img bottom

Islandia z Solistami – sprzęt i wyposażenie

Na podróże (te małe i duże) potrzebujemy mnóstwa sprzętu. I to dobrego, bo w końcu na zagranicznych wyjazdach nie można sobie pozwolić na kompromisy. Zwłaszcza w kontekście wypraw do Islandii wyposażenie ma pierwszorzędne znaczenie, bo poruszamy się nie tylko w obszarze miast, ale przede wszystkim wybieramy się na długie trekkingi po islandzkim interiorze, jeździmy na ekstremalne off roady i wspinamy się po górach oraz lodowcach. Jakie akcesoria podróżnicze i wyposażenie zapewniamy podczas wypraw do Islandii.

Islandia na czterech kołach, czyli jak przejechać wyspę?

Po wyspie można podróżować na wiele sposobów. Chcąc dotrzeć jak najdalej w głąb interioru i zobaczyć jak najwięcej, nie ma wyboru, trzeba dostać się tam samochodem – i to terenowym, gdyż zwykły, nieprzeznaczony do jazdy w trudnym terenie, po prostu sobie nie poradzi. Mając to na uwadze, zapewniamy uczestnikom wypraw bardzo dobre auta terenowe, którymi dostaniemy się wszędzie, jeśli tylko można tam dojechać.

 

Na czas wypraw Islandia Classic i Islandia Extreme wynajmujemy auta od firmy Go Car Rental, zajmującej się wypożyczaniem samochodów na wyspie. Samochody są przystosowane do jazdy po drogach, są w nienagannym stanie technicznym, komfortowe i nowoczesne. Koszt wypożyczenia jest uwzględniony w cenie wyprawy. Ubezpieczenie samochodu obejmuje SCDW (Super Collision Damage Waiver), ochronę przed piaskiem, popiołem, żwirem, ochronę szyby, a także ubezpieczenie przed kradzieżą. Taka asekuracja jest wystarczająca na przejazdy po islandzkich drogach. Jednak samochody te nie są przeznaczone do jazdy w trudnym terenie i po drogach typu „F”, dlatego w ekstremalne części kraju wybieramy inne pojazdy.

 

Islandia Interior to podróż do najdzikszych i najbardziej niedostępnych zakątków wyspy, to wjazd do jej wnętrza przez bezdroża i po trudnym terenie. W związku z tym potrzebujemy bezkompromisowych pojazdów. Po interiorze poruszamy się autami typu Nissan Pajero 4×4, wypożyczonymi od firmy Aurora Car Rental. Jest to polska firma specjalizująca się w wynajmowaniu aut z napędem 4×4. Samochody mogą poruszać się po trudnym terenie i drogach typu „F”, a ubezpieczenie obejmuje pakiet: CDW, SCDW, TP, GP, SADW, czyli wszystko, czego tak naprawdę potrzebujemy. Aurora Car Rental wprawdzie nie zapewnia ubezpieczenia na podwozie, uszkodzenie opon, przejazdy przez rzeki, jednak w przypadku opon do naprawy zwracane są pieniądze, a bardzo dobry wewnętrzny serwis auta i możliwość podmiany w razie awarii powodują, że to najlepsza opcja. Islandię przejeżdżamy bez zamartwiania się o to, czy samochód przetrzyma taki wysiłek.

Wyposażenie na Islandię

No dobrze, ale pojazdy to nie wszystko. Trzeba jeszcze mieć gdzie spać, zwłaszcza podczas wypraw Islandia Interior i Islandia Extreme, gdzie noclegi odbywają się pod namiotami. I tu mamy doskonałe wiadomości. W ramach współpracy z firmą Coleman Polska, otrzymaliśmy zestaw namiotów, idealnych na islandzkie warunki noclegowe, a także maty samopompujące. Korzystamy z lekkich i wytrzymałych namiotów idealnych na backpacking:

  • Tatra – to 3-osobowe, stabilne namioty wyprawowe. Konstrukcja jest odporna na silny wiatr. Namiot jest lekki, wykonany z oddychającego poliestru, a rozmiary części sypialnej i przedsionka (5,7m2) pozwalają na swobodne biwakowanie.
  • Monviso – to 3-osobowe namioty wyprawowe z samonośną konstrukcją. Mają klasyczny wygląd, ale wykonane są w ultranowoczesnym stylu. Powierzchnia części sypialnej i przedsionka to 5,5 m2. Namiot jest lekki i odporny na warunki atmosferyczne.
  • Kobuk Valley – mają wyższą wodoodporność i technologię przyciemnianych sypialni BlackOut Bedrooms. Namioty z tej serii są w wersjach 2-4-osobowych i idealnie sprawdzają się w różnorodnych warunkach.

 

Mamy również maty samopompujące Coleman Touring Mat, czyli maty do spania zwiększające komfort snu, nawet na nierównej powierzchni. Izoluje od podłoża, jest miękka i nie zajmuje wiele miejsca, można ją więc zabrać na każdą wyprawę.

 

Przedstawienie partnera sprzętowego Coleman Polska®

Coleman® to jeden z największych na świecie producentów namiotów i akcesoriów kempingowych. Marka istnieje na rynku od ponad 120 lat i nieustannie wspiera podróżników żądnych przygód, gustujących w wypoczynku na świeżym powietrzu. W ofercie znajdują się namioty, śpiwory, plecaki, materace, kuchenki turystyczne i inne przydatne akcesoria outdoorowe. Coleman® sprzedaje produkty zarówno na ciepłe letnie warunki, jak i surowe, mroźne warunki islandzkie czy nawet arktyczne. Wciąż wprowadzane są także nowe, ulepszone produkty i innowacyjne rozwiązania.

 

Zdjęcia: coleman.eu

Stawiamy na komfort

Mimo iż solistowe wyprawy do Islandii w dużej mierze odbywają się w warunkach outdoorowych (jeździmy po bezdrożach, śpimy w namiotach i gotujemy na przenośnych butlach) to nie bez znaczenia pozostaje komfort podróży i wypoczynku. Dlatego korzystamy ze sprawdzonego sprzętu najwyższej klasy. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wypraw do Islandii? Koniecznie zajrzyj tutaj.