img bottom

Indie z Nepalem – idealne połączenie

W środkowej części Himalajów, granicząc z Chinami i Indiami leży Nepal. Jest to niewielkie państwo o powierzchni 140 800 km², z czego ponad 80% powierzchni pokrywają góry o średniej wysokości ok. 6000 m n.p.m. To przepiękna kraina, w której mieszkańcy żyją w surowych warunkach i w zgodzie z naturą. Nieco niżej Nepalu leżą Indie – siódmy największy powierzchniowo kraj świata oraz drugi najbardziej zaludniony. Kraje te są jak ogień i woda, i właśnie dlatego warto wybrać się na wyprawę przez Nepal i Indie, by zobaczyć niezwykłą różnorodność tej części świata.

Indie i Nepal – wycieczka na koniec świata, by zanurzyć się w zupełnie odmiennej kulturze

A gdyby tak wyrwać się choć na chwilę z naszej, europejskiej kultury i zobaczyć jak wygląda inny kawałek świata – Nepal i Indie? Inne życie, inna kultura, inny światopogląd, ale też zupełnie inne ukształtowanie geograficzne, fauna i flora.

 

Oto obraz Nepalu, górzystego kraju położonego w Himalajach, do którego docierają tylko nieliczni podróżnicy. Tam południowe krańce zajmuje nizina porośnięta lasami z najniższym punktem 100 m n.p.m i średnim 300 metrów o charakterze podmokłym i malarycznym. Jednak im dalej na północ będziemy się zapuszczać, tym teren z nizinnego przechodzi w przedgórzysty o średniej wysokości 800 metrów n.p.m, a następnie w górzysty – tam królują siedmio- i ośmiotysięczniki. Jeżeli chcesz zobaczyć takie sławne szczyty jak Mount Everest czy Annapurna, a także ok. 90 innych szczytów przekraczających 7000 metrów n.p.m, to wyprawa do Nepalu przez Indie będzie ku temu najlepszą okazją. Chociaż Himalaje rozciągają się na terenie Pakistanu, Indii, Chin, Tybetu, Nepalu i Bhutanu, to te widziane z Nepalu najpiękniej się prezentują.

 

Obraz Indii jest za to zgoła odmienny. Tam również na horyzoncie majaczą Himalaje, ale Indie są o wiele niżej położone. Od północy Indie są pokryte łańcuchami górskimi Karakorum i Himalajami, a najwyższy punkt to Kanczendzonga na granicy z Nepalem (8586 m n.p.m.). Indie są ogromnym krajem o różnorodnym klimacie (na północy zwrotnikowo-monsunowym, na południu wilgotnym i na zachodzie suchym. Taka zmienność klimatu sprawia, że fauna i flora jest tam niezwykle bogata. Indie są też zróżnicowane pod względem kultury, kuchni, sztuki i religii. Jest to państwo o ogromnym zagęszczeniu ludności, mieszka tam około 1 339 000 000 ludzi (dane z 2017 roku). Indie są kolorowe, zatłoczone, hałaśliwe i piękne.

Dlaczego Indie + Nepal?

Aby wyprawa była maksymalnie różnorodna i oferowała dla każdego coś ciekawego, warto jakoś urozmaicić podróż. Wycieczka objazdowa Indie i Nepal obejmuje wymagające trekkingi po górzystych terenach oraz wypoczynek i relaks nad oceanem, a także zwiedzanie zabytków i poznawanie kultury.

 

Zaczynamy od chaosu Indii, gdzie przechadzamy się pośród tłumów, wąskich uliczek i rozległych targowisk, zwiedzamy New Delhi (stolicę Indii), Jaipur (stolica Radżastanu), słynne Taj Mahal oraz Khajuraho; zwiedzamy Waranasi nad świętą rzeką Ganges i obserwujemy niezwykłe zwyczaje Hindusów. I gdy już nasycisz się Indiami, pomyślisz, że masz już dość i zechcesz odpocząć, mieć chwilę spokoju, z Indii udajemy się do Nepalu, gdzie panuje totalnie odmienna atmosfera: jest obcowanie z naturą, cisza, góry i bardziej lub mniej wymagające trekkingi.

Przenosimy się z Indii do Nepalu, by odwiedzić:

  • Tajemnicze Katmandu, czyli stolicę Nepalu położoną w środkowej części kraju. To stare miasto pełne hinduistycznych i buddyjskich świątyń. Zobaczymy tu Durbar Square, Patan, Bhaktapur oraz buddyjskie stupy Swayambhu i Bodnath.

  • Następnie czeka na Ciebie wyprawa w Himalaje i kilkudniowa wędrówka po najwyższym paśmie górskim na świecie, w tym trekking do Sanktuarium Annapurny (4130 m n.p.m.). Trekking jest w zasięgu nóg każdego, kto może pochwalić się dobrą kondycją i nie przesiedział ostatniego roku w bezruchu. Trekking trwa 6 dni i odbywa się pod opieką lokalnego przewodnika górskiego.

  • Na koniec atrakcja dla najodważniejszych: możliwość odbycia lotu paralotnią w Pokharze oraz rafting po nepalskich rzekach.


 

 

 

Wycieczka Indie-Nepal najważniejsze punkty wyprawy: Nowe Delhi, Taj Mahal, Jaipur, Kathmandu, Annapurna Base Camp. A jeżeli zastanawiasz się, z kim się wybrać i kiedy jechać na wyprawę Indie-Nepal, sprawdź solistową propozycję. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj.