na Kostaryce ma kształt charakterystycznego stożka ze zboczami nachylonymi pod dużym kątem. Określane mianem stratowulkanu, powstały w miejscu wybuchu z magmy i innych produktów erupcji, takich jak kamienie, pumeks, popiół wulkaniczny i pył. W kraterach niektórych z nich wytworzyły się malownicze jeziora.

Jednak wulkany to nie jedyne atrakcje Kostaryki. Tutaj opisaliśmy, co jeszcze warto zobaczyć, odwiedzając ten kraj.

Wulkan Irazú

Irazú otwiera wiele zestawień, będąc jednym z najpiękniejszych miejsc, jakie można zobaczyć w Kostaryce. Wulkan ten, nie dość, że jest w tym kraju najwyższym (3 432 m n.p.m.) i największym pod względem powierzchni czynnej (największy z kraterów mierzy 1 050 m szerokości i 250 m głębokości), to wciąż pozostaje aktywny, na co wskazują trzęsienia ziemi wywołane przez ruch magmy pod skorupą ziemską. Pierwszą jego erupcję odnotowano w 1723 roku i od tego czasu dochodziło do podobnych zdarzeń co najmniej 23 razy – ostatni raz w 1963 roku.
Sam wulkan Irazú, którego nazwa w języku Indian oznaczała „miejsce, które drży” lub „grzmot”, ma kilka kraterów. W jednym z nich znajduje się jezioro kraterowe o przepięknej szmaragdowej barwie. Jednak ten wulkan na Kostaryce jest szczególny jeszcze z innego względu – przy dobrej pogodzie z jego szczytu można zobaczyć zarówno Ocean Atlantycki, jak i Ocean Spokojny.

Wulkan Arenal

Wulkan Arenal (1 657 m n.p.m.) położony jest na północy kraju, w paśmie Cordillera de Guanacaste, nad brzegiem jeziora Arenal. Zalicza się do najmłodszych (jego wiek szacuje się na około 3 tysiące lat), ale jednocześnie najbardziej aktywnych wulkanów na Kostaryce. Ze względu na swoją formę uznawany jest za trzeci wulkan świata o najbardziej perfekcyjnym stożkowatym kształcie. W 1991 roku teren wokół tego i położonego nieopodal wulkanu Chato objęto ochroną, tworząc Park Narodowy Arenal.

Największa erupcja wulkanu Arenal miała miejsce w 1968, po około 400 latach uśpienia. Niestety jej przebieg był na tyle gwałtowny, że spowodowała śmierć 87 osób i duże straty materialne. Natomiast do ostatniego wybuchu doszło 24 sierpnia 2000 roku, co było uznane za drugi najsilniejszy wybuch w historii wulkanu.

Wulkan Chato

Położony w Parku Narodowym Arenal Chato (1 140 m n.p.m) jest jedynym wygasłym wulkanem na Kostaryce znajdującym się na naszej liście. Jego ostatnia aktywność miała miejsce ok. 3500 lat temu i aż dotąd nie odnotowano nic, co mogłoby wskazywać na to, że budzi się do życia. Chato jest przykładem stratowulkanu, jednak jego krater się zapadł, a w środku utworzyło się bardzo malownicze jezioro. Wulkan ten warto umieścić na swojej liście rzeczy do zobaczenia w Kostaryce również ze względu na bardzo spektakularny wodospad La Fortuna o wysokości 70-75 metrów, który spływa jego zboczem. Do kaskady prowadzi szlak środkiem najprawdziwszej dżungli, a jego pokonanie dostarcza mnóstwa wrażeń.

Nikaragua i Kostaryka – wulkany 2021-2022

Wyprawa do Kostaryki i Nikaragui to idealna okazja, by zobaczyć wszystkie wulkany, o których wspomnieliśmy w tym artykule. Program naszej podróży zawiera jednak o wiele więcej punktów, więc koniecznie zobacz, co jeszcze planujemy zwiedzić. Natomiast tutaj znajdziesz garść podstawowych informacji, na temat tego, co, gdzie, kiedy i za ile, czyli wszystkiego, co musisz wiedzieć, planując zobaczyć Kostarykę i jej wulkany w tym lub 2022 roku.