img bottom

Wejście na Jebel Toubkal: najwyższy szczyt Maroka i gór Atlas – Atlas wysoki trekking

Chcesz wyruszyć w Atlas Wysoki? Trekking na Jebel Tubkal będzie idealnym początkiem dla tej przygody! Ten majestatyczny szczyt to okazja nie tylko, by nacieszyć oczy pięknymi widokami, ale także, żeby zdobyć pierwszy (lub kolejny) czterotysięcznik! Zobacz, co musisz wiedzieć o takiej wyprawie do Maroko. Toubkal czeka!

Wyprawa Jebel Toubkal – najwyższy szczyt Maroka

Jebel Toubkal (znany także jako Dżabal Tubkal) to najwyższy szczyt Maroka i gór Atlas zarazem. Sięga 4167 m n.p.m. i pomimo wybitności na poziomie 3755 m ogólnie uważany jest za dość łatwy do zdobycia. Pozbawiony lodowców, czy ostrych grani nie wymaga używania sprzętu alpinistycznego ani posiadania jakichś szczególnych umiejętności technicznych. Do tego położony jest zaledwie 63 km od Marrakeszu, w otoczeniu Parku Narodowego Tubkal chroniącego jego naturalne otoczenie. Najbliższą większą osadą jest zaś tradycyjna berberyjska wioska Imlil. To właśnie stamtąd wyrusza najwięcej grup na Toubkal. Wyprawa ta nie musi zamykać się w jednym dniu – na trasie znajduje się schronisko, gdzie można spokojnie spędzić noc, a rano rozkoszować się kawą, patrząc na Atlas Wysoki. Trekking jak marzenie!

Jeśli marzy Ci się Atlas, trekking na czterotysięcznik i kontakt z berberyjską kulturą, sprawdź wyprawę znajdującą się w ofercie Soliści Adventure Club: Maroko – trekking na Toubkal. Dzięki niej spędzisz niesamowity tydzień, odkrywając najpiękniejsze zakątki Afryki Północnej, włącznie z górami Atlasu Wysokiego, czy Marrakeszem. Zobacz, co jeszcze Cię czeka! Maroko na kilka sposobów. Gdzie pojechać do Maroka?

Atlas Wysoki – trekking

Maroko, Góry Atlas i ich najwyższy szczyt to doświadczenie, z którego nie warto rezygnować. Chociaż zdobycie tej góry może się wydawać na początku trochę przerażające, szybko przekonasz się, że jest ona warta każdej kropli potu i każdego zmęczonego mięśnia. Zresztą podobne odczucia zapewniają także inne wzniesienia, które budują to najwyższe pasmo górskie w Maroku.

Jeśli chodzi o wysokogórski trekking, Toubkal stanowi taką oczywistą oczywistość, jednak to nie jedyne miejsce warte uwagi, jeśli zwiedza się Maroko i Góry Atlas. To pasmo naznaczone jest przepięknymi dolinami i kanionami, które w szczególny sposób przyciągają uwagę swoją malowniczością, pokazując jednocześnie, jak piękny może być Atlas Wysoki. Trekking po Dolinach Ourika, Ouirgane, czy Mizane daje nie tylko chwilę wytchnienia od marokańskiego zgiełku, ale także pozwala nacieszyć oczy piękną, niespotykaną przyrodą. Co oprócz tych dolin i Jabal Toubkal? Wejście na Dżabal Ighil Makun (4071 m n.p.m.) też może być wspaniałą przygodą! Zobacz, co jeszcze ma do zaoferowania Maroko: Odkrywamy dzikie serce Północnej Afryki – Maroko.

Jebel Toubkal trekking – jak się przygotować na trekking na najwyższy szczyt Maroka?

  • Zadbaj o swoją kondycję fizyczną i psychiczną – brak trudnych przepraw nie oznacza, że nie trzeba mieć chociaż minimalnego przygotowania, by zdobyć Jebel Toubkal. Wyprawa ta nie jest jak spacer po parku – to wciąż zdobywanie czterotysięcznika. Jednak obok przygotowywania ciała, warto zadbać także o ducha. Spory wysiłek, mniejsza ilość tlenu oraz perspektywy dużych otwartych przestrzeni często wymagają odpowiedniego nastawienia.
  • Zaplanuj podróż – dzięki temu nie tylko dowiesz się, co zobaczyć, ruszając przez Góry Atlas na najwyższy szczyt, ale także przygotujesz się na to, co Cię czeka na szlaku podczas Toubkal oferuje kilka tras o zróżnicowanej trudności, warto więc wybrać tą dostosowaną do posiadanych umiejętności.
  • Pomyśl o tym, co zabrać – wyjście w Maroko na najwyższy szczyt wymaga zabrania ze sobą kilku rzeczy, które pomogą przetrwać i afrykańskie słońce, które daje się odczuć do wysokości schronisk, i niższe temperatury występujące powyżej nich. W pierwszym etapie wędrówki na Dżabal Toubkal wyprawa może wymagać lekkiej, przewiewnej odzieży, okularów przeciwsłonecznych oraz kremu z filtrem. W plecaku zaś powinny obowiązkowo znaleźć się: grubsze spodnie i kurtka softshell, rękawiczki, czapka, latarka. Mogą przydać się także raki i czekan. Nie można zapomnieć o zaopatrzeniu się w jedzenie, wodę oraz termos z gorącym napojem dla rozgrzania.

Wejście na Jebel Toubkal – kiedy najlepiej?

Aby można było uznać za udane wyjście w Atlas Wysoki, trekking najlepiej zaplanować na okres sprzyjających warunków pogodowych. Sezon wyprawowy zaczyna się tam mniej więcej w połowie kwietnia i trwa do końca września, a nawet początku października. Warto jednak pamiętać, że wiosną, szczególnie wczesną, trek na Jebel Toubkal może odbywać się jeszcze w mocno zimowych warunkach.

Pogoda na Jebel Toubkal – temperatura

Ze względu na charakterystykę i położenie gór, pogoda jest jednym z tych elementów, które koniecznie trzeba uwzględnić, planując trekking w Maroko. Atlas zmienia się w zależności od pory roku, oferując to dogodne warunki do wędrówek, to znów mocno je utrudniając, a momentami nawet uniemożliwiając. Jak to wygląda w przypadku Jebel Toubkal? Kiedy najlepiej wyprawić się na szczyt?

Najbardziej stabilne warunki pogodowe oferuje lato i wczesna jesień. Na wysokości do 2000 m n.p.m. na Jebel Toubkal temperatura za dnia waha się od 20°C do 35°C, w nocy zaś spada do około 10°C. W wyższych partiach gór wartości te utrzymują się odpowiednio na poziomach 10-20°C i około 0°C. A jak wygląda wiosenna pogoda? Toubkal w tym okresie powoli pozbywa się pokrywy śnieżnej, oferując temperatury od 15°C do 25°C za dnia w niższych partiach i 5°C do 15°C w wyższych. Z kolei nocą słupek rtęci spada nawet poniżej -5°C na wysokościach od 3000 m n.p.m. i do ok 5°C do 2000 m n.p.m.

Marzy Ci się wejście na Jebel Toubkal? Sprawdź plan naszej wprawy do Maroka z trekkingiem na Jebel Toubkal.