img bottom

Czy wiesz, że… czyli 10 ciekawostek o Wietnamie

Wietnam to bardzo ciekawe państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej. Graniczy z Chińską Republiką Ludową, Laosem i Kambodżą. Choć wojna narobiła tam wielu szkód, a Wietnam w popkulturze nadal kojarzony jest z tym przykrym okresem, trzeba wiedzieć, że jest to region niezwykle atrakcyjny turystycznie, który już dawno podniósł się z gruzów. Najlepszym tego przykładem jest to, że w 2015 roku kraj ten odwiedziło 7,944 mln. Turystów, a liczba ta z roku na rok rośnie. Poznaj ciekawostki o Wietnamie, które przekonają Cię do tego, że warto się tam wybrać – najlepiej z nami.

Wietnam – ciekawostki i fakty

1. Największe miasto Wietnamu to Ho Chi Minh, czyli dawniejszy Sajgon. Zamieszkuje je 8,2 miliona osób. Na drugim miejscu jest Ha Noi (7,4 miliona), a na trzecim Hai Phong (1,9 miliona).

2. Najwyższy szczyt Wietnamu (oraz całych Indochin) to góra Fansipan (3143 m n.p.m.). Do niedawna samodzielna wspinaczka na ten szczyt była nielegalna, obecnie można dostać się na szczyt kolejką górską. Turyści, którzy chcą dokonać pieszego wejścia, muszą wynająć lokalnego przewodnika.

3. Choć tamtejsi mieszkańcy poznali kawę dopiero w XIX wieku, to obecnie Wietnam jest drugim co do wielkości eksporterem kawy na świecie. Jedynie ryż jest częściej wysyłanym towarem eksportowym.

4. Aż 25% powierzchni kraju pokryte jest lasami, przeważają lasy równikowe i podrównikowe monsunowe. Szczególnie cenne gatunki drzew to „drzewo żelazne” oraz „drzewo czerwone”, wykorzystywane do wykonywania ozdobnych przedmiotów.

5. Najlepszą porą, aby wybrać się w tamtejsze rejony, jest okres od grudnia do kwietnia (na południu) i od listopada do maja (na północy). A to dlatego, że Wietnam leży w strefie dwóch pasów klimatycznych: panuje tam klimat monsunowy wilgotny, zwrotnikowy i podzwrotnikowy. Przez cały rok jest tam bardzo ciepło, średnia temperatura nie spada poniżej 20°C, a pora deszczowa trwa od maja do listopada, a w górach i na pograniczu z Chinami mogą zdarzyć się opady śniegu.

6. W wietnamskich miastach panuje taki ruch, że najefektywniej porusza się tam motocyklami i skuterami. I to właśnie te pojazdy dominują na drogach, zwłaszcza w miastach. Statystycznie każda rodzina w Wietnamie posiada dwa takie pojazdy.

7. W Wietnamie występuje charakterystyczna rasa świń: Świnia Wietnamska, która pochodzi z terenów Azji południowo wschodniej. Jest żyjąca tam dziką świnią o charakterystycznej pomarszczonej głowie i krótkim ryjku. Ich brzuch prawie dotyka ziemi.

8. Wietnamczycy są bardzo przyjaznym narodem, są gościnni zwłaszcza dla turystów spoza Azji. Podczas wycieczki, zwłaszcza będąc w mniejszych miejscowościach, możesz zostać zaproszony do domu na posiłek. Zwłaszcza wietnamska młodzież stara się poznać gości i wymienić choćby kilka słów po angielsku.

9. We wschodniej Azji liczba „4” uważana jest za pechową, ponieważ słowa „cztery” i „śmierć” mają bardzo podobną wymowę w językach chińskim, wietnamskim, koreańskim i japońskim. W niektórych budynkach pomijane są piętra czwarte, a przy numeracji domów omija się numery zawierające czwórkę. To trochę jak w przypadku pechowej liczby „13” w amerykańskiej popkulturze.

10. Największa jaskinia na świecie znajduje się właśnie w Wietnamie. Hang Son Doong, bo tak się nazywa, ma 9 kilometrów długości 200 m wysokości i 150 m szerokości, a jej wnętrze mogłoby pomieścić kilka wieżowców. Odkryto ją w 1991 roku.

Wietnam jest bardzo zróżnicowanym i ciekawym krajem, który zdecydowanie warto odwiedzić, poznać nie tylko ciekawostki Wietnamu, ale też tamtejsze zwyczaje, kulturę i koniecznie skosztować lokalnej kuchni. Wyrusz z Solistami do tej krainy różnorodności i sprawdź, co przygotowaliśmy w planie wyprawy. Z nami nie ma czasu na nudę!