img bottom

Kolej Transsyberyjska – trasa marzeń

Kolej Transsyberyjska została wybudowana w latach 1890-1916 w celu bezpośredniego połączenia Moskwy z bardzo odległym Władywostokiem. Trasa Kolei Transsyberyjskiej jest najdłuższą linią kolejową na świecie o długości ponad 9 tysięcy kilometrów. Od głównej nitki odchodzą dodatkowe odcinki: Transmongoliski (Moskwa przez Ułan Bator do Pekinu), Transmandżurski (Moskwa przez Harbin do Pekinu) oraz Bajkalsko-Amurska BAM (Moskwa – Tayshet – Severobaykalsk – Sovetskaya Gavan).

Jedna kolej, wiele linii, czyli trasy Kolei Transsyberyjskiej

Na pytanie o długość trasy Kolei Transsyberyjskiej, odpowiedzi są w zasadzie dwie: 1) jest dłuuuuuga, 2) to zależy. Można przejechać całość albo jedynie kawałek, startując z Moskwy lub z innego miasta po drodze, a kończąc we Władywostoku, Pekinie lub na innej docelowej stacji. Mimo iż oficjalnie długość torów wynosi 9259 kilometrów (wcześniej 9288,8 km), istnieje kilka linii i połączeń, które różnią się od siebie długością i kluczowymi punktami.

 

Przeczytaj również: ile trwa podróż Koleją Transsyberyjską.

 

Wyróżniamy cztery główne linie:

  • Linia Transsyberyjska Moskwa-Władywostok – to najstarszy i najdłuższy szlak, a czas podróży wynosi 6 dni i 4 godziny. Trasa kolei przebiega między innymi przez miasta: Moskwa, Włodzimierz, Niżny Nowogród, Kirow, Perm, Jekaterynburg, Tiumeń, Omsk, Nowosybirsk, Krasnojarsk, Tajszet, Irkuck, Ułan Ude, Czyta, Birobidżan, Chabarowsk, Ussuryjsk, Władywostok.

     

  • Linia Transmongolska Moskwa-Pekin – do miejscowości Ułan Ude na wschodnim wybrzeżu Bajkału pokrywa się z linią transsyberyjską, następnie odbija w stronę Mongolii, przejeżdża przez Ułan Bator (stolicę Mongolii) i kończy bieg w Pekinie. Długość odcinka to 2215 km, a całkowita to 7624 km, czas podróży z Moskwy do Ułan Bator to 4 dni i 4 godziny, a do Pekinu 5 dni i 12 godzin.

     

  • Linia Transmandżurska Moskwa-Pekin – do miejscowości Tatarskaja pokrywa się z linią transsyberyjską, a następnie odbija w stronę Pekinu. Trasa Moskwa, Irkuck, Ułan-Ude, Chita, Harbin, Pekin ma 8803 kilometry, a czas jazdy wynosi 6 dni i 1 godzinę.

     

  • Linia Bajkalsko-Amurska (BAM) – przebiega przez wschodnią Syberię i rosyjski Daleki Wschód. Łączna długość to 7828 km, a odcinka – 3145 km. Cieszy się ogromną popularnością turystyczną ze względu na to, że przebiega przez dziewicze tereny Bajkału z pięknymi widokami.

     

Tory były kładzione odcinkami przez wiele lat, dlatego nadawano im osobne nazwy. Podróż Koleją Transsyberyjską może obejmować jedynie określony fragment szlaku kolejowego lub całość, od tego zależy m.in. czas podróży czy koszt biletu. Wyróżnia się:

  • Linię Ussuryjską (od Władywostoku do Chabarowska),

  • Linię Zachodniosyberyjską (od Czelabińska do Nowosybirska),

  • Linię Środkowosyberyjską (łączy rzekę Ob i miasto Irkuck),

  • Linię Krugobajkalską (od stacji Bajkał do miejscowości Babuszkin),

  • Linię Zabajkalską (od Babuszkin do Srietieńska),

  • Linię Transmandżurską (o której była wcześniej mowa),

  • Linię Południowo-Mandżurską (obecnie nie jest w całości wykorzystywana),

  • Linię Amurską (łączy miasta Kuenga i Chabarowsk).

Gdzie Koleją Transsyberyjską? Nie gdzie, tylko z kim! Z Solistami!

Ta wyprawa to wielka przygoda życia, podczas której bardziej niż dotarcie do celu liczy się droga i czas. Zaczynamy w Rosji, a kończymy w Chinach, przejeżdżając przez Mongolię i jej stepy. Plan wyprawy Koleją Transsyberyjską i mapę znajdziesz tutaj. Odwiedzimy Moskwę, Irkuck, Bajkał, Ułan Ude, Kreml i dotrzemy do Pekinu.

 

Podróż odbywa się w Plackarcie, czyli open space, najpopularniejszym i najkorzystniejszym cenowo wagonem bez przedziałów. To nie sama podróż a właśnie jej styl przyciąga tak wielu chętnych. To idealna okazja, by poznać mnóstwo ciekawych ludzi – lokalsów i podróżników z całego świata. W jednym wagonie mieści się 50 osób, więc z pewnością nie będzie nudno. Kilkudniowa jazda szybko zamienia się w niezwykłą imprezę na torach i zazwyczaj przebiega w przyjacielskich warunkach. Tak długa trasa to również okazja do przetestowania własnego charakteru podróżnika – cóż, bez codziennego prysznica, świeżej pościeli i hotelowej służby trzeba umieć się obejść. A Ty umiesz?


 

Podczas całej podróży Koleją Transsyberyjską przejedziemy przez tyle rozmaitych miejsc, że żadna inna wyprawa nie zapewnia takiej różnorodności. Zobaczymy Moskwę, czyli największe miasto Europy, przebrniemy też przez nietknięte stepy i pustkowia, zobaczymy Wielki Mur Chiński i przyjrzymy się pięknu jeziora Bajkał. Znajdziemy się w Kremlu, ale zobaczymy też prymitywne kozackie osady rozsiane wzdłuż szlaku herbacianego. Wszystko to oczywiście w doborowym towarzystwie Solistów, czyli podróżników z pasją, takich jak Ty!