img bottom

Maroko, kolorowe miasta, Sahara, góry Atlas

Afryka jest niezwykle zróżnicowanym kontynentem – z jednej strony pustynnym i z pozoru niegościnnym, z drugiej zaś porośniętym przepastnymi sawannami i dżunglami, obfitującym w faunę i florę niespotykaną nigdzie indziej. W północno-zachodniej Afryce leży Maroko, państwo częściowo pokryte pustynią, częściowo poprzecinane pasmem gór Atlas, a częściowo położone na wybrzeżu i z dostępem do Oceanu Atlantyckiego oraz Morza Śródziemnego. Maroko i jego miasta oraz krajobrazy kuszą podróżników z całego świata. Dlaczego?

Maroko – miasta i niezwykłe miejsca, które warto zobaczyć

To kolorowy kraj, którego atmosfera pobudza wszystkie zmysły, atakuje je barwami, zapachami, dźwiękami. Na początku można być nieco oszołomionym tą różnorodnością, ale bardzo szybko się do niej przywyka i zaczyna doceniać. Jest tłoczno, głośno i specyficznie, gdyż tamtejsza kultura jest zupełnie odmienna od tej, którą znamy na co dzień. Miasta Maroka są niesamowite i robią wrażenie, a już największe WOW wywołuje pobyt w Marrakeszu.

 

Marrakesz to cesarskie miasto, czwarte pod względem wielkości w skali całego kraju. Jest uznawane za kwintesencję Maroka, świetnie oddaje jego charakter, jest niezwykle charakterystyczne, a zabytki i obiekty kultu religijnego znajdują się na każdym kroku. Marrakesz, nazywany miastem kolorów przyciąga i hipnotyzuje gości z całego świata. Musisz koniecznie wstąpić na największy bazar w Afryce Jemaa El Fna, przejść się po wąskich uliczkach Medyny (starego miasta) oraz po malowniczym ogrodzie Jardin Majorelle.

 

Fez to kolejne cesarskie miasto Maroka, będące kiedyś stolicą (do 1912 roku). Ma 1200-letnią historię, mnóstwo zabytków, pałaców, muzeów i rezydencji, a starówka znajduje się na liście UNESCO, jest więc obowiązkowym punktem na turystycznej trasie. To tam zlokalizowana jest najstarsza biblioteka na świecie al-Qarawiyyin, a także jeden z największych meczetów w Afryce.

 

Ait Ben Haddou to obronna wioska w Maroku, położona na drodze dawnych karawan. Co jest w niej takiego wyjątkowego? Wszystko, zaczynając od niezwykłego, groźnego wyglądu obronnej twierdzy, kończąc na tym, że to właśnie tam kręcono sceny z Gladiatora i Gry o Tron. Jeżeli więc chcesz zobaczyć tereny, które podbijała Khaleesi, koniecznie musisz wybrać się z nami do Maroka.

Maroko – pustynie i góry

Kraj leży w pustynno-górzystej części Afryki, a krajobraz jest surowy i niepokojący. To właśnie te widoki tak bardzo przyciągają podróżników spragnionych wrażeń. To tutaj zaczyna się pustynia Sahara, i to tutaj można poczuć jej ogrom i pustkę. Organizowane są nawet kilkudniowe wyprawy w głąb pustyni, oczywiście pod opieką doświadczonego przewodnika. Jedną z najciekawszych rzeczy do zobaczenia na pustyni są stale przemieszczające się wydmy Erg Chebbi, sięgające 150 metrów wysokości. Co jeszcze?

 

Najwięcej frajdy sprawiają góry Atlas, i to dla nich tak naprawdę jedziemy do Maroka. Miasta i pustynia Sahara są fajne, ale nasze serca zdobyły góry, jakby stworzone do długich i wyczerpujących trekkingów. Góry Atlas są majestatyczne, rozległe i bardzo różnią się od Karpat. Zdobycie jakiegokolwiek szczytu w paśmie Atlas to już spory wyczyn i powód do dumy, a nas (i Ciebie również) czeka szczyt Jebel Toubkal (4167 m n.p.m).

 

Przygotowaliśmy dwie wersje wyprawy do Maroka:

  • O średnim poziomie trudności, trip nastawiony na zwiedzanie, poznawanie kultury i okrywanie nowych doświadczeń np. jazda na wielbłądach na Saharze, turystyka kulinarna, trekking na szczyt Jebel Toubkal. Sprawdź: Maroko adventure.

     

  • Dla wymagających podróżników, którzy lubią się zmęczyć, a długie trasy górskie nie są im straszne. Plan wyprawy obejmuje zwiedzanie Marrakeszu oraz kilkudniowy trekking po różnorodnych trasach z punktem kulminacyjnym, polegającym na zdobyciu szczytu Jebel Toubkal. Szukasz przygód?

Maroko czeka!

Maroko ma sporo do zaoferowania i myliłby się ten, kto myśli, że skoro kraj leży na skraju pustyni, jest nudny. Sahara trip to nie lada atrakcja, góry Atlas czekają na zdobycie, a bazary i uliczki w kolorowych miastach Maroka zachęcają, by spędzić tam mnóstwo, mnóstwo czasu na zwiedzaniu, jedzeniu, piciu i chłonięciu egzotycznej kultury.