Pustynia Atacama – co robić w najsuchszym miejscu na ziemi?
Pustynia Atacama to jedno z najbardziej suchych, a jednocześnie najbardziej nieprzyjaznych miejsc na świecie. Położona w północnej części Chile, i ciągnąca się aż przez 900 km, może zarówno zachwycać, jak i przerażać, szczególnie że w niektórych jej rejonach ostatni raz deszcz padał na początku XX wieku. Co jeszcze warto wiedzieć o tym zdumiewającym miejscu?
Dlaczego pustynia Atacama jest niezwykła?
Pustynia Atacama jest takim miejscem, które wymyka się popularnym klasyfikacjom, stając w wielu kategoriach poza wszelką konkurencją. Już sam fakt, że jest jedyną pustynią w Ameryce Południowej, czyni ją wyjątkową i wartą zobaczenia. Jednocześnie zalicza się ją do jednego z najsuchszych miejsc na świecie z roczną sumą opadów poniżej 100 mm. Warto przy tym zaznaczyć, że w niektórych rejonach pustyni deszcz nie padał już przeszło od stu lat, a w innych pojawia się co kilka.
Tak mała ilość opadów ma bezpośredni związek z tym, gdzie leży pustynia Atakama. Ta położona jest pomiędzy Oceanem Spokojnym a Andami, rozpinając się na wysokości od 500 do 4 900 m n.p.m. Wyż baryczny, który występuje nad oceanem, blokuje napływanie wilgotnych mas powietrza, co w połączeniu z tworzącym się wzdłuż wybrzeża zimnym prądem morskim Peruwiańskim wpływa na zjawisko wykształcania się chmur opadowych, znacząco obniżając ich ilość.
Chociaż pustynie kojarzą się raczej ze skwarem, i pod tym względem wyjątkiem nie jest także pustynia Atacama, pośród wielu ciekawostek na jej temat, warto wspomnieć o… śniegu, który spadł tam w sierpniu 2021 roku. Sam fakt wystąpienia nie jest jednak aż takim zaskoczeniem, co miesiąc, w którym wystąpił i jego ilość – pokrywa śnieżna w niektórych punktach sięgała niemal 15 centymetrów!
Co zobaczyć na pustyni Atacama?
Jeśli uważasz, że pustynie trudno zaliczyć do miejsc wartych odwiedzenia, to dzięki pustyni Atacama szybko zmienisz zdanie. Na rozległym terenie mającym około 1000 km długości i 100 km szerokości naprawdę jest co zwiedzać, a poszczególne rejony mogą się bardzo między sobą różnić. Wystarczy tylko rzut oka, by zobaczyć, jak wygląda pustynia Atacama na mapie, i samodzielnie się przekonać, ile interesujących miejsc jest tam do odkrycia.
Salar De Atacama
To ogromne solnisko nie bez powodu nazywane jest słoną pustynią Chile. Pokryte niewielkimi jeziorkami i złożami soli potasowo-magnezowej, soli kamiennej, litu oraz boraksu uznawane jest za drugie najbardziej płaskie miejsce świata.
Valle de la Muerte
Dolina Śmierci, zwana także Doliną Marsa, to jedna z dwóch dolin na pustyni Atakama. Pokryta jest zwietrzałymi formacjami skalnymi i piaszczystymi wydmami, wyróżniając się bardzo oryginalnym krajobrazem. Można uprawiać tam również sandboarding, czyli jazdę na desce podobnej do snowboardowej, tyle że nie po śniegu, a po piasku.
Valle de la Luna
Dolina Księżycowa, nazwana tak z uwagi na niespotykane, surowe krajobrazy przywodzące na myśl księżyc i praktycznie zerową roślinność, jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na pustyni Atakama. Duża zasługa w tym bliskości miasteczka San Pedro, które stanowi dobrą bazę wypadową do zwiedzania okolicznego terenu.
Jak się przygotować do wyprawy na pustynię?
Planując wyprawę na pustynię, warto się odpowiednio przygotować, co pozwoli zminimalizować ewentualne konsekwencje przebywania przez dłuższy czas w otwartym terenie i w niesprzyjających warunkach. Elementami, których nie można zignorować, są przede wszystkim odpowiedni ubiór, włączając w to nakrycie głowy oraz zaopatrzenie się w dużą ilość wody pitnej.
Wybierając się na pustynię, koniecznie zabierz:
- Odzież z długimi rękawami i nogawkami – zasłaniając jak największą powierzchnię ciała, chronisz się nie tylko przed poparzeniami słonecznymi, ale również wiatrem z piaskiem, owadami, czy urazami. Najlepiej jest wybierać ubrania wykonane z naturalnych tkanin, które oddychają, a skóra pod nimi się nie poci. Dobrą alternatywą może być również specjalistyczna odzież techniczna taka jak seria Forclaz od Decathlon.
- Nakrycie głowy – piekące słońce i otwarty teren bez centymetra kwadratowego cienia sprzyjają udarom cieplnym, które są śmiertelnie niebezpieczne, dlatego też na pustyni odpowiednie nakrycie głowy jest nie mniej ważne niż woda pitna. Lepiej jednak zrezygnować z czapki z daszkiem czy słomkowego kapelusza na rzecz nakrycia zasłaniającego nie tylko głowę, ale także kark i chroniącego twarz przed wiatrem i piaskiem. Polecane są zwłaszcza specjalne chusty trekkingowe lub czapki trekkingowe zaprojektowane właśnie z myślą o wędrówkach po pustyni.
- Obuwie – jeśli liczysz tylko na miękki i czysty piasek, to nastaw się na rozczarowanie. Na pustyni łatwo o nierówności terenu i wystające kamienie, dlatego najlepiej zabrać ze sobą solidne buty z grubą podeszwą, którym niestraszne będzie wędrowanie po zróżnicowanym podłożu.
- Woda – wysokie temperatury i dużo słońca wiążą się z koniecznością nawadniania, dlatego też, aby uniknąć przegrzania i udaru, należy zaopatrzyć się w kilka litrów wody pitnej i systematycznie uzupełniać jej poziom w organizmie.
Twoim marzeniem jest wyprawa do Peru, Boliwii i Chile? Soliści pomogą Ci go spełnić! Dołączając do nas, spędzisz 14 cudownych dni w Ameryce Południowej, w trakcie których zobaczysz najpiękniejsze, najbardziej zdumiewające i najciekawsze miejsca w Peru, Boliwii i Chile. To jedyna okazja, by nie tylko pozwiedzać, ale także poznać lokalne zwyczaje oraz spędzić czas z ekipą, która tak jak Ty lubi poznawać kraje inaczej niż z biurem podróży.
Materiał powstał we współpracy z firmą Decathlon