img bottom

Azory – europejskie Hawaje?

Czy można wybrać się relatywnie blisko, a poczuć się jak bardzo, bardzo daleko? Można! Wystarczy odwiedzić Azory. Te portugalskie wyspy, zwane też Europejskimi Hawajami zachwycają zawsze tak samo, kusząc specyficznym ukształtowaniem, dziką roślinnością i… spokojem. Bo pomimo tego, że leżą tak blisko jednego z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków, wciąż nie są bardzo oblegane przez turystów.

Azory – Europejskie Hawaje

Nazwy Azory i Europejskie Hawaje nie bez przyczyny używane są zamiennie. Podobny klimat, temperatura oscylująca latem w granicach 20 – 25 stopni, spora wilgotność, a także silne wiatry sprawiają, że to porównanie jest nad wyraz trafne. Jednak podobieństwo widać również w wulkanicznym pochodzeniu wysp, ich ukształtowaniu oraz zieleni, która jest dzika i nieprzenikniona. Tak jak „amerykańskie” Hawaje, tak też Azory – Europejskie Hawaje mają wiele do zaoferowania, a najlepiej poznawać je poza utartymi szlakami tak, jak my. Wyprawa na Azory przygotowana przez Solistów pozwoli Ci odkryć to, co w Azorach najpiękniejsze. To wyjazd z dużą ilością pieszych wędrówek, pięknymi zabytkami i ciekawymi krajobrazami.

9 wysp Azorów

Azory to archipelag 9 wysp: São Miguel, São Jorge, Santa Maria, Pico, Terceira, Faial, Graciosa, Flores i Corvo. Mimo pewnych podobieństw każda z nich jest warta, by poświecić jej czas i uwagę.

Santa Maria to nieduża wyspa na wschodzie. Będąc tam, koniecznie trzeba zobaczyć malowniczo położoną plażę Praia Formosa, rezerwat przyrody Parque Natural de Santa Maria oraz czerwoną pustynię Barreiro da Faneca. Nieco wyżej na północ, znajduje się kolejna wyspa Azorów – São Miguel, która uważana jest niekiedy za Azory w pigułce. Jest dość dobrze rozwinięta turystycznie i to właśnie ona jest celem naszej azorskiej przygody.

Terceira, co dosłownie znaczy „Trzecia” nie tylko została odkryta jako trzecia, ale jest również trzecią co do wielkości. Wyspa ta słynie przede wszystkim z hodowli krów, a kilka razy w miesiącu odbywają się tam korridy. Właśnie tam znajduje się jeden z trzech wulkanów, które można obejrzeć od środka. Algar do Carvao ma głębokość 90 metrów, a jego wnętrze pokryte jest bujną roślinnością. Będąc na Terceirze, koniecznie trzeba odwiedzić punkt widokowy Serra do Cuma, z której rozciąga się przepiękny widok na szachownicowy układ okolicznych pól.

Kolejna wyspa, Graciosa jest drugą od końca pod względem wielkości, co jednak nie czyni jej mniej interesującą. Znajduje się tam głęboki komin wulkaniczny Furna do Enxofre oraz liczne zabytki architektoniczne, w tym na przykład latarnia morska na Ponta da Barca. Wyspa ta ma również polski epizod – w 1929 roku w czasie próby pokonania Oceanu Atlantyckiego ze wschodu na zachód zginął tam pilot Ludwik Idzikowski.

To, że Azory to wyspy wyjątkowe, potwierdza następna z nich, São Jorge. To miejsce idealne na trekking. Pico da Esperança, najwyższa góra São Jorge (1053 m. n. p. m) gwarantuje niezapomniane widoki. Równie ciekawa pod względem przyrodniczym jest laguna Lagoa da Fajã de Santo Cristo wraz z jeziorem przybrzeżnym.

Pico, która jest drugą co wielkości wyspą archipelagu, ma się czym pochwalić. Montanha do Pico, czyli góra Pico (2351 m n. p. m.) jest najwyższym szczytem Portugalii. Na wyspie znajdują się również liczne winnice, które składają się na krajobraz tak niepowtarzalny, że został wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO.

W odległości zaledwie kilku kilometrów od Pico znajduje się wyspa Faial. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj latarnia morska Ponta dos Capelinhos oraz Parque Natural do Faial – rezerwat przyrody, który został powołany, by chronić naturalne piękno Azorów i ich wysp.

Flores to miejsce, w którym kończy się Europa – jest to najdalej wysunięty na zachód punkt Starego Kontynentu. Na wyspie przez cały rok coś kwietnie, stąd też wzięła się jej nazwa. Będąc tam, trzeba koniecznie odwiedzić małą niezamieszkałą wysepkę Monchique Islet oraz popodziwiać wodospad Cascata do Poço do Bacalhau.

Najmniejszą wyspą Azorów jest Corvo. Jej największą atrakcją jest obszerna kaldera, która pozostała ze starowulkanu. Będąc tam, nie sposób nie odwiedzić miejscowości Corvo, która jest tam jedyną osadą.

Azory: São Miguel – co warto zobaczyć

Azory to archipelag praktycznie nieskażony przemysłem turystycznym. Ten dopiero zaczyna się rozwijać, a największa wyspa, São Miguel, jest pod tym względem najlepiej zorganizowana. Jej zwiedzanie najlepiej zacząć od stolicy całych Azorów, Ponta Delgada z bardzo ciekawą architekturą. Warte odwiedzenia jest również inne urokliwe miasteczko, Vila Franca do Campo.

Zachodnia część wyspy i zajmujący jego prawie całą powierzchnię masyw wulkaniczny Sete Cidades stanowi nie lada okazję dla miłośników pięknych krajobrazów. Znajdują się tam dwa kraterowe jeziora określane mianem Lagos das Sete Cidades, które pomimo tego, że są przedzielone wąskim przesmykiem, mają inne zabarwienia – jedno jest zielone, a drugie niebieskie. Widok na nie zapewnia kilka świetnie położonych punktów widokowych. Miłośnicy jezior nie mogą ominąć również Lagoa do Fogo, najwyżej położonego jeziora na Azorach.

São Miguel słynie ze swoich gorących źródeł. W tym względzie nie ma sobie równych park krajobrazowy Caldera Velha oraz park Terra Nostra w Furnas. W miejscowości tej można podziwiać również Lagoa das Furnas, jezioro pełne gejzerów, buchającej pary i bulgoczącego błota.

Azory i ich wyspy czy Portugalia kontynentalna?

Azory, zwłaszcza São Miguel, są bardzo interesującą propozycją dla wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku. Każdy, kto tam był, z chęcią wróciłby ponownie. Jednak ten archipelag nie jest dla każdego. Miłośnikom odpoczynku nastawionego na nieśpieszne poznawanie kultury i leniwy wypoczynek proponujemy raczej Portugalię kontynentalną. Jakie są jej plusy i jak wypada starcie Azory – wyspy kontra Portugalia? Zobacz tutaj.