A gdyby tak wyrwać się choć na chwilę z naszej, europejskiej kultury i zobaczyć jak wygląda inny kawałek świata – Nepal i Indie? Inne życie, inna kultura, inny światopogląd, ale też zupełnie inne ukształtowanie geograficzne, fauna i flora.
Oto obraz Nepalu, górzystego kraju położonego w Himalajach, do którego docierają tylko nieliczni podróżnicy. Tam południowe krańce zajmuje nizina porośnięta lasami z najniższym punktem 100 m n.p.m i średnim 300 metrów o charakterze podmokłym i malarycznym. Jednak im dalej na północ będziemy się zapuszczać, tym teren z nizinnego przechodzi w przedgórzysty o średniej wysokości 800 metrów n.p.m, a następnie w górzysty – tam królują siedmio- i ośmiotysięczniki. Jeżeli chcesz zobaczyć takie sławne szczyty jak Mount Everest czy Annapurna, a także ok. 90 innych szczytów przekraczających 7000 metrów n.p.m, to wyprawa do Nepalu przez Indie będzie ku temu najlepszą okazją. Chociaż Himalaje rozciągają się na terenie Pakistanu, Indii, Chin, Tybetu, Nepalu i Bhutanu, to te widziane z Nepalu najpiękniej się prezentują.
Obraz Indii jest za to zgoła odmienny. Tam również na horyzoncie majaczą Himalaje, ale Indie są o wiele niżej położone. Od północy Indie są pokryte łańcuchami górskimi Karakorum i Himalajami, a najwyższy punkt to Kanczendzonga na granicy z Nepalem (8586 m n.p.m.). Indie są ogromnym krajem o różnorodnym klimacie (na północy zwrotnikowo-monsunowym, na południu wilgotnym i na zachodzie suchym. Taka zmienność klimatu sprawia, że fauna i flora jest tam niezwykle bogata. Indie są też zróżnicowane pod względem kultury, kuchni, sztuki i religii. Jest to państwo o ogromnym zagęszczeniu ludności, mieszka tam około 1 339 000 000 ludzi (dane z 2017 roku). Indie są kolorowe, zatłoczone, hałaśliwe i piękne.