img bottom

Patagonia – na krańcu świata

Wyprawa do Patagonii ma w sobie wszystko to, co powinna mieć ekspedycja na koniec świata – przygodę, nutkę ekscytacji, możliwość odkrycia nieznanego i… [tu wstaw czym dla Ciebie powinna być wyprawa na koniec świata]. W Patagonii znajdziesz to wszystko, a nawet więcej. Wyjątkowe miejsce kusi podróżników z całego globu, a ciekawostką jest to, że pory roku wypadają tam odwrotnie niż w Polsce. Podczas naszego lata panuje tam zima, a naszą zimą – lato. Warto więc wybrać się tam w styczniu, by uciec przed chłodem lub w sierpniu, by czmychnąć przed upałami.

Gdzie znajduje się Patagonia?

Patagonia jest krainą geograficzną południowej części Ameryki Południowej, leży na terenie Argentyny i Chile. Chociaż jej nazwy wiele osób może już nie pamiętać z lekcji geografii, to o Buenos Aires zapewne słyszał każdy. Jest to jedno z najsłynniejszych miast Argentyny – jej stolica i zarazem stolica tanga. Dlatego kolejnym razem, zastanawiając się, gdzie jest Patagonia, pomyśl właśnie o argentyńskim tangu i Buenos Aires. Sprawdzone, działa.

Patagonia – dlaczego warto wybrać się na koniec świata?

Przestrzenie Patagonii robią niesamowite wrażenie. To miejsce idealne na długotrwałe wyprawy, w których trakcie można podziwiać niesamowite krajobrazy, dziką naturę, góry i lodowce majestatycznie wznoszące się na horyzoncie. Warto też przyjrzeć się z bliska szczytom i wybrać się na trekkingi po górach Patagonii.

Patagonia będzie spełnieniem marzeń dla poszukiwaczy przygód i osób lubiących dzikie, tropikalne klimaty, dla podróżników lubujących się w górskich trekkingach, a także dla miłośników obserwowania dzikiej przyrody w naturalnym środowisku. Mało? Chcesz jeszcze więcej powodów, dlaczego warto jechać z Solistami do Patagonii? Oto one:

  • Odwiedź Buenos Aires i odkryj argentyńską kulturę, sztukę i kulinarne smaki,

  • Wstąp do miasta na końcu świata Ushuaia, które oczaruje Cię od pierwszego wejrzenia,

  • Zdobądź lodowiec w Patagonii Perito Moreno majestatycznie unoszący się na wodzie,

  • Zrób zdjęcie szczytowi Fitz Roy, który na żywo prezentuje się wprost bajecznie,

  • Wejdź na Torres del Paine.

Patagonia – trekking pod Torres del Paine

Dla osób chcących aktywnie spędzić czas, atrakcją będą nie tylko lodowce. W Patagonii najsłynniejszą górą, którą każdy chce zdobyć, jest Torres del Paine, a trekkingi są jednym z powodów, dla których co roku zjeżdżają się tam turyści, wytrawni podróżnicy i miłośnicy ekstremalnych wypraw. Górę można zdobyć na wiele sposobów. Trekking pod Torres del Paine z Solistami zakłada 5-dniową wędrówkę w celu zdobycia szczytu.

Trekking na Torres del Paine uważany jest za jeden z najpiękniejszych na świecie. Malownicza trasa pozwala na podziwianie patagońskich krajobrazów, lodowców, jezior i szczytów. Na górę prowadzą 2 główne szlaki, z których szlak „W Trek” jest najpopularniejszy. Ma 80 kilometrów długości, a na jego przejście trzeba przeznaczyć około 5 dni. Istnieje kilka wariantów przejścia, ale najczęściej wybierany jest wariant ze wschodu na zachód, gdyż poziom trudności maleje wraz z przebytą odległością (w drugą stronę trudność rośnie). Na terenie Parku Narodowego Torres del Paine dostępne są bezpłatne i płatne kempingi. Podróżnicy mogą na nich przenocować, by ruszyć w dalszą podróż. I tak każdego kolejnego dnia.

Czy warto wybrać się na trekking na Torres del Paine? Oczywiście, a nawet więcej: trzeba to zrobić, bo taka droga to nie tylko przyjemność oglądania majestatycznych widoków i zapierających dech w piersiach krajobrazów; to również (a może właśnie przede wszystkim) walka z samym sobą i własnymi słabościami. Bo chociaż marsz nie jest bardzo trudny, a przejście szlaku jest w zasięgu ręki zwykłego śmiertelnika (nadludzkie zdolności nie są wymagane), to jednak przejście daje sporo satysfakcji. Nie każdy jest w stanie podjąć się takiego wyzwania.

Patagonia – wyprawa o różnych porach roku

Patagonia jest regionem, który warto odwiedzać całorocznie. We wstępie wspominaliśmy, że pory roku wypadają odwrotnie niż u nas. W zależności od regionu oraz czasu, w Patagonii można uprawiać turystykę górską, zdobywać lodowce, uprawiać kajakarstwo lub kitesurfing, pływać w ciepłej i krystalicznie czystej, oceanicznej wodzie, poznać lądową faunę i florę i zwiedzić parki narodowe. Zimą natomiast to miejsce idealne dla miłośników narciarstwa i śnieżnych sportów oraz okazja, by poznać Patagonię z zupełnie innej strony.