img bottom

USA – Gdzie jechać? Zachód vs Wschód

Stany Zjednoczone Ameryki to wielki i niesamowicie zróżnicowany kraj, którego zwiedzenie wzdłuż i wszerz, od wschodu do zachodu, od południa do północy zajęłoby znacznie więcej niż jedną, ba, nawet więcej niż kilka wypraw. Wybierając się do USA trzeba więc rozważnie wybierać miejsca i atrakcje, ponieważ nie da się odwiedzić od razu wszystkiego. By ułatwić decyzję i urozmaicić wyjazdy, przygotowaliśmy kilka wersji wyprawy do USA, a każda skupia się na innych atrakcjach. W ambitnej wersji można podejść do tematu jeszcze inaczej i w pierwszej kolejności objechać wschodnie, a później zachodnie wybrzeże USA. Którą stronę Stanów Zjednoczonych najpierw zobaczyć i na co się zdecydować?

USA wchód czy zachód?

Wybór jest trudny i nieoczywisty. Oba kierunki wydają się równie pociągające i zupełnie odmienne – są jednocześnie podobne do siebie i różne, niemal jak 2 strony tej samej monety. Odmienność ta świetnie rzuca się w oczy na przykład na nocnych zdjęciach satelitarnych wykonanych przez NASA Earth Observatory. Różnica w nocnym oświetleniu Stanów wynika ze specyfiki gospodarki kraju. Wschodnia część jest bardziej zurbanizowana, podczas gdy środkowa i zachodnia utrzymuje się głównie z rolnictwa. Jednak samo Zachodnie Wybrzeże również jest mocno zindustrializowane.

Wniosek nasuwa się więc prosty – jeżeli Twoim marzeniem jest zwiedzenie Stanów Zjednoczonych znanych z wielkich metropolii i niesamowitej urbanizacji, wybierz wschód USA. Jeżeli natomiast interesuje Cię przyroda, wielkie jeziora, parki narodowe i piękne plaże, wybierz zachód USA. To oczywiście duże uproszczenie, bo jak się zaraz przekonasz podział nie jest aż tak oczywisty.

Zachód USA gdzie jechać i co zobaczyć?

Definicja zachodu jest szeroka. Można przyjąć, że jest to rejon obejmujący nawet ponad połowę całego terytorium Stanów Zjednoczonych łącznie ze środkową częścią, nazwaną Środkowym Zachodem. Zgodnie z definicją Census Bureau w skład zachodu USA wchodzi 13 stanów: Alaska, Arizona, Kalifornia, Kolorado, Hawaje, Idaho, Montana, Nevada, Nowy Meksyk, Oregon, Utah, Waszyngton i Wyoming.

Zachód USA jest regionem najbardziej zróżnicowanym geograficznie i kulturowo. Obejmuje Zachodnie Wybrzeże Pacyfiku, Wybrzeże Zatoki Meksykańskiej, lasy deszczowe, Góry Skaliste, Wielkie Równiny oraz wszystkie pustynie. Zachodnią stronę USA warto zobaczyć, jeżeli uwielbiasz długie trekkingi górskie, zapierające dech w piersi widoki na przepastne kaniony i monumentalne góry. Wybierz się tam również, gdy chcesz zobaczyć parki narodowe Yellowstone, Grand Teton, Arches czy Canionlands. Jednak ta strona Ameryki to nie tylko dzikie ostępy, to też znane metropolie: Los Angeles, Las Vegas, Salt Lake City i wiele innych.

 

Ponieważ zachód USA jest tak rozległy i tak zróżnicowany, poświęciliśmy mu (jak na razie) 2 wersje wypraw:

Wschód USA gdzie jechać i co zobaczyć?

Wschód Stanów Zjednoczonych, oj wschód, co tu się dzieje… big city life, imprezy, biznesy i wielkie metropolie. Za to poza granicami miast znajdują się fantastyczne drogi, ciągnące się i ciągnące niemal bez końca – marzenie każdego kierowcy. Jadąc Autostradą Międzystanową 95, która ma długość ok. 2000 mil, czyli ok. 3100 km można przejechać praktycznie całe Wschodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Droga prowadzi wzdłuż plaż, lasów i mokradeł, od jednej metropolii do kolejnej, przez Nowy Jork, Filadelfię i Waszyngton, a kończy się na Miami i jego słynnych plażach.

 

Wschodnie Wybrzeże USA i cały wschód to idealne miejsce na długi road trip i wyprawę życia po gigantycznych metropoliach, po drodze zwiedzając inne charakterystyczne miejsca.

 

Dla osób, które chcą zobaczyć USA od zachodniej strony i przekonać się, co to znaczy amerykański styl życia, przygotowaliśmy wyprawę do Nowego Jorku i Waszyngtonu, podczas której skupiamy się na poznaniu kultury, architektury i amerykańskiego lifestyle’u. Zobaczymy największe centrum finansowe na świecie Wall Street, słynną Statuę Wolności, odwiedzimy Times Square i odbędziemy podniebny spacer po High Line. A to zaledwie ułamek atrakcji.

Stany Zjednoczone Wschód vs Zachód. Co lepsze?

Zarówno jedna, jak i druga strona USA ma coś ciekawego do zaoferowania i ciężko jednoznacznie określić, co lepsze – wschód czy zachód USA? Jeżeli podczas wyjazdu bardziej zależy Ci na Nowym Jorku i poznaniu amerykańskiego stylu życia wybierz się na wschodnią stronę. Jeżeli wolisz obejrzeć wielkie kaniony, góry i parki narodowe USA, wybierz zachód. A najlepiej już teraz zaplanuj dwa wyjazdy, podczas których poznasz USA z każdej strony. Tylko nie zapomnij o dobrym towarzystwie, bo to podstawa udanego tripu!