img bottom

Nikaragua – Gorące serce Ameryki Centralnej

Jeśli chcesz się przenieść do innego świata, koniecznie odwiedź Nikaraguę. Położona w Ameryce Centralnej przyciąga rajskimi plażami, nieprzeniknionymi dżunglami i wysokimi wulkanami, które są wciąż aktywne. Jest to więc doskonałe miejsce na odpoczynek, niezależnie od tego, czy lubisz aktywnie spędzać czas, czy korzystać z dobrodziejstw nadmorskich klimatów, jakie może zaoferować Popoyo Beach. Nikaragua jest dla każdego, przekonaj się o tym samodzielnie!

Perły historii, perły kultury – najważniejsze miasta Nikaragui

Mało kto o tym wie, ale Nikaraguę odkrył sam Krzysztof Kolumb, przybywając do jej wschodnich wybrzeży w 1502 roku. Od tego czasu tereny te zostały objęte hiszpańską kolonizacją. Właśnie jej pozostałością są dwa niezwykle urokliwe miasta – Granda i León. I choć Nikaragua skrywa jeszcze wiele atrakcyjnych miejscowości, te dwa konkurują o bycie najpiękniejszym. Tym, co je wyróżnia, jest ciekawa, kolorowa architektura w stylu – a jakże – kolonialnym.

Miasto Granda, Perła Nikaragui, jest nasiane licznymi kościołami (m.in. San Francisco, Guadelup, La Merced, Xalteva) oraz mniejszymi i większymi placami, w tym Plaza de la Independencia, który otaczają piętrowe budyneczki z kolumnami i tarasami. Samo miasto leży w pobliżu jeziora Nikaragua, stanowiąc ważny punkt w transporcie kolejowym i wodnym.

Natomiast León w Nikaragui, jest drugim co do wielkości miastem, jednak jego ludność i tak nie przekracza 200 tysięcy osób. Spacerując jego uliczkami można mieć wrażenie, że czas tam płynie wolniej, a ludzie się nie spieszą. Tym, co koniecznie tu trzeba zobaczyć, są ruiny León Viejo, hiszpańskiej osady z XVI wieku. Ta zniszczona w 1610 roku podczas wybuchu wulkanu Momotombo miejscowość, doskonale oddaje to, jak wyglądały procesy kolonizacyjne i struktury społeczne w XVI wieku. Wartość tego zespołu archeologicznego została doceniona wpisem na listę światowego dziedzictwa UNESCO w roku 2000.

Ometepe na Nikaragui – wyspa na środku jeziora

Jednym z ewenementów Nikaragui jest jezioro o tej samej nazwie. Uznane za największe w Ameryce Środkowej ma 8150 km² powierzchni i 108 km³ objętości. Znajdująca się na nim wyspa Ometepe stanowi ciekawą atrakcję turystyczną, i to nie tylko dlatego, że jest największą wyspą wulkaniczną. Na jej terenie wciąż można podziwiać czynne wulkany: Concepción (1610 m n. p. m.) i Maderas (1326 m n. p. m.), które tworzą dwa charakterystyczne wzniesienia. Ludność, która zamieszkuje wyspę, żyje w zgodzie z sobą i naturą, hodując bydło i uprawiając tytoń.

Wulkan Masaya w Nikaragui - „Usta Piekieł”

Choć w Nikaragui znajduje się wiele wulkanów, jeden zasługuje na szczególną uwagę. Mowa o wulkanie Masaya, który wyróżnia się tym, że w jednym z jego kraterów, Santiago, można zobaczyć gorącą płynną lawę. Zanim Nikaraguę skolonizowali Hiszpanie, wulkan ten był obiektem kultu Indian, którzy określali go mianem Popogatape, „Góry, która parzy”. Natomiast konkwistadorzy poszli o krok dalej i nazywali go La Boca del Infierno, czyli „Usta Piekieł”.

Poruszając temat wulkanów, nie sposób nie wspomnieć o volcano boardingu, czyli jeździe na desce nie po śniegu, a zastygniętej lawie zalegającej na zboczach wulkanów. To jednak nie jest sport dla każdego, z tego względu nie warto próbować go uprawiać na własną rękę, korzystając raczej z usług odpowiedniej firmy, która wypożyczy sprzęt i poinstruuje, jak należy operować ciałem, by nie upaść i nie zrobić sobie krzywdy.

Popoyo Beach – Nikaragua i jej kurorty

Nikaragua jest z dwóch stron oblana wodą – od zachodu otacza ją Ocean Spokojny, natomiast od wschodu Morze Karaibskie. Ze względu na położenie geograficzne i panujący klimat, kraj ten może poszczycić się wyjątkowo pięknymi plażami. Jedną z nich jest Popoyo Beach, gdzie Nikaragua pokazuje zupełnie inne oblicze. Wieje tam ponad 300 dni w roku, co stwarza idealne warunki do surfowania. Prócz świetnych miejsc do uprawiania tego typu sportu, znajdują się tam również liczne kurorty, w których można prawdziwie wypocząć.

Nikaragua dla Ciebie

Jeśli chcesz odkryć to, co w Nikaragui najpiękniejsze, wybierz się tam razem z nami. Nasza solistyczna wyprawa obejmuje najbardziej zachwycające miejsca w tym kraju, dając możliwość poznania lokalnych tradycji i kultury – oczywiście w towarzystwie świetnej zabawy i otoczeniu ludzi, którzy tak jak Ty lubią podróżować w miejsca piękne, ale nieoczywiste.