img bottom

Najciekawsze wulkany na Islandii

Wulkany na Islandii przyciągają od samego początku. Majestatyczne i piękne, ale jednocześnie trochę straszne, do dzisiaj stanowią ważną atrakcję wyspy, przykuwając uwagę swoją ogromną mocą demonstrowaną co jakiś czas kolejnymi erupcjami. Jakie wulkany w Islandii warto zobaczyć? Które z nich są najciekawsze? Zobacz nasz subiektywny solistowy spis!

Wulkany na Islandii – lista

Islandia, która leży na styku dwóch płyt tektonicznych, jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanicznie obszarów na świecie. Znajduje się tam więc wiele wulkanów, a większość z nich może być aktywnych z nich. Które wulkany Islandii stanowią jednak największą atrakcję?

Chcesz je zobaczyć na żywo? Sprawdź wyprawę: Islandia Interior

Wulkany Magni i Modi

Jeśli myślisz, że w przypadku wulkanów na Islandii wszystko, co miało się wydarzyć, już wydarzyło, to nawet nie wiesz, jak bardzo się mylisz. Magni i Modi to dwa wulkany, które powstały w wyniku erupcji Eyjafjallajökull w kwietniu 2010 roku. Ich nazwy zostały zaczerpnięte bezpośrednio z nordyckiej mitologii – Magni i Modi byli synami boga burzy i piorunów, Thora.

Chociaż wulkany te nie mają jeszcze nawet 15 lat, a do tego nie są zbyt wysokie – to ledwie kopuły wulkaniczne wysokie na kilkadziesiąt metrów – cieszą się sporą popularnością. Zawdzięczają ją nie tylko swojej lokalizacji – położone są w malowniczej dolinie Thorsmork na południu Islandii – ale także prowadzących do niej ciekawym trasom turystycznym, która pozwalają nasycić oczy wyjątkowo pięknymi widokami. Przejście nimi trwa 6-8 godzin i kosztuje nieco wysiłku, jednak jest to tego warte. Obecnie Magni i Modi nie są aktywne, co jednak nie znaczy, że nie obudzą się w przyszłości.

Wulkan Eyjafjallajökull

Eyjafjallajökull (1666 m n.p.m.) reprezentuje czynne wulkany na Islandii. Znajduje się w masywie Eyjafjöll w południowej części wyspy, a jego nazwa nawiązuje do znajdującego się na nim lodowca – ten jest szóstym pod względem powierzchni na wyspie. Wulkan Eyjafjallajökull ostatni raz wybuchł w 2010 roku, robiąc przy tym sporo zamieszania. Uwolniony przez niego pył wulkaniczny zakłócił ruch samolotowy w całej Europie na kilka dobrych dni. To nie była jednak jego pierwsza erupcja – do tych dochodziło wielokrotnie już wcześniej.

Na ten moment Eyjafjallajökull jest bezpieczny i można go zdobyć w trakcie jednodniowej wycieczki. Trasa na szczyt ma średni poziom trudności, jednak jej pokonanie wymaga posiadania dobrej kondycji fizycznej. Cały trud włożony w wędrówkę, wynagradzają za to niesamowite widoki – w końcu z jakiegoś powodu Eyjafjallajökull uchodzi za najpiękniejszy lodowiec na Islandii.

Wulkan Blahnukur

Wulkan Blahnukur (940 m n.p.m.), czy też Bláhnjúkur, jak określany jest w Islandii, znaczy dosłownie „błękitny szczyt”. Jego nazwa nawiązuje do nietypowego niebieskawego odcienia zboczy, którego nadają mu pokrywające je lawa i popioły wulkaniczne. Położony jest na południu wyspy i wraz ze znajdującym się niedaleko wulkanem Brennisteinsalda stanowi część krajobrazu Landmannalaugar – regionu górskiego mieniącego się niezliczonymi kolorami. Dzięki znajdującym się w skałach minerałom całe wzniesienia zachwycają rozmaitymi odcieniami brązów, pomarańczy, czerwieni, żółci, czy niebieskiego, poprzeplatanymi z soczystą zielenią i zalegającym gdzieniegdzie białym śniegiem.

Zarówno Landmannalaugar, jak i Blahnukur, są częstym celem wycieczek. Samo wejście na wulkan jest średnio wymagające, choć dobra kondycja się jak najbardziej przyda. Z jego szczytu rozpościera się zaś niesamowita panorama obejmująca nie tylko tęczowe góry, ale także 5 lodowców.

Hnausapollur (Bláhylur)

Hnausapollur, znane również pod nazwą Bláhylur, to nie tyle wulkan w całym znaczeniu tego słowa, ile jezioro kraterowe będące pamiątką z czasów, gdy aktywne wulkany na Islandii były jeszcze częściej spotykane niż teraz. Za jego powstanie odpowiada erupcja dwóch stratowulkanów Torfajokull i Bardarbunga, do której doszło w IX wieku. Samo jezioro ma powierzchnię około 30 ha i znajduje się na wysokości 570 m n.p.m., jego błękitna woda mocno znów kontrastuje z otaczającą go zielenią i skałami.

Chociaż jezioro już samo w sobie prezentuje się malowniczo, jego otoczeniu również niczego nie brakuje – Hnausapollur znajduje się w rezerwacie przyrody Fjallabak, który obejmuje również wspomniany wcześniej obszar Landmannalaugar. Co więcej, całkiem blisko leżą kolejna 2 jeziora kraterowe – Ljotipollur oraz Frostastadavatn.

Zobaczyć wulkany – Islandia z Soliści Adventure Club

Wyprawy na Islandię można zorganizować na wiele różnych sposobów, co jest jej niewątpliwym atutem. Jeśli jednak chcesz poczuć, jak wielka jest pierwotna siła przyrody, koniecznie wybierz się na taką, która pozwoli Ci zobaczyć najwspanialsze wulkany w Islandii. Wyprawa Islandia Interior przygotowana przez Solistów to doskonała propozycja dla wszystkich, którzy muszą się zmęczyć, żeby poczuć się wypoczętym. Na wszystkich uczestników czekają 2 tygodnie niesamowitych przeżyć, widoków i pokonywania samego siebie. Chcesz się przekonać, jak wygląda interior w naszym wykonaniu? Zarezerwuj wyprawę już dzisiaj!