Z cyklu Live Wild 59

wyprawa w góry z dala od cywilizacji Bieszczadzkie wędrówki

Pomysł na weekend marzeń

Soliści – przygotowaliśmy dla Was wyjątkowy górski wyjazd, w dodatku o najpiękniejszej porze roku. A jeśli rozkoszować się jesiennymi kolorami, to tylko w Bieszczadach.
Zabierzemy Was w miejsce, które, jak wiele innych w tych wyjątkowych górach, naznaczone zostały brutalną historią. W nieodległym sąsiedztwie góry Smerek, skryta w dolinie, przy szumiącym potoku Wetliny, istniała w dawnych czasach wieś Jaworzec. Obecnie, to jedna z tych nieistniejących już osad, a pamięć po ponad pół tysięcznej populacji z każdym dniem zanika. To tam, dzięki uroczej bacówce, można zapomnieć o zgiełku i usłyszeć własne myśli. Bacówka Jaworzec, to miejsce, w którym trudno się nie zakochać. W tym miejscu spędzimy niezapomniany weekend i będziemy się rozsmakowywać w pięknie, które nas otacza. Rozsmakowywać w przenośni, podziwiając feerię barw karpackiego lasu, ale i rozsmakowywać dosłownie, siedząc przy ognisku przygotowując przepyszne potrawy. Zasmakujemy pięknych widoków o zachodzie słońca wysoko w górach, ale zasmakujemy również dreszczyku emocji, kiedy przemierzać będziemy te dzikie, jedyne w swoim rodzaju tereny już po zmroku. Tam rządzi przyroda a my będziemy gośćmi w domu największych drapieżników zamieszkujących nasz kraj.

Spotkajmy się, porozmawiajmy o tajemniczych Bieszczadach. Doświadczmy tej magii.

Średni

Poziom
Średni

Wyprawy dla wszystkich podróżników – lekkie trekkingi – idealne dla osób, które nie mają
fantastycznej kondycji, ale lubią wędrówki i mają duże chęci :); dużo pieszego zwiedzania.
Transport wynajętymi, jak i lokalnymi, środkami transportu.

Żyj dziko

Komfort
Żyj dziko

Jak na prawdziwych wędrowców przystało noce będziemy spędzać w namiotach lub w wygodnych camperach (Kanada z Alaską i Australia). Do dyspozycji uczestników: namioty 2-4 osobowe, kuchenki gazowe i w niektórych opcjach krzesła campingowe.

Adventure

Rodzaj
Adventure
Dla doświadczonych

Wyprawa pełna przygód – autorskie trasy (często przecieranie po raz pierwszy), wejście tam
gdzie i jak daleko się da ;), przejazdy lokalnym transportem, dużo chodzenia z plecakiem, 1-3 dniowe trekkingi i przeprawy.

Plan wyprawy

 • Live Wild
 • Bacówka Jaworzec
 • Połonina Wetlińska
 • Smerek
 • Ług
 • Bukowina
 • Praca w drewnie - warsztat
 • Bushcraftowe gotowanie

ROZSMAKUJ SIĘ W BIESZCZADACH!

Bieszczady to miejsce, w którym podczas wędrówki nie liczy się ilość przebytych kilometrów. Tam nawet nie należy się spieszyć. Jeśli pomyślimy o ich historii, to każdemu następnemu krokowi towarzyszyć będzie refleksja. Jeśli byłeś wcześniej na tamtejszych połoninach, albo dopiero planowałeś się wybrać, to jest to doskonała okazja do poznania się z nimi lub zgłębiania wcześniejszych doznań. Jest takie powiedzenie, że w Bieszczady jedzie się raz, potem się już tylko wraca. Ja za każdym razem wracam jak do rodzinnego domu, za którym tęskni się w sposób jedyny i wyjątkowy.
Nie musisz być harpaganem i ultra-wariatem połykającym kolejne kilometry i przewyższenia. Wystarczy, ze lubisz być z dala od cywilizacji. Czekające Cię wycieczki będą raczej spacerem, podczas którego będzie czas na podziwianie tego co dookoła. Przeżywania tego co najpiękniejsze.

DZIEŃ 1 - PIĄTEK [6,5 KM MARSZU]

Spotykamy się w południe na parkingu nieopodal Bacówki. Znak rozpoznawczy: siwy dym ? z jednego z niewielu już w Bieszczadach punktów wypału węgla drzewnego, z którego w dawnych czasach słynął ten rejon.

Nasza ostoja, w której spędzimy weekend, jest tuż za zakrętem. Bieszczady są ubogie w schroniska, ale te, które już istnieją, mają niepowtarzalny klimat. Taka jest tez Bacówka Jaworzec. Mało znana, na uboczu. Chciałoby się powiedzieć zagubiona w zapomnianej dolinie. Ale dzięki temu, to tam właśnie docenić można jej walory. Obłędną ciszę, prawdziwie rozgwieżdżone niebo, dzikie lasy dookoła.

Po zakwaterowaniu w bacówce weźmiecie udział w warsztatach na świeżym powietrzu, których tematyką będzie praca z drewnem. Każdy z uczestników przygotuje swoją własną drewnianą łyżkę. Posiłek spożywany takim unikalnym narzędziem smakuje dużo lepiej ?

Jesień, to zdecydowanie krótsze dni. Ale kiedy zapadnie zmrok a w doliny wkroczy chłodne powietrze, z tym większą przyjemnością rozpalimy ognisko i upieczemy kiełbaski. To będzie również okazja do przećwiczenia technik rozpalania ognia. Po to, by poradzić sobie w każdych warunkach, kiedy ognisko może zapewnić bezpieczeństwo i ciepły posiłek.

Przed snem będziecie mogli wysłuchać ciekawej prelekcji na temat bieszczadzkich wędrówek. Tych znanymi szlakami, ale również dowiecie się, jak to jest, kiedy schodzimy ze szlaku i szukamy własnych miejsc otoczonych tą nieposkromioną przyrodą.

DZIEŃ 2 - SOBOTA [16 KM MARSZU]

Bacówka Jaworzec – Smerek (Połonina Wetlińska) – Bacówka Jaworzec

Sobota będzie dniem pełnym wyzwań. Tego dnia wybierzemy się na Smerek żeby podziwiać czerwone buki, czyli znak rozpoznawczy jesiennych Bieszczadów. Kiedy wejdziemy na szczyt, jak na dłoni widzieć będziemy najważniejsze wierzchołki; Połoninę Caryńską po sąsiedzku, masyw Rawki, a na dalszym planie pasmo Tarnicy, Krzemienia oraz majaczący gdzieś w tle wierzchołek Halicza. To miejsce wyjątkowe, bo w którą stronę nie spojrzeć widać tylko góry i doliny, aż po horyzont. Polskie, słowackie, ukraińskie. Owładnięci widokami poczekamy na zachód słońca. Jeden z piękniejszych momentów każdego dnia, kiedy dzień chowa się za oddalonymi górami, a noc wlewa mrok w doliny i budzi do życia karpacki las. Czekać nas będzie droga powrotna pod osłoną nocy. Niewykluczone, że usłyszymy wilki. Być może spotkamy nawet żerujące żubry. Postaramy się jednak nie spotkać na swojej drodze niedźwiedzia, który budzi największe emocje.

Zanim jednak wyruszymy na ten spektakl pełen kolorów, po porannym śniadaniu przygotujemy improwizowaną kuchnię, aby po powrocie z zachodu słońca przygotować pod gwiazdami kolację w bushcraftowym stylu. Tym razem nie będzie kiełbasek. Zapach ognia mieszał się będzie z aromatami bardziej wyszukanych potraw a dodatkowo przećwiczymy sposoby na pyszne gotowanie bez użycia naczyń.

Gdy ognisko płonie, to rozmowy towarzyszą do późnych godzin. Tak będziemy się integrować

DZIEŃ 3 - NIEDZIELA [9 KM MARSZU]

Bacówka Jaworzec – Ług – Bukowina – Bacówka Jaworzec

Ruch to zdrowie, a po sobotniej kolacji pachnącej dymem i szybkim niedzielnym śniadaniu o poranku warto przed podróżą powrotną rozprostować nogi.

Wybierzemy się na krótki marsz i spróbujemy odnaleźć pozostałości dawnego życia w nieistniejącej wsi Ług. Zamoczymy stopy górskim potoku a potem podążymy dalej poza szlakiem przez tajemniczy las by powrócić do bacówki jednym ze szlaków.

 

Weekend wypełniony wieloma atrakcjami zakończymy na parkingu przy wypale węgla.

Z cyklu Live Wild 63

Atrakcje, które na Ciebie czekają?

 • Około 25 km wędrówek w malowniczym rejonie Bieszczadów
 • Nocleg w klimatycznej bacówce ukrytej w opuszczonej dolinie
 • Prelekcja podróżnicza o bieszczadzkich wędrówkach
 • Porady, jak bezpiecznie wędrować po górach i jak sobie radzić w trudnych sytuacjach
 • Praktyczne zajęcia z rozpalania ognia i wspólne gotowania w bushcraftowym stylu
 • Warsztaty – praca w drewnie – rzeźbienie drewnianych łyżek

WŁÓCZĘGA TO STAN MOJEGO UMYSŁU! #bieszczady ? #bushcraft ?️ #woodcarving

Piotr - @IG z_dala_od_cywilizacji

Zwykłem mawiać, że nasze życie, kiedy znajdujemy się w jego bieżącym momencie, to „wypadkowa wielu przypadków”, których doświadczamy w trakcie drogi, jaką kroczymy przez życie. Tak właśnie było w przypadku mojej pierwszej wizyty w Bieszczadach ponad ćwierć wieku temu. Pojechałem i przepadłem.
I choć urodziłem się na Kujawach, na co dzień mieszkam w Warszawie, to moim prawdziwym domem są Bieszczady. Jestem bezwzględnie zakochany i permanentnie uzależniony. Przez lata miałem okazję wędrować po różnych ścieżkach, ale to ten karpacki rejon najbardziej mnie przyciąga. Tam odnajduję spokój, tam dostrzegam pierwotne piękno przyrody, tam oddycham pełną piersią. Dlatego kiedy mam choćby krótką chwilę, wrzucam do plecaka kawałek karimaty, śpiwór, kubek i nóż, i jadę żeby poleżeć na miękkiej trawie przy skwierczącym ognisku wpatrzony w niezliczone gwiazdy, które migocząc usypiają moją skołataną duszę. Chcąc się podzielić swoimi emocjami zacząłem prowadzić bloga na Instagramie: z dala od cywilizacji. Nazwa jest dokładnie tą wypadkową przypadków, które po latach definiują mnie najlepiej, bo potrzeba włóczęgi z dala od cywilizacji tkwi głęboko w moim sercu.

Weekend #LiveWild - dlaczego warto jechać?

 • Spędzisz aktywnie weekend w Bieszczadach w gronie innych górskich włóczęgów rozkoszując się jesiennymi kolorami w najpiękniejszych górach.
 • Dowiesz się jak bezpiecznie wędrować po górach.
 • Posłuchasz opowieści o bieszczadzkiej historii, ciekawostek ze szlaku oraz anegdot z wędrówek poza szlakiem.
 • Nauczysz się jak skutecznie rozpalić ogień a potem przygotujesz pyszną kolację w bushcraftowym klimacie.
 • Poznasz podstawy przygotowania narzędzi kuchennych i przygotujesz samodzielnie własną łyżkę z kawałka drewna, którą zjesz kolacje. Do domu zabierzesz również nóż łyżkowy, do dalszego szlifowania umiejętności dłubania w drewnie.
 • Spędzisz dwie noce w prawdziwie klimatycznej bacówce górskiej i wcale nie będziesz mieć ochoty stamtąd wyjeżdżać.
 • Będziesz się świetnie bawił w solistowym gronie.

Liderzy wyprawy

Solistowy Lider

Solistowy Lider

Solistowy Lider to prawdziwy pasjonat podróżowania, który sprawi, że Wasz wspólny wyjazd stanie się przygodą Twojego życia! Nasz Lider nie jest rezydentem biura podróży, ani opiekunem na kolonii ;) Jest po to, aby zabrać Cię w najciekawsze zakątki na świata, odnajdować unikalne miejsce, niestrudzenie prowadzić wyprawę od świtu do… świtu, wspólnie przeżywać przygody i docierać tam gdzie turyści nie bywają.
Poznaj lidera Artboard 3

Liderzy wyprawy

Solistowy Lider

Solistowy Lider

Solistowy Lider

INFORMACJE DLA UCZESTNIKÓW

Działając w ramach obowiązku informacyjnego wynikającego z przepisów powszechnie obowiązującego prawa – informujemy, że z uwagi na szybkość, zmienność i brak możliwości precyzyjnego przewidywania wprowadzania wewnętrznych regulacji sanitarnych państw, przez które przebiega podróż do miejsca docelowego imprezy turystycznej, może zaistnieć sytuacja, w której podróżny na podstawie ww. regulacji, będzie zobowiązany przed wjazdem na terytorium danego państwa – do wykonania testów na obecność wirusa SARS-CoV-2, a następnie do pokrycia kosztów jego wykonania w pełnej wysokości, w celu kontynuowania podróży do miejsca docelowego imprezy turystycznej. Niemniej jednak, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych uczestników, ze swojej strony zapewniamy pełne wsparcie w zakresie informacyjnym dotyczące: obowiązujących i bieżąco wprowadzanych regulacji na trasie podróży imprezy turystycznej. Takie informacje wysyłane są do uczestników konkretnych wyjazdów drogą emailową. Jednocześnie informujemy, że na podstawie art. X Regulaminu Imprez Turystycznych Podróżny może w każdym czasie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej zrezygnować z udziału w imprezie turystycznej (odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej), zgodnie z wyliczeniami kosztów rezygnacji zawartych w umowie.

Transport

Dojazd we własnym zakresie

Cena

Nasza cena dla Klubowiczów

660 pln

Koszt wyprawy

Koszt wyprawy:

I transza - 330 PLN

Płatna miesiąc od momentu zapisania się na wyprawę

II transza - 330 PLN

Płatna do miesiąca przed wyprawą

Podana kwota jest kwotą orientcyjną.

Cena zawiera

 • 2 noce w Bacówce Jaworzec / 2 noclegi na polu namiotowym (namioty 2-3 osobowe marki Coleman oraz mata samopompująca Touring Mat dla każdego uczestnika)
 • 2 śniadania i możliwość korzystania z wnętrza bacówki, w tym pryszniców przy opcji namiotowej
 • porady i wskazówki jak przygotować się do wyjścia w góry.
 • program wieczorny z prelekcją o wędrówkach z dala od cywilizacji.
 • podstawy praktyczne z zakresu bushcraftu; od skutecznego sposobu rozpalenia ogniska, do rzeźby w drewnie – przedmioty użytkowe – łyżki. W ramach prowadzonych zajęć każdy z uczestników otrzyma nóż łyżkowy – narzędzie do pracy w drewnie.
 • dwie kolacje przy ognisku wraz z praktyczną nauką improwizowanego przyrządzania posiłku.
 • podziwianie zachodu słońca nad rozległymi dolinami i wędrówkę nocą.
 • jedyną w swoim rodzaju przygodę z cyklu #LiveWild
 • ubezpieczenie podróżne
 • NÓŻ ŁYŻKOWY DO RZEŹBIENIA MORAKNIV WOOD CARVING HOOK KNIFE dla każdego uczestnika
 • opiekę doświadczonego lidera

Cena nie zawiera:

 • dojazdu na miejsce zbiórki (parking Jaworzec) i transportu powrotnego
 • wyżywienia (poza 2 śniadaniami i składnikami na dwie kolacje przy ognisku)
 • kosztów wykonywania badań lekarskich, testów diagnostycznych oraz innych czynności wymaganych przez przepisy powszechnie obowiązującego prawa państw przez które przebiega podróż

Wybierz termin i jedź z nami!

Ładowanie dostępnych terminów

Preloader

Zobacz również

jesień nad Dunajcem

trekking w Pieninach

Zobacz terminy
Zobacz terminy

kilometry fantastycznej przygody na dwóch kółkach

Rowerami przez Izery

Zobacz terminy
Zobacz terminy

70km spływu perełką Mazur

kajakiem przez Krutynię

Zobacz terminy
Zobacz terminy

Zobacz również

jesień nad Dunajcem

trekking w Pieninach

Zobacz terminy
Zobacz terminy

kilometry fantastycznej przygody na dwóch kółkach

Rowerami przez Izery

Zobacz terminy
Zobacz terminy

70km spływu perełką Mazur

kajakiem przez Krutynię

Zobacz terminy
Zobacz terminy