img bottom

Filipiny – kiedy jechać? Pogoda i temperatura w ciągu roku

Do spełnienia marzeń o egzotycznych wakacjach, spokojnych plażach i ciepłej wodzie nie trzeba wiele – wystarczą Filipiny! Kiedy jechać do tego kraju, by pogoda była idealna do odpoczynku? Czy podróżowanie poza sezonem w tym przypadku ma sens? Oto wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem na Filipiny – temperatura, opady, klimat.

Filipiny – położenie geograficzne a klimat

Filipiny to kraj wyspiarski w Azji Południowo-Wschodniej, położony na Archipelagu Filipińskim i otoczony wodami Oceanu Spokojnego. Charakterystyczna lokalizacja na mapie świata sprawia, że występuje tam klimat równikowy monsunowy ze średnimi temperaturami miesięcznymi od 25,5°C do ponad 28°C przez cały rok. Do tego panuje spora wilgoć i przez dużą część roku pada. W miesiącach od lipca do listopada istnieje także ryzyko pojawienia się tajfunów.
Wpływ na warunki pogodowe ma także znaczna długość i szerokość archipelagu. Rozciąga się on na 1880 km z północy na południe oraz 1200 km ze wschodu na zachód, co znów skutkuje dużym zróżnicowaniem klimatycznym. Jeśli więc chodzi o Filipiny, pogoda nie jest taka sama w każdym ich zakątku.

Jaka jest pogoda na Filipinach?

Właściwości klimatu sprawiają, że Filipiny mają 2 pory roku – suchą i deszczową. Na większości najpopularniejszych wysp archipelagu pora sucha przypada mniej więcej od grudnia do maja, pora deszczowa zaś na czerwiec – listopad.

Filipiny w zimie

Filipiny w grudniu, styczniu i lutym, kiedy w Polsce panuje niezbyt przyjemna pogoda, zaskakują wysokimi temperaturami i dużą liczbą dni słonecznych. Trzeba mieć więc sporego pecha, by trafić na deszcz. Temperatury w ciągu dnia oscylują koło średniej 28°C, z kolei w nocy to ok. 23°C. Wypoczynkowi sprzyja także ciepła woda mająca nawet powyżej 27°C.

Filipiny na wiosnę

A jak wypadają wyspy, jeśli chodzi o naszą wiosnę? Filipiny w marcu i kwietniu wciąż są dość stabilne, jeśli chodzi o pogodę. Panują tam wysokie średnie temperatury rzędu 30-32°C w ciągu dnia i 24-25°C w nocy. W tym okresie wciąż można liczyć na sporo dni słonecznych (24-27), jednak widać już wyraźną tendencję zwiastującą nadejście pory deszczowej. Ta rozpoczyna się mniej więcej w maju. To właśnie w tym miesiącu zaczyna przeważać deszcz i zachmurzenie, znacznie ograniczając ilość promieni słońca. Jednocześnie wciąż królują wysokie temperatury do 33°C.

Filipiny latem

Filipiny w czerwcu są przeważnie gorące i deszczowe. Panują tam wówczas temperatury sięgające 30°C i więcej, które potęgowane przez panującą w powietrzu wilgoć, są odczuwane jako o wiele wyższe. Do tego opady występują nawet w ciągu 26 dni.
Podobne warunki mają Filipiny do zaoferowania w lipcu i sierpniu, z tym że pada tam jeszcze więcej (nawet przez 29 na 31 dni), a temperatury są tylko odrobinę niższe (28-29°C).

Filipiny jesienią

Filipiny we wrześniu wciąż nie rozpieszczają słoneczną pogodą. Dni deszczowe zdecydowanie przeważają – na palcach jednej ręki można policzyć te, w które świeci słońce. Również temperatura utrzymuje się na wysokim poziomie, sięgając nawet 31 kreski na termometrze. Z kolei październik i listopad zaczynają przynosić stabilizację pogody. Opady występują już o wiele rzadziej, jednocześnie utrzymując wcześniejsze temperatury. Średnia wody w oceanie wynosi wówczas mniej więcej 27-29°C.

Kiedy najlepiej jechać na Filipiny?

Zastanawiając się nad tym, kiedy jechać na Filipiny, i biorąc przy tym pod uwagę pogodę, najlepiej jest wybrać okres pomiędzy listopadem a kwietniem. Wówczas na większości wysp o charakterze turystycznym panują dość stabilne warunki pogodowe z dużą ilością słońca i wysokimi temperaturami, które jednak narastają z miesiąca na miesiąc. To także czas bez tajfunów ani wzmożonych opadów deszczu, które mogłyby pokrzyżować wakacyjne plany.
Natomiast jeśli piękna pogoda to dla Ciebie za mało, poznaj kolejne 5 powodów, by rzucić wszystko i wyjechać na Filipiny.

Filipiny w Solistami

Nie zastanawiaj się, czy Filipiny, ale kiedy jechać, by skorzystać z ich uroku jak najwięcej! Solistowa wyprawa na Filipiny to prawie 2 tygodnie pobytu w raju. Nasza recepta na udany wyjazd? Dogodne terminy w okresie idealnie wyważonej pogody, świetnie przygotowany plan, który nie pozostawia ani chwilę na nudę oraz doborowe towarzystwo dzielące z Tobą pasję do podróżowania. Już teraz odkryj, jak wspaniale możesz bawić się razem z nami!