img bottom

Kirgistan – koczownicze życie w niebiańskich górach

Kirgistan to kraj w środkowej Azji, którego niemal całą powierzchnię pokrywają góry – będąc tam, masz mniej niż 10% szans, że stoisz na płaskim terenie. Ponad połowa państwa leży na wysokości powyżej 2500 m n. p. m – dla porównania, nasze polskie Rysy mają 2499 m n. p. m, a więc tam, gdzie Kirgistan się tak właściwie zaczyna, Polska się kończy. Sam kraj, choć nie jest (jeszcze!) zbyt popularnym kierunkiem wakacyjnych wojaży, warto odwiedzić – i to nie tylko dla wyjątkowo malowniczych widoków! Zobacz, co warto odwiedzić w Kirgistanie!

Park Narodowy Ala Arch – jak znaleźć się w niebie, dosłownie i w przenośni?

Park Narodowy Ala Arch w Kirgistanie zlokalizowany jest w obszarze Gór Kirgiskich, których najwyższy szczyt, Alamüdün Zachodni (znany też jako Pik Semionova Tien-Shanskogo), sięga 4875 m n. p. m, a powyżej 3700 m n. p. m. występują wieczne śniegi i lodowce górskie. Dojazd do niego jest stosunkowo łatwy – to zaledwie niecała godzina jazdy od stolicy państwa, Biszkeku.

Odwiedzenie Parku Narodowego Ala Arch, tak jak Kirgistanu wiąże się z całym mnóstwem wrażeń. Przede wszystkim, jest to idealne miejsce na trekking. Trasy są bardzo zróżnicowane pod względem długości i stopnia trudności, dlatego każdy znajdzie tutaj szlak na miarę swoich możliwości. Te wiodą nie tylko wśród niższych, czy wyższych wzniesień, ale również wzdłuż potoków i rzek, które czasami trzeba pokonać, przechodząc przez wąskie, chybotliwe mostki wykonane z drewna. Wędrując szlakami po Ala Arch, warto udać się do nieczynnej bazy narciarskiej, i dalej na przełęcz Ala Archa, albo do bazy Racek i na szczyt Uczitel mający około 4650 m n. p. m.

Jezioro Ala Kul – turkus na wysokości

Zlokalizowane w Parku Narodowym Karakol jezioro Ala Kul zdecydowanie jest warte trudu włożonego w to, by do niego dotrzeć, zwłaszcza że trasy tej nie pokona się w ciągu jednego dnia. Ono samo położone jest na wysokości około 3560 metrów, a trasa, która do niego prowadzi, wije się malowniczymi zielonymi dolinami i skalistymi wzniesieniami. Udając się w tamtym kierunku, warto również wspiąć się na Przełęcz Ala Kul, z której widać nie tylko jezioro, ale również okoliczne pasma górskie w całej swojej okazałości. Obiecujące widoki zapewnia także doliny: Keldeke i Altyn Arashan, ta druga z gorącymi źródłami.

Kanion Skazka – jak Kirgistan zachwyca?

Pozostając w górskich klimatach, kolejnym miejscem, które trzeba koniecznie zobaczyć będąc w Kirgistanie, jest Kanion Skazka. „Skazka” w języku rosyjskim oznacza tyle, co „bajka” – i to całkowicie zgadza się z tym, co można tam zobaczyć. Nagie formacje skalne w rozmaitych kolorach, poprzetykane gdzieniegdzie kępami wyschniętej trawy, zachwycają swoimi kształtami, przywodząc na myśl najróżniejsze skojarzenia. Z racji tego, że nie ma tam wytyczonych szlaków, można zapuścić się praktycznie w każdy zakątek. Będąc w kanionie Skazka, nie sposób nie zboczyć trochę z trasy i nie zobaczyć jeziora Issyk Kul położonego tuż obok.

Burana Tower – Kirgistan inaczej

Kirgistan to nie tylko góry i trekking, ale również ciekawe zabytki, które jednoznacznie świadczą o historii i kulturze ludów go zamieszkujących. Jednym z nich jest Burana Tower – pochodzący z XI wieku minaret w dolinie Czujskiej na północy kraju. Stanowi on, wraz z nielicznymi nagrobkami, budowlami ziemnymi, ruinami zamku oraz mauzoleami, pozostałości starożytnego miasta Balasagun założonego przez Karachanidów pod koniec IX wieku.

Z wieżą związana jest legenda, która mogłaby stanowić pierwowzór bajki o Śpiącej Królewnie. Gdy chanowi urodziła się córka, ten zaprosił wróżbitów i mędrców, by przewidzieli jej przyszłość. Jeden z nich powiedział, że dziewczynka umrze w dniu szesnastych urodzin od ukąszenia pająka. Zatroskany ojciec, by ją chronić, zbudował wysoką wieżę, która miała stanowić jej mieszkanie. Słudzy za pomocą drabiny dostarczali jej jedzenie, sprawdzając wcześniej, czy aby na pewno w koszach nie ma nic prócz pokarmów. W dniu szesnastych urodzin chan przyniósł kosz owoców, nie zauważając jednak, że pomiędzy nimi znajduje się jadowity pająk. Koniec historii mógł być tylko jeden – stawonóg ukąsił dziewczynę, a ta zmarła. Rozpacz jej ojca była tak wielka, że część wieży się rozpadła.

Zobacz Kirgistan!

Kirgistan to miejsce wyjątkowe, przepełnione nie tylko pięknymi widokami, ale również miłymi i pomocnymi ludźmi. Turystyka tam dopiero raczkuje, co jest dużą zaletą zwłaszcza dla tych osób, które nie lubią tłumów, a każdy kraj chcą poznawać w swoim tempie. Jeśli szukasz kogoś, kto dotrzyma Ci w tym kroku, wyrusz tam razem z Solistami. Już zadbamy o to, byś przywiózł z tej wyprawy niezapomniane wspomnienia. Sprawdź szczegóły wyprawy do Kirgistanu.