Jedwabnym szlakiem przez Azję Centralną 51

Jedwabnym szlakiem przez Azję Centralną Kazachstan + Kirgistan

Pomysł na wyprawę marzeń

Kazachstan i Kirgistan – kwintesencja Azji Centralnej. Zachwycimy się bezkresnymi stepami, rozległymi pasmami górskimi i elektryzująco niebieskimi jeziorami. Wybierz się z nami do krainy położonej całkowicie poza utartym szlakiem, w której czas się zatrzymał, gdzie wszystko „haraszo”. Będziemy odkrywać te dwa posowieckie kraje z trzech różnych perspektyw – własnych nóg na górskich szlakach, końskiego grzbietu na trawiastych stepach i zza szyb samochodów 4×4 podczas przeprawiania się przez kazachskie offroadowe drogi. Czeka nas maksymalny local experience, spać będziemy głównie w guesthousach prowadzonych przez lokalne rodziny oraz sprawdzimy czym jest noc spędzona w jurcie. Przed nami ciekawe trekkingi na wysokości powyżej 3500 m n.p.m. oraz chwile odpoczynku spędzone nad brzegu drugiego największego jeziora górskiego. To podróż w czasie i powrót do natury. Jeśli chcesz odkryć cuda ukryte w posowieckim krajobrazie i zdobyć unikalne wspomnienia to wyrusz z nami na przygodę życia!

#Soliści Team

Aktywny

Poziom
Aktywny

Wyprawy dla osób lubiących aktywne spędzanie czasu – bogate w długie spacery i trekkingi,
przemieszczanie się z plecakiem, podróże lokalnym transportem.

Backpacker

Komfort
Backpacker

To będzie prawdziwa backpackerska przygoda! Spać będziemy w klimatycznych hostelach, w pokojach wieloosobowych. Łazienki dzielone wraz ze współlokatorami lub innymi gośćmi hostelu.

Adventure

Rodzaj
Adventure
Dla doświadczonych

Wyprawa pełna przygód – autorskie trasy (często przecieranie po raz pierwszy), wejście tam
gdzie i jak daleko się da ;), przejazdy lokalnym transportem, dużo chodzenia z plecakiem, 1-3 dniowe trekkingi i przeprawy.

Plan wyprawy

 • Ałmaty
 • Biszkek
 • Big Almaty Peak
 • Ałtynemel
 • Kanion Szaryński
 • Jeziora Kolsai
 • Jezioro Kajyngdy/Kaindy
 • Ala-Kul
 • Kanion Skazka

Odkryj perły Azji Centralnej!

Bądź jednym z tych szczęśliwców, którzy odkryją to, co jeszcze nieodkryte. Kazachstan z Kirgistanem, chociaż są kierunkami nieoczywistymi, to wprawią w zachwyt każdego, kto przyjedzie w te rejony. Chcesz zobaczyć miejsce równie zachwycające jak amerykański Wielki Kanion? Tajemniczy las zatopiony w błękitnych wodach jeziora Kaindy? Nowoczesne budynki zadziwiającej stolicy, jaką jest Astana? Wyrusz na wyprawę z Solistami i przekonaj się, dlaczego to właśnie w tych dwóch państwach odnajdziesz spokój i przestrzeń, których ciężko szukać gdziekolwiek indziej!

 

 

Kazachstan

Kazachstan to ogromny kraj, który zaskakuje różnorodnością. Natura tutaj imponuje – ogromne kaniony, rozległe pustynie, przestrzenne równiny, ale też lodowce i góry, które zachwycają pięknem. Doświadcz tego piękna na własnej skórze – zapewniamy, że Kazachstan uzależnia!

Ałmaty – miasto pełne ambicji

Największe miasto Kazachstanu. Choć państwo  najbardziej znane jest ze swoich krajobrazów i naturalnych skarbów to dla kontrastu odkryjemy też tutejszą miejską dżunglę. Ałmaty dosłownie oznaczają „miasto jabłoni”, więc razem sprawdzimy pogłoski, czy ich jabłka są rzeczywiście lepsze od polskich. W Centralnym Muzeum Państwowym poznamy historię Kazachstanu, a nocą będziemy podziwiać panoramę miasta.

Big Almaty Peak 3681 m n.p.m – przepiękny szczyt

Udaj się z nami na kilkugodzinną wycieczkę z przewodnikiem na Big Almaty Peak. Góra ta jest wyraźnie widoczna z niemal każdego miejsca w Ałmatach, a jej wierzch ma kształt równej, kamiennej piramidy. Po drodze, na wysokości około 2500 m n.p.m. znajduje się przepiękne Wielkie Jezioro Ałmatyńskie będące źródłem ałmackiej wody pitnej, tworzące pocztówkowy widok górskiego jeziora pośród strzelistych gór i będące celem wycieczek samo w sobie. Zobacz je oraz stań z nami na szczycie o wysokości 3681 m.n.p.m!

Ałtynemel – magiczny park narodowy

Największy park narodowy Kazachstanu to zdecydowanie miejsce nie do przegapienia. Wyobraź sobie, że jadąc szutrową drogą, pod prażącym słońcem przez kazachstański step, z oddali wyrasta pisakowa góra. To Śpiewająca Wydma – geologiczna osobliwość, wydma która drży, ale nigdy się nie rusza. Przy odpowiedniej pogodzie wydaje za to dźwięk całkiem podobny do silnika samolotu. Najlepiej słyszalny jest podczas zjeżdżania z niej, także bądź gotowy na zjazdy po piasku! Poza tym obezwładniająca, rozległa przestrzeń która jest schronieniem dla wielu gatunków dzikich zwierząt i kolorowe góry Aktau.

Jedwabnym szlakiem przez Azję Centralną 17

Jezioro Kajyngdy/Kaindy – zatopiony las

Wszyscy widzieliśmy lasy i wszyscy widzieliśmy jeziora. Jednak zobaczenie jednego w drugim jest czymś całkowicie unikatowym. To miejsce to wizytówka Kazachstanu i widok znany ze zdjęć reklamujących ten kraj. Powstało w wyniku trzęsienia ziemi, kiedy spadające skały utworzyły tamę, dno wąwozu wypełniło się wodą, a rosnące tam drzewa zmieniły się w podwodny las. Po latach z wody która mieni się wspaniałymi odcieniami zieleni i błękitu wystają niczym maszty zatopionych statków.

Kanion Szaryński – mniejszy brat Wielkiego Kanionu

Wyrzeźbiony przez wieki przez wodę, wiatr i piasek jest jednym z najbardziej widowiskowych miejsc w Kazachstanie. Przywodzi na myśl widoki znane z pocztówek stanów Utah i Arizona, a najbardziej znana część kanionu – Dolina Zamków, wzięła swoją nazwę od znajdujących się w niej formacji skalnych. Wysokość ścian dochodzi nawet do 200 metrów! Wykąpiemy się tutaj w rzece i spędzimy w jurtach, śpiąc wprost pod rozgwieżdżonym niebem.

Kirgistan

Kirgistan to kraj, który ma piękne dziewicze góry, krystalicznie czyste górskie jeziora, fascynującą kulturę i ciekawe tradycje. Zapewniamy, że nigdzie nie widziałeś tylu koni w jednym miejscu. Wiele rdzennych mieszkańców Kirgistanu wciąż prowadzi koczowniczy tryb życia i mieszka w tradycyjnych jurtach. Życie w Kirgistanie wydaje się zupełnie inne – proste i ciche – jesteśmy pewni, że kraj ten Cię oczaruje!

Biszkek - stolica Kirgistanu

Stolica Kirgisji to miasto zbudowane przez Sowietów, charakteryzujące się wysadzanymi drzewami ulicami, imponującą architekturą i dużymi bulwarami. Przekonasz się, że Biszkek to przystępne miasto, które zaprasza do odkrywania bez pośpiechu. Miasto jest również czyste i zielone, i oferuje wiele wspaniałych miejsc do wypoczynku.

Jeziora Kolsai – perły Tienszanu

Jeziora Kolsai to system trzech jezior, położony pośrodku łańcucha górskiego Tienszan, blisko granicy z Kirgistanem. Woda w nich jest tak czysta, że w lustrze wody można zobaczyć idealnie odbijające się lasy, wzgórza i ośnieżone szczyty górskie. Wędrując pomiędzy jeziorami, będziemy szukać dzikich truskawek i malin, a potem ochłodzimy się szybkim skokiem do jednego z nich. Trekking do drugiego jeziora liczy 6,5 km i powinien nam zająć około 3 godzin.

Ala-Kul – trekking do miejsca ukrytego w górach

Turkusowe jezioro Ala-Kul położone na wysokości ponad 3500 m n.p.m jest jednym z najwyżej położonych jezior alpejskich na świecie. By odkryć to cudo natury udamy się w dwudniowy trekking przez Dolinę Karakol i góry Tienszan, pośród lasów i rzek. Jezioro jest naszym celem, ale nie najwyższym punktem trekkingu! W drodze będziemy przekraczać przełęcz o wysokości około 3900 m. n.p.m. Czekają nas dwa dni całodziennych wędrówek, około 7-8 godzin dziennie pośród najpiękniejszych krajobrazów. Trudy zrekompensują widoki na ośnieżone, monumentalne szczyty. Koniecznie zabierzemy ze sobą stroje kąpielowe, ponieważ ukojeniem pod koniec trekkingu będzie dla nas wypoczynek w gorących źródłach!

Kanion Skazka – bajkowe widoki

„Skazka” w języku polskim oznacza bajkę. Kanion zyskał swoją nazwę przez jego dziwny, skalisty krajobraz, który przez wiele lat był przekształcany przez wiatr w niesamowite rzeźby i formacje. Tutejsze skały mają rudą barwę, a w wielu miejscach widać kolorowe przebarwienia. Niektóre formacje przybierają kształt węży, smoków, śpiących olbrzymów, wiedźmy, a nawet całych zamków. Stąd rozpościera się również niezwykły widok na majestatyczną panoramę jeziora Issyk-Kul i strzeliste góry.

Noclegi w klimatycznych, lokalnych jurtach

Czym byłaby solistowa wyprawa bez spróbowania najbardziej lokalnych noclegów, jakie można znaleźć? Będziemy spać w klimatycznych jurtach, które są dużymi namiotami stawianymi przez koczownicze plemiona Kazachów i Kirgizów. W środku pełne wyposażenie – gwarantujemy, że będziecie zaskoczeni, ile można zmieścić w tradycyjnej jurcie! A na zewnątrz jurty czekają na nas przepiękne widoki, dzięki którym zakochacie się w Kazachstanie i Kirgistanie!

Przygoda Road Trip 4x4!

Kazachstan z Kirgistanem to państwa wprost stworzone do jazdy off road. Podczas naszej wyprawy będziemy mieli okazję sprawdzić się również jako kierowcy, a jest to nie lada przygoda 🙂 Na cały wyjazd wynajmujemy samochody terenowe 4×4, by poczuć zew wolności, rozkoszować się pustymi, szerokimi drogami, widokami nie z tej ziemi i przestrzenią, jakiej nie spotkacie nigdzie indziej! I jak, gotowi do drogi?

DOŚWIADCZ:

Songkol – zasmakuj koczowniczego trybu życia!

Wyprawa nad Song Kul to maksymalne zanurzenie w kirgiskiej naturze i sposobie życia tutejszych ludów koczowniczych. Weź z nami udział w podróży konnej poprzez stepy nad jezioro położone wysoko w górach, a potem spędź noc w jurcie w otoczeniu połaci zieleni i pagórków, ponad którymi wznoszą się ośnieżone szczyty. Moment wyjścia z jurty o poranku zapamiętasz na długie lata. To miejsce budzi się do życia tylko na kilka krótkich miesięcy w roku, kiedy to w maju topnieją śniegi, a na szlaki ruszają pierwsi wędrowcy. Nietknięte przez rękę człowieka zachwyca naturalnością, krystaliczną wodą oraz bogatą fauną i florą.

SPRÓBUJ:

Kumys i lagman – swojskie przysmaki!

Kuchnia Azji Centralnej oferuje nam zarówno smaki znane z naszego własnego, polskiego podwórka, jaki i kompletne nowości. Spróbuj kumysu, tradycyjnego mlecznego napoju alkoholowego, spożywanego od stuleci przez koczownicze ludy zamieszkujące te rejony. Wspaniałe, okrągłe lepioszki, nieprzebrane ilości szaszłyków, manty czyli ichniejsze pierogi, samsy i nasz ulubiony lagman, który jest czymś pomiędzy zupą a drugim daniem. To wszystko jest dostępne dla Ciebie już niedługo – rozsmakuj się z nami w Azji Centralnej!<

SPRAWDŹ SIĘ:

Rafting i kajaki – wodne atrakcje dla aktywnych.

Na chętnych czeka możliwość wzięcia udziału w kilkugodzinnym raftingu na rzece Czu. Tutaj adrenalina zdecydowanie jest zagwarantowana. Podczas spływu czekają na nas piękne górskie widoki i okrzyki pełne emocji. Dzień spędzony na raftingu w Kirgistanie to dzień pełen wrażeń, który zapamiętasz na długo, a nawet będziesz chciał powtórzyć. Doświadczysz pełnego wachlarza górskiej rzeki Czu – spokojniejszych jak i rwących fragmentów. Nie przegap swojej szansy, aby poczuć się naprawdę ekstremalnie! Jest to atrakcja dodatkowa.

ODETCHNIJ:

Jezioro Issyk-Kul – niebieskie oko Ziemi

Wyobraź sobie jezioro tak rozległe, że nie możesz dojrzeć jego brzegu. Zamiast tego widzisz coś innego – pasmo wysokich gór na horyzoncie. To właśnie Issyk Kul – jezioro, otoczone zawsze ośnieżonymi górami oddzielającymi Kazachstan od Kirgistanu, które nigdy nie zamarza. Jego nazwa oznacza „ciepłe jezioro” w języku kirgiskim. Unikalna kombinacja klimatu morskiego i górskiego oraz jego piękna od lat przyciąga turystów pożądających chwili wytchnienia. Odpocznij razem z nami na brzegu i zanurz się w wodzie z widokiem na cztero- i pięciotysięczniki.

xx
xx
xx
xx

Kazachstan

Kirgistan

Dlaczego warto z nami jechać?

 • Odkryjesz krajobraz dwóch posowieckich krajów
 • Spędzisz noce w jurtach pod rozgwieżdżonym niebem
 • Zdobędziesz szczyt na wysokości 3681 m. n.p.m.
 • Sprawdzisz kazachski offroad
 • Przejdziesz się bajkowymi kanionami
 • Posłuchasz Śpiewającej Wydmy
 • Przemierzysz kirgiskie stepy na końskim grzbiecie
 • Będziesz podziwiał zatopiony las
 • Przeżyjesz dwudniowy trekking do jeziora ukrytego w górach
 • Odpoczniesz na brzegu i popływasz kajakiem po niebieskim oku Ziemi
 • Zobaczysz wieczorną panoramę Ałmat
 • Rozsmakujesz się w kumysie, lagmanie i innych lokalnych potrawach
 • Sprawdzisz swoją znajomość języka rosyjskiego
 • Będziesz się świetnie bawić w solistowym towarzystwie!

Liderzy wyprawy

Mariusz Jurczyński

Mariusz Jurczyński

Kilka lat temu postanowiłem, że znajdę swoje miejsce na Ziemi. Na chwilę obecną jest to Nowa Zelandia, ale poszukiwania trwają :) Szukam w górach, w dżungli, nad morzem i oceanem, w nowoczesnych metropoliach i skromnych wioskach. Szukam adrenaliny, ale uwielbiam też miejsca gdzie panuje cisza i spokój.
Poznaj lidera Artboard 3

Liderzy wyprawy

Mariusz Jurczyński

Mariusz Jurczyński

Mariusz Jurczyński

Transport

Celujemy w najdogodniejsze loty z:

WAW

Warszawa

plane icon

ALA

Almaty

Cena biletu

1500 pln

Ceny lotów lubią się zmieniać! Zakładamy bufor bezpieczeństwa do 200 zł, w ramach jakiego decydujemy o kupnie biletów dla zapisanych uczestników. Jeśli dopłata wyniesie więcej niż 200 zł, skontaktujemy się przed zakupem.

 

Decyzję o miejscu wylotu podejmuje Klub.

Cena

Nasza cena dla Klubowiczów

6893 pln

Koszt wyprawy

lot

Koszt biletu

Koszt wyprawy:

I transza - 1750 PLN

Płatna miesiąc od momentu zapisania się na wyprawę

II transza - 1750 PLN

Płatna do miesiąca przed wyprawą

870 USD

Gotówka, którą należy przekazać liderowi na lotnisku.
Podana kwota jest kwotą orientacyjną.
Ostateczny koszt zależy od cen biletów lotniczych
i kursów walut.

Cena rynkowa:

12430 pln

Cena zawiera

 • Śniadania w trakcie całej wyprawy
 • Sześć obiadokolacji
 • Cztery noclegi w jurtach
 • Osiem noclegów w pokojach 2- do 4-osobowych
 • Dwa noclegi w namiotach podczas trekkingu
 • Dwudniową wycieczkę trekkingową nad jezioro Ala-Kul wraz z sprzętem biwakowym i porterem
 • Dwudniową wycieczkę nad jezioro Songkol, w tym wynajem koni
 • Trekking z przewodnikiem górskim na szczyt Big Almaty Peak
 • Wycieczkę kajakową po jeziorze Issyk-Kul
 • Bilety wstępu do parków narodowych oraz kanionów
 • Wycieczkę po Centralnym Muzeum Narodowym z przewodnikiem
 • Wynajem aut z napędem 4x4
 • Paliwo na miejscu
 • Opłaty parkingowe
 • Opiekę doświadczonego polskiego lidera
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Wysokiej klasy ubezpieczenie OC i NNW (suma 200 000 zł)
 • Pakiet Solisty

Cena nie zawiera:

 • Biletu lotniczego (zakup biletu po stronie Klubu)
 • Pozostałych posiłków
 • Zwrotnej kaucji na wynajem samochodów 50 USD
 • Ewentualnych atrakcji dodatkowych

Wybierz termin i leć z nami!

Ładowanie dostępnych terminów

Preloader

Zobacz również

Koleją transsyberyjską do Pekinu

Rosja, Mongolia, Chiny

Zobacz terminy
Zobacz terminy
Gruzja tło L

Perła Kaukazu

Baśniowa Gruzja

Zobacz terminy
Zobacz terminy

Annapurna Base Camp

Indie i Nepal

Zobacz terminy
Zobacz terminy

Zobacz również

Koleją transsyberyjską do Pekinu

Rosja, Mongolia, Chiny

Zobacz terminy
Zobacz terminy
Gruzja tło L

Perła Kaukazu

Baśniowa Gruzja

Zobacz terminy
Zobacz terminy

Annapurna Base Camp

Indie i Nepal

Zobacz terminy
Zobacz terminy