img bottom

Kiedy najlepiej jechać na Azory? Pogoda i temperatura

Azory to bardzo ciekawy zakątek Europy. Zaskakują łagodnym klimatem, który wręcz zachęca do odwiedzenia wysp archipelagu. Jakie zalety, jeśli chodzi o warunki atmosferyczne, mają Azory? Kiedy jechać, by pogoda nie pokrzyżowała Twoich planów? Oto wszystko, co musisz wiedzieć, by nie dać się zaskoczyć pogodzie!

Azory – klimat i krajobraz

Azory, choć formalnie stanowią część Portugalii, leżą w środkowej części Oceanu Atlantyckiego. Dzięki wulkanicznemu pochodzeniu odznaczają się ciekawym ukształtowaniem terenu, w którym dominują wyżyny i góry. Na wyspach znajduje się wiele wulkanów. Co więcej, jeden z nich, Pico (2351 m n.p.m.) stanowi najwyższe wzniesienie całego archipelagu.

Wybierając się na Azory, raczej nie ma co nastawiać się na leniwy wypoczynek na piaszczystych plażach. Te bowiem należą do mniejszości i występują głównie przy ośrodkach miejskich. Naturalna linia brzegowa jest przeważnie słabo rozwinięta i dość skalista. Pewna surowość krajobrazu nie odbiera jednak wybrzeżu tego uroku, który cechuje całe Azory. Pogoda często również dodatkowo sprzyja ich eksplorowaniu.

Wyspy znajdują się w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego. Ma on charakter przejściowy i jest dość łagodny, co stanowi dodatkowy atut w przypadku wyprawy na Azory. Temperatura zimą wynosi średnio około 17-19 stopni Celsjusza, latem zaś 23-24 stopnie. Jednocześnie nie występują bardzo duże amplitudy dobowe. Panuje tam dość wysoka wilgotność powietrza, która raczej nie spada poniżej 70-75%. Także opady bywają intensywne. Takie warunki są idealne do uprawy między innymi herbaty. To właśnie z niej swego czasu słynął archipelag, określany nawet jako herbaciane serce Europy.

Klimat Azorów i temperatura, która tam panuje, czy ilość opadów, często sprawiają, że wyspy nazywa się europejskimi Hawajami. Odkryj całą zagadkę tej nazwy i przeczytaj nasz artykuł: „Azory – europejskie Hawaje”.

Kiedy najlepiej jechać na Azory?

Zastanawiasz się, kiedy jechać na Azory, by jak najwięcej skorzystać na tej wyprawie? Z racji tego, że na wyspach nie ma jakichś drastycznych wahań pomiędzy poszczególnymi porami roku, każda z nich może być tak samo dobra.

W przypadku Azorów najwyższa temperatura występuje latem. Jej pojedyncze wartości zazwyczaj jednak nie przekraczają 25 stopni, więc panują tam dość przyjemne warunki i do zwiedzania, i do leniwego odpoczynku na tych nielicznych azorskich plażach piaszczystych. W okresie od czerwca do sierpnia, a na niektórych wyspach już od maja do końca września, opady pojawiają się rzadziej, co jednak nie znaczy, że nie ma ich wcale. Jeśli więc chcesz wypocząć i bardzo dobrze poznać każde z oblicz, jakie prezentują Azory, a nie wiesz, kiedy jechać, wybierz właśnie lato.

Z kolei w zimie na Azorach ujemne temperatury zdarzają się tylko w wysokogórskich obszarach, na pozostałych natomiast rzadko kiedy spadają poniżej 10 stopni. W tym okresie łatwiej także o deszczowe dni jednak i tutaj występuje zróżnicowanie względem poszczególnych wysp – na niektórych z nich pada całkiem dużo, na innym natomiast o wiele mniej. Pod względem opadów przoduje São Jorge, z kolei najbardziej sucho jest na São Miguel i Santa Maria. Styczeń, luty, marzec i grudzień to okres uboższego sezonu turystycznego, łatwo wówczas o odpoczynek z dala od tłumów, jednak pogoda może nieco pokrzyżować plany na poszczególne dni.

Azory można też odwiedzić jesienią. Jest tam wówczas dość ciepło jak na nasze rodzime standardy. Przez wrzesień i październik średnie temperatury utrzymują się na poziomie 18-21 stopni. Zaczyna już jednak wtedy nieco więcej padać.

Wiosna na Azorach

A co z wiosną na Azorach? Kiedy jechać? W które miesiące można trafić na dobrą pogodę? Azory w kwietniu pod względem pogody wypadają dość stabilnie. Średnie temperatury powietrza na wyspie São Miguel wynoszą około 16-17 stopni i występuje coraz więcej pogodnych dni. Również zmierzch zapada coraz później, dając nawet 13-14 słonecznych godzin w ciągu doby.

Z kolei wybierając się na Azory w maju, można złapać jeszcze więcej słońca. Chociaż temperatury są podobne, jak w kwietniu, jest więcej dni bez deszczu. Taka pogoda sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu, szczególnie że na wyspach wciąż nie ma tłumów turystów.

Koniecznie sprawdź: Majówka za granicą – polecane kierunki!

Azory w czerwcu sprawiają, że można już śmielej myśleć o większej ilości pomysłów na spędzenie odpoczynku. Średnie temperatury osiągają już około 20 stopni, maleje szansa na deszcz i wzrasta liczba dni słonecznych. Jeśli to jest ten czas, kiedy chcesz jechać na Azory, zdecydowanie zakosztujesz już tamtejszego lata.

Azory w Maju – majówka na Azorach

Planując wyjazd na Azory w maju, można skorzystać jednak nie tylko na pięknej pogodzie i przyjemnych temperaturach. To czas, kiedy wyspy archipelagu wręcz wybuchają zielenią, zachwycając intensywnością kolorów i zapachów jeszcze bardziej niż w inne wiosenne i letnie miesiące. Majówka na Azorach stwarza okazję, by zobaczyć, jak kwitną azalie, hortensje, kamelie, czy gatunki endemiczne dla tego regionu. Wyspy zmieniają się wtedy w przepiękne ogrody, w których nie sposób się nie zakochać.

Już teraz odkryj, jak wielką przygodą może być wyprawa na Azory!

Co jeszcze wiosną mają do zaproponowania Azory? Pogoda w maju sprzyja także różnego rodzaju aktywnościom. Słoneczne, w większości bezdeszczowe dni zachęcają do trekkingu po górach, uprawiania sportów wodnych, czy korzystania z tamtejszych naturalnych gorących źródeł. Ciekawą opcją jest także rejs w poszukiwaniu migrujących delfinów i innych ssaków morskich.

Odkryj Azory w stylu Solistów!

Wyprawa na Azory to przygoda, której nie warto dać czekać! Niech porwie Cię oszałamiająca przyroda i oryginalna architektura. Możemy Cię zapewnić, że wszystko to, co przeżyjesz razem z nami, na długo pozostanie w Twojej pamięci. Jak chcesz odkryć Azory? Kiedy jechać na wyspy? Już dzisiaj znajdź dogodny termin na wyjazd spośród naszych propozycji!