img bottom

Namibia – Kraina kolorów nieba i ziemi

Kojarzysz zdjęcia z Afryki, te w których dostrzegasz szeroką paletę barw, niebo rozjarzone tak, że aż wydaje się przesycone barwami, a sawanna błyszczy różnymi odcieniami żółci, złota i zieleni? Czy patrząc na takie fotografie, przychodzą Ci na myśl kadry z animowanego filmu „Król Lew”? Te piękne kolorowe obrazki z czasów, gdy to jeszcze Mufasa był królem? Jeżeli chcesz takie kadry zobaczyć na żywo, Namibia jest do tego wprost stworzona. To kraina kolorów nieba i ziemi – i to nie jest wyłącznie poetycka przenośnia.

Namibia – najbardziej fotogeniczne miejsce na ziemi

Namibia to afrykański kraj, który z wielu względów jest wyjątkowy; miejsce, będące obiektem westchnień fotografów i zachwytów ze strony każdego, kto ogląda takie obrazki. Trzeba przyznać, że zdjęcia Afryki, a zwłaszcza Namibii mają w sobie coś urzekającego. Namibię nazywa się krainą kolorów i najbardziej fotogenicznym miejscem na Ziemi, ze względu na występujące tam kontrasty kolorów i silne nasłonecznienie. Nie bez znaczenia jest również stan powietrza, które nieskażone smogiem i spalinami jest krystalicznie przejrzyste, co również ma wpływ na widoki.

 

Najpiękniejsze zdjęcia z Namibii wychodzą podczas wschodu i zachodu słońca, gdy nasza gwiazda znajduje się nisko nad horyzontem, rozświetlając niebo najrozmaitszymi kolorami, od wyblakłego różu, po ciemną purpurę. To właśnie wtedy sawanny i stepy nabierają złocistych kolorów, a roślinność jest wysycona barwami.

 

Przepiękne są również nocne zdjęcia z Namibii, zwłaszcza te obejmujące niebo. Ze względu na dużą odległość od sztucznych źródeł światła i ich rozproszenie, w tych rejonach nie ma tzw. zanieczyszczenia nieba światłem, przez co warunki obserwacyjne są idealne. Droga mleczna widoczna gołym okiem zapiera dech w piersiach, a na zdjęciach z długim czasem naświetlania uwidacznia cały swój urok. A gdy dodać do tego, że doga mleczna przecina wstęgą niebo nad afrykańskimi sawannami, mamy przepis na magiczny obrazek.

Co musisz zobaczyć w Namibii?

Czego spodziewać się, wybierając się do Namibii? Co zobaczyć i jak zaplanować wyjazd, by na własne oczy przekonać się o tym, jak kolorowa i zróżnicowana jest Afryka? Przede wszystkim pojedź w towarzystwie osób, które wiedzą jak poruszać się po Afryce i które miejsca są najciekawsze. Dlatego zachęcamy, aby wybrać się do Namibii w solistowym towarzystwie. Plan wyprawy i wolne terminy znajdziesz tutaj.

 

Oto kilka ciekawych miejsc, które uwidaczniają, że nie ma krzty przesady w tym, że określamy Namibię jako fotogeniczną krainę kolorów. Wybrawszy z nami do Namibii, zobaczysz:

  • Malownicze wodospady Epupa
  • Wyschnięte jezioro Deadvlei
  • Nadmorską miejscowość Swakopmund
  • Jeden z największych na świecie parków narodowych – Etosha Park
  • Magiczne czerwone wydmy na pustyni Sossusvlei
  • Majestatyczny szczyt Spitzkoppe
  • Zieloną oazę pełną życia Waterberg Plateau
  • Kolonie fok na Cape Cross
  • Wybrzeże Skeleton Coast

 

I wiele innych miejsc. Wszystkie mają to do siebie, że są niezwykle malownicze i różnią się tak diametralnie, że czasami ma się wrażenie, że to nie mogą być lokalizacje w ramach jednego kraju. A jednak.

Czy wiesz, że…?

Namibia jest nie tylko krainą kolorów i miejscem, gdzie niesamowite zdjęcia „pstrykają się same”. Do Namibii warto pojechać również z innych względów. Czy wiesz na przykład, że jest to jeden z najbezpieczniejszych afrykańskich krajów? O bezpieczeństwie i zagrożeniach w Namibii pisaliśmy w innym artykule, do którego zapraszamy.

 

Ciekawostką jest to, że w Namibii znajduje się największy na świecie meteoryt będący w całości. Można go zobaczyć na własne oczy. Namibię zamieszkuje największa na świecie populacja gepardów, a najsłynniejszy park narodowy Etosha ma powierzchnię Holandii! Za to w Twyfelfontein znajdują się rysunki naskalne, mające aż 60 000 lat i należą do najstarszych na świecie… A to tylko kilka ciekawostek o Namibii, tak aby rozbudzić Twoja wyobraźnię. Jeżeli chcesz poznać ich więcej, dowiedzieć się gdzie znajduje się największe na świecie jezioro podziemne i najstarsza pustynia, musisz pojechać z nami na magiczną wyprawę, zrobić zdjęcia z Namibii i na własne oczy zobaczyć te cuda.