Ale Meksyk! Szalona wyprawa do kraju Sombrero, Burito i starożytnej cywilizacji Majów

Ale Meksyk! Szalona wyprawa

Jeżeli trzeba byłoby wybrać tylko jeden kraj na całym świecie, który koniecznie trzeba odwiedzić i miałoby być to ciepłe miejsce, z pewnością postawilibyśmy na Meksyk. Nawet jeżeli nie znalazłby się na 1. miejscu, z pewnością zasługuje na podium w ścisłej czołówce najbardziej fascynujących miejsc świata. Załóż więc sombrero na głowę, przekąś pikantne burrito i wybierz się na szaloną wyprawę do Meksyku. Co warto zobaczyć i jakie atrakcje czekają na odważnych podróżników?

Dlaczego Meksyk przyciąga turystów?

Trochę w tym zasługi popkultury, trochę dobrego PR-u władz starających się wypromować region, a najwięcej zasługi jest w doskonałej lokalizacji. Meksyk wszak leży pomiędzy terytorium Stanów Zjednoczonych a państwami Ameryki Środkowej i Południowej. Otoczony jest Oceanem Spokojnym, Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim. Oferuje coś zarówno miłośnikom pieszych wędrówek i poznawania lokalnego folkloru, jak i turystom, którym do szczęścia nie potrzeba niczego więcej niż prażącego słońca, piaszczystych plaż i przyjemnie chłodnej oceanicznej wody. Jeżeli dodać do tego całkiem niezłe połączenia lotnicze i lądowe, bogatą ofertę turystyczną i zabytki zaliczane do cudów świata, otrzymujemy niemalże wyprawę idealną.

Niemalże, gdyż pewną rysą na wizerunku kraju kładzie się stosunkowo wysoka przestępczość i narkobiznes. Ale nie dotyczy to rejonów turystycznych. Władze kraju doskonale zdają sobie sprawę z tego, że turyści są żyłą złota i pilnują porządku oraz bezpieczeństwa. Niemniej jednak zwiedzanie meksyku na własną rękę w pojedynkę nie jest dobrym pomysłem – lepiej wybrać się z zaufaną paczką np. z Solistami do Meksyku. W grupie zawsze bezpieczniej i bardziej interesująco – co roku już organizujemy wyprawy do tego fascynującego kraju i znamy najciekawsze i przede wszystkim bezpieczne miejsca Meksyku.

Meksyk atrakcje turystyczne, które polecamy

Aby wyprawa do Meksyku była udana, naprawdę nie trzeba wiele. Już sam pobyt jest atrakcją, jednak nie warto poprzestawać na samym leżakowaniu w słońcu nad błękitnym oceanem.

Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl nawet niezbyt zorientowanemu turyście, są piramidy Majów. Tak jak piramidy faraonów w Egipcie, tak piramidy Majów w Meksyku są atrakcją turystyczną i absolutnym must-see. Nie dość, że piramidy robią niesamowite wrażenie, to jest to po prostu kawał historii i to nie tylko tamtego rejonu. Cały Jukatan skrywa wiele historycznych ciekawostek i tajemnic, które warto odkryć i dowiedzieć się co nieco o martwej już cywilizacji. Największym, najpotężniejszym i najciekawszym przykładem jest Chichen Itza, czyli najsławniejsza piramida świątyni Kukulkana. Inną, równie zjawiskową atrakcją Meksyku jest Tikal, czyli dawna stolica państwa Majów. To miejsce, które przez wieki popadło w niepamięć, lecz obecnie można je podziwiać w pełnej krasie, słuchając przewodnika opowiadającego o tamtejszej kulturze i osiągnięciach.

Turystyka w Meksyku to nie tylko Majowie

Będąc w tych rejonach, trzeba odwiedzić stolicę kraju, czyli Mexico City (lub jak kto woli – Miasto Meksyk). To drugie, zaraz po Szanghaju, najludniejsze miasto świata z 23,2 milionami ludności. Jest tak różnorodne, tak rozbudowane, z tyloma zabytkami Meksyku i atrakcjami, że przyjechać tu tylko na 1 dzień to grzech. Główny pałac miasta Zocalo, freski Diego Rivery w Pałacu Narodowym, katedra na placu głównym, czy Zona Rosa („Różowa Strefa”) będąca całą dzielnicą turystyczną i rozrywkową, to tylko muśnięcie z wierzchu niespodzianek, jakie czekają na podróżnika. Wiadomo, że Meksyk jest duży, a czas na zwiedzanie ograniczony, dlatego na samej stolicy podróż zakończyć się nie może.

Kolejnym miastem, do którego warto zawitać jest Puebla, zwane małym Meksykiem. To miasto artystów, pełne kolonialnych zabytków, świątyń i turystycznych atrakcji; centrum uniwersyteckie, kulinarne i artystyczne. Smaczku dodaje jego lokalizacja, nieopodal wulkanów Popocatepetl i Iztaccihuatl, będących kolejnymi punktami w planie podróży.

Wybierając się z Solistami do Meksyku zobaczysz również:

  • Oaxaca, czyli kolorowe miasto pełne zapachów, będące stolicą dziedzictwa kulturowego regionu.

  • San Cristobal de las Casas – niezwykłe miasto pełne pięknych uliczek i kolonialnej architektury, słynące z najdziwniejszego kościoła na świecie.

  • Palenque oraz jego okolicę znaną z ruin świątyni Majów i wodospadów Cascadas de Agua Azul.

  • Cenoty – uznawane za święte miejsca, naturalne baseny Majów, czyli dziury w skałach wapiennych wypełnione słodką wodą.

Czy to już wszystko, co warto zobaczyć w Meksyku? Oczywiście, że nie, lecz aby się o tym przekonać, musisz wybrać się tam osobiście. Niczym w filmach przygodowych przejdziesz za kotarę wodospadu Mizol Ha, popływasz w kompleksie wodospadów Agua Azul, odpoczniesz na piaszczystych, oceanicznych plażach, spróbujesz oryginalnej meksykańskiej kuchni i spędzisz z nami fantastyczny czas.