img bottom

Miejsca na piesze wędrówki po Azorach

Patrząc na zdjęcia z Azorów, na których dominuje soczysta zieleń dziewiczych lasów i piaszczyste plaże, aż trudno uwierzyć, że to wciąż Europa. A jednak! Ten niewielki archipelag położony na Oceanie Atlantyckim, praktycznie pośrodku niczego, to prawdziwa perła w koronie Portugalii. Chętnie odwiedzają go miłośnicy nie tylko pięknych widoków, ale i aktywnego wypoczynku – szczególnie amatorzy trekkingu. Jednak w który zakątek Azorów się wybrać, by zobaczyć, jak najwięcej? Oto nasza zupełnie subiektywna lista najlepszych miejsc do pieszych wędrówek po wyspach.

Trekking po Pico da Vara

Zaczynamy z przytupem. Pico da Vara to najwyższy szczyt wyspy São Miguel (1 103 m n.p.m.). Położony bardzo malowniczo i porośnięty lasami wawrzynolistnymi, które występują tylko w trzech rejonach świata, stanowi siedlisko wielu wyjątkowych gatunków roślin i zwierząt. Można tam spotkać między innymi wiele endemicznych odmian ostrokrzewu, wawrzynu i paproci, a także przedstawicieli ptaków, w tym między innymi ziębę azorską i zagrożonego wyginięciem gila azorskiego.

Jednak trekking na Pico da Vara to nie tylko dziewicza przyroda, ale także wspaniałe widoki. Ze szczytu można podziwiać rozległe kratery (w tym Povoação, Furnas) i masywy wulkaniczne (Fogo i Sete Cidades) będące pozostałością wulkanicznego pochodzenia Azorów.

Trekking do Lagoa do Fogo

W jednej z kalder masywu wulkanicznego Água de Pau znajduje się przepiękne jezioro kraterowe. Lagoa do Fogo jest nie tylko najwyżej położonym i jednym z największych zbiorników wodnych na wyspie, ale także w całości zasilanym wodą z opadów. Samo jezioro ma ponad 2 000 metrów długości oraz niemal 1000 metrów szerokości i stanowi jedną z największych atrakcji przyrodniczych wyspy São Miguel. Sam trekking do Lagoa do Fogo zdecydowanie jest wart włożonego wysiłku, szczególnie że można dość do samej tafli jeziora, skąd roztacza się widok nie tylko na urwiste stoki wokół jeziora i porastającą je zieleń, ale także na najpiękniejszą dziką plażę w Portugalii.

Trekking Janela do Inferno

Azory – niby raj, a jednak z oknem piekła. Janela do Inferno, co w języku portugalskim znaczy dosłownie okno piekła, to tak właściwie wyrwa skalna, z której wypływa źródło. Do tego miejsca prowadzi przepiękny szlak wytyczony pośród pól uprawnych, pastwisk oraz gęstych lasów. Trekking do Janela do Inferno urozmaicają zarówno skalne tunele i akwedukty wodne, które zostały zaprojektowane, by dostarczać wodę do fabryki alkoholu w miejscowości Lagoa, jak i przepiękne widoki na okoliczne miejscowości i Ocean Atlantycki.

Trekking do Salto do Prego

Kolejnym miejscem na Azorach, które warto obrać jako cel pieszej wędrówki, jest wodospad Salto Do Prego. Do tego urokliwego zakątku prowadzi bardzo malownicza trasa wijąca się wśród dzikiej roślinności, która gęstnieje z każdym pokonywanym kilometrem. Nietypowym akcentem dzikich krajobrazów jest opuszczona wioska Sanguino. Warto wiedzieć również, że sam wodospad można nie tylko podziwiać z daleka, ale również zanurzyć się w jego wodach, co czyni trekking do Salto Do Prego jeszcze bardziej niezapomnianym przeżyciem.

Trekking Lomba da Maia

Azory to nie tylko gęste dżungle, ale również urokliwe, częściowo dzikie plaże. Trekking od Lomba da Maia i wzdłuż plaży Praia da Viola to nie tylko okazja na miły spacer, ale także możliwość popodziwiania naturalnego piękna wyspy São Miguel. Szczególnie malowniczo wyglądają ostre skaliste klify z wypływającymi z nich strumieniami, czy łagodne wzgórza porośnięte soczystą roślinnością.

Kiedy najlepiej pojechać na Azory?

Na Azory można wybrać się przez cały rok, jednak najwyższe temperatury panują tam od lipca do września. Jednocześnie najwięcej godzin słonecznych w ciągu dnia notuje się od maja do czerwca, i to właśnie w tym okresie najłatwiej trafić na ładną pogodę.

Azory z Solistami

Chociaż Portugalia kontynentalna jest piękna, znacznie różni się od wyspiarskiej części kraju (przeczytaj o tym więcej) – ta w dużej mierze wciąż pozostaje dzika i zielona, stanowiąc idealne miejsce dla pieszych wędrówek. Jeśli więc sądzisz, że trekkingi po Azorach to coś dla Ciebie, i marzysz o zobaczeniu wymienionych wcześniej miejsc, już dziś dołącz do naszej solistycznej wyprawy, która pokaże Ci, jak fantastyczną przygodą może być niedługi wyjazd. Azory to wzięty kierunek w naszej ofercie, nie czekaj, aż wszystkie miejsca zostaną zarezerwowane!