img bottom

Lofoty – perła północy

Gdyby zapytać pierwszą napotkaną osobę o to, z czym kojarzy Norwegię, niemal na pewno byłyby to Lofoty. A to dlatego, że Lofoty są prezentowane na wszystkich grafikach promocyjnych, broszurach i ulotkach turystycznych promujących Norwegię. To archipelag słynący z charakterystycznego, górzystego ukształtowania powierzchni.

Norwegia Lofoty – co to jest?

Lofoty to archipelag leżący u północno-zachodnich wybrzeży Norwegii, ciągnący się aż 112 kilometrów. Ze względu na jego górzyste ukształtowanie i bliskość morza, ma klimat morski, umiarkowanie chłodny. W skład archipelagu wchodzą wyspy Lofoty (największe to Austvågøy, Vestvågøy, Moskenesøya, Flakstadøya, Gimsøya). Wyspy zbudowane są głównie ze skał wulkanicznych i pochodzenia metamorficznego. Skały te tworzą charakterystyczne strome stoki i piętrzące się na kilkaset metrów ściany o ostrych wierzchołkach i postrzępionych graniach, a pomiędzy skałami znajdują się urokliwe fiordy. Archipelag Lofoty jest zamieszkany przez około 25,5 tys. mieszkańców, a główną osadą jest port Svolvær.

Zarówno lokalizacja, jak i ukształtowanie terenu oraz klimat sprawiają, że Lofoty są idealnym miejscem na trekkingi, na piesze wędrówki po górach, fiordach i rozległych terenach, na objazdowe wypady off roadowe po bezdrożach Norwegii oraz na lekkie wycieczki krajoznawcze. Lofoty w Norwegii mają wiele do zaoferowania.

Trekking Lofoty, czyli gdzie jechać, by się nachodzić?

Archipelag Lofoty nazywany jest Perełką Norwegii i rzeczywiście jest tu pięknie. To bajkowe krajobrazy Norwegii i widoki, które zapamiętuje się na całe życie. To ośnieżone szczyty gór, opatulone trawiastymi podnóżami, skąpane w błękicie wód. A do tego bajeczne zorze polarne rozświetlające nocą Lofoty. Zdjęcia prezentowane w katalogach przedstawiają zaledwie namiastkę tego, jak wyspy wyglądają w rzeczywistości.

Trekking po Lofotach warto odbyć z plecakiem na ramionach i namiotem w plecaku, a to dlatego, że przestrzenie, po których będziemy się poruszać, są naprawdę ogromne. Dużo jest też pól namiotowych i campingowych, na których można się przespać, oczywiście trzeba pamiętać o dobrym ubraniu i śpiworze chroniącym przed chłodem.

O tym, jakie piękne widoki tam czekają, przekonasz się, oglądając nasze zdjęcia z Lofotów. Sprawdź solistową wyprawę do Norwegii. Zachęcamy do udziału w wyprawie dla aktywnych podróżników, którym długie piesze wędrówki są niestraszne. Wymagana jest zaprawa kondycyjna, ale jeżeli radzisz sobie na trasach wysokogórskich w Tatrach, to tam też dasz radę. Plan wyprawy obejmuje m.in.:

  • Tromsø – idealne miejsce do obserwacji zorzy polarnej, stolica regionu Troms.

  • Reine – tradycyjna wioska rybacka na wyspie Moskenesøya.

  • Bunes – plaża w pobliżu wioski Reine.

  • Å – mała wioska wyspy Moskenesøya.

  • Muzeum Historii Loftor w Borg – gdzie poznamy historię wikingów.

  • Henningsvaer – to kolejna wioska rybacka, która ze względu na malownicze położenie nazywana jest Wenecją Lofotów.

  • Szczyty: Munken (797 m n.p.m), Grań Reinebringen (448 m n.p.m.), Szczyt Helvetestinden (602 m n.p.m)

  • I wiele innych atrakcyjnych miejsc Lofotów.

Archipelag Lofoty – krajobrazy, przyroda i zwierzęta

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto jechać na Lofoty, niech przekonają Cię nie tyle zdjęcia z Lofotów, przedstawiające góry, ile obietnica obcowania z prawdziwą dziką naturą. Obok zwyczajnej fauny i flory, na wyspach żyją zwierzęta unikalne i niespotykane w innych rejonach. Wody wokół archipelagu słyną z obecności wielorybów, które można obserwować nawet z brzegu, choć lepiej wybrać się na rejs statkiem na bezkrwawe polowanie na wieloryby. Inne morskie zwierzęta Norwegii to kaszaloty, humbaki i orki. W lasach żyją łosie, niedźwiedzie i wilki, a tundra jest królestwem reniferów, które można spotkać w stadach, liczących nawet kilka tysięcy osobników.

Najbardziej charakterystycznym ptakiem północnej Norwegii jest maskonur, nazywany morską papugą. To ptak chętnie podglądany przez turystów, a największe siedliska maskonurów znajdują się na wyspie Røst, gdzie żyje ich ok. 1,3 miliona. Z kolei w górach można natknąć się na lemingi, czyli małe gryzonie podobne do chomika.

Przy odrobinie szczęścia podczas wyprawy na Lofoty można zaobserwować wiele dzikich zwierząt Norwegii i zrobić im piękne zdjęcia. Najłatwiejsze do fotografowania są maskonury, a jeżeli zamierzasz zapolować z aparatem na grubszą zwierzynę, konieczna będzie asysta profesjonalnych przewodników, którzy zaprowadzą Cię do specjalnych czatowni.

Fauna i flora, przepiękne krajobrazy, możliwość zobaczenia zorzy polarnej i przyjścia długich trekkingowych tras sprawiają, że Norwegia jest idealnym miejscem dla podróżników żądnych przygód.