Kirgistan
Wśród Niebiańskich Gór

Wyprawy dla osób lubiących aktywne spędzanie czasu – bogate w długie spacery i trekkingi,
przemieszczanie się z plecakiem, podróże lokalnym transportem.

To będzie prawdziwa backpackerska przygoda! Spać będziemy w klimatycznych hostelach, w pokojach wieloosobowych. Łazienki dzielone wraz ze współlokatorami lub innymi gośćmi hostelu.

Wyprawa pełna przygód – autorska trasa naszpikowana ekstremalnymi doznaniami. Przejazdy lokalnym transportem, dużo chodzenia z plecakiem, 1-3 dniowe trekkingi i przeprawy.
Dlaczego warto z nami jechać?
Plan wyprawy
Naturalne skarby Kirgistanu
Kirgistan ma dwa oblicza: jedno posowieckie, ociekające betonem i drugie dzikie, nieokiełznane i niezwykle majestatyczne. Podczas naszej wyprawy poznamy obydwa z nich, choć przede wszystkim skupimy się na tym drugim… Tym, czym Kirgistan rozkochuje najbardziej, jest bowiem jego wspaniała i niesamowicie zróżnicowana przyroda: porośnięte trawami stepy, gęste lasy, skalne krainy i strzeliste szczyty gór. Czekają nas dwa trzydniowe trekkingi na wysokość ponad 3000 metrów n.p.m, spacery wśród piaskowych skał i relaks na pięknych przestrzennych łąkach. Po Kirgistanie przemieszczać się będziemy prywatnym busem i lokalną marszrutką, a spać w jurtach, hostelach i w lokalnych guesthousach.
BISZKEK - stolica u podnóży Tien Shan
O stolicy Kirgistanu – mieście Bishkek mówią, że jest „tak nieatrakcyjny, że aż atrakcyjny”. Co kryje się pod tym stwierdzeniem? Otóż nie znajdziemy tu szeregów pięknych kamienic i pięknie odnowionych zabytków… Bishkek to przede wszystkim brzydkie posowieckie budowle, szare blokowiska, zaniedbane podwórka, ogromne place centralne oraz liczne monumenty „Zwycięstwa”. Niemniej jednak odkryje on przed nami niejedną tajemnicę sowieckiej historii i pozwoli poznać codzienne miejskie życie Kirgizów. W trakcie zwiedzania stolicy odwiedzimy lokalny bazar i przyjrzymy się z bliska najważniejszym budowlom w stolicy.
Park Narodowy Ala Archa – wśród niebańskich gór
Zaledwie godzinę drogi na południe od Biszkeku rozpościera się niezwykle malownicza zielona kraina. Położony w Górach Kirgijskich Park Narodowy Ala Archa to jedna z najpiękniejszych części łańcucha Tienszan. Jego granice biegną wzdłuż doliny rzecznej otoczonej lasami i wysokimi, skalistymi szczytami. Czeka nas tam trekking przez dolinę rzeczną do wodospadu Ak Sai, który będzie dla nas rozgrzewką przed trekkingami w kolejne dni. Piękne widoki gwarantowane!
.
Dystans: 8 km
Czas: ok. 4,40h
Burana Tower – dawny minaret na szlaku jedwabnym
Burana tower to zabytek jedyny w swoim rodzaju. Z samotnie stojącą w polu wieżą wiąże się bowiem ciekawa historia. 25-metrowa kamienna budowla została wzniesiona w XI wieku i była niegdyś przymeczetowym minaretem. Wraz z kilkoma nagrobkami jest jedyną pozostałością po wspaniałym średniowiecznym mieście Balasagun. Nie ma jednak wieży bez księżniczki, prawda? Ta również swoją ma 😉 Według legendy chanowi urodziła się córka, której wróżbici przepowiedzieli wczesną śmierć spowodowaną ukąszeniem pająka. Chan chcąc chronić swoją córkę, wybudował dla niej mieszkanie w wieży. Mimo to w szesnaste urodziny dziewczyna zmarła od ukąszenia, a ojciec pogrążył się w rozpaczy. To właśnie wtedy wieża zawaliła się o kilka pięter.
Kanion Konorchek –czerwony krajobraz
Starożytne miasto skalne czy wioska z Gwiezdnych Wojen? Kanion Kanorchek, nazywany również Kanionem Czerwonego Mostu, może budzić wiele skojarzeń… Jego wysokie na kilkadziesiąt metrów czerwone skały piaskowe tworzą bowiem krajobraz jak nie z tej ziemi.
To idealne miejsce, aby odpocząć od zgiełku Biszkeku, zaczerpnąć nieco świeżego powietrza i zrobić wyjątkowe zdjęcia. W kanionie wybierzemy się więc na krótki trekking, aby w pełni podziwiać uroki tego miejsca.
Trekking do Ala Kul DZIEŃ 1
Startujemy z doliny Karakol. Trasa prowadzi wzdłuż rwącej rzeki przecinającej niezwykle zielony wąwóz, a następnie przez sosnowy las. Tego dnia czeka nas tylko jedno, nieco bardziej strome podejście. Po drodze miniemy pierwszy obóz, ale planowo noc spędzimy w drugim obozie na wysokości 2800 metrów. Zjemy wspólną kolację i położymy się spać w namiotach.
.
Dystans: 11 km
Czas: ok. 5-7h
Przewyższenie: 800 m
Trekking do Ala Kul DZIEŃ 2
Dzień drugi to największe wyzwanie podczas naszego trzydniowego trekkingu. Trasa do pokonania nie będzie długa, ale stroma, więc wymagająca. Prowadzi przez Ala Kul Pass (3860 m n.p.m) aż do jeziora Ala-kul (3532m). Podejście do jeziora Ala-kul powinno nam zająć ok. 2-3h. Nocować będziemy w namiotach w wąwozie Keldike.
.
Dystans: 8 km
Czas: ok. 5-7h
Przewyższenie: 850 m
Trekking do Ala Kul DZIEŃ 3
Dzień trzeci to zejście do gorących źródeł Altyn-Arashan (3-4h). Znajdziemy też czas na chwilę wytchnienia, kąpiel w wodach radonowych i nacieszenie oczu pięknymi widokami. Powrót do Karakol będzie zorganizowany sowieckimi autami wojskowymi z napędem 4×4.
.
Dystans: 18 km
Czas: ok. 6-8h
Przewyższenie: -1200 m
Kanion Skazka – bajkowe formy skalne
Kanion Skazka to bardziej atrakcyjny brat kanionu Konorchek. Miejsce to niewątpliwie pobudzi naszą wyobraźnię. Matka Natura dała tu bowiem istny artystyczny popis! Żółto-pomarańczowe skały układają się w kilometrowe dywany, tworząc baśniowy krajobraz. Finezyjne formy skalne kanionu przyjmują wiele ciekawych, często zaskakujących kształtów, a każda kolejna skała to inna postać, zwierzę lub przedmiot… Tłumaczy to nazwę „Skazka”, co z języka rosyjskiego tłumaczy się jako „bajkę”.
Jeti Oguz – siedem byków
Jeti Oguz to malownicza dolina, która niegdyś cieszyła się ogromną sławą wśród radzieckich dygnitarzy. Pozostałością tych czasów jest wielki, betonowy kurort uzdrowiskowy, będący idealnym przykładem postsowieckiej kirgiskiej architektury. Jednak dziś nie on przyciąga tam turystów, a górująca nad doliną zachwycająca formacja skalna. Wysokie czerwone skały, kształtem przypominające Siedem Byków, tworzą piękną panoramę. Natomiast dolina oraz szemrzący w niej strumień i wodospad zapewniają idealne warunki do krótkich trekkingów.
Karakoł – dawny punkt militarny
Karakoł (dawniej Przewalsk) to jedno z największych miast Kirgistanu, które nie raz zapisało się na kartach historii kraju. Przez lata miasto stanowiła punkt militarny wojsk rosyjskich, a pobliskie jezioro Issyk Kul wykorzystywane było przez Marynarkę Wojenną ZSRR do badań nad radzieckim napędem torpedowym. Karakoł był więc domem dla żołnierzy, oficerów, naukowców i ich rodzin. Dziś, przez swoją bliskość do górskiego rejonu Issyk Kul, stanowi jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych w kraju. Jego najpiękniejszym zabytkiem jest zaś bogato zdobiona katedra prawosławna Świętej Trójcy.
Trekking do Song Kul – DZIEŃ 1
Po śniadaniu rozpoczniemy trekking z wioski Kyzart do osady w dolinie Kilemche. Po drodze przejdziemy przez zachwycającą widokami przełęcz Kashka-Kiya (2200 m n.p.m) oraz trasą poprowadzoną brzegiem rzeki. W dzień urządzimy mały piknik, a wieczorem zjemy wspólną kolację w miejscu noclegowym. Noc spędzimy w jurtach.
.
Dystans: 16 km
Czas: ok. 4-5h
Trekking do Song Kul – DZIEŃ 2
Drugiego dnia ruszymy w stronę Jeziora Song Kol. Po śniadaniczu czeka nas stosunkowo strome podejście na przełęcz Jalgyz Karagai (3400m n.p.m). Poprowadzona przełęczą trasa uraczy nas wspaniałymi widokami na okoliczne łąki i pasma górskie. Obiad zjemy nad jeziorem, gdzie spędzimy nieco czasu, odpoczywając i ciesząc się wspaniałą panoramą. Noc spędzimy w jurcie.
.
Dystans: 14 km
Czas: ok. 5-6h
Trekking do Song Kul – DZIEŃ 3
Po śniadaniu czas ruszyć w drogę powrotną. Przed trekkingiem odpoczniemy nad jeziorem Song Kul, nacieszymy panującą tam ciszą i wspaniałymi widokami. Jeżeli nadarzy się okazja, spróbujemy też lokalnych specjałów, wyrabianych w górskich jurtach. Tego dnia czeka nas jedynie spacer wzdłuż jeziora i trzygodzinny marsz w dolinie Bazar-Turuk. Resztę drogi pokonamy lokalną taksówką.
Dystans: 13 km
Czas: ok. 4h
Kim są Kirgizi?
Kirgizi to naród turecko-mongolski zamieszkujący głównie Kirgistan, ale i inne kraje Azji Środkowej. Posługują się językiem kirgiskim z grupy języków tureckich. Przez wieki tradycyjnym zajęciem Kirgizów było wysokogórskie pasterstwo i myślistwo oraz hodowla zwierząt i w niektórych regionach uprawa zbóż. Kirgiskie rodziny osiedlały się w małych osadach, a ich domu stanowiły tradycyjne jurty.
Poczuj się jak Nomad!
Choć większość Kirgizów prowadzi osiadły tryb życia, niektórzy z nich żyją tak samo jak setki lat temu – będąc nomadami. Kilka razy w ciągu roku wspólnie ze swoimi zwierzętami przemieszczają się z niżej położonych hal na letnie pastwiska w wysokich partiach gór. Podczas wyprawy zaznamy tego życia, wybierając się na wysokogórskie trekkingi i śpiąc w jurtach, zupełnie jak prawdziwi nomadzi!
Przygoda w siodle
Kirgistan to kraj koni. Konie to dla ludów Azji Centralnej nie tylko środek transportu, ale też lokacja kapitału. Pełnią one dużą rolę w tradycyjnych sportach nomadycznych czy ceremoniałach weselnych. Dla osób chętnych będzie możliwość spróbowania jazdy konnej za dodatkową opłatą.
Lokalna kuchnia
Nie ma lepszego sposobu na poznanie kultury kraju jak rozmowa z lokalnymi mieszkańcami i… spróbowanie lokalnej kuchni! Kirgistan to zaś raj dla mięsożerców. Większość tradycyjnych narodowych potraw to bowiem serwowane na wiele różnych sposobów mięso. Dla Kirgiza obiad musi być zaś duży, pożywny i bogaty w tłuszcze. Do najpopularniejszych dań zaliczyć można: kurdak (smażone mięso z ziemniakami), lagman (tłusta zupa z mięsem i warzywami) czy beszbarmak (makaron z baraniną lub koniną w tłustym bulionie). Coś dla wegetarian? Polecamy pielmieni z serem i lepioszki (tradycyjny chleb). Na wyjeździe stołować będziemy się w lokalnych restauracjach i w naszych miejscach noclegowych.
Noclegi
Podczas wyprawy nie raz skorzystamy z niezwykłej gościnności Kirgizów, zatrzymując się u lokalnych rodzin. W miastach spać będziemy w motelach, hostelach i guesthousach (w pokojach 2-4 osobowych). Natomiast podczas trekkingów noce spędzimy w tradycyjnych jurtach. Czekają nas noclegi w naprawdę niezwykle malowniczych miejscach, tuż u stóp gór Tienszan i wśród stepowych traw…
Transport
Wspaniałe zakątki Kirgistanu odkryjemy wynajętym busikiem prowadzonym przez lokalnego kierowcę. Bus jest komfortowy i dopasowany do wielkości grupy. W niektóre miejsca dostaniemy się również marszrutką – typową dla tego regionu „zbiorową taksówką”. Sama droga jest też okazją do regeneracji sił między trekkingami oraz podziwiania niezwykłych widoków.
Kajaki na Jeziorze Issyk Kul
Jezioro Issyk Kul zachwyca wspaniałą linią brzegową: piaszczystymi plażami i bujną roślinnością z majestatycznymi górami w tle. Podczas wyprawy będziemy mieli okazję podziwiać panoramę gór z poziomu wody! Chętni będą mogli wybrać się na kilkugodzinny spływ kajakowy bardzo komfortowymi kajakami sportowymi.
W cenie atrakcji:
– wypożyczenie kajaka, wioseł, kamizelki ratunkowej i wodoodpornego fartucha
– opieka doświadczonego lokalnego przewodnika
Paralotnia z widokiem na drugie największe górskie jezioro świata
A może by tak zobaczyć region Issyk Kul z lotu ptaka? Proszę bardzo! Podczas wyprawy na chętnych czeka niesamowita atrakcja dodatkowa – lot paralotnią nad prowincją Ak-Suu. Lot odbywa się w tandemie z doświadczonym lokalnym przewodnikiem i w zależności od pogody trwa od 5 do 10 minut. Widoki jak z bajki i porządny skok adrenaliny gwarantowane!
Liderzy wyprawy
INFORMACJE DLA UCZESTNIKÓW
Działając w ramach obowiązku informacyjnego wynikającego z przepisów powszechnie obowiązującego prawa – informujemy, że z uwagi na szybkość, zmienność i brak możliwości precyzyjnego przewidywania wprowadzania wewnętrznych regulacji sanitarnych państw, przez które przebiega podróż do miejsca docelowego imprezy turystycznej, może zaistnieć sytuacja, w której podróżny na podstawie ww. regulacji, będzie zobowiązany przed wjazdem na terytorium danego państwa – do wykonania testów na obecność wirusa SARS-CoV-2, a następnie do pokrycia kosztów jego wykonania w pełnej wysokości, w celu kontynuowania podróży do miejsca docelowego imprezy turystycznej. Niemniej jednak, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych uczestników, ze swojej strony zapewniamy pełne wsparcie w zakresie informacyjnym dotyczące: obowiązujących i bieżąco wprowadzanych regulacji na trasie podróży imprezy turystycznej. Takie informacje wysyłane są do uczestników konkretnych wyjazdów drogą emailową. Jednocześnie informujemy, że na podstawie art. X Regulaminu Imprez Turystycznych Podróżny może w każdym czasie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej zrezygnować z udziału w imprezie turystycznej (odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej), zgodnie z wyliczeniami kosztów rezygnacji zawartych w umowie.
Cena
Koszt wyprawy
6895 pln
Koszt wyprawy
Składowe ceny
Cena zawiera
6 noclegów w miastach (motele, hostele, guesthouse) w pokojach 2-4 osobowych
3 noclegi w jurtach u lokalnej ludności podczas trekkingów
2 noclegi w namiotach podczas trekingu do jeziora Ala-kul
wynajem busa z kierowcą
paliwo na całej trasie
przejazdy lokalnymi marszrutkami
wstęp do Parku Narodowego Ala Archa
wstęp do Burana Tower
wstęp do Skazka Kanion
3 dniowy trekking do Ala Kul z przewodnikiem i pełnym wyżywieniem (śniadanie, obiad, kolacja)
wstęp do Jeti Oguz
3 dniowy trekking do Jeziora Song Kul z przewodnikiem i pełnym wyżywieniem (śniadanie, obiad, kolacja)
opiekę doświadczonego lidera
wysokiej klasy ubezpieczenie podróżne typu premium: Koszty Leczenia + Choroby Przewlekłe - KL + CP (150 000 EUR), Odpowiedzialność Cywilna - OC (100 000 EUR szkody na osobie, 50 000 EUR szkody na mieniu), Następstw Nieszczęśliwych Wypadków - NNW (10 000 EUR), Bagaż (1000 EUR)
wysokiej klasy ubezpieczenie podróżne typu premium - SWR (sporty wysokiego ryzyka) na czas aktywności sportowych/ekstremalnych: KL + CP (150 000 EUR), Odpowiedzialność Cywilna - OC (100 000 EUR szkody na osobie, 50 000 EUR szkody na mieniu), Następstw Nieszczęśliwych Wypadków - NNW (10 000 EUR)
składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy
niezbędnik Solisty
Cena nie zawiera:
wyżywienia poza trekkingami
biletu lotniczego (zakup biletu po stronie Klubu)
atrakcji dodatkowych
kosztów wykonywania badań lekarskich, testów diagnostycznych oraz innych czynności wymaganych przez przepisy powszechnie obowiązującego prawa państw przez które przebiega podróż
Brak Terminów
- wyjazd prywatną grupą
- jeszcze nie ma terminów