img bottom

Nikaragua – ciekawostki

Informacje praktyczne i ciekawostki podróżnicze

Kraj plaż, przejrzystej wody, tropikalnych lasów i prażącego słońca; miejsce idealne na wakacyjny relaks na łonie natury. Nikaragua dostarcza wiele atrakcji turystom spragnionym wypoczynku na lazurowych wybrzeżach i piaszczystych plażach, w cieniu tropikalnych lasów, u podnóży majestatycznych wulkanów. Marzy Ci się taka wyprawa? Przeczytaj garść praktycznych wiadomości. Nikaragua – informacje turystyczne.

NIKARAGUA – TURYSTYKA TROPIKALNA, ALE CZY EKSTREMALNA?

Nikaragua leży w Ameryce Środkowej między Kostaryką a Hondurasem. Otoczona jest Oceanem Spokojnym oraz wodami Morza karaibskiego. Warto zaplanować wyprawę do Nikaragui w połączeniu z wyjazdem do Kostaryki, tak jak my to zrobiliśmy w swoich planach wyjazdowych. Co warto wiedzieć o Kostaryce?

Najlepszym sposobem spędzania czasu jest turystyka wysokogórska, obserwacje wulkanów, plażowanie i korzystanie ze wszystkich wodnych atrakcji: nurkowanie, sporty wodne czy łowienie ryb. Koniecznie trzeba bliżej zapoznać się z tamtejszą kulturą, sztuką, historią i rzemiosłem, które są tak odmienne od naszych, że aż egzotyczne.

 

 

NIKARAGUA – INFORMACJE PRAKTYCZNE I KIEDY JECHAĆ

Nikaragua ma wilgotny i gorący klimat równikowy ze średnimi temperaturami przekraczającymi 25°C. W głąb kraju i na wyżej położonych terenach średnia temperatura jest niższa o około 10°C. Na zachodzie kraju rośnie sawanna, natomiast na wschodzie piękne, bogate i wilgotne lasy równikowe, i tam też występują obfite opady przez cały rok. Nikaragua jest też narażona na huragany. Na pytanie, kiedy jechać do Nikaragui, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a przez cały rok jest tam mniej więcej podobny klimat. My preferujemy czas, gdy w Polsce jest zimno i szaro-buro. Sprawdź terminy wyjazdu do Kostaryki i Nikaragui z Solistami.

 

NIKARAGUA WIZA

Podobnie jak do Kostaryki, dla obywateli Polski nie ma obowiązku wizowego na pobyt do 90 dni. Trzeba mieć natomiast ważny paszport, a w przypadku posiadania obywatelstwa innego niż Polskie, należy sprawdzić warunki wjazdu na teren państwa Nikaragua. Wiza będzie też konieczna, jeśli planujesz pobyt dłuższy niż 3 miesiące.

 

NIKARAGUA WALUTA

Obowiązującą walutą w Nikaragui jest Cordoba (NIO). 1 dolar amerykański USD to ok. 28 NIO / 1 PLN to ok. 8.59 NIO. Można płacić tamtejszą walutą lub dolarami. Czy w Nikaragui jest drogo? Na szczęście kraj ten należy do tanich, a ceny w Nikaragui potrafią pozytywnie zaskoczyć (w przeciwieństwie do sąsiadującej Kostaryki, gdzie ceny są iście turystyczne).

Nikaragua ceny

Koszty życia turystycznego w Nikaragui są niskie, chociaż – tak jak wszędzie – mocno zróżnicowane i zależą od tego, czy zdecydujemy się na podróż po kosztach, czy w pełnym luksusie, korzystając z wszystkich udogodnień.

Nikaragua – ceny przykładowe (uśrednione):

 • Posiłek w taniej restauracji 5.80 USD

 • Posiłek dla 2 osób, restauracja klasy średniej 3 dania 22 USD

 • Chleb 1.60 USD

 • 1,5 l wody 0,92 USD

 • Paczka papierosów (Marlboro) 3.00 USD

 • Lokalne piwo 0,5 USD

 • Bilet autobusowy 0,45 USD

 • Benzyna (1 litr) 1.00 USD

 • Nocleg na campingu ok. 3 USD

 • Nocleg w dormitorium 5-7$ dormitorium

 • Pokój 2-osobowy z łazienką 15$

NIKARAGUA – TURYSTYKA. CO ZOBACZYĆ? 

Oprócz rajskich plaż, ciepłych wód i tropikalnych lasów warto odwiedzić:

 • Managua, czyli stolica Nikaragui. Atrakcje: Katedra Antigua, Teatr Narodowy i Pałac Narodowy, fontanna na rondzie Ruben Darío Rotonda, pomnik rewolucjonisty Augusto César Sandino oraz stadion sportowy „Estadio Nacional Dennis Martínez”.

 • Matagalpa. Główne atrakcje: Katedra Świętego Piotra, kościół San Jose i Molaguina, lokalne Muzeum Kawy, kaplica El Ateneo w Pałacu Episkopatu.

 • San Juan Del Sur – miejsce idealne dla miłośników sportów wodnych. Znajduje się tutaj latarnia morska obok Fortu Williama Walkera.

 • Leon – miasto wypadowe na wycieczkę do wulkanów Telica i Cerro Negro oraz na pobliskie rajskie plaże Poneloya, Penitas i wyspę Juan Venado.

 • Masaya – ośrodek handlowy, gdzie można kupić piękne wyroby artystyczne z całego regionu Ameryki Środkowej. Warto wybrać się nad jezioro Masaya, z którego widać aktywny wulkan.

 • El Castillo – słynie z fortu obronnego położonego nad rzeką San Juan przy granicy z Kostaryką.

 • Granada – ważny port nad jeziorem Nikaragua. W mieście znajdują się liczne zabytki: kościół San Francisco z XVI wieku, kościół Guadelupe, kościół La Merced, Plaza de la Independencia, Colegio Centroamericano, stara stacja kolejowa.

Nikaragua to wymarzone miejsce dla miłośników zabytków, aktywnych wczasowiczów lubiących górskie i tropikalne wyprawy, jak i dla plażowiczów, marzących o tym, by wylegiwać się w promieniach prażącego słońca, i od czasu do czasu, zanurzyć się w ciepłej wodzie.