Kazachstan + Kirgistan

Jedwabnym szlakiem przez Azję Centralną
Wybierz termin

Jedwabnym szlakiem przez Azję Centralną

Lider: Marek Wójciak

Jedwabnym szlakiem przez Azję Centralną

Kazachstan i Kirgistan – kwintesencja Azji Centralnej. Zachwycimy się bezkresnymi stepami, rozległymi pasmami górskimi i elektryzująco niebieskimi jeziorami. Wybierz się z nami do krainy położonej całkowicie poza utartym szlakiem, w której czas się zatrzymał, gdzie wszystko „haraszo”. Będziemy odkrywać te dwa posowieckie kraje z trzech różnych perspektyw – własnych nóg na górskich szlakach, końskiego grzbietu na trawiastych stepach i zza szyb samochodów 4x4 podczas przeprawiania się przez kazachskie offroadowe drogi. Czeka nas maksymalny local experience, spać będziemy głównie w guesthousach prowadzonych przez lokalne rodziny oraz sprawdzimy czym jest noc spędzona w jurcie. Przed nami ciekawe trekkingi na wysokości powyżej 3500 m n.p.m. oraz chwile odpoczynku spędzone nad brzegu drugiego największego jeziora górskiego. To podróż w czasie i powrót do natury. Jeśli chcesz odkryć cuda ukryte w posowieckim krajobrazie i zdobyć unikalne wspomnienia to wyrusz z nami na przygodę życia!

#Soliści Team

Poziom trudnościq
i Intensywny arrow

Wyprawy dla osób lubiących aktywne spędzanie czasu – bogate w długie spacery i trekkingi,
przemieszczanie się z plecakiem, podróże lokalnym transportem.

Komfortq
i Backpacker arrow

To będzie prawdziwa backpackerska przygoda! Spać będziemy w klimatycznych hostelach, w pokojach wieloosobowych. Łazienki dzielone wraz ze współlokatorami lub innymi gośćmi hostelu.

Rodzajq
i Adventure arrow

Wyprawa pełna przygód – autorska trasa naszpikowana ekstremalnymi doznaniami. Przejazdy lokalnym transportem, dużo chodzenia z plecakiem, 1-3 dniowe trekkingi i przeprawy.

Dlaczego warto z nami jechać?

icon Odkryjesz niepoznane i dzikie krajobrazy Kazachstanu i Kirgistanu autami 4x4
icon Będziesz podziwiać wieczorną panoramę Almaty ze wzgórza Kok Tobe
icon Zdobędziesz Big Almaty Peak o wysokości 3682 m.n.p.m.
icon Zobaczysz młodszego brata wielkiego kanionu w Colorado - kanion Cheryński
icon W parku narodowym Altyn Emel posłuchasz śpiewającej wydmy
icon Zobaczysz jeden z cudów natury, którym jest zatopiony las w Kaindy Lake
icon Przemierzysz kirgiskie stepy na końskim grzbiecie
icon Trekking w Ala Kul doprowadzi Cie do ukrytego jeziora między górami.
icon Przygoda - nasze DNA to aktywne, odpowiedzialne podróże poza utartym szlakiem! Programy wypraw opracowane są w taki sposób, aby oprócz największych atrakcji, pokazać Ci miejsca do których nie docierają inni.
icon Atmosfera - Wyprawa to przede wszystkim ludzie, którzy go tworzą. Odnajdziesz się u nas jeżeli podróżujesz solo, w parze, grupie przyjaciół i rodziny. Przyjaźnie (i nie tylko) po wyjazdach często trwają latami.
icon Doświadczenie - działamy od 2013 roku! Ponad 20 000 podróżników spełniło z nami swoje marzenia na blisko 1500 wyprawach, 6 kontynentach i w ponad 50 krajach.
icon Bezpieczeństwo - posiadamy Gwarancję Turystyczną na kwotę 4 302 000 złotych, a naszym uczestnikom w cenie wyprawy zawsze zapewniamy ubezpieczenie najwyższej klasy.
icon Profesjonalizm - nasi Liderzy, jako jedyni na rynku, przechodzą długi i wymagający program szkoleniowy w certyfikowanej Akademii Liderów Wypraw ™. #SoliściTeam to ponad 100 wyjątkowych osobowości!
icon Opieka - dbamy o każdy szczegół organizacji i realizacji wyprawy, na której jesteśmy z Tobą przez całą dobę. Ty możesz się odprężyć i skupić na doświadczaniu świata.
arrow

Przyjmij wyzwanie

DOŚWIADCZ:

Żyć jak Kirgizi– zasmakuj koczowniczego trybu życia! Na wyprawie doświadczysz maksymalnego zanurzenie w kirgiskiej naturze i sposo...

Żyć jak Kirgizi– zasmakuj koczowniczego trybu życia!

Na wyprawie doświadczysz maksymalnego zanurzenie w kirgiskiej naturze i sposobie życia tutejszych ludów koczowniczych. Zobacz podczas podróży poprzez stepy i jeziora położone wysoko w górach, a potem spędź noc w jurcie w otoczeniu połaci zieleni i pagórków, ponad którymi wznoszą się ośnieżone szczyty. Moment wyjścia z jurty o poranku zapamiętasz na długie lata. Kirgistan budzi się do życia tylko na kilka krótkich miesięcy w roku, kiedy to w maju topnieją śniegi, a na szlaki ruszają pierwsi wędrowcy. Nietknięte przez rękę człowieka zachwyca naturalnością, krystaliczną wodą oraz bogatą fauną i florą.

arrow
SPRÓBUJ:

Kumys i lagman – swojskie przysmaki! Kuchnia Azji Centralnej oferuje nam zarówno smaki znane z naszego własnego, polskiego podwórk...

Kumys i lagman – swojskie przysmaki!

Kuchnia Azji Centralnej oferuje nam zarówno smaki znane z naszego własnego, polskiego podwórka, jaki i kompletne nowości. Spróbuj kumysu, tradycyjnego mlecznego napoju alkoholowego, spożywanego od stuleci przez koczownicze ludy zamieszkujące te rejony. Wspaniałe, okrągłe lepioszki, nieprzebrane ilości szaszłyków, manty czyli ichniejsze pierogi, samsy i nasz ulubiony lagman, który jest czymś pomiędzy zupą a drugim daniem. To wszystko jest dostępne dla Ciebie już niedługo – rozsmakuj się z nami w Azji Centralnej!

arrow
SPRAWDŹ SIĘ:

Trekking do Jeziora Ala – Kul  Strome podejścia, sprawiają wrażenie niemal pionowych. Obsypujące się spod nóg kamienie, cięż...

Trekking do Jeziora Ala – Kul 

Strome podejścia, sprawiają wrażenie niemal pionowych. Obsypujące się spod nóg kamienie, ciężki oddech i wysokość ponad 3000 m.n.p.m to wyzwanie, które musisz podjąć by po wejściu na szczyt, po ostatnich metrach powiedzieć. Jestem – oddycham ciężko. I wpatruje się z zachwytem. Niesamowite turkusowe jezioro Ala-Kul. Wśród rudych skał i ośnieżonych szczytów. Nie będziesz w stanie oderwać od niego wzroku.

arrow
ODETCHNIJ:

Jezioro Issyk-Kul – niebieskie oko Ziemi Wyobraź sobie jezioro tak rozległe, że nie możesz dojrzeć jego brzegu. Zamiast tego widzi...

Jezioro Issyk-Kul – niebieskie oko Ziemi

Wyobraź sobie jezioro tak rozległe, że nie możesz dojrzeć jego brzegu. Zamiast tego widzisz coś innego – pasmo wysokich gór na horyzoncie. To właśnie Issyk Kul – jezioro, otoczone zawsze ośnieżonymi górami oddzielającymi Kazachstan od Kirgistanu, które nigdy nie zamarza. Jego nazwa oznacza „ciepłe jezioro” w języku kirgiskim. Unikalna kombinacja klimatu morskiego i górskiego oraz jego piękna od lat przyciąga turystów pożądających chwili wytchnienia. Odpocznij razem z nami na brzegu i zanurz się w wodzie z widokiem na cztero- i pięciotysięczniki.

arrow
KAZACHSTAN + KIRGISTAN
bottom bottom

Plan wyprawy

Ałmaty
arrow
Biszkek
arrow
Big Almaty Peak
arrow
Ałtynemel
arrow
Kanion Szaryński
arrow
Jeziora Kolsai
arrow
Jezioro Kajyngdy/Kaindy
arrow
Ala-Kul
arrow
Kanion Skazka
arrow

Odkryj perły Azji Centralnej!

Bądź jednym z tych szczęśliwców, którzy odkryją to, co jeszcze nieodkryte. Kazachstan z Kirgistanem, chociaż są kierunkami nieoczywistymi, to wprawią w zachwyt każdego, kto przyjedzie w te rejony. Chcesz zobaczyć miejsce równie zachwycające jak amerykański Wielki Kanion? Tajemniczy las zatopiony w błękitnych wodach jeziora Kaindy? Nowoczesne budynki zadziwiającej stolicy, jaką jest Astana? Wyrusz na wyprawę z Solistami i przekonaj się, dlaczego to właśnie w tych dwóch państwach odnajdziesz spokój i przestrzeń, których ciężko szukać gdziekolwiek indziej!

 

 

arrow

Kazachstan- Stepowe Serce Azji Środkowej

Kazachstan największy kraj Azji Środkowej, to fascynujące połączenie tradycji i nowoczesności. Rozległe stepy, majestatyczne góry i tajemnicze jeziora tworzą niezwykły krajobraz. Kulturowe bogactwo przejawia się w barwnych festiwalach, tradycyjnych pieśniach i rękodzielniczych wyrobach. Stolica, Nur-Sułtan, wyróżnia się nowoczesną architekturą, a Almaty zachwyca górskim otoczeniem. Podziwiać można Bałchasz, największe jezioro w kraju, czy Charyn Canyon, tajemniczy skalny labirynt. Kazachstan to miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością, tworząc niezwykłe doświadczenie podróży. Doświadcz tego piękna na własnej skórze – zapewniamy, że Kazachstan uzależnia!

Ałmaty – miasto pełne ambicji

Największe miasto Kazachstanu. Choć państwo najbardziej znane jest ze swoich krajobrazów i naturalnych skarbów to dla kontrastu odkryjemy też tutejszą miejską dżunglę. Ałmaty dosłownie oznaczają „miasto jabłoni”, więc razem sprawdzimy pogłoski, czy ich jabłka są rzeczywiście lepsze od polskich. W Centralnym Muzeum Państwowym poznamy historię Kazachstanu, a nocą będziemy podziwiać panoramę miasta.

arrow

Katedra Zenkova- Perła Architektury Sakralnej

Architektoniczny klejnot. Początkowo zbudowana jako prawosławny sobór w latach 1904-1907. Charakteryzuje się rosyjsko-bizantyjskim stylem, pięknymi mozaikami i kolorowymi kopułami. Wnętrze katedry fascynuje witrażami i ikonami, tworząc atmosferę ducha i skupienia. Katedra wykonana z drewna bez użycia gwoździ jest drugim co do wielkości drewnianym kościołem na świecie.

arrow

Zielony Bazar - Kulinarna Mekka i Kolorowy Rynek

Miejsce pulsujące energią, pełne kolorów, dźwięków i aromatów. Atmosfera jest intensywna i pełna życia. Rynek słynie z bogactwa świeżych produktów spożywczych, takich jak owoce, warzywa, mięso, ryby i sery. Oprócz produktów spożywczych, na rynku można znaleźć różnorodne wyroby rękodzielnicze, lokalne ozdoby, tkaniny i tradycyjne wyroby sztuki. Bazar to doskonałe miejsce do spróbowania tradycyjnych dań kazachskiej kuchni, serwowanych w licznych stoiskach z jedzeniem

arrow

Wzgórze Kok Tobe - panorama miasta

Kok Tobe oferuje oszałamiające widoki panoramiczne na miasto Almaty i otaczające go góry, co sprawia, że jest to doskonałe miejsce dla miłośników pięknych krajobrazów. Wzgórze można osiągnąć za pomocą kolejki linowej, co samo w sobie stanowi atrakcję. Na szczycie wzgórza znajduje się charakterystyczna Wieża Telewizyjna, która jest jednym z symboli Almaty. Można ją zobaczyć z różnych części miasta. Wzgórze nie tylko punktem widokowym, ale także miejscem rekreacji, zabawy i kulturalnych doświadczeń, co sprawia, że jest to jedna z najbardziej atrakcyjnych destynacji w Almaty.

arrow

Big Almaty Peak 3681 m n.p.m – przepiękny szczyt

Udaj się z nami na kilkugodzinną wycieczkę z przewodnikiem na Big Almaty Peak. Góra ta jest wyraźnie widoczna z niemal każdego miejsca w Ałmatach, a jej wierzch ma kształt równej, kamiennej piramidy. Po drodze, na wysokości około 2500 m n.p.m. znajduje się przepiękne Wielkie Jezioro Ałmatyńskie będące źródłem ałmackiej wody pitnej, tworzące pocztówkowy widok górskiego jeziora pośród strzelistych gór i będące celem wycieczek samo w sobie. Zobacz je oraz stań z nami na szczycie o wysokości 3681 m.n.p.m!

Trasa 5 km
Przewyższenia około 350 metrów
Czas trwania około 4h-5h

arrow

Ałtynemel – magiczny park narodowy

Największy park narodowy Kazachstanu to zdecydowanie miejsce nie do przegapienia. Wyobraź sobie, że jadąc szutrową drogą, pod prażącym słońcem przez kazachstański step, z oddali wyrasta pisakowa góra. To Śpiewająca Wydma – geologiczna osobliwość, wydma która drży, ale nigdy się nie rusza. Przy odpowiedniej pogodzie wydaje za to dźwięk całkiem podobny do silnika samolotu. Najlepiej słyszalny jest podczas zjeżdżania z niej, także bądź gotowy na zjazdy po piasku! Poza tym obezwładniająca, rozległa przestrzeń która jest schronieniem dla wielu gatunków dzikich zwierząt i kolorowe góry Aktau.

Góry Aktau - Malownicza Kraina Geologicznych perełek

Znajdują się w zachodnim Kazachstanie, w parku Narodowym Altyn-Emel. Obszar ten jest znany ze swojej unikalnej geologii i krajobrazu. Charakteryzują się niezwykłymi formacjami skalnymi o różnych kształtach, kolorach i teksturach. Kamienne formacje prezentują fascynujące odcienie czerwieni, różu i brązu. Podczas jazdy 4×4 zatrzymamy się na punktach widokowych, aby podziwiać unikalne formacje skalne oraz malownicze pejzaże.

arrow

Kanion Szaryński – mniejszy brat Wielkiego Kanionu

Naturalne arcydzieło, wykute w skałach przez rzekę Szaryn na przestrzeni milionów lat. Znany jest ze swoich imponujących formacji skalnych, czerwonych ścian, a także unikalnych kształtów i grzędek skalnych. Jest jednym z najbardziej widowiskowych miejsc w Kazachstanie. Przywodzi na myśl widoki znane z pocztówek stanów Utah i Arizona, a najbardziej znana część kanionu – Dolina Zamków, wzięła swoją nazwę od znajdujących się w niej formacji skalnych. Wysokość ścian dochodzi nawet do 200 metrów! Widokowy punkt oferuje jedno z najbardziej spektakularnych widoków na kanion. Zachody słońca nad kanionem tworzą niezapomniane sceny, kiedy czerwona skała oświetlona jest ostatnimi promieniami dnia.

arrow

Jeziora Kolsai – perły Tienszanu

Jeziora Kolsai to system trzech jezior, położony pośrodku łańcucha górskiego Tienszan, blisko granicy z Kirgistanem. Położone na różnych wysokościach jeziora ukazują różnorodność krajobrazu tego regionu. Kolsai Pierwsze zachwyca turkusową wodą otoczoną górami. Kolsai Drugie, dostępne po malowniczej ścieżce, urzeka dzikością otoczenia. Kolsai Trzecie, najwyżej położone, to ostoja dla ptaków wędrownych. Otoczone sosnowymi lasami, te jeziora oferują idealne miejsce na trekking, kemping i relaks podczas obcowania z pięknem kazachstańskiej przyrody.  Jeziora Kolsai to ukryte klejnoty, które przenoszą każdego odwiedzającego w świat spokoju i naturalnej harmonii. Woda w nich jest tak czysta, że w lustrze wody można zobaczyć idealnie odbijające się lasy, wzgórza i ośnieżone szczyty górskie.

Chętni będą mogli wybrać się tu na trekking do jeziora Kolosai II
Trasa 7 km
Przewyższenia około 430 metrów
Czas przejścia około 4-5 godzin.

arrow

Jezioro Kajyngdy – zatopiony las

Wszyscy widzieliśmy lasy i wszyscy widzieliśmy jeziora. Jednak zobaczenie jednego w drugim jest czymś całkowicie unikatowym. To miejsce to wizytówka Kazachstanu i widok znany ze zdjęć reklamujących ten kraj. Powstało w wyniku trzęsienia ziemi, kiedy spadające skały utworzyły tamę, dno wąwozu wypełniło się wodą, a rosnące tam drzewa zmieniły się w podwodny las. Po latach z wody która mieni się wspaniałymi odcieniami zieleni i błękitu wystają niczym maszty zatopionych statków.

arrow

Kirgistan - Tajemnice Wysokich Szczytów

Kirgistan to kraj, który ma piękne dziewicze góry, krystalicznie czyste górskie jeziora, fascynującą kulturę i ciekawe tradycje. Zapewniamy, że nigdzie nie widziałeś tylu koni w jednym miejscu. Wiele rdzennych mieszkańców Kirgistanu wciąż prowadzi koczowniczy tryb życia i mieszka w tradycyjnych jurtach. Życie w Kirgistanie wydaje się zupełnie inne – proste i ciche – jesteśmy pewni, że kraj ten Cię oczaruje!

Biszkek - stolica Kirgistanu

Stolica i największe miasto Kirgistanu ma bogatą historię, która sięga korzeniami do XIX wieku, gdy stanowiło jedno z obozowisk na Jedwabnym Szlaku. W przeszłości nosiło różne nazwy, a obecna nazwa została nadana w 1991 roku po uzyskaniu przez Kirgistan niepodległości. Miasto łączy w sobie różne style architektoniczne, od socrealizmu do nowoczesnych struktur. Wiele zabytków i budynków reprezentuje kulturowe dziedzictwo kraju.

arrow

Plac Ała-Too - symbol radzieckiej przeszłości

Został zbudowany w 1984 roku z okazji 60. rocznicy powstania radzieckiej republiki Kirgizji. Został wówczas ozdobiony imponującym pomnikiem Lenina, który później został przeniesiony na mniejszy plac w 2003 roku.

Posąg Lenina został zastąpiony posągiem Erkindika symbolizującym wolność. W 2011 roku zainaugurowano kolejny pomnik, wielkiego bohatera Manasa, aby uczcić 20. rocznicę niepodległości Kirgistanu. Centralny plac w Bishkeku gdzie najduje się wiele ważnych instytucji. „Ala Too” oznacza śnieżne góry.  Miejsce organizacji różnorodnych wydarzeń, koncertów, festiwali i uroczystości państwowych w tym dnia niepodległośći który przypada na 31 sierpnia.

arrow

Bazar Osz - jak na jedwabnym szlaku

Jest jednym z największych i najbardziej ruchliwych bazarów w Kirgistanie i został opisany jako „uczta dla zmysłów”. Bazar jest niekończącym się labiryntem sklepów ze sprzedawcami sprzedającymi każdy produkt, jaki można sobie wyobrazić. Jest to okazja, aby zobaczyć prawdziwy bazar, który podtrzymuje lokalne życie. Wokół są prawdziwi ludzie, którzy wykonują swoje codzienne obowiązki.

Znaczna część bazaru jest wypełniona typowymi artykułami gospodarstwa domowego, które są niezbędne do codziennego życia. Bardziej interesującą częścią bazaru dla odwiedzających będą stragany z lokalną żywnością. Tutaj odwiedzający zobaczą torby i kosze ułożone wysoko z egzotycznymi przyprawami, kandyzowanymi orzechami i świeżo suszonymi owocami.

arrow

Ala-Kul – 3 dniowy trekking do miejsca ukrytego w górach

Turkusowe jezioro Ala-Kul położone na wysokości ponad 3500 m n.p.m jest jednym z najwyżej położonych jezior alpejskich na świecie. By odkryć to cudo natury udamy się w dwudniowy trekking przez Dolinę Karakol i góry Tienszan, pośród lasów i rzek. Jezioro jest naszym celem, ale nie najwyższym punktem trekkingu! W drodze będziemy przekraczać przełęcz o wysokości około 3900 m. n.p.m. Czekają nas 3 dni całodziennych wędrówek, około 7-8 godzin dziennie pośród najpiękniejszych krajobrazów. Trudy zrekompensują widoki na ośnieżone, monumentalne szczyty. Koniecznie zabierzemy ze sobą stroje kąpielowe, ponieważ ukojeniem pod koniec trekkingu będzie dla nas wypoczynek w gorących źródłach!

Dzień 1 - Trekking do Sirota Hut

Rano z Karakolu odbiera nas przewodnik górski – zaczynamy główny trekking nad jezioro Ala-Kul! Transfer do Doliny Karakol. Przechodzimy przez most na rzece Karakol, a następnie wspinamy się pod górę, przez las. Szlak jest zróżnicowany, początkowo dość
stromy. Pierwszego dnia dochodzimy do Sirota hut gdzie śpimy w namiotach.

Trasa: 14 km
Przewyższenie: około 800m
Czas: około 5h

arrow

Dzień 2 - Jezioro Ala Köl

Najbardziej wymagający kondycyjnie. Rozpoczynamy wejście na Kurgak-Tor, 3 000 m n.p.m. Niesamowite widoki na dolinę. Wędrówka do pięknego górskiego jeziora Ala-Köl (3 500 m). Przejście obok dwóch wodospadów. Następnie przez przełęcz Ala-Köl (3860 m n.p.m.) do wąwozu Keldyke, skąd roztaczają się wspaniałe panoramy na Takyr-Tor Glasier i pięciotysięczne szczyty górskie Terskey Ala-Too. Zejście do Altyn-Arashan, który znajduje się 2450 m nad poziomem morza. Obóz w tym cudownym miejscu otoczonym wspaniałymi skałami, z którego wypływa wiele strumieni z lodowców.

Trasa: 17 km
Przewyższenie: około 800m
Czas: około 7-9h

arrow

Dzień 3 - Aku Suu

Ostatni odcinek to zejście łatwym szlakiem do Aku Suu a następnie transfer samochodami 4x4do Karakol. Dla chętnych tego dnia będzie także możliwość kąpieli w gorących źródłach – idealny odpoczynek po aktywnych dniach na szlaku. Intensywnie dni wynagrodzone wspaniałymi widokami.

Trasa: 14 km
Czas: około 3h

arrow

Nocleg i wyżywienie - organizacja trekkingu

Podczas trekkingu do Ala Kul 2 noce spędzimy w namiotach pod rozgwieżdżonym niebem. W górach nocować będziemy „na dziko” w otoczeniu natury. Namioty, karimaty i śpiwory będą zapewnione. Cały czas opiekować będzie się nami miejscowy przewodnik, a porterzy zaniosą na górę cały potrzebny sprzęt. O wyżywienie również nie musimy się martwić – śniadania, lunche i kolacje przygotuje dla nas ekipa organizująca trekking. To będzie niezapomniana przygoda.

arrow

Kanion Skazka – bajkowe widoki

„Skazka” w języku polskim oznacza bajkę. Kanion zyskał swoją nazwę przez jego dziwny, skalisty krajobraz, który przez wiele lat był przekształcany przez wiatr w niesamowite rzeźby i formacje. Tutejsze skały mają rudą barwę, a w wielu miejscach widać kolorowe przebarwienia. Niektóre formacje przybierają kształt węży, smoków, śpiących olbrzymów, wiedźmy, a nawet całych zamków. Stąd rozpościera się również niezwykły widok na majestatyczną panoramę jeziora Issyk-Kul i strzeliste góry.

Bestamak Canyon - najpiękniejsza część kanionu Szaryńskiego

Bestamak, będący częścią większego, ciągnącego się przez ponad 150 kilometrów Kanionu Szaryńskiego, nie bez przyczyny uznawany jest za kazachską perełkę. 12 milionów lat temu wody rzeki Charyn zaczęły wgryzać się w piaskowiec i przy pomocy wiatru wyrzeźbiły majestatyczny kanion w niektórych miejscach głęboki nawet na 300 metrów. Czerwone, żółte i rdzawe skały tworzą monumentalne formacje krętych korytarzy, szczelin, nisz i zadaszeń, pobudzając ludzką wyobraźnię.

arrow

Siedem byków - krwawe skały

Odnosi się do siedmiu charakterystycznych formacji skalnych o unikalnych kształtach, przypominających byki. Prezentują różne odcienie kolorów, głównie czerwone, brązowe i beżowe, co sprawia, że miejsce to jest niezwykle malownicze. Legenda głosi, że kolor czerwony powstał od morderstwa żony jednego z władców przez złego Khana gdzie krew rozlała się na skały a sprawiedliwość, aby potępić czynny mordercy zalała dolinę wodą niszcząc jego wojsko i ekwipunek.

arrow

Jezioro Issyk-Kul – błękitny klejnot pośród gór

Siódme co do głębokości jezioro na świecie i dziesiąte co do wielkości. Jego nazwa oznacza „ciepłe jezioro”, gdyż ono nigdy nie zamarza. Uroku krajobrazowi z pewnością dodaje obecność zaśnieżonego pasma górskiego. Jezioro to jest położone na wysokości ponad 1 600 metrów nad poziomem morza, co czyni je jednym z najwyżej położonych jezior na świecie. Błękitne wody Issyk-Kul rozpościerają się na obszarze ponad 6 200 km². Okolice od lat przyciągają wielu turystów, którzy pragną odetchnąć od codzienności i napawać się pięknem tego miejsca i niezwykłej natury.

arrow

Ala Archa - WŚRÓD NIEBAŃSKICH GÓR

Zaledwie godzinę drogi na południe od Biszkeku rozpościera się niezwykle malownicza zielona kraina. Położony w Górach Kirgijskich Park Narodowy Ala Archa to jedna z najpiękniejszych części łańcucha Tienszan. Jego granice biegną wzdłuż doliny rzecznej otoczonej lasami i wysokimi, skalistymi szczytami. Czeka nas tam trekking przez  dolinę rzeczną do wodospadu Ak Sai. Piękne widoki gwarantowane!

Buran Tower - dawny minaret na szlaku jedwabnym

Burana tower to zabytek jedyny w swoim rodzaju. Z samotnie stojącą w polu wieżą wiąże się bowiem ciekawa historia. 25-metrowa kamienna budowla została wzniesiona w XI wieku i była niegdyś przymeczetowym minaretem. Wraz z kilkoma nagrobkami jest jedyną pozostałością po wspaniałym średniowiecznym mieście Balasagun. Nie ma jednak wieży bez księżniczki, prawda? Według legendy chanowi urodziła się córka, której wróżbici przepowiedzieli wczesną śmierć spowodowaną ukąszeniem pająka. Chan chcąc chronić swoją córkę, wybudował dla niej mieszkanie w wieży. Mimo to w szesnaste urodziny dziewczyna zmarła od ukąszenia, a ojciec pogrążył się w rozpaczy. To właśnie wtedy wieża zawaliła się o kilka pięter.

arrow

Kanion Konorchek – czerwony krajobraz

Starożytne miasto skalne czy wioska z Gwiezdnych Wojen? Kanion Kanorchek, nazywany również Kanionem Czerwonego Mostu, może budzić wiele skojarzeń… Jego wysokie na kilkadziesiąt metrów czerwone skały piaskowe tworzą bowiem krajobraz jak nie z tej ziemi. 

To idealne miejsce, aby odpocząć, zaczerpnąć nieco świeżego powietrza i zrobić wyjątkowe zdjęcia. W kanionie wybierzemy się więc na krótki trekking, aby w pełni podziwiać uroki tego miejsca.

arrow

Doświadcz codziennego życia w Azji Centralnej - płynącego w rytmie natury

Ci, którzy mieszkają poza miastem nie używają zegarków. Nawet jeśli je mają, to nie przydają się one na co dzień. Rytm dnia wyznacza przyroda. Wstaje się wraz ze wschodem słońca, a im dłuższy dzień, tym dłużej się pracuje. Posiłek i odpoczynek ludzi są mniej ważne od potrzeb zwierząt, które zapewniają byt. Wypasa się owce i krowy, dba o konie, przyjmuje porody cieląt oraz poluje z pomocą sokołów, które na stepach hodowane są od pokoleń. W wolnych chwilach pije się czaj, co jest nieomal rytuałem i oznacza chwilę przerwy od trudów pasterskiego życia. Do tego na śniadanie je się chleb, konfitury i jajka, a podczas większych, ciepłych posiłków rozmaite mięsa. Po nich wraca się do pracy. A jeśli nie zdąży się ze wszystkim do zmroku, to dokończy się to następnego dnia. Czas nie jest sztywny i bezwględny, płynie nie tylko wolniej, ale również inaczej. A przede wszystkim – nikogo nie goni. Podczas wyprawy będziemy mieli okazję zobaczyć, jak toczy się życie w Azji Centralnej i dostosować się do jego rytmu.

Jazda konno - Koń czyli skrzydła człowieka

Tak głosi powiedzenie powszechne wśród ludności zamieszkującej pustkowia Kazachstanu i Kirgistanu. Świadczy ono o ogromnym szacunku wobec zwierząt, bez których przetrwanie na stepie byłoby znacznie trudniejsze. Od niepamiętnych czasów konie stanowiły podstawę transportu, pozwalając przemierzać ogromne odległości w poszukiwaniu pastwisk. Służyły również jako siła pociągowa, przewożąc ważące nawet kilkaset kilogramów przenośne jurty. Zamiast hałasu silnika stukot kopyt, zamiast pisku opon rżenie, zamiast trzypasmowych autostrad niekończące się stepy – oto realia Azji Środkowej. Chętni będą mogli spróbować swoich sił podczas atrakcji dodatkowej.

arrow

Jurta - element kirgiskiej tożsamości

O tym, jak istotną rolę w kirgiskiej historii odgrywały jurty najlepiej świadczy fakt, że tündük, a więc otwór w ich sklepieniu służący do odprowadzania dymu, znajduje się w centrum narodowej flagi. Podstawę konstrukcji stanowi drewniana kratownica, którą pokrywa się grubą warstwą skór lub wojłoku, co zapewnia ochronę przed surowymi warunkami gór i stepów. Całość wieńczy czasem ozdobna tkanina. Choć nomadyzm jest w dużej mierze przeszłością, a wśród tureckich i mongolskich ludów Azji Środkowej i południowej Syberii dominuje dziś pół-nomadyzm lub osiadły tryb życia, to jurty nadal stanowią nieodłączny element krajobrazu i miejscowej kultury. My również będziemy mieli okazję zanocować w tych tradycyjnych namiotach.

arrow

Tradycyjna kuchnia Azji Centralnej

Kuchnia Azji Centralnej ma w sobie elementy dobrze nam znane, ale również te, które są nam Polakom obce. Podróżując po Kirgistanie i Kazachstanie będziemy mieli okazję skosztowania lokalnych pierożków zwanych mantami, lub samsy, czyli ich smażonego odpowiednika. W krajach tych króluje mięso – czy to jako nadzienie wspomnianych pierożków, czy jako najbardziej popularny w tamtejszych rejonach szaszłyk. Spróbujemy również mlecznego napoju alkoholowego, kumysu. Będzie pysznie!

arrow

Noclegi w klimatycznych, lokalnych jurtach i guesthousach

Czym byłaby solistowa wyprawa bez spróbowania najbardziej lokalnych noclegów, jakie można znaleźć? Będziemy spać w klimatycznych jurtach i guesthousach. Jurty są dużymi namiotami stawianymi przez koczownicze plemiona Kazachów i Kirgizów. W środku pełne wyposażenie – gwarantujemy, że będziecie zaskoczeni, ile można zmieścić w tradycyjnej jurcie! Dwie noce, podczas trekkingu, spędzimy w namiotach campingowych, śpiąc „na dziko, a pozostałe w jurtach 4 osobowych oraz tradycyjnych guest house’ach. Łazienki będą współdzielone.

arrow

Przygoda Road Trip 4x4!

Kazachstan z Kirgistanem to państwa wprost stworzone do jazdy off road. Podczas naszej wyprawy będziemy mieli okazję sprawdzić się również jako kierowcy, a jest to nie lada przygoda 🙂 Na cały wyjazd wynajmujemy samochody terenowe 4×4, by poczuć zew wolności, rozkoszować się pustymi, szerokimi drogami, widokami nie z tej ziemi i przestrzenią, jakiej nie spotkacie nigdzie indziej! I jak, gotowi do drogi?

arrow
Atrakcje dodatkowe

KOMPLEKS ŁAŹNI ARASAN W AŁMATY

Kompleks łaźni Arasan oferuje unikalne doświadczenia kąpielowe, które odzwierciedlają długą historię praktyk spa i kąpieli w kulturze kazachskiej.

Wnętrze kompleksu ozdobione tradycyjnymi wzorami i elementami architektonicznymi, aby stworzyć autentyczną atmosferę. Goście mogą oczekiwać różnych rodzajów saun, basenów z różnym stopniem ciepła, a także miejsc do relaksu.

Cena: 100 PLN (minimum 4 osoby)

arrow

Wynajem łódki nad jeziorem Kolsai

Pływanie łódką na jeziorach Kolsai to podróż po krainie, gdzie szczyty gór otaczają jeziora, a niebo odbija się w spokojnej tafli wody. Te jeziora, położone w malowniczych górach Tienszan w Kazachstanie, zachwycają swoją turkusową wodą, która przywodzi na myśl bajkowe krajobrazy.

Cena: 150 PLN

arrow

Pokazy Sokolnictwa

W trakcie pokazu, myśliwy prezentuje umiejętności swojego orła, często będąc z nim w pełnej harmonii. Ptak ten, trenowany od młodości, potrafi z łatwością poruszać się w terenie górskim, a także ścigać i schwytac zdobycz na znaczne odległości.

Cena: 100 PLN (minimum 4 osoby)

arrow

Kazachstan

Kazachstan

Kirgistan

Kirgistan

Liderzy wyprawy

Marek
Wójciak
Marta
Zaczyk

INFORMACJE DLA UCZESTNIKÓW

Działając w ramach obowiązku informacyjnego wynikającego z przepisów powszechnie obowiązującego prawa – informujemy, że z uwagi na szybkość, zmienność i brak możliwości precyzyjnego przewidywania wprowadzania wewnętrznych regulacji sanitarnych państw, przez które przebiega podróż do miejsca docelowego imprezy turystycznej, może zaistnieć sytuacja, w której podróżny na podstawie ww. regulacji, będzie zobowiązany przed wjazdem na terytorium danego państwa – do wykonania testów na obecność wirusa SARS-CoV-2, a następnie do pokrycia kosztów jego wykonania w pełnej wysokości, w celu kontynuowania podróży do miejsca docelowego imprezy turystycznej. Niemniej jednak, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych uczestników, ze swojej strony zapewniamy pełne wsparcie w zakresie informacyjnym dotyczące: obowiązujących i bieżąco wprowadzanych regulacji na trasie podróży imprezy turystycznej. Takie informacje wysyłane są do uczestników konkretnych wyjazdów drogą emailową. Jednocześnie informujemy, że na podstawie art. X Regulaminu Imprez Turystycznych Podróżny może w każdym czasie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej zrezygnować z udziału w imprezie turystycznej (odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej), zgodnie z wyliczeniami kosztów rezygnacji zawartych w umowie.

arrow

Plane LOT

Wylot:

WAW ?
Warszawa
Plane
ALA/ FRU
Almaty / Bishkek

Powrót:

ALA/ FRU ?
Almaty / Bishkek
Plane
WAW
Warszawa
Cena biletu
3500 PLN ?

Ceny lotów lubią się zmieniać! Zakładamy bufor bezpieczeństwa do 200 zł, w ramach jakiego decydujemy o kupnie biletów dla zapisanych uczestników. Jeśli dopłata wyniesie więcej niż 200 zł, skontaktujemy się przed zakupem.

 

Decyzję o miejscu wylotu podejmuje Klub.

czytaj więcej...

Cena

prev-arrow
next-arrow

Cena zawiera

o

wynajem aut z napędem 4x4 podczas całej wyprawy

o

paliwo na cały czas trwania wynajmu

o

opłaty parkingowe

o

9 noclegów w pokojach 2- 4-osobowych w guesthousach i 2 noce w jurtach (łazienki w pokojach lub współdzielone)

o

11 śniadań w trakcie całej wyprawy

o

trzydniowy trekking do Ala Kul zawierający: przewodnika mówiącego po angielsku, kucharza, tragarzy, posiłki, transfery, opłaty za wstęp i rozbicie namiotu w Parku Narodowym, Namioty, Śpiwory, maty

o

wstęp na Gorące Źródła Altyn Arshan

o

bilet wstępu na teren Parku Narodowego Big Almaty Lake

o

przewodnik po jeziorze Big Almaty

o

trekking na Big Alamaty Peak z przewodnikiem

o

gondola na wzgórze Kok Tobe - dwie strony

o

bilet wstępu do Parku Narodowego Altyn Emel

o

bilet wstępu do Parku Narodowego Kolsai

o

bilet wstępu do Kanionu Kazka

o

bilet wstępu do Kanionu Szarzyńskiego

o

wycieczkę kajakową po jeziorze Issyk-Kul

o

całodniowa wycieczka do parku Narodowego Ala Archa

o

opiekę doświadczonego polskiego lidera

o

pakiet Solisty

o

składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

o

wysokiej klasy ubezpieczenie podróżne typu premium: Koszty Leczenia + Choroby Przewlekłe - KL + CP (150 000 EUR), Odpowiedzialność Cywilna - OC (100 000 EUR szkody na osobie, 50 000 EUR szkody na mieniu), Następstw Nieszczęśliwych Wypadków - NNW (10 000 EUR), Bagaż (1000 EUR)

o

wysokiej klasy ubezpieczenie podróżne typu premium - SWR (sporty wysokiego ryzyka) na czas aktywności sportowych/ekstremalnych: KL + CP (150 000 EUR), Odpowiedzialność Cywilna - OC (100 000 EUR szkody na osobie, 50 000 EUR szkody na mieniu), Następstw Nieszczęśliwych Wypadków - NNW (10 000 EUR)

o

składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy

Cena nie zawiera:

x

biletu lotniczego (zakup biletu po stronie Klubu)

x

pozostałych posiłków

x

zwrotnej kaucji na wynajem samochodów 50 USD

x

ewentualnych atrakcji dodatkowych

x

kosztów wykonywania badań lekarskich, testów diagnostycznych oraz innych czynności wymaganych przez przepisy powszechnie obowiązującego prawa państw przez które przebiega podróż

Wybierz termin i leć z nami!

Lipiec
Sierpień
Zaloguj się, aby dołączyć do listy rezerwowej
Icon Zostało 0 miejsc
WAW/BER--ALA/FRU
ALA/FRU--WAW/BER
03.07.24 - 18.07.24
Lider Marek Wójciak
Brak miejsc
Icon
Zaloguj się, aby dołączyć do listy rezerwowej
Icon Zostało 0 miejsc
WAW/BER--ALA/FRU
ALA/FRU--WAW/BER
06.08.24 - 21.08.24
Lider Marta Zaczyk
Brak miejsc
Icon
+ Dowolny termin - brak Twojego terminu
- wyjazd prywatną grupą
- jeszcze nie ma terminów