img bottom

Namibia – Kraina kolorów nieba i ziemi

Kojarzysz takie zdjęcia z Afryki, w których niebo jest tak rozjarzone, że aż wydaje się przesycone barwami, a sawanna błyszczy różnymi odcieniami żółci, złota i zieleni? Nie, to nie filtry. Ten kontynent naprawdę jest tak kolorowy, jak pokazują to fotografie. Jeżeli chcesz się o tym przekonać na żywo, fotogeniczne krajobrazy Namibii są do tego wprost stworzone. To kraina kolorów nieba i ziemi – i to nie jest wyłącznie poetycka przenośnia.

Co jest charakterystyczne dla Afryki?

Afryka jest kontynentem wyjątkowo zróżnicowanym. Jej położenie sprawia, że występują tam różnorodne formy terenu oraz ogromna bioróżnorodność, które można podziwiać – i fotografować – przy wielu okazjach. O tym, że jest wyjątkowo fotogeniczna, nie trzeba chyba nikogo przekonywać, wystarczy spojrzeć choćby na Namibię. To właśnie to południowe państwo, dzięki temu, że zawiera wszystkie kolory Afryki, stanowi prawdziwy raj dla fotografów.

Podróż do Namibii może być niezwykłą przygodą, do której zachęcają nie tylko przepiękne i bardzo zróżnicowane krajobrazy, ale również niecodzienne doświadczenia – trekking po jednych z najwyższych wydm świata, wizyta w Parku Gepardów, czy rajd quadami w okolicy nadmorskiego miasteczka Swakopmund.

Jeśli czujesz, że to kraj dla Ciebie, koniecznie sprawdź przygotowany przez Soliści Adventure Club plan wyprawy do Namibii. Już teraz zarezerwuj miejsce na afrykański wyjazd swoich marzeń!

Co sprawia, że fototurystyka w Namibii kwitnie? Duże znaczenie mają tutaj przede wszystkim panujące w niej warunki. Namibię nazywa się krainą kolorów i najbardziej fotogenicznym miejscem na Ziemi ze względu na występujące tam kontrasty kolorów i silne nasłonecznienie. Nie bez znaczenia jest również stan powietrza, które nieskażone smogiem i spalinami jest krystalicznie przejrzyste.

Namibia dla fotografów ma najwięcej do zaproponowania podczas wschodu i zachodu słońca, gdy nasza gwiazda znajduje się nisko nad horyzontem, rozświetlając niebo najrozmaitszymi kolorami, od wyblakłego różu, po ciemną purpurę. To właśnie wtedy sawanny i stepy nabierają złocistych kolorów, a roślinność jest wysycona barwami.

Przepiękne są również nocne zdjęcia z Namibii, zwłaszcza te obejmujące niebo. Ze względu na dużą odległość od sztucznych źródeł światła i ich rozproszenie, w tych rejonach nie ma tzw. zanieczyszczenia nieba światłem, przez co warunki obserwacyjne są idealne. Droga mleczna widoczna gołym okiem zapiera dech w piersiach, a na zdjęciach z długim czasem naświetlania uwidacznia cały swój urok. A gdy dodać do tego, że doga mleczna przecina wstęgą niebo nad afrykańskimi sawannami, mamy przepis na magiczny obrazek.

Jakie są krajobrazy w Afryce?

Wspominana wcześniej różnorodność Afryki sprawia, że można tam podziwiać wiele różnych krajobrazów. Szczególnie dużo pod tym względem ma do zaproponowania właśnie Namibia, która swoim terenem obejmuje tyle ciekawych miejsc, że czasami aż trudno uwierzyć, że to wciąż to samo państwo.

Poznaj nasz krótki fotograficzny przewodnik po Namibii!

WODOSPADY EPUPA – MALOWNICZA POTĘGA NATURY

Choć Namibia na obiektywie często kojarzy się z pustynnymi krajobrazami, można tam natrafić również na takie zielone oazy jak Wodospady Epupa. Położone na granicy Namibii i Angoli prezentują się niezwykle malowniczo, spadając wieloma spienionymi kaskadami w dół. Co szczególne, na szerokości 1,5 km znajduje się aż 38 małych wodospadów, których wody niekiedy się łączą.

Z kolei sam teren wokół Wodospadów Epupa otoczony jest pięknym zielonym terenem porośniętym baobabami, palmami i drzewami figowymi, co stanowi duży kontrast dla kamienistej równiny ciągnącej się wokół. Wraz ze spadającą wodą, stwarza to bardzo ciekawy plener do fotografowania, czyniąc to miejsce jedną z najwspanialszych fotograficznych inspiracji Namibii.

DEADVLEI – NAJPIĘKNIEJSZE KADRY NAMIBII

Piękno nie jest jednowymiarowe i dolina Deadvlei w Namibii to doskonale potwierdza. Położona w Parku Narodowym Namib-Naukluft jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w kraju. Swoją sławę zawdzięcza nie tylko pięknym wydmom w rdzawo-czerwonym kolorze, ale także charakterystycznej niecce, w której niegdyś rosły piękne akacje camel thorn, dziś już martwe i sczerniałe. Pojawiły się, gdy tereny te miały dostęp do wody, z czasem jednak jej dopływ został odcięty, a drzewa kompletnie uschły, tworząc nieco postapokaliptyczny widok, który na tle czerwonych wydm, prezentuje się niezwykle pięknie. Szacuje się, że same rośliny mogą mieć nawet kilkaset lat, a dzięki swoistemu mikroklimatowi, przetrwają (miejmy nadzieję) kolejne tyle.

SOSSUSVLEI – FOTOGENICZNE OBLICZE SUSZY

Tereny Sossusvlei, tuż obok doliny Deadvlei to kolejna ciekawa atrakcja Parku Narodowego Namib Naukluft i zarazem idealne miejsce na fotograficzne „safari” w Namibii. Położone w obrębie pustyni Namib zachwycają bardzo wysokimi wydmami w przepięknych kolorach, począwszy od intensywnego różu, aż po soczysty pomarańcz i czerwień. Sam ich odcień ma związek z wysokim stężeniem żelaza, które znajduje się w piasku, a im wydma starsza, tym mocniejszy jest jej kolor. Dzięki dużemu kontrastowi z błękitnym niebem Sossusvlei jest bardzo fotogeniczne. Do tego raczej nie można liczyć na chmury, czy deszcz – tereny te to jedne z najbardziej suchych miejsc na świecie, więc żeby trafić tam na opady trzeba mieć albo bardzo duże szczęście, albo bardzo dużego pecha.

SPITZKOPPE – WZNIESIENIA JAK NIE Z TEGO ŚWIATA

Będąc przy temacie niezwykłych widoków i krajobrazów jak z obrazka, nie można nie wspomnieć o Spitzkoppe, określanym również mianem Matterhornu Namibii, czyli grupie granitowych szczytów, które są praktycznie pośrodku niczego. Ta nazwa nie jest przypadkowa – Namibia pod nazwą Niemiecka Afryka Południowo-Zachodnia była kolonią należącą do naszych zachodnich sąsiadów. Spitzkoppe, w takiej formie, jaką dzisiaj znamy, jest efektem ostatnich 120 milionów lat. W najwyższym punkcie góra wznosi się na 1754 m n.p.m, mocno odcinając się od otaczających ją równin. Widok ten jest na tyle charakterystyczny, że Spitzkoppe „grało” w kilku filmach, w tym w produkcji Stanleya Kubricka „2001: Odyseja Kosmiczna” oraz „Czarnym rumaku” Simona Wincera.

Czujesz to? Już dziś zapisz się na niezwykłą wyprawę do Namibii!

POSŁUCHAJ NASZEGO PODCASTU O WYPRAWIE