img bottom

USA – Bryce Canyon – co warto wiedzieć?

W trakcie podróży po Stanach Zjednoczonych można zobaczyć naprawdę wiele wspaniałych i niezwykłych miejsc, z których jedynie część została stworzona przez człowieka. Dziedzictwo naturalne tego kraju jest bowiem równie imponujące, a poszczególne parki narodowe i pomniki przyrody stanowią jedne z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych. Jednym z miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć, będąc w USA jest Bryce Canyon. Co warto wiedzieć na temat tego kanionu? Zobacz powody, dla których warto go odwiedzić.

Bryce Canyon – gdzie leży i czym jest?

Hasło „kanion w Stanach Zjednoczonych” najczęściej kojarzy się z jednym – Wielkim Kanionem Kolorado w Arizonie. Jednak już po około 5 godzinach jazdy samochodem i przekroczeniu jednej granicy stanowej można dotrzeć do innych zaskakujących formacji skalnych w USA – Bryce Canyon w stanie Utah. Co zaskakujące, choć w nazwie został zawarty człon „canyon” (ang. kanion), Bryce Canyon formalnie kanionem wcale nie jest, bo nie spełnia jednego z podstawowych warunków – pomiędzy skałami nie płynie rzeka. W naukach przyrodniczych kanionem określa się bowiem odcinki dolin rzecznych, w których woda, płynąc wąskim dnem, pokonuje przeszkodę znajdującą się na jej drodze np. wzniesienia, czy całe pasma górskie.

 

W przypadku parku narodowego Bryce Canyon za finezyjny kształt skał odpowiada przede wszystkim połączenie różnych czynników atmosferycznych i budowa geologiczna przyczyniające się do zachodzenia erozji chemicznej i termicznej. Przepiękne formacje można podziwiać zarówno z tarasów widokowych znajdujących się na skraju kanionu, jak i szlaków pieszych wytyczonych jego dnem. Z uwagi na zachwycające widoki roztaczające się z Bryce Canyon oraz tego, gdzie leży, miejsce to odznacza się dość dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną – w parku znajdują się kempingi oraz dobrze utrzymane szlaki o różnym stopniu trudności. Natomiast w czasie zimy można uprawiać tam narciarstwo.

 

Jeśli interesują Cię również inne naturalne atrakcje turystyczne, tutaj znajdziesz całą listę ciekawych parków narodowych i formacji skalnych w USA.

Historia Brayce Canyon

Choć sam Bryce Canyon nie należał do najwcześniej skolonizowanych obszarów Wyżyny Kolorado, również tam znaleziono ślady obecności Indian. Na terenie obecnego parku narodowego mieszkało plemię Pajutów, które w toku rozwoju XIX-wiecznego osadnictwa prowadzonego przez Europejczyków zostało wysiedlone z tych terenów i przeniesione do rezerwatów.

 

Pierwsi biali ludzie pojawili się na obszarze dzisiejszego parku narodowego Bryce Canyon w drugiej połowie XIX wieku. W 1875 roku, do założonego rok wcześniej miasteczka Clifton przeprowadził Ebenezer Bryce wraz z rodziną. Pochodzący ze Szkocji mężczyzna przybył do Utah w wieku 17 lat. Mieszkając w Stanach Zjednoczonych, wykorzystywał swoje umiejętności ciesielskie. Znany jest między innymi z wybudowania kaplicy w Pine Valley, która do dziś służy członkom Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Chociaż pobyt Bryce’a w Utah był dość krótki, bo zaledwie pięcioletni, wystarczyło to, by pobliskiemu kanionowi nadać jego imię. Mężczyzna miał bowiem wybudować kilkukilometrowy kanał irygacyjnego i drogę, co ułatwiło dostęp do drewna rosnącego w okolicznych lasach.

 

Szybko zaczęto dostrzegać walory tego miejsca i podjęto działania w celu jego ochrony. W 1923 roku ustanowiono tam pomnik narodowy, natomiast od 1924 dążono do utworzenia parku narodowego, co ostatecznie udało się 15 września 1928 roku.

Bryce Canyon – ciekawostki, które warto znać

Z najdawniejszą historią Bryce Canyon wiąże się bardzo ciekawa legenda, która według Indian z plemienia Pajutów miała odpowiadać na pytania, skąd się wziął kanion, i co to właściwie jest. Według ich wierzeń miejsce to zamieszkiwały wcześniej stworzenia, które mogły przyjmować rozmaite formy, zarówno zwierząt, jak i ludzi. Ci „legendarni ludzie” rozgniewali jednak swoim zachowaniem boga-kojota, który pozmieniał ich w skały. Właśnie z tego względu niektóre z nich wyglądają jakby stały w rzędach, siedziały lub obejmowały się wzajemnie. Pajutowie określali kanion mianem „angka-ku-wass-a-wits”, co oznacza „twarze pomalowane na czerwono”. Nazwa ta dobrze koresponduje z odcieniami tych skał.

 

Ta legenda nie ma jednak szans w starciu z nauką. Liczni naukowcy potwierdzają, że formacje skalne powstałe w parku narodowym Bryce Canyon mają związek z erozją termiczną i chemiczną. W samym kanionie przez ponad 200 dni w roku notuje się zarówno dodatnie, jak i ujemne temperatury, co w oczywisty sposób musi wpływać na strukturę skał, powodując ostatecznie ich rozpadanie się. Według badaczy erozja może postępować w tempie 60-130 cm na 100 lat. Trudno ocenić jednak, jak zmiany klimatu wpłyną na te szacunki.

USA z Solistami

Jeśli chcesz zobaczyć najpiękniejsze miejsca w USA, Bryce Canyon koniecznie musi znaleźć się na liście miejsc do odwiedzenia. Nasza wyprawa do USA nie mogłaby się odbyć bez odwiedzenia tego miejsca. Jednak podróż na zachodnie wybrzeże to nie jedyne, co przygotowaliśmy dla fanów Stanów Zjednoczonych – tutaj znajdziesz 3 nasze propozycje na wyprawę do USA.