img bottom

Zwiedzamy Arches National Park w USA w Stanie Utah. Informacje i ciekawostki

Chociaż Arches National Park (Utah) nie jest ani największym, ani najstarszym parkiem narodowym w USA, to zdecydowanie ma to coś, co sprawia, że warto go odwiedzić. Skąd bierze się wyjątkowość tego miejsca? Co wyróżnia go na tle innych parków Ameryki Południowej? Poznaj najważniejsze informacje na jego temat!

Czym wyróżnia się Arches National Park?

Arches National Park (Park Narodowy Łuków Skalnych, Park Narodowy Arches) leży we wschodniej części stanu Utah, niedaleko miasta Moab. Miejsce to słynie przede wszystkim z dużego zagęszczenia łuków skalnych – doliczono się ich dotychczas ponad 2 tysięcy na powierzchni niespełna 310 kilometrów kwadratowych parku. Teren znajduje się pod ochroną od 1929 roku, przy czym od 1971 roku nosi miano parku narodowego.

Zapisz się na wyprawę do USA: American Dream Trip!

Arches National Park – informacje i ciekawostki

Historia Parku Narodowego Łuków Skalnych zaczęła się około 65 milionów lat temu, kiedy to rozpoczął się proces fałdowania i wypiętrzenia się ukrytego pod ziemią piaskowca. Zachodzącym zmianom geologicznym jednocześnie towarzyszyła erozja wodna, która sprzyjała pogłębianiu się szczelin i pęknięć oraz rzeźbiła skały, nadając im finezyjne kształty. Obecnie na terenie parku można podziwiać nie tylko łuki, ale także wąwozy, pustynie, czy skalne lasy.

W przypadku Arches National Park wycieczka jest możliwa przez cały rok, natomiast sezon wysoki trwa tam od wiosny do jesieni – mniej więcej od marca do października. W tym okresie nietrudno nie tylko o spore tłumy na szlakach, ale i wysokie temperatury, które mogą przekraczać nawet 40 stopni Celsjusza. Z tego względu warto dobrze przemyśleć wizytę w parku i wybrać się tam na przykład wcześnie rano lub po południu.

Spośród wielu faktów o Arches National Park, szczególnie warto wspomnieć o tym, że teren parku cały czas się zmienia, a toczące się procesy erozyjne powodują powstawanie nowych form i łuków skalnych. Jednocześnie ta naturalna aktywność przyczynia się do niszczenia i zawalania się innych, dzięki czemu park co roku wygląda nieco inaczej.

Atrakcje Arches National Park

Arches National Park wyróżnia się na tle innych parków narodowych (sprawdź nasze trekkingi po parkach narodowych USA) i może zachwycać na wielu poziomach. Największą liczbę osób przyciągają jednak znajdujące się w nim nietuzinkowe formy skalne, które w zależności od ilości i kąta padania promieni słonecznych mienią się w odcieniach czerwieni, pomarańczy i brązu.

Co zobaczyć, będąc w Parku Narodowym Arches? Wyprawa po parku może odbywać się zarówno pieszo, jak i własnym pojazdem, a do dyspozycji odwiedzających go osób oddano wiele kilometrów szlaków turystycznych z wyznaczonymi punktami widokowymi. Wśród głównych atrakcji znajdują się między innymi:

  • Szlak Park Avenue z mierzącymi aż 180 metrów blokami skalnymi o nazwie Wall Street.
  • Delicate Arch – to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli parku, jeśli jednak chce się go zobaczyć, warto się pospieszyć, bo przymiotnik w nazwie nie wziął się znikąd.
  • Landscape Arch – ten mierzący 93 metry łuk uznawany jest za najdłuższy nie tylko w USA, ale na całym świecie. W najcieńszym miejscu ma zaledwie 1,8 metra długości i szacuje się, że może zawalić się nawet w ciągu 10 lat.
  • Devil’s Garden – chociaż obszar ten pozornie niczym się nie wyróżnia, zamieszkiwany jest przez wiele gatunków porostów, mchów i grzybów, które tworzą złożony ekosystem.

W Arches National Park trekking może odbywać się także nocą, a dzięki wyznaczonym miejscom do biwakowania, teren świetnie nadaje się oglądania gwiazd. Planując taką wycieczkę, warto jednak pamiętać o zwierzętach, które tam zamieszkują i prowadzą nocny tryb życia, chroniąc się w ciągu dnia przed palącym słońcem.

USA z Solistami

USA to kraj niezwykle atrakcyjny pod względem turystycznym, a wybór pomiędzy wschodnim a zachodnim wybrzeżem wcale może nie być łatwy, szczególnie że każdy z tych regionów ma do zaoferowania zupełnie inny rodzaj doświadczeń. Jeśli jednak chcesz zobaczyć takie cuda przyrody jak Bryce Canion, Arches National Park albo marzysz o podróży hollywoodzkim stylu, wybierz naszą American Dream Trip. Ta wyprawa do USA na zachodnie wybrzeże zapewni Ci prawdziwy ogrom wrażeń, zabierając do wyjątkowych i niesamowitych miejsc w tej części Stanów Zjednoczonych. Chcesz się przekonać, jak wspaniałe mogą być te wakacje? Już teraz sprawdź szczegóły!