Perełka Norwegii 4

Perełka Norwegii Lofoty

Pomysł na wyprawę marzeń

Lofoty to „Perełka Norwegii”, prawdziwy raj dla osób pragnących aktywnie spędzić urlop i wielbicieli bajkowych krajobrazów. Niesamowicie fotogeniczne miejsce, gdzie zimą niebo rozświetlają zorze polarne, a latem słońce nigdy nie zachodzi. Ten archipelag wysp położony na Morzu Norweskim ok. 300 km za kołem podbiegunowym został wielokrotnie uznawany, m.in. przez National Geographic, za jedno najpiękniejszych miejsc na świecie. Będzie aktywnie, trekkingowo, widoki będą zapierać dech w piersiach – już teraz odkryj z nami to fantastyczne miejsce!

#solisciteam

Wymagający

Poziom
Wymagający

Wyprawy dla osób o dobrej kondycji fizycznej – wymagające dobrego przygotowania
fizycznego, kilkudniowe trekkingi (często na duże wysokości) i przeprawy.

Żyj dziko

Komfort
Żyj dziko

Jak na prawdziwych wędrowców przystało noce będziemy spędzać w namiotach lub w wygodnych camperach (Kanada z Alaską i Australia). Do dyspozycji uczestników: namioty 2-4 osobowe, kuchenki gazowe i w niektórych opcjach krzesła campingowe.

Adventure

Rodzaj
Adventure
Dla doświadczonych

Wyprawa pełna przygód – autorskie trasy (często przecieranie po raz pierwszy), wejście tam
gdzie i jak daleko się da ;), przejazdy lokalnym transportem, dużo chodzenia z plecakiem, 1-3 dniowe trekkingi i przeprawy.

Plan wyprawy

 • Reine
 • Bunes
 • Å
 • Kvalvika
 • Henningsvaer

Zobacz bajkowe krajobrazy!

Widoki jak z pocztówek: malownicze rybackie osady z charakterystycznymi czerwonymi domkami na tle stromych zboczy gór wyrastających prosto z morza, fiordy wcinające się w głąb lądu, czy piaszczyste plaże w zatokach. Lofoty to przede wszystkim idealne miejsce na bliski kontakt z piękną i dziką naturą. My doświadczymy tego poprzez przemierzanie szlaków górskich, z których podziwiać można niezwykłe panoramy. Podróż z plecakiem połączona ze spaniem pod namiotem (widoki o poranku – bezcenne!). Na Lofotach będziemy tuż po dniu polarnym. Dzień będzie więc dłuuugi, a my będziemy mieć duuużo czasu na zwiedzanie i wszelkie aktywności:)

Reine – rybacka osada

Pierwszy punkt naszej wyprawy do Norwegii. Wioska rybacka położona na wyspie Moskenesøya w norweskim archipelagu Lofotów, połączona jest z lądem za pomocą mostów. Tutaj czeka nas też godzinna wędrówka na grań Reinebringen. Piękne krajobrazy gwarantowane!

Reinebringen - widok jedyny w swoim rodzaju

Z grani Reinebringen (448 m n.p.m.) rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków nie tylko na Lofotach, ale i na całym świecie. Choć samo podejście na nią jest strome i wymagające – zapewniamy, że panorama ze szczytu jest warta każdego wysiłku! 
Długość trasy: 1 km z Reine
Czas przejścia: ok. 1,5 h
Trudność: bardzo stromy szlak

Å (lub Å i Lofoten) – na krańcu norweskiego świata

Å (lub Å i Lofoten) – na krańcu norweskiego świata Ostatnia miejscowość wyspy Moskenesoya i całego archipelagu. Mała wieś żyje z rybołówstwa i z suszonych ryb. Jest tu nawet Muzeum Wiosek Rybackich, gdzie można podejrzeć produkcję sztokfisza i tranu. Wejście na punkt widokowy na końcu drogi.

Nusfjord – najstarsza wioska rybacka Norwegii

Jedna z najstarszych i najlepiej zachowanych wiosek rybackich w Norwegii. Autentyczne czerwone i żółte fasady drewnianych domków, suszące się na słońcu rybie łby i całe mnóstwo ptaków morskich. Całość tworzy piękny obrazek i klimat. Nie wyobrażamy sobie wyprawy do Norwegii bez zobaczenia tego miejsca.

Perełka Norwegii 1

Henningsvaer – Wenecja Lofotów

Henningsvaer to rybacka wioska zwana „Wenecją Lofotów”. Położona pomiędzy wysepkami tworzy unikalny obraz. Żeby dostać się do wioski, trzeba pokonać parę mostów i krętą drogę, która wcina się w fiordy. W Henningsvaer pracuje wiele artystów i można tutaj dostać ręcznie wyrabianą ceramikę i przepiękne fotografie okolicy.

Munken - skalisty wierzchołek nad archipelagiem

Munken (797 m n.p.m) to jeden z najwyższych dostępnych dla piechurów szczytów na całym archipelagu. Na prowadzącym do niego szlaku nie zabraknie zarówno malowniczych ścieżek okalających małe jeziorka, jak i wąskich grani z zapierającymi dech w piersi widokami. Jego okolice to zaś idealne miejsca na rozbicie namiotu i napawanie się pięknem gwieździstego nieba.
Długość trasy: 5,5 km z Sørvågen
Czas przejścia: 3-4 h
Trudność: szlak o średniej ekspozycji, w czasie niepogody bardzo śliski

Hermannsdalstinden - najwyższa góra Lofotów Zachodnich

Szczyt Hermannsdalstinden ma wysokość 1029 m n.p.m., a jego zdobycie jest tak wymagające jak i satysfakcjonujące. Ta najwyższa góra Lofotów Zachodnich oferuje niezwykłe krajobrazy i widoki, które po stokroć wynagrodzą trud wspinaczki. Trekking trwa około 9h i  jest dosyć wymagający. Jest to trasa ze sporą ekspozycją, luźnymi skałami i silnymi porywami wiatru. Jednak dla wytrwałych czeka nagroda, jaką jest jeden z najpiękniejszych widoków archipelagu.

Szczyt Helvetestinden - piekielny szczyt 

Helvetestinden (602 m n.p.m) to “Piekielny Szczyt” nie tylko z nazwy. Za jego “piekielność” odpowiada także spora ekspozycja i strome podejścia na prowadzącym do niego szlaku. Trasa ta z pewnością zapewni nam duży skok adrenaliny! Ci, którzy będą woleli oglądać piekielna górę z dołu, będą mogli zostać u jej podnóża na plaży Bunes.
Długość trasy: 4 km z plaży Bunes
Czas przejścia: 3-4 h

Trudność: bardzo trudny szlak z dużą ekspozycją

Bunes - nocleg na plaży

Na plażę Bunes nie jest tak łatwo się dostać. Najpierw przepłyniemy promem, następnie przejdziemy godzinnym spacerem wzdłuż fiordu… Na końcu czeka na nas nagroda: nocleg w jednym z najpiękniejszych miejsc Lofotów – na dzikiej, niedostępnej plaży pośród skalistych zboczy gór. 

Lokalna kuchnia

Największym przysmakiem Lofotów jest tak zwany tørrfisk, znany u nas jako sztokfisz- czyli niesolony dorsz suszony w niskiej temperaturze. Jest składnikiem wielu, nie tylko norweskich dań. Ryba jest wieszana od razu po złowieniu, suszy się od lutego do maja. Dorsz dzięki zimnej temperaturze nie gnije, dzięki bakteriom mięso dorsza dojrzewa i fermentuje.

NOCLEGI NA MALOWNICZYCH LOFOTACH W NAMIOTACH QUECHUA

W Norwegii obowiązuje prawo do swobodnego korzystania z natury (tzw. Allemannsretten), które pozwala na rozbijanie namiotu w dowolnym miejscu: w lesie, przy szlaku czy na plaży. Niezależnie od tego, w którym z punktów naszej wyprawy się znajdziemy, namioty Quechua 2 SECONDS EASY z oferty Decathlonu zapewnią wam komfort przez całą noc, dzięki czemu będziecie w stanie naładować baterie na kolejne dni trekkingu po Lofotach. Będziemy spać w najbardziej malowniczych miejscach – zarówno na campingach, jak i “na dziko” i szkoda byłoby marnować czas na walkę z namiotem. Całe szczęście technologia EASY pozwala na banalnie proste rozłożenie namiotu poniżej 1 minuty, dzięki czemu będzie więcej czasu na zachwycanie się pięknem widoków dookoła nas. Do Norwegii pojedziemy przygotowani na każde warunki, ponieważ namioty, które dostarcza nam Decathlon mają świetną wentylację Fresh & Black, a kiedy pogoda przestanie współpracować i zacznie padać, to z pomocą przyjdzie wodoodoporna membrana o wartości 2000 mm w tropiku i 5000 mm w podłodze sypialni, a jak wiadomo, to właśnie noclegi na łonie natury pozwalają chłonąć urok Lofotów każdym zmysłem. Nie ma bowiem nic piękniejszego niż poranny widok z namiotu na ciągnący się w nieskończoność archipelag perły północy.

TRANSPORT

Na wyprawie przemieszczamy się specjalnie wynajętymi na miejscu samochodami, które pozwalają nam na swobodne poruszanie się po całym archipelagu. Nie tylko ułatwią nam odkrywanie najpiękniejszych zakamarków Lofotów, ale i będą stanowić schronienie w przypadku złej pogody. Uwaga: na wyjeździe pojazdami kierują uczestnicy i lider. Ale bez obaw! Drogi na Lofotach są utrzymane w bardzo dobrym stanie a ruch samochodowy znikomy. Prowadzenie auta po archipelagu to więc czysta przyjemność.

Atrakcja dodatkowa - LOFOTY Z POZIOMU WODY

Na miejscu czeka na chętnych niezwykła atrakcja fakultatywna: podróż wzdłuż  fiordów na  kajakach morskich. Podczas spływu będzie z nami doświadczony instruktor, który specjalnie najpierw przeprowadzi nami szkolenie z pływania kajakiem morskim, a następnie wspólnie z nami wyruszy na podbój fiordów!

 

Cena: około 520 zł

Perełka Norwegii 2

Informacje praktyczne

Wyjazd wymaga dobrej kondycji fizycznej i doświadczenia w wędrówkach wysokogórskich (np. w Tatrach) z bagażem na plecach. Część szlaków jest bardzo wymagająca (duża ekspozycja), jednak nie ma obowiązku ich ukończenia – można poczekać na grupę przed szczytem na płaskowyżu lub grani. Dodatkowo, podczas wyprawy do Norwegii należy być przygotowanym na zmienne warunki pogodowe (jak to w górach bywa) i na temperatury w okolicach 10-12°C.

 

W przypadku wyjazdów we wrześniu temperatury sięgają ok. 8-10°C, a w nocy spadają do ok. 0°C. Istnieje też dużo większe prawdopodobieństwo deszczu lub nawet śniegu.

Sprawdź się

Trekkingi górskie z najpiękniejszymi panoramami!

Na wyprawie czeka na nas wiele wymagających szlaków oraz kilka trudnych, ale niezwykle malowniczych szczytów do zdobycia. Jedyne w swoim rodzaju widoki i niezapomniane wrażenia gwarantowane! Przed wyjazdem nie zapomnij więc poćwiczyć kondycję, a do plecaka spakować wygodne buty trekkingowe. 

 

Spróbuj

Suszony dorsz – przysmak Lofotów 

Lofoty są regionem Norwegii nastawionym przede wszystkim na rybołówstwo. Łowi się tutaj tysiące ton dorsza, następnie jest on suszony na charakterystycznych dla tego regionu drewnianych palach – widok bezcenny! Taki suszony dorsz nazywa się sztokfiszem i jest lokalnym przysmakiem, którego na pewno spróbujemy. 

Odetchnij

Plaże Bunes, Ramberg, Kvalvika – plażowanie w norweskim stylu

Postaramy się odwiedzić większość z tych najpopularniejszych piaszczystych plaż Lofotów! To naprawdę niesamowite, że na tej wysokości geograficznej można wylegiwać się na plaży. Lofoty zawdzięczają to obecności ciepłego prądu morskiego Golfsztromu.

Doświadcz

Niezwykle bliski kontakt z naturą 

Wyprawa na Lofoty to okazja do ucieczki od zgiełku miasta i codziennych obowiązków. Na wyjeździe doświadczymy nieopisanej ciszy, spokoju i bliskości z naturą. Polecamy wyłączyć na ten czas  telefon komórkowy i cieszyć się chwilą “tu i teraz”.

xx
xx
xx
xx

Zobacz co przed Tobą!

Dlaczego warto z nami jechać?

 • odkryjesz jeden z najpiękniejszych regionów Norwegii
 • wybierzesz się na trekkingi górskie
 • spróbujesz lokalnego przysmaku – sztokfisza
 • poznasz kulturę Norwegii
 • poznasz historię niepokonanych wikingów
 • zjesz śniadanie na dzikiej plaży Bunes
 • spędzisz noce w namiotach z przepięknymi, porannymi widokami
 • będziesz się świetnie bawić w solistowym towarzystwie!

Liderzy wyprawy

Anita Nowak

Anita Nowak

Gdy rozpoczęłam drugi kierunek studiów – antropologię, przyśniło mi się, że niczym Bronisław Malinowski rozbijam namiot pośród plemienia na Triobriandach i zaczynam poznawanie obcej kultury na końcu świata. Bardzo spodobał mi się ten obrazek i sprawdzam, kiedy marzenie zamienię we wspomnienie. Najbardziej lubię w podróżowaniu etap planowania. Poznaję nowe miejsce dużo wcześniej, oswajam się z nim, a ekscytacja wzrasta. Dlatego zawsze coś planuję – najczęściej weekendowy wypad w ukochane góry, gdzie po wielu kilometrach czuję się totalnie wypoczęta. Podczas wypraw zawsze spędzam czas aktywnie, poznaję nowe sporty, ale też jestem fanką podróży kulinarnych – wyjazd bez testowania kuchni u lokalnych gospodarzy się nie liczy! Zawodowo zajmuję się wymyślaniem pomysłów, rozmową z ludźmi i realizacją kampanii reklamowych. Działam także przy organizacji sekretnych koncertów Sofar Sounds, które zorganizowaliśmy m.in. w żydowskiej mykwie czy stolarni. Uważam, że 1=1 a 1+1= jakiś milion możliwości. To gdzie razem jedziemy? :)
Poznaj lidera Artboard 3
Paweł Urbanek

To co jest niemożliwe, jest takie tylko do czasu

Paweł Urbanek

Urodziłem się w Opolu, gdzie od najmłodszych lat spoglądałem w niebo i śledząc przelatujące samoloty marzyłem, że kiedyś uda mi się wsiąść na pokład jednego z nich i odbyć fascynującą podróż. Począwszy od 2011 roku i mojego pierwszego długiego wyjazdu do USA konsekwentnie realizuję to marzenie. Jestem jedną z tych osób, które nie potrafią znaleźć sobie miejsca na ziemi i gdy tylko mój świat nabiera zbytniej stateczności czuję wewnętrzną potrzebę zmiany. Nie potrafię zbyt długo usiedzieć w jednym miejscu. W podróżowaniu interesują mnie ludzie i ich kultura, kuchnia, przyroda oraz fakt, że dzięki temu mogę poznawać kolejne granice samego siebie nabierając dystansu do tego, co do tej pory wydawało mi się trudne i przerażające. Prywatnie jestem filharmonicznym chórzystą o barytonowej skali w stanie spoczynku, ekonomistą prowadzącym własną działalność, piwowarem domowym, byłym wędkarzem. Mam na swoim koncie pracę za barem, na płycie lotniska, w administracji, marketingu, parkingu, gospodarstwie rolnym, budowlance, produkcji muzycznej i przemysłowej, filharmonii, teatrze i chyba gdzieś jeszcze. Uwielbiam być tam gdzie mnie jeszcze nie było i mam nadzieję, że wspólnie z Wami wiele takich miejsc odkryjemy.
Poznaj lidera Artboard 3
Natalia Kędra

Z plecakiem zobaczysz więcej

Natalia Kędra

Zaczęło się od samby karnawałowej i kina, które stało się moim oknem na cały świat. Później spakowałam się i ruszyłam, by zobaczyć wszystko na własne oczy. Zaczęłam na ostro, bo od Indii i później żadna podróż z plecakiem nie była mi straszna ;) Z każdej wyprawy przywożę worek przypraw i lokalne ciuchy. Przez kilka lat pracowałam jako dziennikarka, co nauczyło mnie uważanie słuchać i zaprowadziło w tak różne miejsca jak pracownia słynnej tunezyjskiej rzeźbiarki czy Igrzyska Olimpijskie w Rio. Ale wciąż mi było za mało i dlatego zamarzyłam, żeby dołączyć do Solistów. I wiecie co? Marzenia się spełniają.
Poznaj lidera Artboard 3

Liderzy wyprawy

Anita Nowak

Anita Nowak

Paweł Urbanek

To co jest niemożliwe, jest takie tylko do czasu

Paweł Urbanek

Natalia Kędra

Z plecakiem zobaczysz więcej

Natalia Kędra

Dorota Jaruga

Live you life!

Dorota Jaruga

Anita Nowak
Paweł Urbanek
Natalia Kędra
Dorota Jaruga

INFORMACJE DLA UCZESTNIKÓW

Działając w ramach obowiązku informacyjnego wynikającego z przepisów powszechnie obowiązującego prawa – informujemy, że z uwagi na szybkość, zmienność i brak możliwości precyzyjnego przewidywania wprowadzania wewnętrznych regulacji sanitarnych państw, przez które przebiega podróż do miejsca docelowego imprezy turystycznej, może zaistnieć sytuacja, w której podróżny na podstawie ww. regulacji, będzie zobowiązany przed wjazdem na terytorium danego państwa – do wykonania testów na obecność wirusa SARS-CoV-2, a następnie do pokrycia kosztów jego wykonania w pełnej wysokości, w celu kontynuowania podróży do miejsca docelowego imprezy turystycznej. Niemniej jednak, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych uczestników, ze swojej strony zapewniamy pełne wsparcie w zakresie informacyjnym dotyczące: obowiązujących i bieżąco wprowadzanych regulacji na trasie podróży imprezy turystycznej. Takie informacje wysyłane są do uczestników konkretnych wyjazdów drogą emailową. Jednocześnie informujemy, że na podstawie art. X Regulaminu Imprez Turystycznych Podróżny może w każdym czasie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej zrezygnować z udziału w imprezie turystycznej (odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej), zgodnie z wyliczeniami kosztów rezygnacji zawartych w umowie.

Transport

Celujemy w najdogodniejsze loty z:

GDN/KRK

Gdańsk/Kraków

plane icon

TOS/EVE

Tromso/Harstad-Narvik

Cena biletu

1000 pln

Ceny lotów lubią się zmieniać! Zakładamy bufor bezpieczeństwa do 200 zł, w ramach jakiego decydujemy o kupnie biletów dla zapisanych uczestników. Jeśli dopłata wyniesie więcej niż 200 zł, skontaktujemy się przed zakupem.

 

 

Decyzję o miejscu wylotu podejmuje Klub.

Cena

Nasza cena dla Klubowiczów

4440 pln

Koszt wyprawy

lot

Koszt biletu

Koszt wyprawy:

I transza - 1300 PLN

Płatna miesiąc od momentu zapisania się na wyprawę

II transza - 1300 PLN

Płatna do miesiąca przed wyprawą

400 EUR

Gotówka, którą należy przekazać liderowi na lotnisku.
Podana kwota jest kwotą orientacyjną.
Ostateczny koszt zależy od cen biletów lotniczych
i kursów walut.

Cena rynkowa:

5150 pln

Cena zawiera

 • noclegi w namiotach – min. 4 kempingi (prysznic, prąd), a pozostałe noce na dziko
 • wynajem samochodów na czas wyprawy
 • koszt paliwa i opłat drogowych
 • opłaty parkingowe na trasie
 • prom z Reine do Vindstad i z powrotem
 • wstęp do wioski rybackiej Nusfjord
 • wstęp do Lofotr Muzeum Wikingów
 • bagaż podręczny o maksymalnych wymiarach 40x30x20cm (w przypadku zakupu biletów lotniczych przez Klub)
 • bagaż do 10 kg o wymiarach 55x40x20cm (w przypadku zakupu biletów lotniczych przez Klub)
 • wspólny bagaż rejestrowany (kupiony dla całej grupy) – 3,5 kg/osoba
 • sprzęt do gotowania: garnki, akcesoria do mieszania
 • sprzęt campingowy: kuchenki turystyczne, butle gazowe
 • opiekę polskiego lidera
 • niezbędnik Solisty
 • składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy
 • wysokiej klasy ubezpieczenie podróżne typu premium: Koszty Leczenia + Choroby Przewlekłe - KL + CP (150 000 EUR), Odpowiedzialność Cywilna - OC (100 000 EUR szkody na osobie, 50 000 EUR szkody na mieniu), Następstw Nieszczęśliwych Wypadków - NNW (10 000 EUR), Bagaż (1000 EUR)

Cena nie zawiera:

 • biletu lotniczego (z bagażem podręcznym; kupno po stronie Klubu)
 • wypożyczenie kajaków morskich
 • wyżywienia (na miejscu jest drogo, ale bierzemy prowiant i będziemy wspólne gotować)
 • kosztów wykonywania badań lekarskich, testów diagnostycznych oraz innych czynności wymaganych przez przepisy powszechnie obowiązującego prawa państw przez które przebiega podróż

Wybierz termin i leć z nami!

Ładowanie dostępnych terminów

Preloader

Zobacz również

Off Road po najdzikszych zakątkach wyspy

Islandia Interior

Zobacz terminy
Zobacz terminy

Zielone wzgórza

Szkocja Classic

Zobacz terminy
Zobacz terminy

Kraina skuta lodem

Islandia Extreme

Zobacz terminy
Zobacz terminy

Zobacz również

Off Road po najdzikszych zakątkach wyspy

Islandia Interior

Zobacz terminy
Zobacz terminy

Zielone wzgórza

Szkocja Classic

Zobacz terminy
Zobacz terminy

Kraina skuta lodem

Islandia Extreme

Zobacz terminy
Zobacz terminy