Portugalia miasto lizbona

Portugalia Road Trip vs Azory – miasto czy natura?

Zwiedzanie świata ma to do siebie, że zawsze trzeba na coś się decydować, jednocześnie poświęcając coś innego. Nie da się zobaczyć wszystkiego, a przynajmniej nie za jednym razem. Każdy kraj ma do zaoferowania wiele różnorodnych aktywności. Nie inaczej jest w przypadku Portugalii, którą można zwiedzić na kilka sposobów, stawiając nacisk albo na obserwację natury, albo na zwiedzanie miast i road trip po Portugalii. Aby niczego nie pominąć i nie musieć iść na kompromisy co zobaczyć w Portugalii, przygotowaliśmy dwie odmienne wersje wyprawy: road trip i dzika natura. Co wybrać?

Portugalia road trip samochodem

Portugalia idealnie nadaje się, by wybrać się tam autem i przejechać kraj wzdłuż i wszerz. To najdalej wysunięte na zachód państwo Europy, graniczące z Hiszpanią, a od zachodu i południa otoczone Oceanem Atlantyckim. Jest popularnym celem turystów i podróżników z całej Europy, a najchętniej odwiedzane regiony to: Costa de Lisboa, Costa Verde, Costa da Prata, Montanhas, Planicies, Algarve, Madeira, Azores. Największe miasta Portugalii to: Lizbona, Porto, Braga, Aveiro, Coimbra.

 

Ponieważ jest to jedno z państw romańskich, odczuwalny tam jest jest wpływ różnych cywilizacji, zwłaszcza Celtów, Rzymian czy Maurów, ma też powiązania kulturowe z Hiszpanią i Brazylią. Historyczne wpływy zauważalne są w architekturze, zabytkach, a także w muzyce i kuchni. Jest to państwo bardzo różnorodne, a aż 13 miejsc znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Rzecz jasna wszystkie te ciekawe rzeczy nie są skondensowane w jednym miejscu, lecz rozsiane po całym kraju, dlatego chcąc je wszystkie zobaczyć, trzeba trochę pojeździć – najlepiej własnym środkiem transportu.

 

Portugalia samochodem otwiera zupełnie nowe możliwości zwiedzania, gdyż nie jest się zależnym od transportu publicznego lub od programu wycieczki zorganizowanej, który z reguły jest sztywny i nie ma w nim miejsca na improwizacje. Road trip po Portugalii w solistowym wykonaniu to wyprawa objazdowa, której celem jest zobaczenie jak największej liczby ciekawych miejsc. To propozycja dla miłośników miejskiego życia, obejmująca zwiedzanie urokliwych miasteczek i ich uliczek oraz zabytków, a do tego relaks na plażach i wizytę w portugalskich winnicach.

 

Wyprawa objazdowa przez Portugalię to również możliwość spróbowania miejscowej kuchni, która w różnych regionach nieco się od siebie różni, jest to więc obowiązkowa propozycja dla osób uprawiających food travelling. Łatwy dostęp do oceanu sprawia, że tamtejsza kuchnia jest bogata w owoce morza, ryby i skorupiaki. Narodową potrawą jest Bacalhau, czyli solony i suszony dorsz, a spośród słodkości warto skosztować zwłaszcza Pastéis de nata (tartaletki z budyniem), czy Queijadas (babeczki wykonane z trzech rodzajów sera).

 

Road trip po Portugalii ma charakter podróży w stylu Travel&Chill, nastawionej na zwiedzanie, wypoczynek i poznawanie lokalnej kultury. Szczegóły wyprawy sprawdzisz tutaj: Portugalia road trip.

Azory i dzika natura

Portugalia to nie tylko miasta, to również natura, piękne krajobrazy, wyspy wulkaniczne, bogactwo przyrody i możliwość aktywnego wypoczynku. W tym celu polecamy zwrócić uwagę na Azory, czyli archipelag dziewięciu wulkanicznych wysp: São Miguel, Pico, Terceira, São Jorge, Faial, Flores, Santa Maria, Graciosa, Corvo.

 

Wyprawa ma charakter podróżniczy o średnim poziomie trudności; obejmuje piesze wędrówki, trekkingi, obcowanie z naturą i podziwianie malowniczych wysp, na których panuje wieczna wiosna. Azory leżą w strefie klimatycznej, gdzie panują przyjemne warunki i stała temperatura utrzymująca się w okolicy 20-25 stopni latem. Jest więc bardzo przyjemnie, nie za gorąco i nie za zimno. Stała wilgotność, klimat i warunki sprawiają, że Azory są piękne o każdej porze roku, to wymarzone miejsce na wypoczynek.

 

Jeżeli zastanawiasz się, czy jechać na Azory, niech zachętą będzie kilka atrakcji, jakie planujemy, są to zwłaszcza trekkingi o zróżnicowanej trudności. Wdrapiemy się na Pico Da Vara, czyli najwyższy szczyt Sao Miguel, wejdziemy do wulkanicznego krateru Lagoa do Fogo, przejdziemy szlak Janela do Inferno, zobaczymy zaczarowany wodospad Salto do Prego, odbędziemy trekking na Lomba da Maia, wykąpiemy się w gorących źródłach i basenach termalnych. O tym, jak ciekawe są te miejsca, świadczą chociażby przedstawione tutaj zdjęcia. Azory trzeba jednak zobaczyć i poczuć na własne oczy.

 

Wyprawa na Azory to nie tylko dzika natura i trekkingi, zahaczymy również o stolicę Portugalii – Lizbonę, odwiedzimy Sao Miguel czy plantację Herbaty Cha Gorreana. Będziemy mieli okazję skosztować lokalnej kuchni i smakołyków. Potrzebujesz więcej powodów, by zdecydować czy jechać na Azory? Tutaj znajdziesz plan podróży.

Miasto czy wyspy?

Wyprawa objazdowa po Portugalii czy Azory i dzika natura? Trudne pytanie, jak zwykle zapraszamy na oba wyjazdy:

  • Jeżeli bardziej interesują Cię portugalskie miasta, kultura, zwiedzanie zabytków, kosztowanie kuchni, wypoczynek i chcesz zobaczyć jak największy kawałek kraju, wybierz wyprawę w stylu road trip.
  • Jeżeli nastawiasz się na trekkingi, piesze wycieczki, obcowanie z naturą, chodzenie po wulkanicznych górach i aktywny wypoczynek, pojedź z nami na Azory.