img bottom

Najlepsze wyzwania podróżnicze – Twoja lista podróżnicza!

Co w podróżowaniu doceniasz najbardziej? Uczucie spełniających się marzeń? Odkrywanie (nie)znanych miejsc na wciąż nowe sposoby? Niekończące się inspiracje i wyzwania przygodowe? Niezależnie od tego, już teraz poznaj kolejne 30 wspaniałych miejsc, które znalazły się na naszej liście wyzwań podróżniczych na cały rok (a nawet więcej). Które z nich już zdążyłeś/aś zobaczyć? Już teraz poznaj nasze inspiracje podróżnicze.

Wyzwanie podróżnicze 1: Annapurna Base Camp, Nepal

To miejsce jest dowodem na to, że wcale nie trzeba wyjść na szczyt, by poczuć się jak w niebie. Annapurna Base Camp znajduje się na wysokości 4130 m n.p.m., pod niemal pionową ścianą szczytu Annapurna I (8091 m n.p.m.), dziesiątego ośmiotysięcznika Ziemi. Z samego obozu rozpościerają się znów niesamowite widoki na okoliczne wierzchołki: Annapurnę Południową (7219 m n.p.m), Bharaha Chuli (7647 m n.p.m.), czy Machhapuchhare (6997 m n.p.m.). Co więcej, wschód słońca wyłaniający się zza moreny lodowcowej Annapurny I z całą pewnością będzie czymś, co na długo zostanie w Twojej pamięci. Już teraz, jak umieścić Annapurna Base Camp na swojej liście podróżniczej.

Wyzwanie podróżnicze 2: Everest Base Camp, Nepal

A gdyby tak postawić nogę na Mount Everest? Everest Base Camp to baza położona mniej więcej w 2/3 wysokości najwyższej góry świata – leży na 5545 metrze n.p.m. – a już samo dojście do niej stanowi cudowne przeżycie. Szlak wiodący do Everest Base Camp początkowo prowadzi wśród zielonych, gęstych dolin, jednak szybko nabiera surowego skalisto-lodowcowego charakteru, pozwalając podziwiać przyrodę w całej jej okazałości. Nie bez powodu trasa ta jest uważana się za najpiękniejszą w wyższych partiach Himalajów!

Zobacz, co jeszcze do zaproponowania ma nasza wyprawa do Nepalu!

Wyzwanie podróżnicze 3: Kilimandżaro, Tanzania

Kilimandżaro (5895 m n.p.m.) ma w sobie wiele sprzeczności. Nazywane przez miejscowych albo Górą Złych Duchów, albo Górą Światłości wyraźnie odcina się od okolicy, i to nie tylko ze względu na swoją wybitność – ta wynosi aż 5885 m – ale także stale pobielone szczyty. Kilimandżaro stanowi bowiem jedyne miejsce na tym kontynencie, gdzie śnieg występuje przez cały rok. Jeśli więc chcesz zobaczyć biały puch w Afryce oraz jednocześnie zrelaksować się na egzotycznych plażach lub wyruszyć w głąb lądu na safari, zaplanuj podróż do Tanzanii i Zanzibar razem z Solistami! Już teraz zobacz, co przygotowaliśmy: wyprawa do Tanzanii i pozwól, by Twoja lista wyzwań podróżniczych stała się jeszcze bogatsza!

Wyzwanie podróżnicze 4: Toubkal, Maroko

Piękno może mieć wiele obliczy, prawda? Wystarczy już krótki rzut oka na zdjęcia z Jebel Tubkal (4167 m n.p.m.), by się o tym przekonać. Surowość tego szczytu, który zresztą jest najwyższym zarówno dla Maroka, jak i całych gór Atlasu, ma w sobie coś obezwładniającego, jednak doskonale komponuje się z panoramą na okolicę. Co jeszcze zobaczysz, wyruszając razem z nami szlakiem dawnych karawan? Zobacz: wyprawa Maroko Adventure.

Wyzwanie podróżnicze 5: Trekking na wulkan Acatenango, Gwatemala

Na naszej liście wyzwań podróżniczych nie mogło zabraknąć trekkingów na wulkany, także te uważane za aktywne! Wulkan Acatenango (3976 m n.p.m.) wraz z sąsiednim, Fuego (3763 m n.p.m.) tworzą kompleks La Horqueta, który ostatni raz dał o sobie znać erupcją około 50 lat temu. Zdobycie Acatenango to niesamowite doświadczenie pozwalające podziwiać między innymi widok dymiącego Fuego, co na tle nocnego nieba i wschodzącego słońca prezentuje się w sposób zapierający dech w piersiach.

Wyzwanie podróżnicze 6: Wulkan Fuego, Gwatemala

Wulkany od samego początku przyciągały swoją dzikością i nieujarzmioną siłą, stanowiąc doskonały przykład potęgi Matki Ziemi. Jeśli chcesz jej doświadczyć, ale z bezpiecznej odległości, wyrusz do Gwatemali razem z Soliści Adventure Club i odkryj wulkan Fuego! Pozostający w ciągłej aktywności od 2018 roku daje stały popis, co rusz wyrzucając z siebie kolejne pokłady popiołów wulkanicznych. To coś, czego nie możesz przegapić!

Już teraz zobacz, co dla Ciebie jeszcze przygotowaliśmy w Gwatemali: wyprawa do Meksyku, Belize i Gwatemali.

Wyzwanie podróżnicze 7: Wodospad Glymur – trekking, Islandia

Nasze wyzwania podróżnicze nie byłyby kompletne bez ujęcia w nich islandzkiego wodospadu Glymur, który jest drugim co do wysokości na wyspie. Położony w Dolina Botndalur już sam w sobie jest bardzo malowniczy, jednak jeśli doda się do tego wędrówkę wiodącym do niego wąwozem, cała wycieczka relaksuje jeszcze bardziej.

Odkryj piękno Islandii dzięki wyprawie Islandia Extreme znajdującej się w ofercie Solistów!

Wyzwanie podróżnicze 8: Trekking w Parkach Narodowych USA, Stany Zjednoczone

Trekking w Parkach Narodowych USA to coś, czego każdy miłośnik pieszych wędrówek i pięknych widoków powinien spróbować! Stany Zjednoczone słyną z unikalnych regionów przyrodniczych, które zresztą jako pierwsi postanowili chronić – najstarszym parkiem narodowym na świecie jest utworzony w 1872 roku Yellowstone National Park. Dzięki temu uchodzi on obecnie za ostatni niemal nienaruszony duży ekosystem w klimacie umiarkowanym na półkuli północnej. Jednak w USA są też inne godne uwagi parki narodowe: Grand Teton National Park, Arches National Park, czy Grand Canyon National Park – Park Narodowy Wielkiego Kanionu. Jeśli chcesz je zobaczyć, już teraz wyrusz razem z nami szlakiem parków narodowych USA: wyprawa USA Wild Adventure i pozwól sobie na przygodę stanowiącą wyzwanie, której długo nie zapomnisz.

Wyzwanie podróżnicze 9: Jeziorka Koruldi – trekking, Gruzja

Poszukując wyzwań podróżniczych, nie można pominąć jednego z najbardziej interesujących przyrodniczo europejskich krajów – Gruzji. Ten spektakularnie poprzecinany górami kraj słynie z ciekawych szlaków trekkingowych. Jeden z nich wiedzie do jeziorek Koruldi, które w otoczeniu szczytów Swanetii, prezentują się zaskakująco malowniczo. Pokonując trasę, można znów nasycić oczy widokami na Kaukaz Wysoki. Już teraz poznaj szczegóły wyprawy do Gruzji z Solistami!

Wyzwanie podróżnicze 10: Pico da Vara – trekking, Azory – Portugalia

Pico da Vara (1 103 m n.p.m.) to najwyższy szczyt na wyspie São Miguel. Wejście na niego nie zajmuje zbyt wiele czasu ani nie jest wymagające, za to daje sporo satysfakcji – a to wszystko dzięki malowniczemu szlakowi i bliskości dzikiej natury. Region Pico da Vara objęty jest ochroną w ramach programu Natura 2000. Jeśli podoba Ci się to miejsce, już teraz odkryj Azory razem z nami.

Wyzwanie podróżnicze 11: Lagoa do Fogo – trekking, Azory – Portugalia

Jeśli epickie wyzwania i Azory, to także Lagoa do Fogo! To przepięknie położone jezioro kalderowe znajduje się w masywie wulkanicznym Água de Pau na wyspie São Miguel. Prowadzi do niego malowniczo położony szlak trekkingowy o długości kilku kilometrów pozwalający zanurzyć się w nienaruszonej azorskiej przyrodzie. Nad samo jezioro wiedzie znów bezpieczna ścieżka, dzięki której można zejść bezpośrednio do wulkanicznego krateru.

Wyzwanie podróżnicze 12: Janela do Inferno – trekking, Azory – Portugalia

Wędrówka azorskimi szlakami przypomina raczej pobyt w niebie, dlaczego więc prowadzi do Bram Piekła? Janela do Inferno oznacza dosłownie „okno piekła”, co nie wzięło się znikąd. Wędrując szlakiem, dociera się bowiem do jaskini skalnej, której wlot raczej nie zachęca do wejścia. Warto się jednak skusić, bo samo miejsce, podobnie jak i prowadząca do niego droga, są bardzo przyjemne i ciekawe. Już choćby samo to sprawia, że tego typu wyzwanie-przygoda wymaga podjęcia rękawicy.

Wyzwanie podróżnicze 13: Salto do Prego – trekking, Azory – Portugalia

Malownicze zakątki Azorów można mnożyć bez końca, jednak naszą wyliczankę zamkniemy właśnie tutaj, na Salto do Prego. Ten wodospad jest nie tylko położony na końcu jednego z najładniejszych azorskich szlaków, ale swoim pięknem wręcz podbija stawkę w tej kategorii. Opadający łagodnymi kaskadami daje spektakularne widowisko, które ma w sobie coś mistycznego. Co więcej, można się zanurzyć w jego wodach.

To wszystko i wiele więcej znajdziesz na tutaj: wyprawa na Azory.

Wyzwanie podróżnicze 14: Salar de Uyuni, Boliwia

Ze wszystkich przyrodniczych cudów świata, które obejmuje nasza lista podróżnicza, ten wydaje się najbardziej nieoczywisty, jednak wystarczy go tylko zobaczyć, by się przekonać, że zasługuje na to wyróżnienie. Salar de Uyuni to największe solnisko świata. Stanowi pozostałość po wyschniętym jeziorze i zajmuje powierzchnię ponad 10,5 km2. Jednocześnie jest to jeden z najbardziej płaskich obszarów na świecie, co stwarza wyjątkowo interesującą perspektywę dla zdjęć. Salar de Uyuni zobaczysz w trakcie solistowej wyprawy do Peru, Boliwii i Chile.

Wyzwanie podróżnicze 15: Sanagalle – trekking, Peru

Sanagalle to oaza, która znajduje się na dole kanionu Colca. Wędrówka do niej to okazja, by podziwiać, jak niezwykła może być natura. Colca według niektórych źródeł uznawany jest za najgłębszy kanion świata z głębokością dwa razy większą niż Wielki Kanion Kolorado! Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat? Przekonaj się, ruszając z nami na wyprawę do Peru, Boliwii i Chile.

Wyzwanie podróżnicze 16: Cabo Girão – trekking, Madera

Cabo Girão to kolejne inspirujące miejsce na naszej liście wyzwań podróżniczych, które może powodować szybsze bicie serca, i to dosłownie. Mający 580 metrów wysokości cypel jest drugim najwyższym klifem w Europie – to raz, a dwa, znajdująca się na nim szklana platforma widokowa pozwala stanąć prawie sześćset metrów nad błękitną tonią Oceanu Atlantyckiego. Trudno więc uznać, że Cabo Girão stanowi atrakcję dla każdego.

Wyzwanie podróżnicze 17: Pico do Arieiro – trekking, Madera

Co jeszcze obejmuje nasza lista wyzwań podróżniczych? Szczyt Pico do Arieiro (1818 m n.p.m.) słynie z wyjątkowych widoków, więc być na Maderze i go nie zdobyć – niekoniecznie tak wcześnie rano – to się po prostu nie godzi. Zwłaszcza że po drodze czeka wiele wspaniałych i malowniczych zakątków idealnych do podziwiania rozległych panoram!

Wyzwanie podróżnicze 18: Pico Ruivo – trekking, Madera

W trakcie maderskiej przygody warto zdobyć także najwyższy szczyt wyspy, Pico Ruivo (1862 m n.p.m.). Wejście na niego to dość długa wyprawa, jednak wszelki trud w nią włożony wynagradzają piękne widoki na okolicę. Sam szlak też jest niczego sobie, choć ma charakter typowo górski.

Wyzwanie podróżnicze 19: Verada dos Balcões – trekking, Madera

Madera to prawdziwa podróżnicza perełka, więc i lista wyzwań na wakacje jest w jej przypadku dość długa. Verada dos Balcões to kolejne ciekawe miejsce na wyspie, do którego prowadzi górski, ale mało wymagający szlak. Wieńczy go platforma widokowo wznosząca się ponad maderskimi lasami. Już teraz pozwól sobie zaplanować także taki relaksujący spacer, najlepiej razem z solistami w ramach naszej wyprawy na Maderę!

Wyzwanie podróżnicze 20: Levada das 25 Fontes – trekking, Madera

To urokliwe, choć zaskakująca atrakcja, która pokazuje, jak umiejętnie można wykorzystać przyrodę bez jej niszczenia. Levadas to sieć basenów czerpiących z naturalnych źródeł, wykorzystywanych dawniej do nawadniania pól. Poruszanie się ich szlakiem jest wyjątkowym przeżyciem, pozwalającym bez reszty zanurzyć się w baśniowej atmosferze gęstych, nieodgadnionych lasów.

Już teraz podejmij to niesamowite wyzwanie przygodowe i zaplanuj z nami podróż na jedną z najpiękniejszych portugalskich wysp: wyprawa na Maderę

Wyzwanie podróżnicze 21: Safari w Afryce, Tanzania, Kenia

Czy mogłoby być podróżniczo coś wspanialszego niż możliwość zobaczenia dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku? Właśnie z tego względu nasza lista wyzwań podróżniczych nie mogłaby obyć się bez safari w Kenii lub innym afrykańskim kraju. Udział w takiej przygodzie oferuje między innymi wyprawa Tanzania Family, której plan opracowaliśmy z myślą o rodzinach. To wspaniała okazja, by wspólnie zobaczyć to, co dotychczas można było podziwiać tylko na zdjęciach! Odkryj razem z nami także parki narodowe w Kenii i daj się porwać wyzwaniom przygodowym życia.

Wyzwanie podróżnicze 22: Wulkan Masaya, Nikaragua

Ta podróż będzie gorąca. I to dosłownie! Masaya jest wciąż aktywnym wulkanem, a w dodatku do jego krateru można podejść dość blisko… Jednak co równie ciekawe, wokół wulkanu znajduje się najstarszy i zarazem największy park narodowy w Nikaragui, co tylko potwierdza, jak spektakularne jest jego otoczenie przyrodnicze.

Wyzwanie podróżnicze 23: Volcano Boarding, Kostaryka, Nikaragua

Kolejną rzeczą, którą koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, planując wyzwania na cały rok, jest Volcano Boarding. To pewien rodzaj sportu ekstremalnego, który polega na zjeżdżaniu na specjalnie skonstruowanej desce zboczem wulkanu. Możemy zagwarantować, że czarny „śnieg” jest równie dobry do szusowania, jak ten biały, a wrażenia z takiego zjazdu są niesamowite i jeszcze długo zajmują myśli. Co istotne, Volcano Boarding można uprawiać przede wszystkim w Kostaryce i Nikaragui, może więc warto o nim pomyśleć, będąc w tamtej części świata?

Wyzwanie podróżnicze 24: Mistico Park – spacer wiszącymi mostami, Kostaryka

Wędrowanie po Mistico Park w Kostaryce jest trochę jak latanie, a trochę jak spacer w chmurach. Atrakcja ta składa się z kilkunastu widzących i podwieszanych mostów znajdujących się nad lasem deszczowym. Można tam wejść w bezpośredni kontakt z naturą, podziwiając z bliska liczne gatunki roślin i zwierząt, a także napawać się widokiem na wulkan Arenal. Wyzwania turystyczne takie jak te aż chce się podejmować!

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź: wyprawa do Kostaryki i Nikaragui.

Wyzwanie podróżnicze 25: Kanion Blyde

Wśród wielu kanionów świata, ten jeden zasługuje na dodatkowe wyróżnienie. Chociaż nie jest tak znany, jak Wielki Kanion ani tak głęboki, jak Colca, ma w sobie to coś, co sprawia, że po prostu chce się go zobaczyć. Już teraz przekonaj się, skąd bierze się jego magia i dołącz do nas – solistowa wyprawa do RPA czeka!

Wyzwanie podróżnicze 26: Table Mountain, RPA

Chociaż nazwa Table Mountain (1087 m n.p.m.). może brzmieć znajomo, tutaj wcale nie chodzi o nasze Góry Stołowe, a jedno ze wzniesień w okolicy Kapsztadu. Określane tak ze względu na swój charakterystyczny kształt stanowi jeden z symboli tego majestatycznego miasta położonego niedaleko Przylądka Dobrej Nadziei. Ze szczytu Table Mountain rozpościera się znów przepiękny widok na zatokę oraz samo Cape Town.

Wyzwanie podróżnicze 27: Rejs po Komodo, Indonezja

Park Narodowy Komodo stanowi klasę samą w sobie. To przepiękne miejsce, które słynie między innymi z endemicznego gatunku waranów. Kilkudniowy rejs po jego terenach da okazję nie tylko do zobaczenia tych prehistorycznych gadów oraz podwodnych raf koralowych, ale także podziwiania pięknych widoków i relaksu na piaszczystych plażach. Zaplanuj wizytę w Parku Narodowym Komodo razem z Solistami: wyprawa do Indonezji i daj się ponieść naszym wyzwaniom podróżniczym na 2024 rok!

Wyzwanie podróżnicze 28: Osmena – trekking po wyspiarskich wzgórzach, Filipiny

Miłośnicy pięknych widoków i bliskości natury z pewnością docenią kolejną naszą inspirację. Osmena to punkt widokowy na wyspie Cebu, z którego można podziwiać bujną, filipińską zieleń rozlaną na skalistych zboczach okolicznych wzniesień. Co istotne, tamtejsze widoki oferują niesamowitą grę światła i cienia, dzięki czemu kolory wydają się jeszcze intensywniejsze. Sprawdź szczegóły naszej solistowej propozycji: wyprawa na Filipiny.

Wyzwanie podróżnicze 29: Jezioro Ala-Kul – trekking

Przedostatnie miejsce na naszej liście wyzwań na wakacje zajmuje trekking do Ala-Kul. To wyjątkowo fotogeniczne jezioro górskie położone w paśmie górskim Terskey Alatau, które nie jest tak łatwo dostępne, jak mogłoby się wydawać. To jednak tylko bardziej sprawia, że chce się go zobaczyć. Trekking do Ala-Kul to 3-dniowa wyprawa z wielogodzinnym codziennym marszem. Nie daj się jednak zniechęcić – wyprawa do Kazachstanu i Kirgistanu w wersji Soliści Adventure Club naprawdę jest warta uwagi.

Wyzwanie podróżnicze 30: Trekking w amazońskiej selwie, Brazylia

Puszcza amazońska to największy na ziemi las równikowy. Rosnący w dorzeczu Amazonki jest domem dla niezliczonej liczby gatunków zwierząt i roślin, a wejście w jego głąb stanowi niesamowite przeżycie. Dzięki tej wyprawie będziesz tak blisko dzikiej, nieokiełznanej natury, jak nigdy wcześniej i pewnie nigdy potem. Przekonaj się, czy to wyzwanie podróżnicze jest dla Ciebie: wyprawa do Brazylii.