img bottom

Portugalia Road Trip vs wyjazd na Azory – miasto czy natura?

Wycieczki i zwiedzanie świata mają to do siebie, że zawsze trzeba na coś się decydować, jednocześnie poświęcając coś innego. Nie da się zobaczyć wszystkiego, a przynajmniej nie za jednym razem. Zawsze pozostaną jakieś nieodkryte atrakcje turystyczne, a każdy kraj ma do zaoferowania wiele różnorodnych aktywności. Nie inaczej jest w przypadku Portugalii, którą można zwiedzić na kilka sposobów, stawiając nacisk albo na obserwację natury, albo na zwiedzanie miast i road trip po Portugalii, czyli coś na wzór tego, co oferują wycieczki objazdowe. Aby niczego nie pominąć i nie musieć iść na kompromisy co zobaczyć w Portugalii, przygotowaliśmy dwie odmienne wersje wyprawy: road trip i dzika natura. Co wybrać? Na jakie atrakcje turystyczne się zdecydować i kiedy jechać?

Portugalia road trip samochodem

Portugalia idealnie nadaje się, by wybrać się tam na wycieczki autem i przejechać kraj wzdłuż i wszerz – taka wycieczka objazdowa. To najdalej wysunięte na zachód państwo Europy, graniczące z Hiszpanią, a od zachodu i południa otoczone Oceanem Atlantyckim. Jest popularnym celem turystów i podróżników z całej Europy, a najchętniej odwiedzane regiony to: Costa de Lisboa, Costa Verde, Costa da Prata, Montanhas, Planicies, Algarve, Madeira, Azores. Największe miasta Portugalii to: Lizbona, Porto, Braga, Aveiro, Coimbra – wszystkie obfitujące w atrakcje.

Ponieważ jest to jedno z państw romańskich, odczuwalny tam jest wpływ różnych cywilizacji, zwłaszcza Celtów, Rzymian czy Maurów, ma też powiązania kulturowe z Hiszpanią i Brazylią. Historyczne wpływy zauważalne są w architekturze, zabytkach, a także w muzyce i kuchni. Jest to państwo bardzo różnorodne, a aż 13 miejsc znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Rzecz jasna wszystkie te ciekawe atrakcje turystyczne nie są skondensowane w jednym miejscu, lecz rozsiane po całym kraju, dlatego chcąc je wszystkie zobaczyć, trzeba trochę pojeździć – najlepiej własnym środkiem transportu.

Portugalia samochodem jako wycieczka objazdowa otwiera zupełnie nowe możliwości zwiedzania i odkrywania atrakcji, gdyż nie jest się zależnym od transportu publicznego lub od programu wycieczki zorganizowanej, który z reguły jest sztywny i nie ma w nim miejsca na improwizacje. Road trip po Portugalii w solistowym wykonaniu to wyprawa objazdowa, której celem jest zobaczenie jak największej liczby ciekawych miejsc. Wycieczki objazdowe to propozycje dla miłośników miejskiego życia, obejmująca zwiedzanie urokliwych miasteczek i ich uliczek oraz zabytków, a do tego relaks na plażach i wizytę w portugalskich winnicach.

Wyprawa objazdowa przez Portugalię to również możliwość spróbowania miejscowej kuchni, która w różnych regionach nieco się od siebie różni, jest to więc obowiązkowa propozycja dla osób uprawiających food travelling. Łatwy dostęp do oceanu sprawia, że tamtejsza kuchnia jest bogata w owoce morza, ryby i skorupiaki. Narodową potrawą jest Bacalhau, czyli solony i suszony dorsz, a spośród słodkości warto skosztować zwłaszcza Pastéis de nata (tartaletki z budyniem), czy Queijadas (babeczki wykonane z trzech rodzajów sera).

Road trip po Portugalii ma charakter podróży w stylu Travel&Chill, nastawionej na zwiedzanie, wypoczynek i poznawanie lokalnej kultury. Szczegóły wyprawy sprawdzisz tutaj: Portugalia road trip.

Azory i dzika natura

Portugalia to nie tylko miejskie atrakcje, to również natura, piękne krajobrazy, wyspy wulkaniczne, bogactwo przyrody i możliwość aktywnego wypoczynku. W tym celu polecamy zwrócić uwagę na wyspy Azory, czyli archipelag dziewięciu wulkanicznych wysp: São Miguel, Pico, Terceira, São Jorge, Faial, Flores, Santa Maria, Graciosa, Corvo.

Wyprawa ma charakter podróżniczy o średnim poziomie trudności. Wyjazdy na Azory obejmuje piesze wędrówki, trekkingi, obcowanie z naturą i podziwianie malowniczych wysp, na których panuje wieczna wiosna. Wyspy Azory leżą w strefie klimatycznej, gdzie panują przyjemne warunki i stała temperatura utrzymująca się w okolicy 20-25 stopni latem. Jest więc bardzo przyjemnie, nie za gorąco i nie za zimno. W takim razie kiedy jechać? Stała wilgotność, klimat i warunki sprawiają, że wyspy Azory są piękne o każdej porze roku, to wymarzone miejsce na wypoczynek.

Jeżeli zastanawiasz się, czy i kiedy jechać na Azory, niech zachętą będzie kilka atrakcji, jakie planujemy, są to zwłaszcza trekkingi o zróżnicowanej trudności. Wdrapiemy się na Pico Da Vara, czyli najwyższy szczyt Sao Miguel, wejdziemy do wulkanicznego krateru Lagoa do Fogo, przejdziemy szlak Janela do Inferno, zobaczymy zaczarowany wodospad Salto do Prego, odbędziemy trekking na Lomba da Maia, wykąpiemy się w gorących źródłach i basenach termalnych. O tym, jak ciekawe są te miejsca, świadczą chociażby przedstawione tutaj zdjęcia. Azory trzeba jednak zobaczyć i poczuć na własne oczy.

Wyprawa na Azory to nie tylko dzika natura i trekkingi, zahaczymy również o stolicę Portugalii – Lizbonę, odwiedzimy Sao Miguel czy plantację Herbaty Cha Gorreana. Będziemy mieli okazję skosztować lokalnej kuchni i smakołyków. Potrzebujesz więcej powodów, by zdecydować na wyjazd na Azory?

Miasto czy wyspy?

Wyprawa objazdowa po Portugalii czy wycieczka na Azory i obcowanie z dziką naturą? Trudne pytanie, jak zwykle zapraszamy na oba wyjazdy:

  • Jeżeli bardziej interesują Cię portugalskie miasta, kultura, zwiedzanie zabytków, kosztowanie kuchni, wypoczynek i chcesz zobaczyć jak największy kawałek kraju, wybierz wyprawę w stylu road trip.
  • Jeżeli nastawiasz się na trekkingi, piesze wycieczki, obcowanie z naturą, chodzenie po wulkanicznych górach i aktywny wypoczynek, bardziej interesujące będą wyjazdy na Azory.