Kirgistan

Wśród Niebiańskich Gór
Wybierz termin

Wśród Niebiańskich Gór

Poziom trudnościq
i Intensywny arrow

Wyprawy dla osób lubiących aktywne spędzanie czasu – bogate w długie spacery i trekkingi,
przemieszczanie się z plecakiem, podróże lokalnym transportem.

Komfortq
i Backpacker arrow

To będzie prawdziwa backpackerska przygoda! Spać będziemy w klimatycznych hostelach, w pokojach wieloosobowych. Łazienki dzielone wraz ze współlokatorami lub innymi gośćmi hostelu.

Rodzajq
i Adventure arrow

Wyprawa pełna przygód – autorska trasa naszpikowana ekstremalnymi doznaniami. Przejazdy lokalnym transportem, dużo chodzenia z plecakiem, 1-3 dniowe trekkingi i przeprawy.

Dlaczego warto z nami jechać?

icon Poczujesz się jak nomada!
icon Odkryjesz najpiękniejsze zakątki północnego Kirgistanu
icon Zobaczysz najbardziej malownicze trasy trekkingowe w kraju
icon Wejdziesz na ponad 3000 m n.p.m
icon Spędzisz kilka nocy w tradycyjnych jurtach
icon Zasmakujesz lokalnej kuchni
icon Odpoczniesz nad górskim jeziorem
icon Zobaczysz "perełki" posowieckiej architektury
icon Poznasz niezwykłą kirgiską kulturę
icon Spędzisz czas w solistowym gronie!
arrow

Przyjmij wyzwanie

DOŚWIADCZ

Życia nomadów i spania w jurcie Podczas wyprawy do Kirgistanu poczujesz się jak prawdziwy nomada. Wspólnie przemierzymy kilometry ...

Życia nomadów i spania w jurcie

Podczas wyprawy do Kirgistanu poczujesz się jak prawdziwy nomada. Wspólnie przemierzymy kilometry wśród dzikiej kirgiskiej przyrody, podziwiając najpiękniejsze zakątki północnego Kirgistanu. Kilka nocy spędzimy w jurtach, które od wieków po dzień dzisiejszy stanowią domy dla wielu kirgiskich rodzin. Przyjrzymy się też życiu lokalnych mieszkańców, poznając ich kulturę i zwyczaje.

arrow
SPRAWDŹ SIĘ:

Na szlakach trekkingowych do Ala Kul Okolice jeziora Ala Kul słyną z niezwykle malowniczych, ale i często dosyć wymagających tras ...

Na szlakach trekkingowych do Ala Kul

Okolice jeziora Ala Kul słyną z niezwykle malowniczych, ale i często dosyć wymagających tras trekkingowych. Podczas naszego trzydniowego trekkingu do Ala Kul nie raz będziesz mieć okazje, aby sprawdzić swoich sił i poznać swoje największe słabości. Czekają nas strome podejścia i przejścia na dużych wysokościach. Ale te widoki… One wynagrodzą każdy wysiłek!

arrow
ODETCHNIJ:

Na plażach jeziora Issyk Kul Okolice jeziora Issyk Kul to idealne miejsce, aby odpocząć na łonie natury. Piaszczyste plaże i otacz...

Na plażach jeziora Issyk Kul

Okolice jeziora Issyk Kul to idealne miejsce, aby odpocząć na łonie natury. Piaszczyste plaże i otaczające je górskie panoramy tworzą doskonałe warunki do medytacji, jogi czy zwykłego leniuchowania nad brzegiem jeziora. Złap głębszy oddech i ciesz się chwilą!

arrow
SPRÓBUJ:

Narodowego dania kirgiskiego – Beszbarmaku   Beszbarmak to tradycyjne danie koczowniczych ludów Azji Środkowej. Jest to...

Narodowego dania kirgiskiego – Beszbarmaku

 

Beszbarmak to tradycyjne danie koczowniczych ludów Azji Środkowej. Jest to baranina lub konina przyrządzania z makaronem w postaci długich szerokich pasów. Jego nazwę można przetłumaczyć jako „pięć palców”, a pochodzi ona od sposobu jedzenia potrawy. Beszbarmark je się bowiem ręką, a nie sztućcami.

arrow
KIRGISTAN
bottom bottom

Plan wyprawy

Bishkek
arrow
Ala Archa National Park
arrow
Karakol
arrow
Jezioro Issyk Kul
arrow
Jezioro Ala Kul
arrow
Jeti Oguz
arrow
Kanion Skazka
arrow
Jezioro Songkol
arrow

Naturalne skarby Kirgistanu

Kirgistan ma dwa oblicza: jedno posowieckie, ociekające betonem i drugie dzikie, nieokiełznane i niezwykle majestatyczne. Podczas naszej wyprawy poznamy obydwa z nich, choć przede wszystkim skupimy się na tym drugim… Tym, czym Kirgistan rozkochuje najbardziej, jest bowiem  jego wspaniała i niesamowicie zróżnicowana przyroda: porośnięte trawami stepy, gęste lasy, skalne krainy i strzeliste szczyty gór. Czekają nas dwa trzydniowe trekkingi na wysokość ponad 3000 metrów n.p.m, spacery wśród piaskowych skał i relaks na pięknych przestrzennych łąkach. Po Kirgistanie przemieszczać się będziemy prywatnym busem i lokalną marszrutką, a spać w jurtach, hostelach i w lokalnych guesthousach.

arrow

BISZKEK - stolica u podnóży Tien Shan

O stolicy Kirgistanu – mieście Bishkek mówią, że jest „tak nieatrakcyjny, że aż atrakcyjny”. Co kryje się pod tym stwierdzeniem? Otóż nie znajdziemy tu szeregów pięknych kamienic i pięknie odnowionych zabytków… Bishkek to przede wszystkim brzydkie posowieckie budowle, szare blokowiska, zaniedbane podwórka,  ogromne place centralne oraz  liczne monumenty „Zwycięstwa”. Niemniej jednak odkryje on przed nami niejedną tajemnicę sowieckiej historii i pozwoli poznać codzienne miejskie życie Kirgizów. W trakcie zwiedzania stolicy odwiedzimy lokalny bazar i przyjrzymy się z  bliska najważniejszym budowlom w stolicy.

arrow

Park Narodowy Ala Archa – wśród niebańskich gór

Zaledwie godzinę drogi na południe od Biszkeku rozpościera się niezwykle malownicza zielona kraina. Położony w Górach Kirgijskich Park Narodowy Ala Archa to jedna z najpiękniejszych części łańcucha Tienszan. Jego granice biegną wzdłuż doliny rzecznej otoczonej lasami i wysokimi, skalistymi szczytami. Czeka nas tam trekking przez  dolinę rzeczną do wodospadu Ak Sai, który będzie dla nas rozgrzewką przed trekkingami w kolejne dni. Piękne widoki gwarantowane!

.

Dystans: 8 km
Czas: ok. 4,40h

arrow

Burana Tower – dawny minaret na szlaku jedwabnym

Burana tower to zabytek jedyny w swoim rodzaju. Z samotnie stojącą w polu wieżą wiąże się bowiem ciekawa historia. 25-metrowa kamienna budowla została wzniesiona w XI wieku i była niegdyś przymeczetowym minaretem. Wraz z kilkoma nagrobkami jest jedyną pozostałością po wspaniałym średniowiecznym mieście Balasagun. Nie ma jednak wieży bez księżniczki, prawda? Ta również swoją ma 😉 Według legendy chanowi urodziła się córka, której wróżbici przepowiedzieli wczesną śmierć spowodowaną ukąszeniem pająka. Chan chcąc chronić swoją córkę, wybudował dla niej mieszkanie w wieży. Mimo to w szesnaste urodziny dziewczyna zmarła od ukąszenia, a ojciec pogrążył się w rozpaczy. To właśnie wtedy wieża zawaliła się o kilka pięter.

arrow

Kanion Konorchek –czerwony krajobraz

Starożytne miasto skalne czy wioska z Gwiezdnych Wojen? Kanion Kanorchek, nazywany również Kanionem Czerwonego Mostu, może budzić wiele skojarzeń… Jego wysokie na kilkadziesiąt metrów czerwone skały piaskowe tworzą bowiem krajobraz jak nie z tej ziemi. 

To idealne miejsce, aby odpocząć od zgiełku Biszkeku, zaczerpnąć nieco świeżego powietrza i zrobić wyjątkowe zdjęcia. W kanionie wybierzemy się więc na krótki trekking, aby w pełni podziwiać uroki tego miejsca.

arrow

Trzydniowy trekking do Ala Kul – turkus na wysokości

Na wysokości 3560 m n.p.m wśród gór Terskej Ałatoo rozlewają się wody Jeziora Ala Kul. Jego turkusowa barwa w połączeniu z szarościami otaczających zbiornik skałami tworzą niesamowity, zapierający dech w piersi krajobraz. Ala Kul stanie się celem naszego trzydniowego trekkingu, podczas którego odkryjemy uroki regionu Ak-Suu. Czekają nas niesamowite przeżycia!

Trekking do Ala Kul DZIEŃ 1

Startujemy z doliny Karakol. Trasa prowadzi wzdłuż rwącej rzeki przecinającej niezwykle zielony wąwóz, a następnie przez sosnowy las. Tego dnia czeka nas tylko jedno, nieco bardziej strome podejście. Po drodze miniemy pierwszy obóz, ale planowo noc spędzimy w drugim obozie na wysokości 2800 metrów. Zjemy wspólną kolację i położymy się spać w namiotach. 

.
Dystans: 11 km
Czas: ok. 5-7h

Przewyższenie: 800 m

arrow

Trekking do Ala Kul DZIEŃ 2

Dzień drugi to największe wyzwanie podczas naszego trzydniowego trekkingu. Trasa do pokonania nie będzie długa, ale stroma, więc wymagająca. Prowadzi przez Ala Kul Pass (3860 m n.p.m) aż do jeziora Ala-kul  (3532m). Podejście do jeziora Ala-kul powinno nam zająć ok. 2-3h. Nocować będziemy w namiotach w wąwozie Keldike.

.
Dystans: 8 km
Czas: ok. 5-7h

Przewyższenie: 850 m

arrow

Trekking do Ala Kul DZIEŃ 3

Dzień trzeci to zejście do gorących źródeł Altyn-Arashan (3-4h). Znajdziemy też czas na chwilę wytchnienia, kąpiel w wodach radonowych i nacieszenie oczu pięknymi widokami. Powrót do Karakol będzie zorganizowany sowieckimi autami wojskowymi z napędem 4×4.
.

Dystans: 18 km
Czas: ok. 6-8h

Przewyższenie: -1200 m

arrow

Issyk-kul - największe jezioro górskie w Kirgistanie

Jezioro Issyk-kul to najpopularniejsze jezioro w Kirgistanie. Taką sławę zyskało, dzięki pięknemu połączeniu, jakie tworzy turkusowa woda i majestatyczne szczyty gór.  Issyk-kul znajduje się na wysokości 1609 m n.p.m. i jest to drugie co do wielkości jezioro górskie na świecie.  Odwiedzający cenią je nie tylko za piękne widoki, ale jeszcze możliwości jakie daje. Jazda na koniach, spanie w jurtach, picie kumysu i próbowanie tradycyjnych środkowoazjatyckich dań to tylko niektóre rzeczy, jakie można doświadczyć.

 

Kanion Skazka – bajkowe formy skalne

Kanion Skazka to bardziej atrakcyjny brat kanionu Konorchek.  Miejsce to niewątpliwie pobudzi naszą wyobraźnię. Matka Natura dała tu bowiem istny artystyczny popis! Żółto-pomarańczowe skały układają się w kilometrowe dywany, tworząc baśniowy krajobraz. Finezyjne formy skalne kanionu przyjmują wiele ciekawych, często zaskakujących kształtów, a każda kolejna skała to inna postać, zwierzę lub przedmiot… Tłumaczy to nazwę „Skazka”, co z języka rosyjskiego tłumaczy się jako „bajkę”. 

 

arrow

Jeti Oguz – siedem byków

Jeti Oguz to malownicza dolina, która niegdyś cieszyła się ogromną sławą wśród radzieckich dygnitarzy. Pozostałością tych czasów jest wielki, betonowy kurort uzdrowiskowy, będący idealnym przykładem postsowieckiej kirgiskiej architektury. Jednak dziś nie on przyciąga tam turystów, a górująca nad doliną zachwycająca formacja skalna. Wysokie czerwone skały, kształtem przypominające Siedem Byków, tworzą piękną panoramę. Natomiast dolina oraz szemrzący w niej strumień i wodospad zapewniają idealne warunki do krótkich trekkingów. 

arrow

Karakoł – dawny punkt militarny

Karakoł (dawniej Przewalsk) to jedno z największych miast Kirgistanu, które nie raz zapisało się na kartach historii kraju. Przez lata miasto stanowiła punkt militarny wojsk rosyjskich, a pobliskie jezioro Issyk Kul wykorzystywane było przez Marynarkę Wojenną ZSRR do badań nad radzieckim napędem torpedowym. Karakoł był więc domem dla żołnierzy, oficerów, naukowców i ich rodzin. Dziś, przez swoją bliskość do górskiego rejonu Issyk Kul, stanowi jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych w kraju. Jego najpiękniejszym zabytkiem jest zaś bogato zdobiona katedra prawosławna Świętej Trójcy.

arrow

Trzydniowy trekking do Song Kul – majestatyczne jezioro wśród gór

Song Kul to (po Issyk Kul) drugie co do wielkości jezioro w Kirgistanie. Leży na wysokości 3016 metrów n.p.m i mierzy aż 29 kilometrów długości oraz 18 kilometrów szerokości. Zasilają je wody z rzek i strumieni spływających z okolicznych lodowców. Od północy otaczają je góry Songköl, od południa góry Mołdo. Okolica Song Kul to przede wszystkim wspaniałe kirgiskie stepy, urozmaicone gdzieniegdzie osadami z jurt. W tym miejscu wybierzemy się na trzydniowy trekking.

Trekking do Song Kul – DZIEŃ 1

Po śniadaniu rozpoczniemy trekking z wioski Kyzart do osady w dolinie Kilemche. Po drodze przejdziemy przez zachwycającą widokami przełęcz Kashka-Kiya (2200 m n.p.m) oraz trasą poprowadzoną brzegiem rzeki.  W dzień urządzimy mały piknik, a wieczorem zjemy wspólną kolację w miejscu noclegowym. Noc spędzimy w jurtach.
.

Dystans: 16 km
Czas: ok. 4-5h

arrow

Trekking do Song Kul – DZIEŃ 2

Drugiego dnia ruszymy w stronę Jeziora Song Kol. Po śniadaniczu czeka nas stosunkowo strome podejście na przełęcz Jalgyz Karagai (3400m n.p.m). Poprowadzona przełęczą trasa uraczy nas wspaniałymi widokami na okoliczne łąki i pasma górskie. Obiad zjemy nad jeziorem, gdzie spędzimy nieco czasu, odpoczywając i ciesząc się wspaniałą panoramą. Noc spędzimy w jurcie. 

.

Dystans: 14 km
Czas: ok. 5-6h

arrow

Trekking do Song Kul – DZIEŃ 3

Po śniadaniu czas ruszyć w drogę powrotną. Przed trekkingiem odpoczniemy nad jeziorem Song Kul, nacieszymy panującą tam ciszą i wspaniałymi widokami. Jeżeli nadarzy się okazja, spróbujemy też lokalnych specjałów, wyrabianych w górskich jurtach. Tego dnia czeka nas jedynie spacer wzdłuż jeziora i trzygodzinny marsz w dolinie Bazar-Turuk. Resztę drogi pokonamy lokalną taksówką.

 

Dystans: 13 km
Czas: ok. 4h

arrow

Wśród kirgiskiej społeczności...

Kirgizi uznawani są za jedno z najprzyjaźniejszych i najbardziej gościnnych społeczności świata. Podczas naszej wyprawy niejednokrotnie będziemy mieli okazję zaznać ich otwartości i gościnności, poznając bliżej ich kulturę i zwyczaje.

Kim są Kirgizi?

Kirgizi to naród turecko-mongolski zamieszkujący głównie Kirgistan, ale i  inne kraje Azji Środkowej. Posługują się językiem kirgiskim z grupy języków tureckich. Przez wieki tradycyjnym zajęciem Kirgizów było wysokogórskie pasterstwo i myślistwo oraz hodowla zwierząt i w niektórych regionach uprawa zbóż. Kirgiskie rodziny osiedlały się w małych osadach, a ich domu stanowiły tradycyjne jurty.

arrow

Poczuj się jak Nomad!

Choć większość Kirgizów prowadzi osiadły tryb życia, niektórzy z nich żyją tak samo jak setki lat temu – będąc nomadami. Kilka razy w ciągu roku wspólnie ze swoimi zwierzętami przemieszczają się z niżej położonych hal na letnie pastwiska w wysokich partiach gór. Podczas wyprawy zaznamy tego życia, wybierając się na wysokogórskie trekkingi i śpiąc w jurtach, zupełnie jak prawdziwi nomadzi!

arrow

Przygoda w siodle

Kirgistan to kraj koni. Konie to dla ludów Azji Centralnej nie tylko środek transportu, ale też lokacja kapitału. Pełnią one dużą rolę w tradycyjnych sportach nomadycznych czy ceremoniałach weselnych. Dla osób chętnych będzie możliwość spróbowania jazdy konnej za dodatkową opłatą.

arrow

Lokalna kuchnia

Nie ma lepszego sposobu na poznanie kultury kraju jak rozmowa z lokalnymi mieszkańcami i… spróbowanie lokalnej kuchni! Kirgistan to zaś raj dla mięsożerców. Większość tradycyjnych narodowych potraw to bowiem serwowane na wiele różnych sposobów mięso. Dla Kirgiza obiad musi być zaś duży, pożywny i bogaty w tłuszcze. Do najpopularniejszych dań zaliczyć można: kurdak (smażone mięso z ziemniakami), lagman (tłusta zupa z mięsem i warzywami) czy beszbarmak (makaron z  baraniną lub koniną w tłustym bulionie). Coś dla wegetarian? Polecamy pielmieni z serem i lepioszki (tradycyjny chleb). Na wyjeździe stołować będziemy się w lokalnych restauracjach i w naszych miejscach noclegowych.

arrow

Noclegi

Podczas wyprawy nie raz skorzystamy z niezwykłej gościnności Kirgizów, zatrzymując się u lokalnych rodzin. W miastach spać będziemy w  motelach, hostelach i guesthousach (w pokojach 2-4 osobowych). Natomiast podczas trekkingów noce spędzimy w tradycyjnych jurtach. Czekają nas noclegi w naprawdę niezwykle malowniczych miejscach, tuż u stóp gór Tienszan i wśród stepowych traw…

arrow

Transport

Wspaniałe zakątki Kirgistanu odkryjemy wynajętym busikiem prowadzonym przez lokalnego kierowcę. Bus jest komfortowy i dopasowany do wielkości grupy. W niektóre miejsca dostaniemy się również marszrutką – typową dla tego regionu „zbiorową taksówką”.  Sama droga jest też okazją do regeneracji sił między trekkingami oraz podziwiania niezwykłych widoków.

arrow
Atrakcje dodatkowe

Kajaki na Jeziorze Issyk Kul

Jezioro Issyk Kul zachwyca wspaniałą linią brzegową: piaszczystymi plażami i bujną roślinnością z majestatycznymi górami w tle. Podczas wyprawy będziemy mieli okazję podziwiać panoramę gór z poziomu wody! Chętni będą mogli wybrać się na kilkugodzinny spływ kajakowy bardzo komfortowymi kajakami sportowymi.

W cenie atrakcji:
– wypożyczenie kajaka, wioseł, kamizelki ratunkowej i wodoodpornego fartucha
– opieka doświadczonego lokalnego przewodnika

arrow

Paralotnia z widokiem na drugie największe górskie jezioro świata

A może by tak zobaczyć region Issyk Kul z lotu ptaka? Proszę bardzo! Podczas wyprawy na chętnych czeka niesamowita atrakcja dodatkowa – lot paralotnią nad prowincją Ak-Suu. Lot odbywa się w tandemie z doświadczonym lokalnym przewodnikiem i w zależności od pogody trwa od 5 do 10 minut. Widoki jak z bajki i porządny skok adrenaliny gwarantowane!

arrow

Liderzy wyprawy

INFORMACJE DLA UCZESTNIKÓW

Działając w ramach obowiązku informacyjnego wynikającego z przepisów powszechnie obowiązującego prawa – informujemy, że z uwagi na szybkość, zmienność i brak możliwości precyzyjnego przewidywania wprowadzania wewnętrznych regulacji sanitarnych państw, przez które przebiega podróż do miejsca docelowego imprezy turystycznej, może zaistnieć sytuacja, w której podróżny na podstawie ww. regulacji, będzie zobowiązany przed wjazdem na terytorium danego państwa – do wykonania testów na obecność wirusa SARS-CoV-2, a następnie do pokrycia kosztów jego wykonania w pełnej wysokości, w celu kontynuowania podróży do miejsca docelowego imprezy turystycznej. Niemniej jednak, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych uczestników, ze swojej strony zapewniamy pełne wsparcie w zakresie informacyjnym dotyczące: obowiązujących i bieżąco wprowadzanych regulacji na trasie podróży imprezy turystycznej. Takie informacje wysyłane są do uczestników konkretnych wyjazdów drogą emailową. Jednocześnie informujemy, że na podstawie art. X Regulaminu Imprez Turystycznych Podróżny może w każdym czasie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej zrezygnować z udziału w imprezie turystycznej (odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej), zgodnie z wyliczeniami kosztów rezygnacji zawartych w umowie.

arrow

Cena

prev-arrow
next-arrow

Cena zawiera

o

6 noclegów w miastach (motele, hostele, guesthouse) w pokojach 2-4 osobowych

o

3 noclegi w jurtach u lokalnej ludności podczas trekkingów

o

2 noclegi w namiotach podczas trekingu do jeziora Ala-kul

o

wynajem busa z kierowcą

o

paliwo na całej trasie

o

przejazdy lokalnymi marszrutkami

o

wstęp do Parku Narodowego Ala Archa

o

wstęp do Burana Tower

o

wstęp do Skazka Kanion

o

3 dniowy trekking do Ala Kul z przewodnikiem i pełnym wyżywieniem (śniadanie, obiad, kolacja)

o

wstęp do Jeti Oguz

o

3 dniowy trekking do Jeziora Song Kul z przewodnikiem i pełnym wyżywieniem (śniadanie, obiad, kolacja)

o

opiekę doświadczonego lidera

o

wysokiej klasy ubezpieczenie podróżne typu premium: Koszty Leczenia + Choroby Przewlekłe - KL + CP (150 000 EUR), Odpowiedzialność Cywilna - OC (100 000 EUR szkody na osobie, 50 000 EUR szkody na mieniu), Następstw Nieszczęśliwych Wypadków - NNW (10 000 EUR), Bagaż (1000 EUR)

o

wysokiej klasy ubezpieczenie podróżne typu premium - SWR (sporty wysokiego ryzyka) na czas aktywności sportowych/ekstremalnych: KL + CP (150 000 EUR), Odpowiedzialność Cywilna - OC (100 000 EUR szkody na osobie, 50 000 EUR szkody na mieniu), Następstw Nieszczęśliwych Wypadków - NNW (10 000 EUR)

o

składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy

o

niezbędnik Solisty

Cena nie zawiera:

x

wyżywienia poza trekkingami

x

biletu lotniczego (zakup biletu po stronie Klubu)

x

atrakcji dodatkowych

x

kosztów wykonywania badań lekarskich, testów diagnostycznych oraz innych czynności wymaganych przez przepisy powszechnie obowiązującego prawa państw przez które przebiega podróż

Brak Terminów

+ Dowolny termin - brak Twojego terminu
- wyjazd prywatną grupą
- jeszcze nie ma terminów