Taniec życia i śmierci 45

Taniec życia i śmierci Meksyk

Pomysł na wyprawę marzeń

Myślicie, że papryczki chili są pikantne? Nasza Solistowa wyprawa do Meksyku zaostrzyła nam tylko apetyt na poznawanie tego ognistego kraju. To kraj ogromnych kontrastów i kontrowersji, nie dziwi więc fakt, że akurat w Meksyku nie ma niczego bardziej żywego i kolorowego niż celebracja śmierci. Pod pretekstem oglądania Święta Zmarłych zobaczymy też rejony, które nie są tak często odwiedzane przez zagranicznych turystów. Lubimy takie wyprawy, a Wy?

#solisciteam

Średni

Poziom
Średni

Wyprawy dla wszystkich podróżników – lekkie trekkingi – idealne dla osób, które nie mają
fantastycznej kondycji, ale lubią wędrówki i mają duże chęci :); dużo pieszego zwiedzania.
Transport wynajętymi, jak i lokalnymi, środkami transportu.

Podróżnik

Komfort
Podróżnik

Nocować będziemy w lokalnych hotelikach lub w lokalnych guesthousach, zazwyczaj w pokojach 2-5 osobowych. Łazienka w pokoju lub wspólna na piętrze.

Travel

Rodzaj
Travel
Klasycznie

Intensywna wyprawa, z której wyciśniesz 200% – genialna trasa, sporo przemieszczania się,
jednodniowe trekkingi, max. 1-2 dni w jednym miejscu. Trip bardzo aktywny, ale znajdziemy
też czas na plażę i “złapanie odddechu”. Dodatkowe opcje na rafting, paralotnię, kolejkę górską etc.

Plan wyprawy

 • Mexico City
 • Teotihuacan
 • Patzcuaro
 • Pueblos Magicos
 • Wulkan Particutin
 • Pena del Bernal
 • Grutas Tolantongo
 • San Miguel de Allende
 • Morelia
 • Tequila
 • Puerto Vallarta
 • Guadalajara

Poznaj tajemnice Meksyku!

Wyprawa została ułożona tak, aby poznać najsłynniejsze i najbarwniejsze na świecie obchody Święta Zmarłych. Wspólnie z Meksykanami będziemy uczestniczyć w obchodach tych uroczystości i tańczyć danse macabre z kościstą La Catriną. Jednak nie jest to wyjazd dla umarlaków.
Standardowo przewidujemy dużo atrakcji, które pogimnastykują zastałe kości (sic!) i opalą ciało. Już tej jesieni razem odkryjemy tajniki meksykańskich rytuałów z pogranicza sacrum i profanum. Będzie pikantnie i ogniście!

Mexico City – w stolicy Meksyku

Podczas wyprawy poznamy codzienność jednego z najludniejszych miast na ziemi, jego historię i zabytki.

Zgodnie z przekazami, miejsce założenia miasta wskazał Aztekom bóg słońca. Od tego czasu losy miasta nierozerwalnie związały się z historią, która przetaczała się przez ogniste ziemie Meksyku.

Aby poznać naturę Meksyku, trzeba poczuć gwar nowoczesnej stolicy i jednego z najludniejszych miast na ziemi, toczący się w otoczeniu pereł postkolonialnej architektury i wykopalisk archeologicznych w samym centrum metropolii!

Patzcuaro – Święto Zmarłych według społeczności indiańskich

Niepozorne na co dzień Puebla w stanie Michoacan, w czasie Święta Zmarłych skupiają uwagę całego świata. Tam właśnie zachowały się obrzędy w oryginalnej formie celebrowane przez społeczności indiańskie.

W dniu ceremonii jezioro jest pełne dryfujących ołtarzy z kwiatów, w których płoną świece i leżą listy oraz zdjęcia zmarłych.

Mieszkańcy udają się na wyspę, gdzie odbywają się uroczystości – uczta, zabawa i celebrowanie zmarłych. Spróbujemy dotrzeć do epicentrum tych niezwykłych obrzędów. 

Grutas Tolantongo – niezwykłe źródła termalne

Raj pośrodku natury – tak najlepiej opisać Grutas Tolantongo. Zażyjemy kąpieli w kaskadowo położonych wodach termalnych i będziemy podziwiać z nich niezwykłe widoki. Miejsce to zachwyca każdego i nie mogło go zabraknąć w naszym planie wyjazdu. Oprócz korzystania ze źródeł, przejdziemy się również po okolicznych terenach, które zachwycają bogactwem natury.

Taniec życia i śmierci 38

Teotihuacan – miejsce narodzin bogów

Odwiedzimy jedno z najważniejszych centrów religijnych kultur prekolumbijskich. Według Azteków miało to być miejsce narodzin bogów. Tu więc przed wiekami składane były ofiary z ludzi, aby obłaskawić Pierzastego Węża – Quetzalcoatla i zapewnić dobrobyt swoim społecznościom. Tak jak ci skazańcy, przejdziemy Aleją Zmarłych i spojrzymy na pozostałości tego niezwykłego miasta z perspektywy Piramidy Słońca.

Pueblos Magicos – magiczne miasta

W Meksyku magia przenika się z rzeczywistością. Jednak niektóre miejsca zostały uznane za dosłownie nieziemskie i otrzymały oficjalny statut miejsc magicznych.

Na naszej trasie nie zabraknie takich miejscowości, jak słynące z kolorowej kolonialnej architektury San Miguel de Allende, czy Guanajuato, czy położone pośrodku pól agawy miasto Tequila. Damy się ponieść urokom tej magii!

Paricutin – sensacyjny wulkan

Czy możecie sobie wyobrazić, że w ciągu 24 godzin na Waszych oczach powstanie nowy wulkan?

Tak właśnie się stało na ziemiach należących do rolnika Dionisio Pulido niedaleko wioski Indian Tarasco, Paricutin.

Wulkan stał się sensacją w świecie naukowym, jako najmłodszy, w pełni udokumentowany w trakcie swojego nagłego wypiętrzenia w 1943 roku aktywny wulkan. 

Obecnie jest uznawany za jeden ze współczesnych siedmiu naturalnych cudów świata.

My nie tylko zwiedzimy okolicę pojazdami 4×4, ale również odważymy się wyjść na kalderę! Pobyt w miejscu zasypanym przez erupcję wulkanu będzie doświadczeniem, o którym będziemy długo wspominać!

Pena de Bernal – niezwykły monolit skalny

W stanie Queretaro istnieje 3 największy na świecie monolit skalny, któremu naukowcy liczą już… 10 milionów lat krzyżyków 😉

Z resztą najlżejszy też nie jest – jego wagę określa się na 20 milionów ton.

My nigdy nie odpuścimy okazji do trekkingu! Zdobędziemy olbrzymią skałę i damy się oczarować niesamowitym widokom na przepiękne miasteczko Bernal.

Taniec życia i śmierci 14

Día de Muertos - dzień zmarłych

Dia de Muertos to w Meksyku czas refleksji, zadumy ale jednocześnie radosnej fiesty. Tam, tragedia i radość, czy żałoba i rozrywka, nie są ze sobą sprzeczne. Według wierzeń, w trakcie Dia de Muertos, zmarli schodzą z powrotem na ziemię – to okazja to świętowania i ucztowania z nimi. Odbywają się biesiady przy nagrobkach, a wokół cmentarzy rozstawiają się stragany z różnego rodzaju rzemiosłem artystycznym.

Guadalajara - miasto kipiące historią i kulturą Meksyku

Miasto nazywane jest centrum kulturowym Meksyku. Nic dziwnego – Guadalajara jest wręcz nasycona meksykańskim klimatem.

To właśnie stąd wywodzi się znana na całym świecie muzyka mariachi.

Stąd pochodzi również Migeul Angel Gallardo, boss mafii meksykańskiej, lepiej znany jako El Padrino. To na jego podstawie powstał serial produkcji Natflixa, Narcos -Maxico.

Uroku z pewnością dodadzą miastu liczne dekoracje, które przystrajać je będą w czasie święta zmarłych.

Tequila - miasteczko i jego skarby

Niewielkie, ale niezwykle urokliwe miasteczko, skąd pochodzi znana na całym świecie tequila. Uroku temu miejscu nadają ogromne pola uprawne agawy, czyli głównego składnika tego napoju. U podnóża miasteczka podziwiać będziemy również ogromny wulkan, o tej samej nazwie.

Chętni będą mieli okazję skorzystać z wizyty w fabryce tequili, gdzie nie tylko poznają tajniki wyrobu tego trunku, ale również go skosztują. Jest to atrakcja dodatkowo płatna, dla chętnych.

Puerto Vallarta - Relaks na... Plaży Umarłych!

W czasie podróży będzie też czas na relaks na plaży.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że będziemy plażować na… Plaży Umarłych!

 

Miejsce zawdzięcza swą nazwę cmentarzowi, z którym sąsiaduje.

Cmentarze odbiegają jednak daleko od tych, które są nam znane – są kolorowe i bogato udekorowane.

Dla Meksykan nie jest to nic dziwnego, gdyż temat śmierci jest w ich kulturze oswojony.

Mieszkańcy często łączą plażowanie z wizytą u zmarłych przodków.

Puerto Vallarta - wypuszczanie żółwi

Meksyk to świetne miejsce do obserwowania żółwi morskich. W kraju tym z łatwością można zaobserwować 6 różnych gatunków. Jednak stworzenia te narażone są na wyginięcie, dlatego powstały organizacje, które chronią jaja żółwi morskich przed zniszczeniem. Ich działania polegają przede wszystkim na wykopywaniu żółwich jaj i przenoszeniu ich do wygrodzonych fragmentów plaż. Organizacja chroni młode żółwiki i zapewnia im bezpieczną drogę do morza. Podczas naszego pobytu w Puerto Vallarta, jeśli tylko czas i ilości wylęgniętych żółwików na to pozwoli, będziesz mieć możliwość uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu i w ten sposób wesprzeć organizację.

Lokalna kuchnia

Oprócz meksykańskich klasyków jak tacos, burrito, ceviche, guacamole czy enchiladas, koniecznie musicie spróbować smakołyków przygotowywanych specjalnie z okazji Dnia Zmarłych. Chleb Zmarłych wypiekany jest tylko raz w roku, w okresie poprzedzającym Die de Muertos.

Oprócz tego na stołach znajdziemy tamales (meksykański odpowiednik naszych gołąbków, zawinięte w liść kukurydzy), gorditas (rodzaj tortilli) oraz champurrado, czyli czekoladowy napój.

Warto dodać, że Meksyk to jeden z głównych dostawców awokado na świecie. Skosztujemy go pod każdą postacią!

Noclegi

Podczas naszego pobytu w Meksyku będziemy spać w hotelach i hostelach w pokojach 2 – 4 osobowych. W Mexico City będziemy zakwaterowani w pokojach wieloosobowych. Hostele to idealne miejsce na poznanie się i wymienienie wskazówkami oraz spostrzeżeniami z innymi podróżnikami ze wszystkich zakątków świata.

Transport

Podczas wyprawy będziemy przemieszczać się busami miejscowymi, oraz wygodnymi, klimatyzowanymi busami prywatnymi. Przez cały pobyt będzie nam towarzyszył zaprzyjaźniony kierowca.  Do podnóża wulkanu Paricutin konieczne będzie dojechanie autami z napędem 4×4.

Atrakcje dodatkowe

Jazda konno pod wulkan Paricutin

Czy mamy tu miłośników jazdy konnej? A może chcecie spróbować czegoś nowego? Nie znajdziecie lepszej okazji niż ta! Zamiast podróży jeepem, polecamy wybranie opcji bliższej naturze. Wjazd konno pod podstawy wulkanu Paricutin to dodatkowe doświadczenie, które sprawi, że długo zapamiętacie tę wyprawę. 

 


Koszt: 400 MXN (około 80 PLN)

Muzeum Casa Azul - niebieski dom Fridy Kahlo

Podczas naszej wyprawy będziesz mieć możliwość zwiedzić niezwykły dom artystki Fridy Kahlo. Ten niebieski dom to piękna rezydencjia, w której artystka spędziła większość swojego życia. Frida chciała zostawić swój dom jako muzeum, aby inni mogli uczyć się o jej ukochanym Meksyku. I tak też się stało! Skorzystaj z okazji i zobacz obraz Fridy i  Diego Rivery, a także inne godne uwagi dzieła sztuki popularnej, rzeźby prekolumbijskie, fotografie, dokumenty, książki i meble czy sukinie Fridy.

 

Koszt: 250 MXN (około 49zł) 

Fabryka tequili - w mieście Tequila

Najpopularniejszy trunek w Meksyku? Tequila! Ten wysokoprocentowy trunek stał się prawdziwym symbolem meksyku. Produkcja tequili polega na destylacji sfermentowanego soku z niebieskiej agawy. Podczas naszej wyprawy będziesz mieć możliwość wybrać się do destylarni i poznać proces produkcji tego trunku, a także poznać wszystkie najpopularniejsze rodzaje tequili.   

Koszt: 350 MXN (około 60zł)

Doświadcz:

Obchody Święta Zmarłych po meksykańsku

Tylko w Meksyku można wziąć udział w tak hucznie obchodzonym Święcie Zmarłych! Obchody Święta Zmarłych to wydarzenie unikalne na skalę światową. Podczas solistowej wyprawy do Meksyku weźmiemy udział w tych pięknych, wesołych obchodach, pomalujemy swoje twarze i wyjdziemy na ulice, by razem z lokalnymi społecznościami świętować Święto Zmarłych! Doświadcz tego z nami!
Spróbuj:

Meksykańska tequila!

Tequila – najsłynniejszy alkohol Meksyku powstaje wyłącznie w regionie noszącym tę samą nazwę. W naszej podróży dotrzemy do samych źródeł tego ognistego trunku. A skoro jest to też region, z którego wywodzą się oryginalne zespoły Mariachi, to imprezę mamy już gotową! ¡Arriba, arriba!
Odetchnij:

Puerta Vallarta – odpoczynek na Plaży Zmarłych

Miejscowość Puerta Vallarta nad Pacyfikiem, upodobały sobie szczególnie delfiny i wieloryby. Czy potrzeba lepszej rekomendacji do poznania tego miejsca? W naszej podróży nie zabraknie również plażowania na plaży pięknej, aczkolwiek o budzącej grozie nazwie – Playa de los Muertos (Plaża Zmarłych).
SPRAWDŹ SIĘ

Jazda konna pod wulkan

Jeśli jesteście fanami jazdy w siodle, albo po prostu chcecie spróbować jazdy konnej, to idealna okazja! Zamiast podróży jeepem, wybierzcie opcję bliższą naturze. Wjazd konno pod wulkan Paricutin to doświadczenie, które z pewnością zostanie w waszej pamięci na długo!
xx
xx
xx
xx

ZOBACZ CO PRZED TOBĄ

Dlaczego warto z nami jechać?

 • poznasz meksykańską kulturę
 • weźmiesz udział w niezwykłych obchodach Święta Zmarłych
 • pomalujesz swoją twarz, by stać się umarlakiem
 • poznasz kolorowy Meksyk niczym z obrazów Fridy Kahlo
 • zażyjesz cudownej meksykańskiej kąpieli w Grutas Tolantogo
 • wypijesz fantastyczną, jedyną w swoim rodzaju tequilę!
 • zwiedzisz magiczne miasta Meksyku
 • zrelaksujesz się na piaszczystych plażach
 • spróbujesz oryginalnego tacos i guacamole
 • zachwycisz się meksykańskimi krajobrazami
 • poznasz historie społeczności prekolumbijskich Meksyku
 • będziesz się świetnie bawić w solistowym towarzystwie!

Liderzy wyprawy

Beata Kij

nie byłam wszędzie, ale mam to na liście...

Beata Kij

Poznaj lidera Artboard 3
Hania Zieleźnik-Rybak

Podróż za niejeden uśmiech

Hania Zieleźnik-Rybak

Poświęcam swój czas maltretowaniu ludzi. Dlatego prowadzę wyjazdy z plecakiem, uczę języków obcych, gram na pianinie, a czasami nawet gotuję. Z zamiłowania lingwistka, backpackerka i śpioch. Umiem rozmawiać w językach, których nie znam, namówić kierowcę autobusu, żeby zabrał 8 osób na stopa, organizować czas innym, zlokalizować na mapie Wagadugu i rozpalić ognisko za pomocą nadmanganianu potasu i cukru pudru. Nie umiem obsługiwać mądrych telefonów i biegać. Serio, biegam, jak Phoebe, tylko wolniej. Lubię Pingwiny z Madagaskaru, żelki, tańczyć, portugalskie wino i hamak. Nie lubię generowania problemów, żelazka i braku żelków. No to dokąd razem jedziemy?
Poznaj lidera Artboard 3

Liderzy wyprawy

Beata Kij

nie byłam wszędzie, ale mam to na liście...

Beata Kij

Hania Zieleźnik-Rybak

Podróż za niejeden uśmiech

Hania Zieleźnik-Rybak

Beata Kij
Hania Zieleźnik-Rybak

INFORMACJE DLA UCZESTNIKÓW

Działając w ramach obowiązku informacyjnego wynikającego z przepisów powszechnie obowiązującego prawa – informujemy, że z uwagi na szybkość, zmienność i brak możliwości precyzyjnego przewidywania wprowadzania wewnętrznych regulacji sanitarnych państw, przez które przebiega podróż do miejsca docelowego imprezy turystycznej, może zaistnieć sytuacja, w której podróżny na podstawie ww. regulacji, będzie zobowiązany przed wjazdem na terytorium danego państwa – do wykonania testów na obecność wirusa SARS-CoV-2, a następnie do pokrycia kosztów jego wykonania w pełnej wysokości, w celu kontynuowania podróży do miejsca docelowego imprezy turystycznej. Niemniej jednak, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych uczestników, ze swojej strony zapewniamy pełne wsparcie w zakresie informacyjnym dotyczące: obowiązujących i bieżąco wprowadzanych regulacji na trasie podróży imprezy turystycznej. Takie informacje wysyłane są do uczestników konkretnych wyjazdów drogą emailową. Jednocześnie informujemy, że na podstawie art. X Regulaminu Imprez Turystycznych Podróżny może w każdym czasie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej zrezygnować z udziału w imprezie turystycznej (odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej), zgodnie z wyliczeniami kosztów rezygnacji zawartych w umowie.

Transport

Celujemy w najdogodniejsze loty z:

BER/WAW

Berlin/Warszawa

plane icon

MEX

Mexico City

Cena biletu

3800 pln - 6300 pln

Ceny lotów lubią się zmieniać! Na chwilę tworzenia oferty koszt przelotu to 3760 zł.Zakładamy bufor bezpieczeństwa do 200 zł w ramach jakiego decydujemy o kupnie biletów dla zapisanych uczestników. Jeśli dopłata wyniesie więcej niż 200 zł, skontaktujemy się przed zakupem.

 

 

Decyzję o miejscu wylotu podejmuje Klub.

Cena

Nasza cena dla Klubowiczów

8260 pln

Koszt wyprawy

lot

Koszt biletu

Koszt wyprawy:

I transza - 2750 PLN

Płatna miesiąc od momentu zapisania się na wyprawę

II transza - 2750 PLN

Płatna do miesiąca przed wyprawą

600 USD

Gotówka, którą należy przekazać liderowi na lotnisku.
Podana kwota jest kwotą orientcyjną.
Ostateczny koszt zależy od cen bieltów lotniczych
i kursów walut.

Cena rynkowa:

11100 pln

Cena zawiera

 • przygodę i wejścia do miejsc, gdzie turyści nie bywają
 • noclegi w hotelach i klimatycznych hostelach w pokojach 2-6 osobowych (łóżka przeważnie 2 osobowe)
 • nocleg w klimatycznym hostelu zlokalizowanym w samym centrum miasta Mexico City - pokoje wieloosobowe
 • prywatny klimatyzowany bus z kierowcą na zaplanowanej trasie
 • paliwo na całej trasie
 • lot wewnętrzny z Puerto Vallarta do Mexico City
 • wejście do strefy archeologicznej Teotuichuacan
 • wejście do strefy archeologicznej Tula
 • wypoczynek w kompleksie basenów termalnych Grutas Tolatongo
 • przeprawę wodną na wyspy jeziora Pátzcuaro
 • wejście na punkt widokowy Janitzio
 • trekking na Pena De Bernal
 • przejazd autami 4x4 do podnóża wulkanu Paricutin
 • opłata za wstęp do parku przy Paricutin
 • wejście na Torre Lationoamericana w stolicy Meksyku
 • poznawanie tradycji Dia de los Muertos w towarzystwie lokalnego przewodnika
 • bogaty, autorski program wyjazdu
 • opiekę doświadczonego lidera (mówiącego płynnie po hiszpańsku)
 • niezbędnik Solisty
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy
 • wysokiej klasy ubezpieczenie podróżne typu premium: Koszty Leczenia + Choroby Przewlekłe - KL + CP (150 000 EUR), Odpowiedzialność Cywilna - OC (100 000 EUR szkody na osobie, 50 000 EUR szkody na mieniu), Następstw Nieszczęśliwych Wypadków - NNW (10 000 EUR), Bagaż (1000 EUR)

Cena nie zawiera:

 • biletu lotniczego (zakup biletu po stronie Klubu)
 • bagażu rejestrowanego
 • wyżywienia (ceny w dużych miastach porównywalne do polskich, w mniejszych miejscowościach niższe)
 • dodatkowych atrakcji dla chętnych
 • opcjonalny napiwek dla kierowcy
 • kosztów wykonywania badań lekarskich, testów diagnostycznych oraz innych czynności wymaganych przez przepisy powszechnie obowiązującego prawa państw przez które przebiega podróż

Wybierz termin i leć z nami!

Ładowanie dostępnych terminów

Preloader

Zobacz również

Śladami Majów i Azteków

Meksyk

Zobacz terminy
Zobacz terminy

Kwintesencja Ameryki Centralnej

Meksyk + Belize + Gwatemala

Zobacz terminy
Zobacz terminy

Dzika natura

Kostaryka, Nikaragua

Zobacz terminy
Zobacz terminy

Zobacz również

Śladami Majów i Azteków

Meksyk

Zobacz terminy
Zobacz terminy

Kwintesencja Ameryki Centralnej

Meksyk + Belize + Gwatemala

Zobacz terminy
Zobacz terminy

Dzika natura

Kostaryka, Nikaragua

Zobacz terminy
Zobacz terminy