img bottom

Wietnam vs Laos – perły Azji Południowo-Wschodniej

Wietnam rozciąga się z północy na południe na długość ponad 1650 km i graniczy z Chińską Republiką Ludową, Laosem i Kambodżą. W tym zestawieniu Laos jest mniej znanym i niedocenianym kierunkiem, a niesłusznie, ponieważ ten zalesiony kraj ma sporo do zaoferowania dla podróżników ciekawych świata. Zaplanuj podróż do Azji: Wietnam czy Laos? Co lepsze?

Wietnam – zalety. Dlaczego warto zdecydować się na podróż właśnie tam

Wietnam jest niezwykle zróżnicowanym krajem. Zachwyca bajecznymi widokami, tropikalną i niezwykle różnorodną fauną i florą, zarówno tą lądową, jak i wodną. Jednak zdziwi się ten, kto myśli, że Wietnam ma do zaoferowania wyłącznie widoki.

 

Jest krajem wielonarodowościowym, bardzo zróżnicowanym etnicznie i kulturalnie. 85% społeczeństwa stanowią rdzenni mieszkańcy, a około 10% grupy plemienne należące do 53 różnych narodowości. Ta różnorodność jest widoczna i objawia się w zwyczajach, kulturze i podejściu do życia. Dla zainteresowanych polecamy artykuł: ciekawostki o Wietnamie, które Cię zaskoczą.

 

Gdzie pojechać w Wietnamie? Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na zabytki, na przykład wrażenie robią zapomniane świątynie My Son, będące rozległym kompleksem świątynnym. Zachwyt budzi też pobyt w stolicy w mieście Hanoi, gdzie znajdują się muzea, świątynie i oczywiście mnóstwo sklepów. Hanoi ma swój niepowtarzalny klimat, natomiast największym miastem jest Ho Chi Minh, w którym znajduje się między innymi muzeum pozostałości wojennych.

 

Kraj ten słynie też z przepięknych widoków zwłaszcza w prowincji Minh Binh, w zatoce Ha Long i prowincji Sa Pa. Na południu znajdują się natomiast piaszczyste plaże, które przyciągają osoby poszukujące relaksu i możliwości uprawiania sportów wodnych, a wietnamskie plaże nie są tak zatłoczone jak europejskie.

 

A jeżeli uwielbiasz wietnamską kuchnię, to gwarantujemy, że na miejscu w lokalnych knajpkach jest ono jeszcze lepsze. Ba! Jest nieporównywalnie lepsze.

Laos – zalety. Dlaczego warto zwiedzić ten zalesiony kraj

Laos jest państwem sąsiadującym z Wietnamem i jako jedyne w regionie jest pozbawiony dostępu do morza. Za to jest niemal w całości porośnięty lasem. Panuje tam klimat monsunowy, a pora sucha trwa od grudnia do kwietnia i właśnie wtedy jest najlepszy czas na wyprawę Laos-Wietnam.

 

Zielony las (tak zielony, że spoglądając na żywo ma się wrażenie, że kolory są aż przesycone), tętni życiem, a fauna i flora zachwycają różnorodnością i niepowtarzalnością. Lasy porastają wzgórza, góry, doliny i urwiska i ciągną się wzdłuż rzek; rzeki zaś płyną powoli, majestatycznie, a co jakiś czas nabierają rwącego nurtu i spływają z ogromnych wodospadów. Zwłaszcza rzeka Mekong, będąca w dużej części granicą z Tajlandią, sprawia niesamowite wrażenie.

 

Interesujące miejsca, które polecamy w Laosie, to:

  • Luang Prabang, dawna stolica Laosu, miasta ukrytego w dżungli. Obecnie znajduje się na liście UNESCO.

  • Wodospad Kuang Si Falls, prawdopodobnie najpiękniejszy wodospad w Azji.

  • Wioska Nong Kihaw, będąca dogodnym miejscem na bazę wypadową do wyjść w góry i mekką miłośników sportów outdoorowych.

  • Bolaven Plateau, czyli region położony w kraterze dawnego wulkanu. Jest znany przede wszystkim z upraw kawy i herbaty, pięknych widoków i licznych wodospadów.

Laos to raj w pigułce. To właśnie tam jedzie się, by odpocząć i nabrać nowych sił, by ukoić duszę widokami i otoczeniem natury. Jeżeli zastanawiasz się gdzie jechać Wietnam czy Laos, odpowiedź powinna zależeć od tego, co chcesz robić. Jeżeli nastawiasz się na zwiedzanie zabytków i poznawanie kultury, wybierz Wietnam; jeżeli Twoim celem jest wypoczynek i obcowanie z naturą, wybierz Laos.

A może Wietnam i Laos za jednym razem?

Tak naprawdę ciężko wybrać co lepsze – Wietnam czy Laos, ponieważ oba kraje mają mnóstwo do zaoferowania i oba warto odwiedzić. Aby pozbyć się dylematu, najlepiej wybrać się w podróż, która połączy oba te kierunki w jednej wyprawie Laos + Wietnam z Solistami. Podczas 2-tygodniowej podróży zyskasz niepowtarzalną okazję, by odkryć oba kraje, poznać różnorodność Azji Południowo-Wschodniej, przepłynąć łodzią rzekę Mekong, zobaczyć starożytne świątynie, zachwycić się pięknem natury, skosztować lokalnej kuchni i poznać fascynującą kulturę, tak bardzo odmienną od europejskiej.