img bottom

Zielona oaza szczęścia na Kostaryce

Kostaryka to kraj, koło którego nie można przejść obojętnie. To nie tylko karaibskie plaże i rafy koralowe, ale również bujna zieleń, pośród której żyje wiele gatunków zwierząt i roślin niewystępujących nigdzie indziej. Odkryj ten raj na ziemi i pozwól sobie na odpoczynek blisko natury, która tutaj jest wręcz spektakularna, o czym się można łatwo przekonać, patrząc na rzekę Rio de Celeste płynącą przez Park Narodowy Tenorio Volcano, czy odwiedzając Rezerwat Las Mgielny Monteverde.

Rio Celeste – spacerem do Niebiańskiego Wodospadu

Odwiedzając Kostarykę, można zobaczyć wiele cudów natury, a jednym z nich niewątpliwie jest rzeka Rio Celeste. Wyróżnia ją nie tylko bardzo malownicze położenie wśród dzikiej przyrody Parku Narodowego Tenorio Volcano, ale również przepiękny błękitny odcień wody sprawiający, że została uznana za najbardziej niebieską rzekę na świecie. Wzdłuż nurtu Rio Celeste wytyczono szlak spacerowy, pozwalający na podziwianie zachwycających widoków, których kulminacją jest wodospad spadający kaskadami do równie błękitnego basenu. Przy odrobinie szczęścia, może uda się zobaczyć zwierzęta, które mają tam swoje siedliska, a wśród nich małpy, iguany, coati i wiele różnych gatunków ptaków.

Wulkan Irazú – największy aktywny wulkan Kostaryki

Kostaryka położona jest na terenach, które są wciąż aktywne sejsmicznie. Obecność wulkanów, i tych czynnych, i tych wygasłych, może być dużą atrakcją, zwłaszcza że ich część, w tym wulkan Irazú, można podziwiać całkiem z bliska. Ten, górujący z wysokością 3432 m n.p.m. nad dawną stolicą kraju Cartago, jest najwyższym aktywny wulkanem w tym państwie. Jego ostatnia erupcja miała miejsce w 1963 roku i trwała dwa lata, a jedynym znakiem aktywności od tego czasu, są trzęsienia ziemi pojawiające się na skutek ruchu magmy pod ziemią.

 

Przy sprzyjającej pogodzie ze szczytu wulkanu Irazú, można zobaczyć zarówno wody Oceanu Atlantyckiego, jak i Oceanu Spokojnego. Dużo niezapomnianych widoków dostarcza również jeziorko kraterowe o nietypowej szmaragdowej barwie, które powstało w jednym z jego kraterów.

Monteverde Cloud Forest – na tropie rzadkich zwierząt

Na północny wschód od stolicy Kostaryki San José, znajduje się Monteverde Cloud Forest – Rezerwat Las Mgielny Monteverde, który stanowi siedlisko dla licznych gatunków zwierząt i roślin. Ich mnogość wyraźnie pokazuje, jak różnorodna jest przyroda Kostaryki. Można tam spotkać między innymi: jaguary, oceloty, tapiry panamskie, kapucynki oraz ponad 400 gatunków ptaków, w tym: tukany, dzwonniki trójsoplowe, czy kwezale herbowe. Duża kondensacja pary wodnej stwarza również idealne warunki dla rozwoju flory – w Monteverde Cloud Forest rośnie około 420 gatunków z rodziny storczykowatych i około 800 gatunków epifitów, czyli roślin pnących się po innych, ale na nich nieżerujących w sposób pasożytniczy.

Jaguar Rescue Center – na ratunek zwierzakom

W trosce o ekosystem i utrzymanie bioróżnorodności, na Kostaryce działają również ośrodki pomagające dzikim zwierzętom w potrzebie powrócić do ich naturalnego środowiska. Jednym z nich jest Jaguar Rescue Center. Odwiedzając go, można przyjrzeć się wielu różnym gatunkom, także tym zagrożonym wyginięciem. Corocznie ośrodek opiekuje się setkami zwierząt, które osierocono, ucierpiały w wyniku zderzenia z budynkami i oknami lub zostały zaatakowane przez zwierzęta domowe. Można tam spotkać na przykład: leniwce, mrówkojady, oceloty, kilka gatunków małp i ptaków w tym jastrzębie, sokoły, orły, kolibry i wiele innych.
Zwierzęta Kostaryki stanowią bardzo dużą i przede wszystkim różnorodną grupę. Szacuje się, że żyje tam nawet ponad 500 tysięcy gatunków, czyli około 4% wszystkich, jakie tylko istnieją na świecie. Biorąc pod uwagę powierzchnię tego kraju, ich zagęszczenie jest więc całkiem spore.

Kostaryka z Solistami

Jeśli wyprawa do Kostaryki znajduje się na Twojej liście „to do”, nie zwlekaj – ten kraj wart jest bliższego poznania. Wybierając się tam razem z Solistami, pokonasz prawdziwą dżunglę, odwiedzisz zdumiewające miejsca, a przede wszystkim przeżyjesz wspaniałą przygodę – i to w towarzystwie osób, które tak samo, jak Ty lubią eksplorować nieznane zakątki świata. Dołącz do nas już dziś!