img bottom

Najpiękniejszy archipelag Europy – Lofoty

A może by tak nad morze, i to nie polskie, a norweskie? Lofoty są uważane za jeden z najpiękniejszych archipelagów Europy – a to coś znaczy. Wybierając się tam, można więc wysoko zawiesić poprzeczkę swoim oczekiwaniom. Czy się rozczarujesz? Z całą pewnością nie! Szczególnie że Lofoty to nie tylko plaże, ale także skaliste góry, zielone doliny i malownicze fiordy. Zobacz, co jeszcze ma do zaoferowania ten norweski region!

Lofoty a mapa Norwegii

Lofoty to archipelag na Morzu Norweskim. Składa się na niego 5 wysp połączonych ze sobą mostami oraz podmorskimi tunelami. Całość liczy około 112 km, rozciągając się od wysepki Røst aż po cieśninę Raftsundet. Tym, co szczególnie wyróżnia ten region, jest połączenie położenia na północnym-zachodzie Norwegii, około 300 km za kołem podbiegunowym oraz wulkanicznego pochodzenia wysp. To właśnie ono sprawia, że Lofoty są tak bardzo malownicze i przyciągają rzesze turystów, którzy chcą uszczknąć ich piękna dla siebie. Szczególnie że i zimą, i latem jest tam co robić. W okresie od listopada do marca można podziwiać tam zorze polarne, natomiast od czerwca słońce nie zachodzi, dając dzień polarny trwający niemal całą dobę.

Lofoty – plaże w cieniu gór

Tym, co może zaskakiwać w przypadku Lofotów, są plaże. Po pierwsze, nie są tak kamieniste, jak można by sądzić, mając na względzie otaczające je góry. Na wielu z nich występuje miękki, biały pasek, przechodzący w zielone doliny, i dalej w skaliste wzniesienia. Również wody Morza Norweskiego czarują swoją przejrzystością i lazurowym kolorem, zachęcając do zanurzenia się w nich. Czy to wyzwanie tylko dla odważnych? Niekoniecznie! Choć temperatura wody wynosi maksymalnie do kilkunastu stopni, to wcale nie trzeba być morsem, żeby taka kąpiel mogła się spodobać.

Lofoty i ich plaże to miejsce nie tylko dla miłośników sielankowych, romantycznych krajobrazów, ale również wielbicieli spokojnych spacerów z dala od ludzi. Jeśli nad samym brzegiem morza spotkasz jakichś ludzi, zapewne będą to tylko pojedyncze osoby.

Reinebringen – jedyny taki widok na świecie

Nie można być na Lofotach i nie wdrapać się na Reinebringen. Mimo niezbyt imponującej wysokości (grań ma wysokość 448 m n.p.m), rozpościera się z niego wspaniały widok na cały archipelag, który przez wielu podróżników uważany jest za najpiękniejszy na świecie. Czy Twoje zdanie też takie będzie – tego nie wiemy. Wiemy jednak, że to miejsce trzeba koniecznie odwiedzić, żeby zobaczyć świat z zupełnie nowej perspektywy. Szczególnie że przy odpowiedniej pogodzie z Reinebringen doskonale widać sąsiednie wioski rozsiane wzdłuż wybrzeża, strome wzniesienia oraz fiordy będące siedliskiem wielu zwierząt praktycznie niespotykanych nigdzie indziej.

Nusfjord – najstarsza wioska rybacka w Norwegii

Ze względu na bogactwo ryb żyjących w okolicznych wodach, Lofoty bardzo długo stały rybołówstwem i przetwórstwem rybnym. Zajęcia te, rozwijające się od czasów średniowiecznego osadnictwa wikingów, wpłynęły na kształt i charakter osad – wiele z nich to typowe wioski rybackie z małymi domkami ulokowanymi tuż nad brzegiem. Szczególnie warta zobaczenia jest Nusfjord uchodząca za najstarszą osadę rybacką w Norwegii. Jej widok jest znany prawdopodobnie każdej osobie, która lubi oglądać katalogi i zdjęcia z podróży. Charakterystyczne czerwone domki z blaszanymi dachami umieszczone tuż obok siebie, są częstym obiektem fotografów.

Co można robić na Lofotach?

Lofoty, uznawane za Karaiby Północy, są idealne nie tylko do zwiedzania, ale również uprawiania rozmaitych aktywności fizycznych, co także uwzględniliśmy, planując podróż po tych zakątkach Norwegii. Piesze wędrówki po Lofotach pozwolą dotrzeć wszędzie tam, gdzie wszelkie środki lokomocji zawodzą. Biorąc jednak pod uwagę widok rozciągający się z Reinebringen czy Munken, można mieć pewność, że cały trud włożony w wyprawę okaże się satysfakcjonujący.

 

Wyprawa na Lofoty organizowana przez Solistów to idealna okazja, by poznać Norwegię od innej strony. Prócz tych popularnych miejsc, które powinien zobaczyć każdy turysta, wybieramy się również w takie, gdzie króluje lokalna tradycja i swojskość. Taki ogrom najróżniejszych, ale pozytywnych, doświadczeń pozwala jeszcze pełniej cieszyć się wyjazdem, nawet długo po jego zakończeniu. Jeśli takie rekomendacje to za mało, tutaj znajdziesz więcej argumentów, dla których warto odwiedzić Lofoty. Plaże i zapomniane przez cywilizację osady to tylko nieliczne z nich. Wybierz się z Solistami i odkryj perełkę Europy.