img bottom

KOSTARYKA – Atrakcje turystyczne, ciekawostki i ceny

Kiedy słyszysz „Kostaryka”, co Ci przychodzi na myśl? Lazurowa tafla oceanu i bajeczne plaże? Tropikalne lasy niczym z filmowych scenerii? A może inna atrakcje, takie jak wulkany oraz egzotyczna fauna i flora? Kostaryka nazywana „rajem w miniaturze” w pełni zasługuje na ten przydomek. Znajdziemy tam absolutnie wszystko, czego poszukują miłośnicy egzotycznej turystyki – ciekawe miejsca, których próżno szukać gdzie indziej. Obierz kierunek: Kostaryka! Co warto zobaczyć i kiedy jechać na Kostarykę?

GDYBY WYTYPOWAĆ MIEJSCE NA RAJ NA ZIEMI, BYŁABY TO KOSTARYKA

Ten mały, ale za to niezwykle zróżnicowany kraj wyżynno-górzysty nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym, graniczący z Nikaraguą i Panamą, leży w strefie klimatu podrównikowego. Zarówno ukształtowanie terenu, jak i pogoda oraz różnorodność przyrodnicza tworzą absolutnie wyjątkowy ekosystem. Na jego obszarze występuje ponad pół miliona gatunków zwierząt, roślin i grzybów. Na ten stan wpływ ma klimat, jakim cechuje się Kostaryka. Pogoda zależy od strony wybrzeża – od linii karaibskiej wiatry pasatowe przynoszą mocne opady przez cały rok, natomiast od strony pacyficznej opadów jest mniej, występują głównie od maja do września, a średnie roczne temperatury wynoszą ok. 26°C na wybrzeżu i 18-20°C w głębi. Pogoda w Kostaryce z pewnością mile zaskoczy, zwłaszcza w sezonie turystycznym. Dlatego jeżeli zastanawiasz się, kiedy jechać na Kostarykę zdecydowanie polecamy wybrać miesiące o umiarkowanej temperaturze. Nasze wyprawy organizowane są przede wszystkim w miesiącach od listopada do maja, gdy temperatura i warunki są przyjemne i umożliwiające komfortowe zwiedzanie.

A co z bezpieczeństwem? Jednym z bardziej aktywnych sejsmicznie rejonów tamtych okolic jest właśnie Kostaryka. O bezpieczeństwo turystów dbają jednak tamtejsze służby, w porę ostrzegając o ewentualnej aktywności sejsmicznej wulkanów. Od czasu do czasu zdarzają się tam trzęsienia ziemi, jednak kraj jest na nie przygotowany, a liczni turyści co roku przyjeżdżają, by skorzystać z uroków raju.

Jeżeli chodzi o ogólne bezpieczeństwo w Kostaryce, to jest różnie. Mieszkańcy są przyjaźnie nastawieni do turystów, jednak panuje tam wysokie zagrożenie przestępczością. Nie polecamy podróżowania w pojedynkę ze względu na dużą częstotliwość napadów rabunkowych i działalność kieszonkowców. Szczególnie trzeba uważać na wszelkie prowokacje narkotykowe, a kontrole antynarkotykowe są bardzo rygorystyczne.

KOSTARYKA – KIEDY JECHAĆ I JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

Jeżeli chodzi o to, kiedy najlepiej jechać do Kostaryki, to tak naprawdę ograniczeniem jest tylko pogoda. Dla turystów z Polski mamy dobrą wiadomość – na wyjazd do 90 dni nie ma obowiązku wizowego, ale trzeba mieć ze sobą paszport, który będzie ważny min. 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy państwa Kostaryka. Wiza będzie wymagana, jeśli zechcesz zostać tam na dłużej niż 3 miesiące. Trzeba mieć na uwadze przepisy celne zakazujące przewozu jakiejkolwiek żywności oraz wywozu dzieł sztuki czy elementów fauny i flory. Już podczas wjazdu wymagane jest posiadanie biletu powrotnego, a służby mogą zażądać okazania środków płatniczych niezbędnych do pokrycia kosztów pobytu. Warto mieć zapas, gdyż ceny w Kostaryce są dość wysokie.

My obraliśmy już kierunek Kostaryka. Kiedy najlepiej jechać? Sprawdź zaplanowane terminy wyjazdów z Solistami.

 

 

KOSTARYKA – CENY

Obowiązującą walutą w Kostaryce jest Colones (CRC) o wartości (zależnie od kursu) ok. 1 PLN = 153.21 CRC / 1 USD = 567.08 CRC. Chętnie przyjmowane są również dolary amerykańskie USD. Warto zaplanować nieco większy budżet i mieć nadmiarową gotówkę, gdyż Kostaryka nie jest tanim krajem dla turystów. Średni dzienny budżet do zaplanowania to około 35-40 USD i to bez wliczenia atrakcji i wstępów do parków.

Kostaryka i ceny przykładowe:

Ceny są mocno zróżnicowane. Można znaleźć tańsze i droższe odpowiedniki. Przykładowe koszty:

  • Najtańszy obiad w restauracji – około 10 USD
  • Obiad trzydaniowy – około 20 USD
  • Noclegi w hotelach – 30-100 USD
  • Butelka wody mineralnej 0,8 USD
  • Chleb – 2 USD
  • Piwo w sklepie – 1 USD
  • Piwo w barze – 2–3,5 USD.
  • Wstępy do parków narodowych – 7-10 USD
  • Park wodny Tabacon – 32 USD
  • Przejazd autobusem 0,5-0,8 USD

 

 

KOSTARYKA – CO ZOBACZYĆ?

Kostaryka obfituje w przeróżne ciekawe miejsca i naturalne oraz zbudowane ludzką ręką atrakcje. Koniecznie trzeba odwiedzić przepiękne plaże w Tamarindo, Jaco i Cahuita, które uważane są za najbardziej malownicze. Warto wybrać się na zwiedzanie Muzeów w San Jose (Narodowe Muzeum Kostaryki, Muzeum Złota Prekolumbijskiego, Muzeum Numizmatyki i Muzeum Jadeitu), a dla turystów pragnących poznać ciekawostki Kostaryki, polecana jest wycieczka szlakiem kawy. To dopiero początek i wstęp do atrakcji turystycznych, jakie czekają na podróżników w Kostaryce.

Co warto zobaczyć w Kostaryce, jakie ciekawe miejsca odwiedzić i na jakie atrakcje się nastawić? Dziką przyrodę, którą można na żywo obserwować w parkach narodowych Aerial Tram Parque Nacional Braulio Carillo, Ogrody La Paz Watefalls czy Africa Mia. To oczywiście zaledwie ułamek atrakcji. Kostaryka to miejsce, które można zobaczyć z wielu stron – wybrać się na zwiedzanie miast i miasteczek, zobaczyć atrakcje turystyczne dawnych plemion zamieszkujących te rejony, a także obcować z naturą.

Jeżeli jesteś miłośnikiem ekoturystyki, lubisz zieleń, kochasz plaże i niesamowity tropikalny klimat, a do tego zawsze chciałeś wybrać się w jakąś egzotyczną podróż, to Kostaryka będzie Twoim spełnieniem marzeń. Wybierz się z nami i zakosztuj prawdziwej przygody!